Mandalorian

• USA The Mandalorian (více)
USA, (2019–2023), 16 h 29 min (Minutáž: 31–59 min)

Tvůrci:

Jon Favreau

Série(3) / Epizody(24)

GOGAN

Jsem ohromen, tleskám, brečím, probudilo se ve mě Star Wars (SW) dítě. Moc mě baví propojování původních SW se seriály, naťukávání propojení do new SW ( epizody co si vlastně nemám důvod znova pouštět) . Chápu, že je to BEST pro SW fandy, ale i Ti co na SW koukají jen jako na pohádku ze sci-fi prostředí, musí (nemusí) uznat, že tento seriál začal budovat opět charaktery nových (i původních) postav tak, že o ně máme zájem, a ne že jde jen o rádoby COOL postavy co emočně pro diváka nic neznamenají . No dost otvírání starých ran. Těším se na další sérii, na Asoku, Boba no na to co by mohlo v rámci SW nyní vzniknou. Smekám před tvůrci a jejich trpělivostí a znalostí. ()

prosty_divak

Ten formát epizod (30 minut) je sice kompaktní a sympatický, ale: děj se tu redukuje na šablonky, vyznačené cesty z bodu A do bodu B – "honem honem, teď musíme stihnout tohle, pak tohle, abysme došli k tomuhle, jo". Sice není prostor pro vatu, jak tu někdo podotkl, ale je tu velký prostor pro banalitu. Podle mě to tvůrci nedokázali vytěžit, vymklo se jim to z rukou. Efekty komické, celé to vypadá jako zglitchovaná počítačová hra, které jste – jako příkladní puritánští rodičové – vypnuli gore. Zvláště v davových akčních scénách působí seriál jako sešlost maškar. Sterilní, mrtvolné, klišoidní nic. A k tomu infantilita, myšlenková vyprázdněnost. Což, pravda: je osvědčený standard pro celou filmovou ságu Star Wars, takže to jaksi čekáme... A co taky čekat od Disney / Lucas Filmu, když se od této značky neočekává lautr nic, když se už od začátků počítalo s dětským nebo dospěláckým publikem, které se rádo uchýlí k malé, nevinné regresi. Sedět a čučet, hlavně proboha nemyslet! Jenomže to je promarněný potenciál. Porovnám to s počítačovými hramy typu Knights of the Old Republic, ano? Zatímco ve filmech (a přítomném seriálu) sledujeme jen potěmkinské vesničky s pimprlaty herců neherců a bídně zfušovanými maskami (mám na mysli např. masku čumáka, který dá Mandalorianovi "quest" najít vejce – má to být snad odkaz na 70. léta, nebo jen diletantismus? Nezvládly by to československé studiové pohádky lépe?), ve hrách se nějaká myšlenková hloubka či zpochybnění oné černobílosti sem tam objeví. Mandalorian není kvalitní dílo. Chybí mu uvěřitelnost, plastičnost chování postav (zejména jejich motivace, proč dělá to či ono – scénáristicky se zůstává u vágních oslích můstků), snaha oslovit náročnější publikum, chybí mu zkrátka "koule" čili odvaha jít mimo rámec banalit a pitomostí, jít "nad" nízkou laťku filmových Star Wars. Je to kvalitní jen pro hard-core fanoušky, čili pro cílovou skupinu, která je programově nenáročná (chce si zkrátka odfrknout u žánrovky a zavzpomínat na staré dobré časy, kdy za sebou vodila kačera). Velmi ale oceňuji ty závěrečné vizuály u credits epizod: výmluvně odkazují na "pulp" literaturu, a tím dokládají, že Star Wars se zkrátka nedokáže vymanit z pokleslých žánrů. Dobře jim tak, a zároveň to je škoda. ()

Parabot

Jon Favreau udělal s Mandalorianem jednu velmi lišáckou věc. Zcela ho okleštil od osudovosti. Zatímco hlavní Star Wars linie se neustále snaží ždímat fatalismus do poslední kapky, až tam žádný není - jako v případě povstanuvšího Skywalkera, tak kdyby oplechovaný Mando podlehl v akci, zřejmě po něm v galaxii neštěkne ani Bantha. Nutno ale také dodat, že bez osudovosti by fenomén Star Wars možná vůbec neexistoval. Nicméně je to jeden z důvodů, proč působí Mandalorian svěže. Celý budí dojem videoherních side questů. Seriál má slabší místa ale také velmi silné. K těm se řadí režie Taika Waititiho, který si dokáže dělat svůj osobitý humor i kdesi dávno v předaleké galaxii, a určitě poslední díl druhé série, který u mě zafungoval jako totální regrese do 11 let, možná silnější než v případě Force Awakens. Co určitě stojí za zmínku, je hudební intro Ludwiga Göranssona, kterému se podařilo vytvořit něco skoro tak signifikantního, jako Williamsovi v původní trilogii. ()

Frca

Dámy a pánové, tohle je přesné to, na co jste čekali, pokud se vám nelíbily nové Star Wars, které vznikly pod taktovkou Kathleen Kennedy. Tohle je akční jízda se skvělými postavami a naprosto super hlavním borcem v podání Pedra Pascala. Nebojte, určitě nemá pod tou helmou rozmáčklý obličej, poté, co mu udělal Gregor Clegane. Tohle je space western, který si užijí všichni praví fanoušci Star Wars. Má to drive, má to akci, má to vtipné momenty. Zkrátka vše, co očekáváte i to, co neočekáváte. I have spoken :D Ale upřímně... Baby Yoda je mi úplně volnej. Postava mě absolutně nezajímá a obešel bych se bez něj. ()

diahexik

Domníval jsem se, že doby, kdy jsem bezmezně uctíval Star Wars jsou díky novým filmům nenávratně pryč. Naštěstí jsem se šeredně mýlil! Mandalorian ukazuje svět Star Wars z pohledu "obyčejnějšího" člověka, neskutečně rozšiřuje celý vesmír a nutí člověka si po zhlédnutí každého dílu položit otázku: "Proč takhle úžasný nebyly Star Wars sequely?" Seriál má sice i horší a nudnější díly, ale těch je po málu, zbytek je famózní prohlídka vesmírem, která nahrne slzy do očí každému, kdo si jako mladší ustříkával u původní trilogie. Moje největší výhrada je to, že díly nejsou delší, ale to je nejspíš jen tím, že jsem poslední dobou zhýčkaný seriály, kde má jeden díl stopáž klidně i hodinu. Pokud máte ke Star Wars nějaký vztah a neviděli jste Mandaloriana, musím ho doporučit, ale nejspíš si budete ke každému dílu muset připravit balíček kapesníčků, protože budete bulet nad tím, jak hrozný jsou Disneyho sequely, ale pokud jen hledáte seriál na zaplnění volné chvíle a nikdy jste neviděli původní trilogii, tak se ani neobtěžujte dívat, nic vám to neudělá, ale pochybuju, že někdo takovej existuje. ()

rashaverak

Je docela dobre mozne ze se opravdu jedna o to nejlepsi co Lukasfilm stvoril za poslednich 30 let, to ale bohuzel vubec neznamena ze je to dobre. Plochost pribehu se da srovnat mozna s Marvelovkami. Kazdy dil obsahuje velke mnozstvi nezazivne, ploche CGI akce, bez jakehokoliv napeti, 30-50 generickych nepratel bez charakteru nabehne na naseho hlavniho super hrdinu, ktery je s vetsimi ci mensimi obtizemi zabije. To vse vysperkovane ohyzdnou zelenou priserou. Hrdina helmu nesunda a narodil od Dreda tady nehraje ani bradou. V serialu se vicemene nevyskytuji zeny (po trech dilech), pouze prisery v ohyzdnych gumovych maskach, ktere zkopirovali z pateho elementu,. ()

cernakus

Když dokoukáte do konce všech 3,5 série (ta půlka je schovaná v Boba Fett: Zákon podsvětí (seriál) (2021) ), tak tomuto přehypovanému bláznoství nemůžete objektivně napálit více než 3 hvězdy. Z počátku to mělo inovaci, jenže pak to zajelo do obvyklých SW kolejí a epizody byly jak na houpačce. Bohužel poslední série pak upadla do dětinskosti, který předčí i dětinskost Skryté hrozby a tak se zastavím na dvou hvězdách. Doufám, že poslední epizodou to uzavřou a Pedro může jít do nějakého hodnotnějšího projektu, třebas nějaké Chilské telenovely. ()

Adhol

Pro mě osobně nejlepší seriálové překvapení posledních let. Krásně to vypadá, zajímavě to rozvijí mytologii světa Star Wars a i přes pár trošičku slabších epizod je to jedna velká správně hvězdnoválečná akčně romantizovaná jízda. Disney, This is the way. ()

HennessyVSOP

První velké upozornění je to, že se jedná o epizodní seriál, tj. formát, který v dnešní době kromě sitcomů moc nefrčí. Druhé varování je, že nejde o space operu ale o western ve sci-fi kulisách. Pokud se dokážete smířit s těmito dvěma body, tak potom se dá říct, že Mandalorian uvozuje post-kennedyovskou éru Star Wars u Disney a jestliže Favreau / Filoni u SW vydrží, máme se v budoucnu zase na co těšit. /// S odstupem přidávám, že druhá řada je lepší než první, jedná se o to nejlepší co za Disneyho v tomto univerzu vzniklo a vzhledem k tomu, jak dopadl Boba Fett se skutecne jedna o milnik prechodu do nove ery SW. ()

sebulba1981

Mnohem lepší než nová trilogie. Možná je budoucnost filmu opravdu v seriálech. Začínám se těšit na seriály od Marvelu, které budou určitě také super.Baby joda je boží a chci ho mít doma. ()

phil22

Již od mala jsem fanda do Star Wars, takže Lucasovi Triologie jsem miloval a zklamání které přinesl Vzestup Skywalkera zakončení roku. Naštěstí tu i na tento rok by seriál Mandalorian, který mě zaujal od prvního dílu až po poslední a byl skvělý celou sérii. Takže od roku 2020 bu očekávat druhou sérii a budu doufat ve vřelý úspěch té první. Inu za mě palec na horu a vřelá chvála Jona Favreau, který předvedl talent nejenom v Marvelovkách ()

rigby

Samozřejmě se to nemůže vyrovnat klasické šestici filmů Star Wars. Ale svoje kouzlo to má. V první řadě jde o kvalitu technického provedení, které snese srovnání se vším, co se dosud v tomto sci-fi světě objevilo. Nad každým detailem se může fanoušek rozplývat do nekonečna. Rovněž samotní představitelé všech postav jsou dobře vybráni, není opět o čem diskutovat. Malý Yoda je asi tím, kdo táhne nejvíc. Je prostě rozkošný a neodolatelný. A to přitáhne spoustu dětských diváků i jejich rodičů. Jedinou slabinou je tak scénář, který je zkrátka velmi plytký. Je to dáno televizním formátem a skutečností, že příběh musí vystačit na osm epizod. Ale po jejich shlédnutí si určitě jedním dechem řeknete, o čem to vlastně bylo. Vždyť ten příběh by vystačil na jeden celovečerní film, možná jen na hodinový díl. Ale ano, už se moc těším na další sérii a další nekonečná dobrodružství malého zeleného mužíka. ()

Disney o rok odsouvá hranou Moanu

Disney o rok odsouvá hranou Moanu