Noc s nabroušenou břitvou

• Francie Haute tension (více)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiální text distributora)

VanTom

Na odlehlou farmu přijíždí anonymní, sadisticky úchylný vidlák s nabroušenou břitvou, nechť krvavý (žánrově krásně čistý) masakr započne! Při nerovném útěku z jeho osidel a záchraně kamarádky prokázala hlavní hrdinka v rámci možností slušnou duchapřítomnost, nicméně scénárista si na ni (a na diváka) připravil velice vypečený závěrečný twist, který mne zanechal na vážkách, zda jej ocenit jako brilantní, či naopak totálně WTF. [původně za 2*] ()

ABCD Marta

Celý film jsem sledoval se zatajeným dechem a v očekávání nějaké té překvapivé pointy se ani nepohnul. Bohužel osud tomu chtěl jinak, neboť to, co nám řežisér naservíroval v posledních minutách, je neodpustitelné. Jakoby se dostal do slepé uličky, nevěděl jak dál a udělal tak to nejlehčí, co mohl. A je mu úplně jedno, že film tím ztrácí v mnoha scénách hlavu a patu. Hlavně, že se to nám to bude líbit a ono se to líbí! Ale pod tři stejně nepůjdu. ()

manonfire

Scény neskutečně brutální a atmosféra mistrně ochočená režisérem a totálně zdivočelá k divákovi. Detaily procházení domem a vychytávky jako počkání si zrůdy u zavřených dveří, jestli se skrytá oběť neprojeví byť třeba jen tenkým vydechnutím. Skutečně jsem prosil hrdinku ať dýchá tišeji. Pronásledování nocí, střelba v poli...všechno na výtečnou. Podivný zvuk, jenž přišel vždy se zaměřením děje na dodávku, také nebyl z nejmilejších a jako vyzvánění na telefon, když Vám volá babička, si ho nejspíš nedáte. Pointa bude jednoznačně činit hodnocení filmu velmi rozporuplným, ale to nic nemění na tom, že až na závěr, který film přeci jen poněkud shodil použitím staré dobré, ale humpolácky nevhodné motorové pily, považuji tenhle snímek za jeden z nejlepších horrorů. Opravdu nejsem fanouškem Texaských masakrů, Pátků třináctého a podobných zhovadilostí, ovšem toto je úplně jina kasta a to nemluvím o Cecile De France, která předvedla svou hereckou extratřídu. Francie zase jednou Americe totálně natrhla prdel, a to od hrázky až po zátylek. Jen škoda, že Aja v dalších svých opusech šel o dvě třídy dolů. 80% ()

jenik71

Klasických vyvražďovaček už byla natočena slušná řádka. Tato je poměrně solidní, s překvapujícím a absolutně nečekaným koncem. Pokud se na tento thriller podíváte znovu, zjistíte, že je to vlastně dost nelogické. Ale vem to čert. Je tedy otázkou, zda je závěrečné rozřešení plusem či mínusem. Osobně dávám 75% - za hutnou atmosféru a za výbornou Cécile De France. ()

Anticque

Velký jatka, nějaký správný slova k tomu nemám. Už od začátku mrazivá atmosféra, brutální vrah, který používá sadistické kousky s břitvou, nešetří krví, ale po celkem solidním začátku a celkem slušným prostředku, mě dostal velice nevychytaný konec, který mě zklamal. Konec je špatný, jinak bych dal 5 hvězd, ale takhle musím dát 4, kdyby skončil jak tradiční horror byl bych radši. ()

solskjaer

Vůbec ne špatný film. Bohužel však je zde několik obrovských hluchých míst. Tak například, nevysvětlený stav hlavní hrdinky, já tedy moc nechápu proč se tak chovala a z filmu to moc nevyplývalo. Za další konec filmu je sice parádní obrat, ale řekněme si upřímně moc se k filmu nehodil a možná bych byl radši za přímočarejší konec než za tuto smotaninu. No a v neposlední řadě občasně dějové seky, kterých bylo více. Na druhou stranu však nelze filmu upřít snahu, to v žádném případě, rovněž dost dusnou atmosféru, která je asi nejlepší částí filmu, no a v neposlední řadě určitě krásná a nesmírně charismatická Cécile De France, která mě moc překvapila. Sečteno podtrženo, film skrývá několik závažnějších nedostatků, ale zastírá je pekelně hustou atmosférou, napětím a dějovými zvraty, které jsou velmi povedené. Celkově i tak hodnotím celý film, i když to není celých 4, stále jde o nadprůměrný film. ()

sedm.1

Haute tension je pro mě špičkový horror,a to z naprosto jednoduchého důvodu.Obsahuje vše,co mám v horrorech rád.Napětí,hustou atmosféru,překvapení,ale hlavně,Alexander Aja se nebál přitlačit na zobrazení brutality a tak,ikdyž za celý film dojde vlastně jen ke čtyřem mordům,jsou pro každého gore labužníka naprostou lahůdkou a vlastně i vyplní většinu filmu.Pointu neodsuzuji,ikdyž trochu divná se může zdát.O herecké výkony zde moc nejde,ale herci jsou poměrně trefně vybraní.Pro milovníky krvavých filmů 100% doporučuji. ()

ondrech

Kamera: Maxime Alexandre ... co by se dalo cekat od francouzskeho filmu? Naprosto obycejna vec, kterou konec nezachrani. Osobne bych ocenil vetsi invenci scenare, protoze kdyz v poslednich peti minutach zjistite, ze je to vsechno vlastne pekne zakuklene, je to dost pozde. ()

ZkuKol

Ve Francii se Aja pouštěl ze řetězu o něco víc než dnes v USA. Sic nebylo tolik akce, ale atmosféra hutná, že se ani dýchat nedá. Cécile hraje výborně, ostatní na to prostě nemají prostor a Nahon má tu krásnou výhodu, že to má na jednu linku. Aja vypráví bezchybně a přinutí diváka až svírat prsty na nohou. Škoda, že občas nesedí logika (auto vs. pointa), nebo jsou tvůrci prostě líní vysvětlovat. Každopádně horor na večer jak vyšitý, útlocitné partnerky/partnery nebrat! Dvě mladé slečny jednou za rodinou jedné z nich, aby měli klid na studium, žel na farmě na ně nečeká jen vřelé přivítání a čerstvý vzduch jim poněkud zhořkne...75% ()

The Viper

Výborný film s výborným songem od Muse. Hektoliktry krve, hrátky maskérů, pomálu - ovšem kvalitních herců a jejich výkonů, zajímavého vývovej, závěru a vysvětlení....tím vším je v mých očích Haute Tension naprostou parádou a tím nejlepším co mě New French Extremity spolu s Mučedníky nabídlo. ()

Arkanoid

Veľmi sugestívny atmosférický úvod, ktorý si po krv nejde ďaleko, potom stotožnenie s postavami cez prirodzene znejúce dialógy mladej generácie. Logika trochu škrípe, krvavý kúpeľ v adrenalínovej akcii vyzerá výborne, hudba dodáva správny dôraz, zvuk vyniká v napätých ľakačkách a všetko to spolu viac-menej sedí ako výlet do jednej šialenej mysle ()

Tejkina

Woow..doporučuji nic si o tom nečíst a rovnou se podívat na film. Mě to teda celé připadalo spíš jako slabší průměr, ale závěrečná pointa to vytáhla na čtyři hvězdičky. ()

Bobek15

Keď som si po filme položil otázku, kedy som sa naposledy takto bál a prežíval takéto nepríjemné pocity pri klasickej "vývražďovačke", odpoveď bola jednoznačná. Nikdy! Začiatok bol geniálny (a v podstate aj celá prvá polovica), ale ani druhá nijako výrazne nezaostávala. Super atmosféra počas celého filmu (avšak občas narušená pesničkami), brutálny maniak s britvou v ruke a bolestné výkriky a striekajúca krv, pri čom si už sami môžete domyslieť, aké "všakovaké brutality" hdlorez so svojimi obeťami stvára. Takisto oceňujem aj skvelý zvuk a kameru, ktorá je pri podobných hororoch 70% úspechu. A filmu pridala aj skutočnosť, že identita vraha bola dlho utajovaná. Milo ma prekvapilo aj triezve a duchaprítomné konanie hlavnej hrdinky, na čo som nebol u spanikárčených bábikách z ostatných hororov zvyknutý. A fakt, že to celé v podstate nedávalo zmyslel (veď uvidíte sami), beriem s rezervou, nakoľko to v týcho typoch filmov považujem za irelevantné. Francúzi jednoducho natočili nadpriemerný horor, pred ktorým sa môžu filmy ako Jeepers Creepers, Texaský masaker či Halloween:Resurrection strčiť. ()

NICOX

Docela slušná vyvražďovačka. Nějaký šokézní rozuzlení se dalo čekat, ale to co přišlo bylo naprosto debilní. Ten konec se tam prostě vůbec nehodil a hlavně to ani nedávalo moc smysl.. 60 % ()

Testament

Noc s tupou břitvou, hodilo by se napsat. Alexandre Aja má evidentně talent, ale zatím jej nebetyčně promrhává. Jak jinak si lze vysvětlit fakt, že úvod hororu upomíná až příliš okatě na první Jeepers Creepers (auto vraha). Samotná jatka jsou pak příjemnou podívanou pro úchyly a s povděkem tedy kvituji, že po dlouhé době se nejedná o typický "teen-horor". Co naplat, když ale slibně rozjetý vlak nakonec zazdí totálně DEBILNÍ konec, co působí, jako kdyby si tvůrci ke konci točení něco "šlehli do žil". Závěr, přitažený za vlasy pak zabíjí skoro vše, co doteď bylo na snímku dobré. Ano, Aja umí vytvořit zatraceně dusnou atmosféru, ale na druhou stranu hodně zvratů divák prokoukne o pár minut dříve, než se stanou. Příště to snad bude lepší... ()

BlackTom

Kašlem na logiku, mne sa to páčilo! Nuda ani na minútu, desivé až strach. Viem, že je to nereálne, no rád by som si pozrel pokračovanie :) Alexandre Aja je proste macher a po skvelých Zrkadlách ma šokoval ešte viac, ak je to vôbec možné. Len tak ďalej. ()

cachina

Alexandre Aja se už neodmyslitelně zapsal do podvědomí fanoušků hororového žánru. A to možná díky tomuto snímku. Pro někoho Noc s nabroušenou břitvou může představovat bezduchou vyvražďovačku, na kterou si za chvíli ani nevzpomene. Pro druhé může znamenat kvalitně odvedenou práci. A já patřím do té druhé skupiny. Děj je, jak je již zvykem velmi prostý. Dvě kamarádky se jedou učit na klidný venkov za rodinou jedné z nich. V noci ale přichází někdo, kdo jim usiluje o život. Prostředí je také hororově typické. Opuštěný dům na venkově, kukuřičné pole a les. Vše se odehrává v noci. Ve filmu najdeme sexuální motivy, a jak je již zvykem v daném žánru, sex je něco ,,hříšného" a za to se musí zaplatit. A ještě když se jedná o lesbický. Režisér pečlivě buduje atmosféru, v některých scénách divák ani nebude dýchat. Moc se tu toho nenapovídá, když hlavní hrdinka promluví, vyzní to něco, co sem nepatří, typu: Buď zticha nebo tě uslyší. Aja se inspiroval ve starých dějově jednoduchých krvavých hororech. Využívá explicitního násilí. Krev tu stříká proudem, slabší nátury budou zavírat oči (scéna s motorovou pilou). Režisér si zahrává s fanouškem. Ale pozorný divák si může všimnout vodítek, které mu tvůrci nechávají. Ale poté nebude v závěru překvapen. ()

klukluka

To by člověk nevěřil, co všechno má být ta schizofrenie schopná vykouzlit... Ale to je nic proti tomu, co dokážou vykouzlit některé filmové postavy! Čáry máry fuk - a už třímám v ruce sekeru. Abraka dabra - a už startuju ruční cirkulárku. Takhle si můžu přičarovat prakticky kdykoliv naprosto cokoliv. Ale horor to byl, o tom žádná. A teď nemyslím ve smyslu nelogičností a nesmyslů. Myslím jako strašidelnej film, u kterýho jsem se bál. Fakt že jo. Nemělo to logiku, hrálo se bez pravidel, ale bylo to hustý... ()

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (více)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)