Kókaku kidótai: Stand Alone Complex

• Japonsko 攻殻機動隊 STAND ALONE COMPLEX (více)
Japonsko, (2002–2005), 21 h 40 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Masamune Širó (komiks)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Jóko Kanno

Akio Ócuka, Acuko Tanaka, Kóiči Jamadera, Ken Narita, Šin'ičiró Miki, Robert Axelrod, Tóru Šinagawa, Daran Norris, Murphy Dunne, Kazuja Ičidžó, Akiko Jadžima (více)

Série(2) / Epizody(52)

Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex je Japonský cyberpunkový anime seriál. Původní tvůrce manga předlohy Masanori Ota, známý pod svým pseudonymem Masamune Shirow, zasadil děj svého díla do Japonska ne až tak vzdálené budoucnosti. Hlavní postavou je mladá majorka ze speciální jednotky SEKCE 9 Motoko Kusanagi. SEKCE 9 slouží jako policejní jednotka, mající na starosti problémy spojené s hackery a zločiny, které páchají, což rozhodně nejsou pouhé úniky dat a převody peněz z konta na konto, ale například ovládání cybermozků ochranky prezidenta policie za účelem jeho atentátu a podobné. To vše je zabaleno do slušivého sci-fi kabátku. (Mr.Crowley)

Naslund

Pokud hledáte detektivní filosofické sci-fi, tak GITS je jednoznačně správná volba. Prostředí zhruba odpovídá mé představě o roce 2030, kdy se seriál odehrává. Lidstvo sice udělalo velký pokrok ve výpočetní technice a kybernetice, ale jinak zůstalo stejně prohnilé, jako je dnes. Kromě několika dílů překypuje seriál velice originálními zápletkami a zajímavými řešeními jak jednoduchých, tak složitých případů. Velice jsem si oblíbil Tachikomy, protože právě jejich "monology" dávají možnost k zamyšlení se. Trošku nepříjemně pro mě kontrastuje klasická animace s použitými efekty, protože bych byl rád, kdyby se plynule pohybovaly nejen auta, ale i lidé. Nelze nezmínit fantastickou hudbu Yokko Kanno, která dává seriálu daleko modernější nádech. ()

Adasin

Kyberpunk v dokonalé kombinaci s kriminálkou. Už manga a Ošíího film se mi hodně líbily a já pořád neměla dost - sáhla jsem tedy po seriálovém zpracování. A to jsem si stejně jako film oblíbila. Nejenže se jedná o výborný kyberpunk se vším všudy (kybernetické vylepšení, virtuální realita, hackeři atd.) s naprosto pohlcující atmosférou (opět jsem si vzpomněla na Neuromancera, Matrix, Blade Runnera, prvního Trona z roku 1982...) ale i nejzajímavější kriminálku, kterou jsem dosud viděla - kam se hrabou dnešní rutinní a nezáživné kriminálky o sedmi a více řadách (zdravím již vyčerpané C.S.I.: Miami, Las Vegas, New York a další). Stejně jako třeba v původním NCIS je tým v čele s Gibbsem, tak zde je skvělý tým Sekce 9 plný sympatických postav, oblíbila jsem si všechny od hlavní hrdinky Majora Motoko Kusanagi (sakra smutná minulost), přes Togusu (sympaťák s rodinou, kterému jsem zatraceně fandila), drsňáka Batóa až po snipera Saita (na epizodu Poker Face z druhé série nikdy nezapomenu) a dokonce i šéfa Aramakiho (ani jemu se osobní problémy nevyhnou). Oproti NCIS, C.S.I. aj. jsou ale v obou sériích Ghost in the Shell: Stand Alone Complexu zajímavé, napínavé a skvěle napsané i ty případy, což bývá jinde spíš výjimkou, skoro až vzácností. Nyní něco k oběma sériím: -------------------- PRVNÍ série "trpí" tím, čím asi mnohé seriály sledující osudy jednoho týmu (napadají mě např. Agenti S.H.I.E.L.D.) - několik prvních epizod slouží především ke seznámení s týmem, jejich prací a prostředím seriálu - pro znalé mangy nebo filmu celkem zbytečné, nemyslím, že je moc lidí, kteří by před zhlédnutím tohoto seriálu ze světa GitSu nic jiného neznali - možná ti, co na seriál náhodou narazili na stanicích AXN a Animax (dle Dabingforum.cz to tam zřejmě běželo s českým dabingem, byla jsem překvapena, že seriál má český dabing). Poté, co "přetrpíte" těch několik rozjezdových epizod Vás série odmění skvělým případem Laughing Man (pro jistotu používám anglický překlad), který je až do konce první série její hlavní dějovou linií a i většina dalších případů je s ním provázána - doporučuji tedy nepřeskakovat epizody přímo se netýkající případu Laughing Man, mohl by Vám totiž utéct nějaký podstatný detail, a za pozornost stojí i úvahy o tomto případu. A nejen ty lidské - přesto, že jsou roboti tachikomy někdy upištěné až příliš, dokáží uvažovat podobně zajímavě jako protagonisté z řad lidí a kyborgů. Tachikomy jsou vůbec pozoruhodnou součástí seriálu - na temný kyberpunkový svět příliš veselé a dětské, ale zato neskutečně zábavné, smála jsem se hlavně u jejich "pořadu" na konci titulků několika epizod. U první série ještě pochválím adrenalinem nasáklé a akcí narvané finále, a pozastavím se nad zde často kritizovanými úvodními titulkami - asi takhle: poslouchejte jen tu hudbu. -------------------- 2ND GIG - bezchybná fantastická jízda již od začátku. Všechny drobnosti, které jsem vyčetla první sérii, jsou pryč. Odpadá tu povinné představení týmu, epizod přímo netýkajících se hlavního případu Individual Eleven je minimum a oproti první sérii lépe zapadají mezi ty ostatní. Stejně jako u první série je nejlepší (vlastně spíš nutné) pro pochopení vidět vše. Ono stejně při tom neskutečném tempu budete hltat každou epizodu a ani si neuvědomíte, že se lehce odbočilo. Dále je tu globální měřítko, intriky, opět politika a především emotivní příběhy z minulosti Sekce 9 (např. Motoko, Saito), umírněnější tachikomy, ještě temnější atmosféra... a fantastické a neuvěřitelně chytlavé úvodní titulky, nyní již plně animované. ---------- Celkově tedy seriál s výborně napsanými postavami, skvělými případy a atmosférou, s povedenou animací a chytlavou hudbou, jenž je jasnou povinností pro fandy sci-fi - kyberpunku zvlášť, a který by měl uspokojit jak fanoušky akčních thrillerů tak ty, kteří se bez zamotaného děje neobejdou. A rozhodně seriál, který by měl mít víc takových sérií - bylo by super, kdyby z filmu Solid State Society byla další řada... Netflix prý něco ze světa GiTSu chystá, a bylo u toho S.A.C., tak že by? 10/10 () (méně) (více)

Hitman_47

Stand Alone Complex na člověka, který první zkoukne oba filmy vybafne mírně odlišným stylem, dalo by se říct, že "lidštějším" (mírně goofy vzhledem k zápletce, ale jiné slovo mě nenapadlo, sry). SAC se skládá ze dvou sezón, kde každá sezóna se točí ohledně jednoho velkého případu...ale epizodky, které se odehrávají mimo tyto větší "linky" jsou někdy nemálo hřejivé, hlavně se mi líbily díly, které nakousávaly minulost jednotlivých postav (škoda, že z 52 dílů, byly jen 3....jedním z těch kousků je i 10.díl první sezóny a je moc moc mňami, super atmosféra, parádní hudba atd..). Po každé sérii tu jsou ještě OVA (jsou 2...to jen tak, kdyby někdo nevěděl nebo neuměl počítat nebo byl naprostý idiot;)...po první sérii tu je OVA s názvem Laughing Man, která se snaží shrnou hlavní zápletku do necelých 3 hodin...takže nedoporučuju koukat první na OVA a až potom na seriál, člověk je pak mírně ztracen....po druhé sérii tu je OVA s názvem Individual Eleven (stejné schéma). GitS je jeden z těch seriálů, který v druhé sezóně mírně mění styl...je to více temnější a taky postavené na akci...bodejť, když je Japonsko na pokraji občanské války ;)...tento styl mi nemálo vyhovuje (viz. Black Lagoon) a kyberpuňk jakbysmet + parádní OST....takže nemůžu jinak, než za 5. ()

Djkoma

Naprostá kyberpunková pecka, plná detailů. Ať je to sledování příběhu Vysmátého muže (v jedné scéně ukazují záběry s logem, v dalším díle to samé + hláška, že to teprve později dodali média a na konci série je k tomu menší dovětek:)) nebo předhazování citátů, které pokrývají filozofický podtext seriálu, je to působivé. A také nutno říci, že rozhodně přístupnější a čitelnější v myšlenkách a záměrech tvůrců než dvojice filmů (i těch citátů na minutu je méně). Skládání hlavní dějové linie je jako skládání puzzlů bez znalosti obrázku, který vám má vyjít. Je to zábavné, poutavé a díky úžasné režii a všudypřítomné hudbě seriál neztrácí tempo. Postavy jsou prohlubovány, divák je poznává, odkrývá jejich motivaci i mentalitu, ale všichni nedostanou stejně prostoru. Je to pochopitelné, ale Motoko bych zbožňoval i kdyby byla v každém pátém díle... Ostatní mají většinou smůlu. Druhou smutnou zprávou je přítomnost až přehnaně dětinských (u pár dílů doporučuji koukat i po závěrečných titulkách) Tachikom. Ve výsledku jsou velmi důležité, ale jako by autoři chtěli ubrat na vážnosti nebo naléhavosti kyberpunkového světa plného hackerů a jejich nonstop útoků na oči/svět/tak vůbec. I přesto, tenhle výlet do "blízké" budoucnosti je prostě neuvěřitelně působivý a cca bez tří dílů, by těch 5* ode mě rozhodně dostal. 90% PS: tohle je první sezona seriálu, druhá tu má oddělený profil:) ()

July

Mé počáteční hodnocení (po třech epizodách) znělo: "Oproti filmům slabý odvar. A tachikomy jsou příšerně dětinské... Správně hutná tísnivá atmosféra schází téměř všude. 3*" Ale GITS seriál nabízí víc, než se zpočátku zdálo, a zejména complex episodes jsou vynikající. Za filmy sice stále zaostává, ale je to moc pěkná kyberpunková podívaná. ...a hodnocení po několika dalších epizodách: Výborné. Některé stand alone epizody jsou sice slabší, ale případ Vysmátého muže je vynikající a tento hacker se určitě téměř vyrovná i Pánovi loutek. ()

• Ve 3. epizodě je část dialogů převzatá z filmu U konce s dechem (1959). Všichni androidi typu Jeri byli vytvořeni podle Jean Seberg, herečky učinkující právě v tomto snímku. Stejnojmenný film společně s několika dalšími od režiséra Jean-Luca Godarda má pak syn kanadského velvyslance ve své sbírce. (Zofan)
  • Jméno jedné postavy pochází z povídky J. D. Salingera „Smějící se muž“. V seriálu je také odcitovaná pasáž ze Salingerova románu "Kdo chytá v žitě" ve znění: "Napadlo mě, že bych mohl předstírat, že sem jakože hluchoněmej. Tak bych se nemusel s nikým pouštět do žádnejch zatraceně blbejch a zbytečnejch rozhovorů. Když by se mnou chtěl někdo mluvit, tak by to musel napsat na kus papíru a ukázat mi to. Za chvíli by je to začlo pořádně nudit a pak bych z toho byl venku, měl bych s rozhovorama pokoj na celej zbytek života." (KlonyIlony)
  • Úvodní píseň „Inner Universe“ nazpívala zpěvačka Origa. (CarnTheNunya)

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (více)