Hra na vraha

• Česko Maturiťák (festivalový název) (více)

Při hře ve staré opuštěné škole nešťastně zemře holčička. Ostatní děti se rozhodnou o nehodě mlčet, ale netuší, že někdo je viděl. A ten někdo přichází o šest let později na jejich maturitní ples, aby je všechny zamordoval. Klasika whodunit slasheru vezoucí se na slasherové vlně z počátku 80. let následovaná třemi pokračováními. (choze)

liuk

Tak strašidelným hororem Prom Night rozhodně není, zábavnou vyvražďovačkou ale zcela určitě. Hned na první pohled praští do očí jiné zpracování než u nejznámějších žánrových kolegů Haloween nebo Pátek 13. či méně známé Černé Vánoce nebo Sleepaway Camp. V porovnání s těmito filmy, ač to zní značně eufemisticky, působí prostě Prom Night výpravnějí (=rozmáchleji). Ať už jde o více lokací než jedna ulice, jeden dům či jeden kemp nebo o příběh, který se dokonce někam vývojem posouvá a netočí se pouze kolem "jde nás někdo podřezat". Není se čemu divit, tvůrcům asi moc nešlo vyvolávat tíživou děsivou atmosféru, jenže si toho naštěstí sami všimli a tak vykonali Cimramnův Úkrok stranou a celý film pojali jako klasický středoškolský film, tentokrát se záhadou. A vyvedlo se to skvěle, takhle kouzelně cheesy 80s film jen tak nenajdete. Ve filmu skoro pořád hraje nějaká kopie Bee Gees, a i když tyhle počátky disco hudby jsou i na mě občas moc, ke středoškolačkám s nadýchanými účesy a středoškolákům s blonďatými "afry", kteří na sebe na diskotéce hází zlověstné pohledy, si nic zábavnějšího představit nedokážu. Ale i základní kámen zde vedlejšího žánru, tedy vraždy, se povedl. Ono - co se dá vůbec zkazit na vrahovi, který pobíhá po nekonečných vylidněných školních chodbách v převlečení za ninju se sekyrkou v ruce, a to ještě za zvuků disca táhnoucího se z tělocvičny. Dokonce si společně s Kelly (Mary Beth Rubens) vybral jednu z nej naháněček, co jsem kdy viděl. Přesně taková, které milujeme ve Vřískotech nebo v Nočním letu. Tou pravou scream-queen zde tedy není Curtis, ale zmíněná Kelly. A údržbář Mr. Sykes, který pokaždé když se objeví, tak má v ruce střihač keřů, napíchávač odpadků nebo aspoň šroubovák, je taky kouzelnej. PS: Už se točí "remake", proč uvozovky? Mají v něm být nějaké nadpřirozené síly. A když si představím, jak na té diskotéce hrajou nějaký Pussycat Dolls nebo co to teď v Americe letí, tak se mi chce zvracet. ()

Han22

Jamie Lee Curtisová mohla být královnou hororu roku 1980. Jenže všechny tři horory ve kterých se objevila stály za starou bačkoru. Prom Night není takový průser jako příšerný remake, začátek je opravdu skvělý a navnadil mě na solidní kousek. Jenže pak se hodinu kecá a když se kecat přestane, naháněčka vraha s obětmi je v takové temnotě, že pro jistotu není nic vidět. Výborné finále a odmaskování vraha to už nezachrání. Za zmínku stojí ještě hudba - ač bylo v USA roku 1980 disco již mrtvé a pohřbené, režiséra to nijak neštvalo a v pro maturitní ples sází hutný, téměř klubový disco sound, který pro mě osobně nemá chybu a taneční scény dávají vzpomenou na legendární Horečku sobotní noci. Ovšem kvůli takovým věcem člověk nesleduje horor že? ()

Corpsegrinder

Krajně nezáživná první hodina kompletně bez vražd film celkem sráží dolů, a bohužel ani ten zbytek není žádná sláva, možná kromě jednoho useknutí hlavy a celkem srandovní rvačce v dodávce. Zabiják je absolutně neschopný hovno. Za zmínku tak stojí maximálně podivně obsazenej Leslie Nielsen a Jamie v podprdě. ()

colapso

Spíše podprůměrná vyvražďovačka,která se trochu rozjede,až po hodině.Nicméně sběratelé starých hororů mají další zářez. ()

jurasino

Běžný oddychový slasher, žádná sláva vrah, dlouho se nic neděje ale film má hezky odlehčenou atmosféru a dobře se na to kouká.. ()

Paldiny

Prom Night nie je vôbec hlúpy a bez atmosféry, má len slabšie baterky, občas visiaci mikrofón a zle obsadené postavy. Stredoškoláci vyzerajú ako zo základky a stredoškoláčky na čele s Jamie ako ich profesorky. Najvydarenejší je ospevovaný úvod s "hrou na vraha" a finálna tancovačka so zabijakom, ktorej predbieha efektné odťatie hlavy. To medzi tým nezáživná tínedžerská príprava na ples, ktorú po prvej hodine narúša práve vyčíňanie maskovaného zabijáka. Ten si inkognito najskôr obvolá (inšpirácia pre Vreskot?) a potom s ostrým črepom v ruke odchytáva už odrastené deti čo "hru na vraha" prežili. Vraždy až na poslednú, nie sú najšťastnejšie, kompletne sa odohrávajú v tme a brutality moc nepobrali, aspoň, že nevyznejú smiešne a nelogicky. Navyše nám scenáristi predhodili po páre slepých návnad čo mali jeho odhalenie trochu oddialiť. Hudba dosť ovplyvnená dobou, takže moji milí, Disco, ale zas bolo celkom zábavné sledovať ako sa s ním vysporiadal Leslie Nielsen, ten chlap mal komiku v krvi aj pri vážnych roliach. ()

Iva8bitova

Diskofilní horor. Skvěle secvičené taneční číslo Jamie Lee Curtis. A finální zápas s vrahem podbarvený disko muzikou, to je sen, mámo... ()

pend

Ke vraždám dojde až poslední půlhodinu, jediné, co činí film zajímavým, je J. L.Curtis a netradiční L.Nielsen. ()

Aurus

6/10. Za mě jde o dost podceňovaný, zapomenutý a podhodnocený hororový film který by si zasloužil tak 60%. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou sympatické, hudba je výborná, atmosféru tento film má povedenou, napětí je zde docela časté, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je fakt super. Pro mě velké překvapení a už se těším na další díly. ()

SkyCaptain

Vcelku ucházející slasher s tančící Jamie ve stylu Horečky sobotní noci. Úvodní scény s dětmi a telefonáty jsou vážně moc povedené a řádně mrazivé (s takovým feeligem by to dnes nikdo nenatočil). Problém je v trapných vraždách a vrahovi, který je spíš k smíchu. Neustále padá a válí se po zemi jako v nějaké němé grotesce, to se vážně nepovedlo. ()

MickeyStuma

Někdo tento snímek považuje za kult v oblasti subžánru slasher, který mnozí pozdější tvůrci používali jako hlavní zdroj inspirací a snad i používají dodnes, a snad i oprávněně, ale je fakt, že dnes to zase až tak úplná pecka není. V hlavní roli samozřejmě nesměla chybět Jamie Lee Curtia, coby patronka věhlasného filmu „Halloween“ (1978), která se objevila i ve snímcích „Mlha“ (1980) a „Terror Train“ (1980). Dnes překvapí účast Leslieho Nielsena, známého především z komediálních snímků. Dle toho, jak příběh začíná a následně krvavě pokračuje dnešní znalce slasherů jistojistě napadne motiv snímku ' Tajemství loňského léta“ (1997). Prostředí maturitního plesu také není nic výjimečným, neb se použil už třeba ve snímku „Carrie“ (1976), kde se také odehráli nepěkné věci. Krásná je však vzpomínka, scénou z tanečního parketu, na film „Horečka sobotní noci“ (1977). A dalo by se dlouho pokračovat dál. Slasherová vlna sedmdesátých let s nástupem let osmdesátých je znát, ale bohužel selhává už v základech? Zápletka je sice příznačná, jenomže to atmosféricky nevypadá ani na drama. A nezachraňuje to ani použité giallo, známé především z italských snímků. Mezi úvodem a maturitním plesem se odehrává nezajímavá etuda, ve které vysokoškoláci jen blbnou, a to je asi tak všechno. A když se konečně objevuje vrah, mnohý divák už musí být tak otrávený, že mu jsou následující vražedné události takřka ukradené. Snad je to způsobeno i zubem času, každopádně je snad i dobře, že se snímek stal inspirací a že si tvůrci vybrali určité motivy a vytvořili z nich velkolepější díla. Dnes tohle prostě nikoho neuhrane. ()

Alexandre

Po delší době jsem si dal slasher z počátku 80. let a stál za to! Nic převratného, ale za zkouknutí to stojí a vlastně se docela divím poměrně nízkému hodnocení. Tempo je pomaloučké, vraždy jsou v malém množství, ale jsou, tak co víc od toho chtít? Má to krásnou osmdesátkovou atmosféru, napětí se v Prom Night taky vyskytne, Jamie i Leslie potěší - zkrátka já jsem spokojen. Teď už nelituju zakoupeného DVD (i když jsem s koupí váhal). Doporučuji :-). ()