Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

Dov Landau

..Když se o filmu nemluví, je to špatný film.V tomto případě to neplatí z několika důvodů.Téma Šoa je silné a nevyčerpatelné,Oskar Schindler kontraverzní,Steven Spielberg geniální.Čtu zde reakce o glorifikaci či opaku Schindlera.Musíme si ale uvědomit, že tohle není dokument,ale film,krásný film.Kde se tvůrci snaží ukázat,že i mezi němci byli slušní lidé,nebo u nich došlo k uvědomění.Nic není černé nebo bílé.Věřím, že existovalo více Schindlerů.Názory budou nadále tendenční.Není to film jen o něm.Je mementem pro nás všechny. ()

SHAULA

Tak takto to chodilo.... atmosféra neskutočná.... Bola to zaujímavá doba, zaujímavá a dosť drsná.... Jeden z najlepších filmov, ktoré som videla o problematike alla 2. sv. vojny. ()

Walley

Co o tomto filmovém skvostu napsat a neopakovat tak výroky ostatních? Snad jen to, že při konci jsem brečel jak želva i při opakovaném shlédnutí a to díky brilantnímu hereckému výkonu Bena Kingsleyho a Liama Neesona, umocněným navíc ještě černobílou vizuální podobou, skvělé hudbě Johna Williamse v podání houslového virtuóze Itzhaka Perlmana za doprovodu orchestru a v neposlední řadě vytříbených, podle mě přirozených dialogů. Jeden z těch nejlepších filmů zabývající se otázkou konečného řešení židovské otázky, ikdyž trochu zidealizovaný. Oskar Schindler totiž byla v reálu stejně "jen" svině co přednostně prahla po penězích a záchrana oněch lidí pro něj v žádném případě nebyla prioritou, jak je vykreslováno ve filmu. ()

FlashGordon

pokud jste ještě film neviděli a doháníte mezery v základní literatuře kinematografie, tak se určitě máte na co těšit. Ačkoliv dnes není film tak originální jako určitě byl ve své době a pokud se na film dnes podíváte tak Vám bude připomínat mnoho dalších filmů jako třeba pianistu, přesto je to film velice zajímavý a vyčnívající nad ostatní především režií. Ačkoliv Spielberg ve směs nenatáčí režijně velkolepé počiny, alespoň dle mého názoru, tak tenhle film je opravdu režijní veledílo. Mnoho scén je přímo geniálních a ačkoliv film nepoužívá přílišné explicitní brutality, je to film zobrazujcí brutální skutečnost perfektní režií. Scény kdy jste uprostřed davu naháněných židů jsou opravdu geniální. Geniálnost je však i vidět v krátkých nevýznamných scénách jako například ve scéně s nacisty v autě, kteří objíždějí ulice. To je perfektní ukázka pozdvižení průměrné scény na scénu téměř dokonalou. A i kdyby Vás film nezaujal režijně, je to rozhodně neuvěřitelný přiběh založený na skutečnosti, který sám osobě je tak skvěle zpracovaný, že film musíte vidět. 90% ()

Marcey199

Asi ze mě to, že jsem celý čtvrťák na střední musela povinně na seminářích i v kinech sledovat filmy s tématikou holocaustu, udělalo bezcitnou a otupělou mrchu, protože Schindlerův seznam se mě nijak hluboce nedotkl. A až na několik vynikajících scén (holčička v červeném, scéna ve sprchách atd.) mě ani nijak zvlášť neuchvátil. Navíc se mi nelíbí zidealizování postavy Oskara Schindlera, zavání to takovým ti americkým způsobem. A klidně si mě kamenujte, ale třeba Život je krásný pro mě má větší hodnotu. Nicméně tento film uznávám a chápu jeho vysoké hodnocení. ()

Kyberswat

největší filmové překvapení mé osoby za poslední dobu.. ! skvělý příběh o velkém člověku, válečné téma dodává na vážnosti, a na konci filmu jsem brečel několik minut, když si Schindler který chtěl na válce vydělat a také se mu to podařilo, tak když pochopil, že si zvládl odkoupit a tedy zachránit pouze 1000lidí, a že mohl prodat několik dalších věcí a zachránit další. "Mohl jsem zachránit 2 další....2 další lidi. taková škoda..." jeho procitnutí z byznysmena na zachránce bylo dojemné, a pomalu se rýsovalo celou druhou půlku filmu, stal se velkým člověkem tak jako vždycky chtěl, protože i po jeho smrti na jeho hrob lidé chodí dávat květiny... ()

Awesome

Liama Neesona sice uznávám ale nikdy by mě nenapadlo, že by dokázal zahrát takovouhle roli, ale realita mi dala pořádnou facku. Byl tam. Liam Neeson v dokonale charismatické roli, kterou ovládnul bez nejmenších chyb. A Ralph Fiennes alias Amon? Konkrétně jeho výkon mě zaujal minimálně stejně jako Neesonův, ve prospěch herce hlavní role však mluví scénář jeho postavy. Na začátku jsem zvažoval, proč že je film černobílý. Po jeho čtvrtině jsem to chápal a byl jsem panu Spielbergovi neskonale vděčný, že zvolil právě tento způsob režie. ()

breznec

Naprosto dokonale vykreslené hrůzy 2.světové války. Když se člověk na tenhle film dívá,tak chvilkama přemýšlí,jestli je to opravdu jen film nebo skutečnost. Herecky je to zvládnuté na jedničku, Liam Neeson jako Oscar Schindler nemá chybu a Ralph Finnes jako ďábelský Aman Goeth rovněž. Myslím,že nikdo na světě by tenhle film nenatočil lépe,než mistr ve svém oboru Spielberg. Opravdu nejlepší válečný film,jaký byl kdy natočen(a že jich bylo hodně). ()

Dejv007

Film je to skvělý, herecké výkony obdivuhodné a celé je to neuvěřitelně autentické. Na můj vkus bohužel až moc... Pokládám se za člověka, co ve filmu vydrží kde co, ale tohle bylo i na můj vkus trochu příliš. Proto dávám 4/5. Na některá temná období minulého století je lepší nemyslet. ()

milda2007

Jsem moc rád za takové filmy, které nám připomenou, jaké to kdysi bylo. Musím pochválit tvůrce za výběr herců, protože fakt předvádějí oscarové výkony. hawk-domluvil jsem ()

Axlle

Naprosto špičkové a dokonalé zpracování extrémně citlivého tématu. Nemám absolutně nic co by jsme vytkla. Bezkonkurenční herecké výkony propojené a vynikajícím režisérem jsou jasnou zárukou kvality! ()

barbis_dc

Bezkonkurenčně jeden z nejlepších filmů na světě. Úplně mě z něj mrazí (o to víc, že je podle skutečnosti) a zároveň hřeje na srdci lidskostí. Prostě nádherný film. ()

Avalanches

Skvost mezi válečnými filmy. Výborný výběr hlavních postav, charismatický Liam Neeson a až nevhodně sexy Ralph Fiennes (budoucí Voldemort) v roli bezcitné zrůdy. Jistě, Spielberg nedodržuje přesně historické skutečnosti, snaží se totiž co nejvíce zdůraznit pravé nefalšované zlo a dobro. Aneb Oscar Schindler coby anděl a Amon Göth jako ďábel. Nezapomínejme však, že se díváme na film, ne na dokument. Podle historiků sice Schindler nebyl žádný svatoušek, ale skutečnost, že zachránil 1200 Židů od jisté smrti, z něj bez ohledu na jeho minulost dělá HRDINU. I přes nemalou časovou propast na nás dýchá všudypřítomný strach, bezmocnost, brutalita, nejistota, ale také špetka naděje, že zlo bude poraženo. Černobílé provedení navíc dodává pocit autentičnosti. Svůj účel tohle veledílo splnilo dokonale. Po skončení filmu jsem několik dnů přemýšlela proč... Proč tolik nenávisti? Proč nacisté beztrestně zabíjeli lidi jako obtížný hmyz. Kdo si vůbec myslíme, že jsme, když dokážeme něco tak šíleně nelidského? Co všechno může člověk psychicky snést, aby si zachoval poslední zbytky důstojnosti. Existují vůbec nějaké hranice lidskosti...? O to více bolí fakt, že holocaust a zbytečné zmaření tolika lidských životů je smutnou realitou lidské (snad už) minulosti. A tak Schindlerův seznam představuje obrovský vykřičník a varování před těmito krušnými časy. ()

raiden14

Doteraz v podstate neviem preco som ten film tak dlho odkladal a na jednej strane som aj rád. Teraz bokom klasicke bláboly o tom či bol Oskar naozaj az taky ludomil ako vo filme (nechapem ze su ludia ktorym sa to chce stale riesit, jesus fucking christ je to film nie dokument). Šindlerov zoznam je imo suverenne najlepsia vec aku kedy Spielberg natočil a v urcitom zmysle si ním splnil jeho židovskú povinnost. Liam Nesson je úžasný a jeho výstup na konci očivlhnúci (ehm); Ralph Fiennes je krásny priklad zla ktoré sa skrýva v každom z nás a Ben Kingsley ako Itzhak si vás proste získa od prvého momentu. Všetci hraju ako o život. To všetko dokresluje čiernobiely vizuál, ktorý filmu proste sadne ovela lepšie ako farba a Williamsov bravúrny soundtrack. Jeden z najlepších filmov, ooo naozaj. Jeden z tych, ktore vam ostanu v hlave a na niektore sceny nikdy nezabudnete (čistka v Krakowe). ()

Jester_X

Když tak přemýšlím, co o Schindlerově seznamu napsat, nenapadjí mě stále ty správná slova. Postupný přerod obchodníka na hrdinu uprostřed hnusu války. Silný příběh, zajímavé postavy, výtečná kamera, výborní herci a to vše stmelené díky režisérskému výkonu Spielberga. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna