Pátek třináctého 3

• slovenský

Piatok trinásteho 3

Horor

USA, 1982, 95 min

(75%) Vida, režisér Steve Miner se opravdu zlepšil. Po vcelku nudné a obyčejnější dvojce nám zde naservíroval dost slušný vyvražďovací počin. I se dost přiblížil ke kvalitě mého oblíbeného Halloween H 20. Tempo je zde docela slušné, i když se pořádní zabíjení začne odvíjet až v nějaké cca 45-50 minutě. Jenže to mi vůbec nevadilo, zpočátku tu máme klasickou rekapitulaci z předešlé části a úvodní zabití dvou místních lidí a poté se začne film věnovat postavám, které mi přišly doposud z této série nejlepší. I jsem si jich pár získal. To se Minerovi opravdu povedlo, podobně jako u výše zmíněném Halloween H20. Soundtrack začínám mít opravdu rád. Vraždy jsou zde zajímavější, krvavější a o něco drsnější. Jason tu má správnou vizáž v hokejové masce, ke konci se pořádně rozjede – úplná mašina na zabíjení. Celé prostředí filmu bylo dobré, např. Stodola atd. Nevím ani co bych pořádně vytkl, možná bych ocenil trochu víc k vysvětlení Jasona atd, přidat pár scén navíc a hlavně tu byla jedna vraždící scéna, kdy Jason jednoho kluka v rukou tak zmáčkl do hlavy, až mu vystřelilo oko – to bylo dost ujeté, trapné a vizuálně amatérské až jsem si myslel, že je to nepovedená či vystřižená scéna, ale co. K dokonalosti něco chybělo, ale stále to byla super zábava a u mě zatím nejlepší díl téhle série.(23.6.2019)

Jason je zpátky a ještě v lepší formě, než minule. Navíc trochu zmohutněl a poučil se z minulých chyb, takže nehrozí, že by ho oběť nakopala do rozkroku. Ne ne, tahle noc bude jenom jeho... Pro mě jsou třetí a čtvrtý díl Pátku třináctého tím nejlepším, co kdy v této sérii vzniklo. Trojka má navíc hned dvě zvláštnosti: Jason si tu konečně nasadí brankářskou masku a do toho je film obzvláštněn prostorovým 3D efektem, takže do záběru se pořád něco plete a strká (třeba i obyčejné jo-jo), nebo na vás něco vyletí nebo vystřelí (vymáčknuté oko z hlavy, harpuna, nebo mačeta). Jinak slasher není od toho, aby se divákovi zapojovaly mozkové závity, ale je to čistě o vraždách a zábavě z toho vyplívající. Jo a bodycount se zastavil na čísle 13, takže paráda. Verdikt? Krystalický slasher.(31.7.2010)

Tak si myslím, že se tento díl drží celkem na úrovni předchůdcům. Bez čeho bych se však v každém dílu určitě obešel jsou ty dlouhé ukázky alá co jste viděli. Trošku to přidává takový seriálový smrad. A copak to 3D? Momenty kde se nějak projevilo by se spočítaly na prstech jedné ruky, ale na to, že to byl jakýsi počátek 3D, to bylo docela pěkným zpestřením. Jason konečně začal za něco stát. Nevím, zda se mi to pouze zdálo, ale už i ty postavy začínají trošičku připomínat přirozené jednání.Co bych naopak ve srovnání s předešlými díly vytkl, že mrtvol se mi zdálo méně a byly takové nepříliš sympatické. Dějová linie trošku začíná sterotypnět, ale věřte, že mi to tady až tolik nevadí. Způsoby smrtí orginální, až jsem se párkrát dokonce zasmál. Takže to bude za * * *.(10.8.2011)

Opět připomenutí zásadního momentu dvojky. A jde se na věc. Skupina mladíků a hipíků jede na víkend k jezeru. Ted si nejsem až tak moc jistý ,ale nebyla ta hlavní hrdinka z druhého dílu i tou ve trojce? Nebo se mě zdálo ,že jo. Povídala ,že po dvou letech jede na místo činu a pak zase říká ,že jí jakýsi znetvořený chlápek honil v lese,tak nevím na čem jsem. Motorkářský gang byl docela trapný naštěstí dostali na prdel hned. A pak už to začíná stejně jako ve dvojce Jason to kosí vším co mu přijde do ruky vídle ,harpuna ,mačeta a samostříl či používá jen ruce. Bere to po jednom někdy i dva naráz. V duhé polovině nastává zásadní zlom v celé serie a to ,že dostane Jason hokejovou masku. Závěrečná bitka je docela dost dlouhá. Ale všimli jste si ,že Jasnovou slabinou jsou holky zatím v každém díle ho přemohla ženská.(1.6.2008)

... a zrodila se legenda! Jason konečně v plné kráse i s maskou a mačetou. O proti dvojce posun dál. Teenageři už nejsou tak uřvaní a blbí, umírají mnoha rafinovanými způsoby (vidle, harpuna...). Už se dokonce dá mluvit o solidní atmosféře, která předchozím filmům chyběla. Stejně tak už se konečně alespoň trochu pracuje se strachem. Díly jedna a dva byly cvičné pokusy.(12.2.2006)

• - Film bol zakázaný v Nemecku a Nórsku (v rokoch 1983 – 2003). (Paldiny)

• - Jediný díl série, kde žádná z postav nezmíní jméno Jason. (Chatterer)

• - Ve scéně, kdy Rick (Paul Kratka) a Chris (Dana Kimmell) nasednou do auta a chystají se odjet pryč z tábora, je možné vidět v odrazu od zadního okýnka kameramana a dalších pár členů štábu.