Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

MichaelF

Opravdový skvost. Schindlerův seznam je nejzářivější hvězda 20. století. Výběr herců je dokonalý a příběh až brutálně mrazivý. Ještě jsem tehdy ještě neexistoval. Je to velmi smutný příběh. Hudba velmi pěkná a kulisy také. Buďte rádi, v jakém světě žijete. Važte si toho. Nedivým se, že dostal ocenění. To je prostě královská bašta tento film. ()

Zahy_

Tento film ve mně probouzí hlubokou nostalgii, toto byl jeden z prvních "velkých filmů", co jsem viděl. Steven Spielberg znovu nezklamal a dokázal filmu dodat to typické kouzlo. Člověka film zcela vtáhne do doby a dokáže ji velmu věrohodně a realisticky popsat. Efekt tomu také velmi dodává černobílé (ale novodobé) zpracování. Opravdu tomuto filmu nemám co vytknout. ()

Feacher

Poslední film, který mi z aktuální TOP 10 chyběl k důkladnému zhlédnutí. Je pravda, že jsem film viděl někdy ve 12, ale to nelze ani počítat za zhlédnutí. Vzhledem k tomu, že jsem asi už viděl na toto koncentrační téma spoustu filmů a naučných pořadů, tak mě asi pohled na válečné hrůzy už tolik nepřekvapí. Nicméně to nic nemění na tom, že se děly strašné věci a ačkoli zpočátku myslel pan Schindler jen na zisk, nakonec v něm zvítězilo srdce. Film zpracovaný úžasně, nevadila mi ani černobílá barva, ba možná naopak, ani délka filmu není na obtíž. Perfektní hudba, neodmyslitelně spojená s tímto filmem. Perfektní Liam Neeson. Uprostřed jsem možná chvíli přemýšlel o 4*, protože to nebylo tak úžasný, jak jsem si představoval, ale závěr vše napravil a film si poprávu zasluhuje 5*... 95%! ()

Pavelkedar

Tak po 27 letech jsem se ZNOVU podíval a v zápětí začal číst knihu. Výborný film, ale vzhledem k obsáhlým skutečnostem, jen povrchně a zkratkovitě nastíněná postava skutečného Oskara,kterého tak sqěle stvárnil Neeson.I takto dlouhá stopáž nemohla ani z 1/3 vykreslit Schidlera kým byl a jaký byl. V době uvední filmu ještě nebyl trend masově vyráběných seriálů, jak tomu je dnes. Jedině tak by se snad dal asi podrobněji vykreslit "démon" té doby, jímž Schindler bezpochyby byl. Film končí odchodem Oskara z Brněnce a následně pak závěrem u jeho náhrobku.Chybí zde zcela to, co se následně dělo v Brněnci a jak probíhal jeho útěk do západní zóny a zbytek jeho života až do konce spojeného! s jeho "Schindlerjuden." Při čtení jsem stále viděl Neesona,který jako Oskar je zde jedinečný. Zrovna tak Raph Fiennes (Amon Goeth), ze kterého v detajlních záběrech unikátně čiší mrazivost chladkrevného terminátora. Musím říci, že až po přečtení knihy(existuje i audiokniha) dostal film pro mě podstatně jiný rozměr a to díky Schindlerovi. Utrpení židů je všeobecně známé,na téma holokaustu je filmů velké množství, ale tady by to mělo být hlavně o Oskaru Schidlerovi. Hluboce se před ním skláním. ()

Accuphose

Je šlechetné, že tento snímek vůbec vznikl, ale kvůli tomu tu nejsme. Jsem rád, že jsem ho viděl až po letech poté, co jsem se dočetl v knize, že je to celkem autenticky natočeno. Musím dát za pravdu některým kritikům a protože má jít o top film, budu nekompromisní. Nejvíc mi vadí, že film není dost naturalistický, postavy jsou čisťounké, ve scénách o likvidaci ghetta postavy lajdácky přebíhají ze strany na stranu, scéna z Osvětimi je tam dost na sílu, občas z toho stříká patetismus až hrůza. Vyznění filmu vcelku kolísá a i když musím ocenit herecké výkony, film šel natočit ve výsledku mnohem lépe. Přesto dám 3 hvězdičky, protože ty si film plně zaslouží. A upřímně řečeno, v té době by to asi nikdo líp nenatočil... ()

Wouter

Poměrně dlouho mi žádný film takhle nevyrazil dech. Věrně natočené, škoda jen té angličtiny, němčina by tomu slušela mnohem víc. I tak jasných 5*, oprávněné místo v top 20 CSFD na rozdíl od jiných počinů. ()

Iorweth

Neuvěřitelně silný film o jedné z největších lidských tragédií. Opus magnum Stevena Spielberga a jedno z nejdůležitějších děl kinematografie. Tohle se musí prostě vidět. ()

Bogrant

Majstrovské dielo. Úchvatný príbeh o tých najhorších veciach, ktoré sa diali počas vojny a o mužovi, ktorý to chcel aspoň trochu zmeniť. Pravdivý, mrazivo reálny a dychberúci umelecký obraz, pri ktorého popise možno používať iba samé pozitívne slová. A to na všetkých, čo sa na ňom aspoň trochu podpísali. Spielberg je proste velikán a jeho Schindlerov zoznam zostane už navždy asi jeho najosobnejším filmom. ()

quokam

S timto filmem mam zakladni problem. Proste mu neverim. Teda ne, ze bych byl zpochybnovac soy. Neverim hlavnimu hrdinovi a motivaci jeho jednani, neverim na "dobreho nacistu", je to pro mne neco jako verit na snehoveho muze. Na druhou stranu samo uznavam, ze je to klasicky film s atmosferou, kterou napomaha budovat cermobily film. Atmosfera sice neni az tak tisniva jako u Pianisty, na druhou stranu to znamena, ze je snesitelnejsi se na film divat. Cernobilost taktez ztezovala orientaci v postavach. I na SchSez jsme byli se skolou v kine, zazitek mi kazili mi pubertalni spokuzaci, kteri se smali na mistech, ktere se ke smichu vubec nehodily. Je otazkou, zdali tvurci ci distributori dostatecne uvazili pristupnost. Secteno a podtrzeno, za mne problematickych nevericich 60 pro. ()

Sopholojong

Najsmutnejsi film vsetkych dob. Zidovska beznadej v diabolskej pasci nacistickeho zla, z ktorej neexistuje uniku. Najkrajsia ciernobiela kompozicia pana Kaminskiho (i ta najvymakanejsia praca so svetlom), vyprava autentickejsia nez doba, v ktorej sa odohrava, atmosfera sklucujucejsia nez den pred popravou... a na to vsetko pevnou rukou ostrielaneho veterana (i ked nim este vtedy nebol) dohliada inokedy "magicky" Spielberg. Prechadzka dievcatka v cervenom po pekelnych uliciach nacistickeho besnenia a jej nasledne pohodenie "len tak" na obrovskej kope, vytvorenej z ludskych tiel, mi vytvorila najintenzivnejsi plac pri sledovani akehokolvek filmu. Ralp Fiennes ako Amon Goethe si sebavedomo strihol tu najohavnejsiu kreaturu zalozenu na skutocnej osobe. Po jeho strelbe z balkona na nahodne vybrate ludske terce v dave pracujucich som chcel vstupit do filmu a mlatit mu do tej hlavy tehlou... a mlatit. Plus dokumentarny epilog, ktory preplacete. Najuctyhodnejsi ciernobiely klenot, masterpiece, ktory nikdy nezmizne z mojej Top 10. ()

Ivo.Rolcik

Drsný film, který je ještě drsnější po tom, co si uvědomíme, že se to opravdu stalo. Film si určitě zaslouží pozornost, o tom bez debat. Už jen jako poctu obětem války i poctu pro Oskara Schindlera. Jednoznačně jeden z nejlepších filmů vůbec ()

Bragi66

Spielberg je opravdový profesionál. Za takhle zpracované téma mu tam nahoře určitě umazali nějaké hříchy za takové chujoviny jako je E.T. - Mimozemšťan (1984) nebo Čelisti (1975). Opravdu neuvěřitelně přesvědčivé, až na ten srdceryvný závěr. K tomuto tématu je třeba připomenout také film Pianista (Roman Polanski, 2002). ()

macisek

Představa toho že tohle se doopravdy dělo mě mrazí. Bolest kterou jsem cítil při dívání se na tenhle film byla stejně skutečná jako jakákoliv jiná bolest. Všem lidem tenhle film nemuzu vic nez doporucit, slz bylo tez dost. Tenhle film je umeni samo o sobě. ()

NikiVai

Není snad nic, co by se dalo tomuto bravurnímu filmu vytknout, právě naopak. A černobílá mu prostě sluší. Čas od času si Schindlerův seznam pustím, abych si připomněla, jak se mám fajn a jak je super, že jsou a byli na světě lidé, kteří mají dobré a statečné srdce. ()

Nameless2356

Grandiózní dílo nejen rozsahem. Přes všechno to utrpení se díváme obroučkami lidských brýlí. Právě lidský rozměr přesahuje všechno to zlo. No, pěkné, avšak Nietzsche by as zaplakal. ()

antober

Jediný film z 90. rokov, ktory sa Americkému filmovému inštitútu "zmestil" do prvej desiatky najlepších filmov všetkých čias v rebríčku z roku 1998, je omnoho viac, ako len jeden z mnohých pohľadov na Holokaust. Ukazuje, že aj relatívne "normálny" človek so všetkými chybami, ak nepodľahne strachu a nevzdá sa svojho človečenstva, je schopný hrdinstva. Hoci urobil Čeľuste, E.T. a Indianu Jonesa, tento film je Spielbergov najlepsi, aj ked sa naň miestami vôbec nedíva ľahko. Málokedy dávam 5 hviezdičiek, tentokrát plným právom. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna