Halloween: Prokletí Michaela Myerse

Bryan Ryman

Kostýmy:

Ann Gray Lambert
  • SeanLSD

Vždy sa nájdu nejakí noví príbuzní, aby mal Michael Myers dôvod vyliezť z diery, kde kvasil posledných pár rokov. S ohľadom na záver päťky je prekvapujúce, že šestka vznikla až o ďalších 6 rokov, keďže to vyzerá, že musela byť naplánovaná už v roku 1989. Z nesmrteľného magora - utekať pred ním je skoro rovnaké ako unikať Terminátorovi - sa medzitým stala legenda, má fanúšikov, ktorí sú ním nadšení a niektorí ho posielajú dokonca do vesmíru (to sa medzičasom podarilo iba jeho konkurentovi Jasonovi). Celkove sa do hry viac dostávajú médiá - príznak 90. rokov a prichádzajúceho VRESKOTU - a aj forma získala agresívnejší, dravý charakter - halucinogénne strihové sekvencie, a strašidelná zvuková stopa. Samotný hudobný motív je omnoho dynamickejší, ale nanešťastie si ho skoro vôbec neužijeme. Najzaujímavejšie na PREKLIATí MICHAELA MYERSA je však odhalená identita tajomného cudzinca, ktorý Michaela zachránil v závere predchádzajúceho dielu, a prítomnosť nejakého kultu, ktorému bohvie o čo vlastne ide. No a vysvetlenie Myersovho zla, to je pre mňa zvlášť lahôdka - runa označujúca keltského démona Thorna (žeby ten istý, čo dal meno DAMIENOVI ?) súvisiaci so súhvezdím, ktoré sa niekedy ma Halloween ukazuje (a niekedy nie ? a aj v Amerike ? - myslia zrejme tú známu vetvu amerických Keltov!) a ktorému Kelti zasväcovali vždy jedno dieťa v kmeni. Obetovali tak vždy jednu rodinu, aby ochránili kmeň. Šťavnaté. Ale o čo teda ide tým maniakom na psychiatrií ? Najviac ma inak dojíma, ako ho vždy niekto omráči a potom od neho utečie - namiesto toho, aby ho spálil, rozpustil v kyseline alebo posekal na kúsky.. - potom by som si pozrel, ako sa bude chlapec hrať s nožíkom!(31.10.2017)

• Guzo

A pak mi někdo říkejte, jak to jde se "Saw" zkopce.. Šestý díl Halloweenu už přišel i o to nejlepší z minulých dílů - hudbu. Zde je upravena do "moderního hávu" a absolutně ztrácí na atmosferičnosti. A děj? Tak nevím, jestli jsem nedával moc pozor nebo se v tom vůbec nedá vyznat, protože mně to na sebe nijak nenavázalo..(14.11.2010)

Pokud nelze najít žádné schopné tvůrce, kteří by svedli vymyslet, napsat a natočit pokračování série Halloween aspoň v přibližné kvalitě prvních dvou dílů, vezmu tedy zavděk pokračováním v této formě, tedy ve formě roztomile lobotomizovaného blábolu. Konstelace hvězd v podobě keltské runy (sic!) "trn", která se občas o Halloweenu objevuje (sic!!), zapříčiňuje zjevování se Michaela Myerse - no není to sladké? K tomu trochu satanismu a je biják jedna báseň. V hlavní mužské roli totální ocas, který je ale tak hrozný, že je vlastně zábavný, v hlavní dětské roli jeden z nejodpornějších dětských herců kterého jsem v životě viděl (ta jeho otřesná tlama fakt stojí za vidění), a pozor - v hlavní ženské roli opravdu naprosto mimořádně luxusní zrzka! Za ní je také ta třetí hvězda. Ideální mozkovýplachový film při jídle či před spaním.(18.9.2013)

7/10 Mám veľmi rád tento diel, je napínavý, temný, Michael je tu božský a vizuál je skvelý. Jasné, mytológia okolo kultu tŕňu je nevhodná, ale každopádne zaujímavá. Problém filmu je v jeho chaotickosti zapríčinenej úmrtím Donalda Pleasencea a následným šialeným prestrihávaním. Odporúčam si pozrieť Producentský zostrih (viac info, viď. môj článok na Studni http://www.studna.net/news/2352/ ). Čo sa týka normálneho zostrihu, tak je, odhliadnuc od toho chaosu, fajn. Herci sú dobrí, hudba je skvelá (i keď čudná) a réžia vynikajúca. Film má úžasnú tajomnú atmosféru, no trpí rovnakou vadou ako diel tretí - síce nie je zlý, ale je iný a to niektorí asi nemôžu zniesť. Bohužiaľ. PS: V rámci Halloweenskej ságy štvrtý najlepší diel (H1, H20, H4, H6, H3, H2, H8, H5)(27.5.2007)

• tron

(Šiesty HALLOWEEN.) Je mi jedno, v koľkých režisérskych zostrihoch HALLOWEEN - PREKLIATIE MICHAELA MYERSA existuje. Oficiálnou verziou vždy bola, je a bude 88-minútová. A tá je príšerná. Všetko je chaoticky zostrihané, nič nemá zmysel či logiku a ani maskot série, Pleasenceov doktor Loomis, to nezachráni. „Mužom v čiernom“ ovládaný Myers vraždí nezmyselne každého ako zhypnotizovaný, čo, ako sa ukáže, nie je zasa až tak ďaleko od pravdy (jeho slasher autorite podkopáva masívne nohy bizarný námet, robiaci z neho nezastaviteľné nesmrteľné okultné monštrum, chýbajú už len mimozemšťania, ale možno aj tí tam niekde sú). Aby som to každopádne ukončil pozitívne - na sérii oceňujem, že - na rozdiel od Voorheesa a Kruegera - neskĺzla k čiernemu humoru, ale vždy si zachovávala tvrdú, dospelú a „serióznu“ atmosféru. Chcelo to ale určite aj lepšie scenáre.(20.11.2005)

• - Mnoho scén, ve kterých byl na scéně Donald Pleasence bylo nakonec z filmu vystřiženo, režisér Joe Chappelle je totiž shledal za nudné. (Stocki)

• - Pro verzi do kin napsal závěr filmu Joe Chappelle. (HellFire)

• - I když režisérský sestřih filmu nebyl nikdy oficiálně vydán, několik měsíců po vydání filmu kolovala nelegální verze. (HellFire)