Tři mušketýři: D'Artagnan

• Francie Les Trois Mousquetaires : D'Artagnan (více)

V království rozděleném náboženskými válkami a pod hrozbou britské invaze, hrstka mužů a žen zkříží meče a spojí svůj osud s osudem Francie… Temperamentní mladý gaskoněc d‘Artagnan, neohrožení a věrní královští mušketýři Athos, Porthos a Aramis, křehká Constance, ďábelsky prohnaný kardinál z Richelieu či krásná a tajemná Milady de Winter jsou hlavními protagonisty nesmrtelného vyprávění o odvaze, lásce a cti. (Bioscop)

Hanys_

Člověk si řekne, že je to jen další verze Mušketýrů. Ale tohle temnější, humor postrádající zpracování má velkou šanci stát se klasikou. V rámci žánru tu není co vytknout. 8/10 ()

SpaceOdyseus

Skvělá adaptace klasického díla, kde vyčnívají jak vtahující akční scény na jeden záběr, tak překrásná výprava a skvělé herecké obsazení. ()

Marius_ss

Čo musím pochváliť, je casting a audiovizuál, až na chaotickú kameru, maskujúcu slabú choreografiu (čo ma neskutočne vytáča v dnešných filmoch). Eva Green v ďalšej "femme-fatale" role je, ako inak, dokonalá. Rovnako Vincet Cassel ako Athos, bol trefa do čierneho. Škoda že tí dvaja nedostali viac priestoru. Odceňujem aj prístup tvorcov, ktorý film zbytočne "nepreromantizovali".  Čo sa ale príbehu a scenára týka, ten je slabý, resp. zrýchlený a skratkovitý... A práve preto nemôžem ísť vyššie ako 3/5. Ak si teda odmyslím vydarené herecké obsadenie, tak sa jedná o ďalšiu priemernú xy-tú verziu legendárnych Troch Mušketierov. Škoda. Tento slávny príbeh by si zaslúžil vysoko-kvalitný remake, čo najviac verný predlohe. A na záver musím dodať, že ma sklamalo ako sa opäť raz Magic Box Slovakia zachoval ku slovenskému divákovi, a nanútil mu český dabing, ktorý nebol príliš vydarený (najmä d’Artagnan), a neunúval sa vyrobiť dabing slovenský. ()

TheDude

Baví mě,  jak všichni kvitují autentičnost doby skrze bahno, špínu a pot hlavních hrdinů, ale nikdo se nepozastavuje nad skutečností, že v době prvního obléhání La Rochelle chlapci stříleli maximálně tak z doutnákového zámku, zbraně typu oné, ze které si Anna Rakouská vesele střílí na terče, přicházejí na scénu o mnoho dekád později. Nemluvě o tom, že napříč neexistenci  tehdejší ucelených uniforem skutečně nosili modrý plášť s bílým křížem. S literárním dílem to má společné skutečně jen jména postav a základní linku, která v jinak v poměrně zdařilém filmu dostává čerstvé motivy a rovinu kriminálky. Motivy bonvivánství, rošťácké romantické koketerie,  neohroženého francouzského šarmu a vtipu, které knihy dělají dobrodružnou klasikou, jsou dávno pryč, protože nejspíš už do dnešní doby nepatří. Stejně jako si ve filmu nenašla místo postava Plancheta a některé legendární scénky jako krádež vínka skrze strop. A kardinál Richelieu má být hybnou silou všeho ničemného, charismatický pletichář, ne nevýrazná druhořadá postava.  Asi je to adaptace vhodná pro dnešní publikum, ale Mušketýry v tom nevidím, přestože to není špatný film. ()

Shimargh

Jako blesk z čistého nebe, zjevilo se dílo to, prosté dnešních, mi z duše odporných manýrů těch prostoduchých, rozum pozbývajících a násilím na svou víru, mě prostého člověka obracejícím. Jeden za všechny, všichni za jednoho! ()

WayDott

Naprosto geniální kamera při bitkách, člověka to naprosto vtáhlo do děje. Trochu jsem se bála, že budu srovnávat s původní verzí, ale zklamaná rozhodně nejsem. Trochu mi byl nesympatický starší vzhled královny. Ale už se moc těším na pokračování. ()

mira007

Jeden z nejambicióznějších francouzských filmů roku a výsledkem uvažuju, že je to nejlepší zpracování slavného románu vůbec. Plusem je výborná temná, syrová, špinavá atmosféra oproti těm všem vesele barevným, kostýmovým předchozím verzím a skvěle tomu sedne francouzština. Výpravné, pěkná kamera, solidní akce na jeden záběr a malý bonus jako jeden ze záporáků Ivan Franěk.  Jsou ale dva důvody proč tohle nehodnotím výš než verzi z roku 1973 s Yorkem: 1) ta zápletka s náhrdelníkem byla kostrbatá a bez gradace 2) Eva Green - jako čarodějnice dobrá, ale jako mylady de Winter strašně špatná volba. ()

filipvrbik

Chtělo by se říci konečně, konečně to natočili Francouzi.... Jenže notoricky známý děj nám připraví nudné chvíle, ano je to natočeno dobře a asi nejlépe ze všech dosavadních Třech mušketýrů, ale všechny jsem viděl, nebo skoro všechny, takže nic nového pod Sluncem. Ale jako kvalita zpracování si zaslouží pochvalu, jak kamera, tak výprava je skvělá, horší je to s herci (Až na démonickou Evu Green, ta je boží), ale i tak to hodnotím nejvýše z dosavadních adaptací knihy Alexandra Dumase st. a docela se těším, jak filmaři zvládnou druhý díl Tři mušketýři: Milady...70% ()

Ant_Antony

Silné tři, slabé čtyři... Je to po letech a amerických fantasmagorií konečně zase dobré zpracování (osobně se přiznám, že se mi líbil i britský seriál, který ovšem z předlohy čerpal jen postavy), které sráží zbytečně tuctová muzika a absence několika "vedlejších" postav... Každopádně na dvojku se těším. ()

H4ku11

Strašne som sa premáhal, aby som to dopozeral. Asi najnudnejšia verzia troch mušketierov akú som kedy videl. Žiadnemu hercovi som neveril, že je postavou, ktorú hrá. ()

Brejlil

Podezřele realistická verze. Sice jsem se musel podívat do předlohy, co to tam je za podivné nápady, ale vlastně mi nevadily. Intriky se od počátku týkají skoro všech a jsou podlé, záludné a občas nepřehledné. Film je sice velkolepý, nepůsobí ale jako spektákl. Všechno je špinavé, vybledlé a málo atraktivní. Což se, trochu ke škodě věci, týká i plesů a svateb. Souboje jsou brutální a jde v nich o život, ale film na nich nestojí. Moderní adaptace, která sice asi staromilcům přijde více než volná. Doba je ale zlá, Kamile. A i filmy podle toho občas vypadají. ()

nonick1

Za mě dosud nejlepší zpracování tří / čtyř mušketýrů - dostatečně temné, dostatečně výpravné, dostatečně napínavé a dostatečné zábavné. Mimochodem první, kde mušketýři jsou skutečně střelci a ne šermíři. ()

Flopik

Temnejší a špinavší mušketieri, no a mne sa to teda páči. Hlavná partička spoločne nedostáva toľko priestoru ale keď ho majú tak chémia super. Rozbehne sa to tiež veľmi rýchlo a prekvapivo hneď si sadnú aj všetky hlavné postavy. Súboje sú fajn, natočené realisticky. Postavy sympatické a aj napriek tomu, že to je v podstate zase ten istý príbeh tak baví. Zrady, akcia, intrigy za mňa super. Výborná aj hudba od Roussela. Za mňa 4*. ()

stalag

První díl je vážně výborný! Parádně francouzské, imperiální, velkolepé, herci dokonale vybraní a všichni skvělí. Celkový design - tváře a styl herectví, kostýmy, výprava, aranžmá akce, atmosféra, tvoří perfektně vyladěný, snadno zapamatovatelný, spektakulární originál. To, co film dnes musí mít, aby vůbec mohl do kina. 🤓 Pár joků se vždycky hodí, ale jinak lze Tři mušketýry v těžké době snadno pojmout na vážno a do nečekané hloubky. Viz naše legendární 4 dílná rozhlasová adaptace z roku 1969 - Němec ve své první velké rozhlasové roli (D'Artagnan), Haničinec (Athos), Kačírková (Milady). Pořád je to přece velký příběh zasvěcení D'Artagnana do lásky, přátelství a politiky na pozadí skutečných dramatických historických událostí. Příběh, který, stejně jako život sám, rozhodně nekončí happy endem. 🤓 Násilné aktualizace netřeba - dnešní civilizačně rozetnutá Francie už zase jednou na pokraji občanské války (a nejen ona), chaos útoku spiklenců v katedrále nápadně připomínající teror dnešní doby v Bataclanu a mnohde jinde, kombatanti v nepřehledně úporných duelech evokujících válečné scény z desetileté ukrajinské fronty (natáčet se začalo v srpnu 2021, do června 2022), elity prohnilé, cynické, naprosto nehodné obětí a cti věrných mušketýrů a služebných. Přitom právě ono 'poddanstvo', neboli dnešním jazykem občanská společnost a její vůdci (Athos, D'Artagnan a spol.) a jejich étos a odhodlání, budou muset, jako vždy, všechny osudové bitvy vybojovat a civilizaci - společnost (Francii, Čechii, etc.) vysekat z průšvihů. 🤓 Tvůrci naplno využili všechny kvality předlohy: barvité, dobře charakterizované postavy nejrůznějších naturelů, pozic a stavů, vzájemné zrcadlení mnoha zcela rozdílných milostných zápletek (D’Artagnan - Constance, Athos - Milady, král - královna, královna - Buckingham a přidali další, Milady - Buckingham, ve druhé díle pak Aramisova sestra - Porthos), Athos v Casselově podání je jedinečný coby D’Artagnanova průvodcovská otcovská postava, ve své obdivuhodné morální integritě a současně milostné rozpolcenosti mimořádně lidská a právě tím nejvíc oslovující. 🤓 Druhý díl - Milady, jako završení dvoudílného projektu, ovšem nefunguje vůbec - upozadění D'Artagnanovy linky a přesouvání důrazu na Athosovu historii, přítomnost a budoucnost s Milady, rozehrání mnoha vedlejších motivů, které prohlubují charakteristiky dalších postav (zejména Aramise a Porthose) a vtahují nás stále víc do empatické účasti v mušketýrských akcích na život a na smrt - ale to vše (na rozdíl od Dumase) bez vyvrcholení vyprávění, bez zúčtování s Milady a tím bez katarze, zato s cliffhangerem v posledních vteřinách… Bude to nejspíš tím, že Milady zjevně není zamýšlena jako díl závěrečný, protože jako druhé dějství - mezihra před ‘grande finale’ - naopak funguje perfektně! Jen nás tvůrci veškerým promo uvedli v omyl, což od nich není hezké, ale důvod je zřejmý - peníze. 🤓 Dimitri Rassam na svůj vysněný projekt sehnal hodně eur (72 milionů), ale nepostradatelným koproducentům z Pathé, Německa, Španělska a Belgie film představil jako dvoudílný, jít dál by asi znamenalo riskovat, že se vyděsí a utečou (ani 100 milionů €, tedy 2,5 miliardy našich kaček, by totiž nestačilo). Navíc do dvou dílů svoje první Tři mušketýry rozvrhl již Dumas a dvoudílná byla i poslední francouzská adaptace Borderieho (1961) i ta Lesterova britská (1973-74), takže se všichni mohli uklidnit úspěšně vyzkoušeným formátem. 🤓 Každopádně teď je to velký risk. Pokud se tvůrcům nepodaří v dohledné době získat z výnosů dvou filmů a dalších ambiciózních Rassamových produkcí dost, aby mohli zkompletovat svoji mušketýrskou trilogii, ostatně jako Dumas, který ovšem - pozor,  ve svém třetím pokračování vyvraždil všechny hochy kromě Aramise - takže je třeba se připravit na to, že taky někdo z “našich” může umřít... Zkrátka, pokud rychle neseženou prachy, tak z potenciálně nejlepší mušketýrské adaptace všech dob, zbyde jen předražené, z poloviny nefunkční, evropské torzo a to by opravdu byla velká škoda. Držme monackému playboyovi Rassamovi a Francouzům vůbec všechny palce. () (méně) (více)

Rathalos

Traja musketieri opat ozivaju tentoraz vo francuzskej produkcii,ktoru ma na svedomi reziser Martin Bourboulon,ktoreho poznam vdaka zivotopisnemu filmu Eiffel z roku 2021,ktory sa mi velmi pacil a musim ho pochvalit aj teraz,lebo Alexandre Dumas st. by bol urcite spokojny s vysledkom tejto zalezitosti,ktora je skvelo natocena,ale i zahrana hereckou elitou Francuzska,cize sa tesim na dalsie pokracovanie,ktore je ocakavane,ale este chcem podotknut,ze stale ostava mojou najoblubenejsou verziou movie od rezisera Stephena Hereka z roku 1993,ktory si vzdy dokonale vychutnam...:⁠-⁠) ()

Bozvav

Autenticky špinavá Paříž se mi líbila, syrové souboje, které nebyly zabírány jako celek, ale spíše jednotlivé sekvence také. Stejně jako přítomnost královny matky, jenž je v jiných verzích striktně opomíjená, stejně jako králova bratra. Co už méně, že nedostal více prostoru kardinál, že královské sídlo bylo celé učuněné a toalety nejvyšší šlechty, by si na sebe nevzali ani bohatí měšťané. Jistě doba Ludvíka XIII. byla špinavá, ale královna byla známá svou přepečlivou hygienou, vybraným vkusem a zálibou ve špercích a velmi bohatých toaletách. Že mušketýři vypadali jako banda pobudů, kterou od místního podsvětí mohl rozrznat jen naprostý zasvěcenec, budiž. Ale Mylady kouřící dýmku a místo sexepílu používající mužské zbraně, také žádný odvaz. Některé scény vyloženě nedávaly smysl (d‘Artagnan pohřbený v zemi), Athosovo obvinění z vraždy atd). Dialogy spíš nudné, chybělo více napětí a trocha humoru, popřípadě romantika. Chvílemi jsem se docela nudila. Za mne těžký průměr. PS: velké plus za rasovou autentičnost ()

warrenur

Pomerne vydarena adaptacia slavneho romanu A. Dumas-a. Mam ju v staruckom kniznom vydani s perokresbami vo svojej knihovni a nadsene som ju cital uz ako mlady chalan. Nalezite drsne, spinave a konecne uveritelne i scenarom. Skoda, ze toto je len prva cast. Moc sa toho neudeje. Kazdopadne potesila i Evicka Green-ovie, ktoru velmi oblubujem a vzdy, ked ju vidim v podobnej roli, vybavi sa mi v ulohe Penny Dreadful. Odporucam. 70% ()

simon84

Vyborna adaptace, nedrzi se to uplne presne predlohy, ale me to v tomhle pripade vubec nevadi. Je to zajimave oziveni znameho pribehu. Vyborne natocene, hezka akce, je to hezky spinave... super, tesim se na druhej dil. ()

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

24.02.2024

V pátek 23. února 2024 proběhl v pařížské koncertní síni Olympia slavnostní ceremoniál 49. ročníku předávání cen francouzské Akademie filmových umění a technik (Académie des Arts et Techniques du… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD