Noc s nabroušenou břitvou

• Francie Haute tension (více)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiální text distributora)

colapso

Ukrutná řezničina,jenže pointa filmu je tak v rozporu se vším co divák ve filmu viděl,že to film poněkud sráží,ale i tak je to docela maso. ()

iampatrik

Vyvážený horor, kde je tak akorát dost té brutality chcete-li exploitation, tak akorát napětí, správně zvolená stopáž a pro mě zajímavý závěr. Jak jsem již psal, vyvážený horor, který mě potěšil a v rámci hororu si čtyři hvězdičky zaslouží. Malá spoilerová zajímavost na konec (která však nevyzrazuje nic s příběhové linie): film je prakticky bez jakékoliv lekací scény a to jich tam člověk očekává hned několik, což se mi také zamlouvalo. ()

ondrula

Jako slasher je to poměrně solidní řemeslo, jinak ale film nic moc. Docela mě zaujalo, že P. Nahonovi, kterej mastí své oběti ostošest, bylo v době natáčení 65 let. ()

Arach.No

Velmi chytrý a kvalitně natočený film. Abyste si ho mohli oprávdu náležitě vychutnat, je třeba opakované zhlédnutí, kdy už divák zná pointu. Teprve potom můžete obdivovat propracovanost a výbornou logickou strukturu snímku. Aja sis divákem dokáže skvěle pohrávat a napodruhé už jen nestačíte žasnou, jak výborně do sebe všechno zapadá. Výmluvy v některých komentářích na zbytečnou násilnost jsou naprosto mimo. Zajímalo by mě, jak by tito chytráci natočili splatter bez krve. Chápu výmluvy na pointu - ne každému se nad filmem chce přemýšlet.Když vám na konci zboří vaše představy a nahradí je něčím jiným, tak se cítíte uraženi, že filmař někdy může být explicitně násilný a přesto chytrý. To je pochopitelné. ()

J*A*M*A*L

Alexandre Aja není špatný horrorový režisér, ale tohle se mu zrovna dvakrát tak nepovedlo.Horrorově to vlastně nebylo zase tak špatné, ale je fakt, že i když to byl dobrý horror, tak u něho byla někdy hrozná nuda.A navíc ten konec o tom ani nemluvě.Jediné co z toho filmu mám je to, že jsem viděl další horror.Ještě k tomu konci, nuda to vlastně nebyla, ale bylo to úplně divný a úplně mi to zamotalo hlavu.Některé horrory jsou hold dost trapné a tento horror mezi ně rozhodně patří a především za to může právě ten konec. ()

Disease

Čekal jsem víc brutality a méně atmosféry, ale naštěstí to bylo naopak. Pointa sice skoro od začátku občas v náznaku pomrkla, ale vzhledem k dobrému zpracovaní to nijak zásadně nevadilo. ()

oRi11

Francouzský slasher s opravdu perfektním napětím a velice dobře budovanou atmosférou. Bohužel, to celé zničí konec, který se vytasí s křečovitou a nelogickou pointou, bez které by se snímek obešel. ()

MatejNosal

Nemám rád horory kde krv moc strieka potom mi to nepríde reálne a ani nechutné, inak celkom napínavé a tá pointa bola vážne zvláštna a veľa vecí tam nesedelo, keby to nechali ako to bolo išiel by som možno ešte o jednu hviezdu hore takto len za 3. (60%) ()

Macik

Tak tohle byl ale divnej film... 95% z filmu je jak z normální tínejdžrovský vyvraždovačky, kde budete nadávat nad scénaristovou debilitou a zároveň si budete klást otázky typu: Mám tohle zapotřebí?Když je dneska tak hezky, nebude lepší když se půjdu projít do lesa? ... :-) Nicméně závěr filmu vás, kteří jste doposud neusnuli, docela probudí a film dostane jinej rozměr.. Trošku mě to připomíná Vesnici, ale opravdu jen tím rozuzlením.. ;-) Ovšem nepopírám, že to má jistý logický díry (např. kdo řídil obě auta, když se navzájem honili lesem)... Saša Aja je rozhodně divnej a nevím či ho snad v mládí šikanovali spolužáci nebo znásilňoval otec.. Jisté je, že se v násilí opravdu vyžívá ale bohužel nepatřím mezi ty co mu díky tomu dokáží odpustit děj... Nejsou to úplně 3* je to něco napůl... Film stojí tak za 2* maximálně, ale ta Cécile.. ó bože, to je ženská.. a ta její manuální sexuální praktika v posteli.. tím mě teda setsakramentsky zvedla tep.. :-) ()

1945

Dle mého názoru se jedná o tradiční horor, který rozhodně nepřekvapí svou brutalitou a přehlídkou strachu. Koncová pointa se však do filmu nehodí - je vložena bez jakékoliv předchozí průpravy a díky ní ztrácí děj veškerý smysl, protože by ve všech předchozích scénách musela chybět minimálně jedna postava... Přemýšlel jsem o třech *, ale konec vše pokazil... (happyend by byl lepší) ()

Zombi

Opravdu brutální krvák se skvělou atmosférou a podivným závěrečným zvratem, který ne každému sedne. Každopádně výborné řemeslo. Pisnička od Muse, která ve filmu je, mi vždycky když ji slyším vyvolá mírné mrazení v zádech, jako vzpomínku na tenhle masakr. Původně jsem dal 4 hvězdy, ale po nějaké době a pár dalších krvácích, které se na tento nehrabou, zvedám na 5 v rámci žánru, jen ten zvrat není úplně košér, ale co. ()

dezert

Nemám nic proti slasherům, ale když je to samoúčelná a hlavně VŮBEC neděsící debilita, to teda vážně nezkousnu. A ta pointa! Páni! To jim muselo dát hodně práce než to vymysleli! Hodina a půl bezmezné demence, občas ještě navíc hodně k smíchu. Jediný zajímavý na tomhle "díle" je Ajajajův vizuál. To stojí za to. Zbytek...škoda mluvit. Ale vážně. Debilita. Asi takhle: hrozně dobře udělaná sračka. Možná by se ten film měl přejmenovat na "Noc s tupou blitkou". ()

mazadlo

Alexander Aja startuje svou hororovu kariéru a stojí to za to. Muse v pozadí mrazivé vyvržďvačky kde se nešetří krví ( to Aja nešetří nikdy ) překvapením a koncem který stojí za to. I to Aja umí. Prostě pokud bude Aja točit horory asi mě nikdy neomrzí , v jiné poloze si ho představit neumím ale tohle mu sakra jde ! A strčil do kapsy celej holywood..a teď je jeho. ()

LBsmoke

už jen čekám kdy přijde "schizofrení lesba 2"?? začátek byl velice slušný a řemeslně perfektně zpracovaný ta schovávačka po domě atd. bohužel když nasedli do náklaďáku říkal sem si že už to snad brzo skončí aby to nepodělali mno ..pointa totálně zabila celý film.. kéž by aspoň si to film na konci uvědomil a paradoval se(já vím zbožné přání) byli by tam záběry na to jak lítá po benzínce schovává se před sebou a sama se straší.. nebo padl návrh že nejlepší by to bylo kdyby to byl francouzský gay "božínku" ()

Renfield

Okoukaná dodávka tolik nepotěší, to její řidič s břitvou a dalšími pomůckami, už podstatně více. Žádná maska, žádný pomalu chodící nezničitelný přízrak, ale klasický francouzský ufuněný moula, co prostě přijede a bez rozmyšlení vraždí. Škoda, že je až příliš brzy jasné, jak to s ním nejspíš bude. Což na celý předchozí děj hází úplně jiné světlo, díky němuž se sice dá odpustit mnoho nelogičností především v chování obětí a třeba i ta dodávka, na druhou stranu to k dosavadnímu dění sedí hodně ztěžka. Přitom obyčejná přímočarost tomu tak slušela a velmi rychle dávala patřičně hutnou atmosféru. Alexandre Aja ji buduje hned v úvodní scéně, ke které se film samozřejmě vrací v závěru a to opět se stejnou silou, ale i pointou. Tím nejsilnějším tak zůstává dům, kde výborný gore Aja rozjíždí do extrému, určitě záměrného extrému... třeba takový pán domu. 75% ()

El Loco

Haute Tension je moja prvá skúsenosť s francúzskym hororom. Atmosféra je vygradovaná na maximum, adorácia krvi, naturalizmus, hudba sa vrýva pod kožu → sugescia sama o sebe. Zo záveru mám ale rozporuplné dojmy, pretože podobné rozuzlenie má v súčasnosti každý druhý film tohto žánru a ešte k tomu je aj dosť pritiahnutý za vlasy. Keby som tento film videl tak pred 7 rokmi, tak si poviem „Wow, to bola, ale sila!“, avšak súčasný divák je už pripravený na hocijaký šokujúci zvrat, takže v konečnom dôsledku to až také šokujúce nie je. Ešte na margo hudby - strašne ma potešilo a zároveň prekvapilo použitie Muse (New Born), aj keď sa to do tohoto filmu absolútne nehodilo (aj keď text je výstižný). ()

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (více)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)