Hory mají oči

(festivalový název)
  • USA The Hills Have Eyes (více)

Tuctová americká rodina s novorodeniatkom a dvoma psami si to hasí skrz vyprahnutú púšť do Kalifornie. Naskytnú sa problémy, minivan musí zaparkovať a naši hrdinovia sa ocitajú mimo civilizáciu, v zapadnutej plošine, pripomínajúcej mesačnú krajinu. Ide o priestor pre vzdušné cvičenia vojenských stíhačiek. A hlavne... brúsi si na nich zuby rodina domorodých kanibalov, žijúca v poblízkej jaskyni. Nízkorozpočtový horor, natočený za 230 tisíc amerických dolárov sa stal prekvapivým hitom. (POMO)

pursulus

Kupte si hodinky Prim.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Hor majících oči". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Schopný hororový námět poměrně dobře zpracovaný, ovšem zpracovaný samoúčelně, jednostranně, primitivně, bez nějaké další přidané hodnoty, takže na vysoké hodnocení nemůže dosáhnouti. Oba původní počiny (Hory" ve scénáři a režii Wese Cravena z r. 1977 i "Hory" natočené s přihlédnutím k původnímu Cravenovu scénáři ve scénáři a režii A. Aji z r. 2006) jsou přibližně stejně dobře udělány s tím, že pozdější snímek má modernější, poněkud dynamičtější ráz.¬                 "Hory mají oči 2" ve scénáři W. Cravena a v režii M. Weisze se nedají označiti jako zcela podařené dílo, trpí závadami příznačnými pro řadu "dvojek" ((jako násilné navázání na původní příběh, horší (režisérské) vedení atp.)) majícími kořen v hesle "z povedeného vytřískejme ještě více, ať to stojí co to stojí", s kterýmžto přístupem vznikne cos pořádného málokdy.¬                 Tyto původní "Hory" hodnotím za 3 *. ()

VanTom

Syrový horůrek o kanibalské rodince retardů, která by ráda posvačila jinou rodinku na výletě, jíž se porouchá karavan a zůstane trčet v "jejich" poušti, celkem zdařile pracuje s atmosférou číhajícího nebezpečí ve tmě i následné odplaty (již za denního světla). Ženský vřískot při prvním přepadení rezonuje až nesnesitelně (naštěstí se pak dívčina zklidní) a nejschopnějším "mstitelem" se ukáže být chytrý pes. :-) ()

headcrab

Oproti kulervoucímu remaku od Aji je tady zanedbatelná porce gore, hrozní herci, a místo nechutných mutantů nahánějících hrůzu špinaví pankáči skoro jako vystřižení z Mad Maxe.Na druhou stranu tísnivá atmosféra samoty je povedená, stejně tak hudební motiv.Každopádně pocity z celku jsou prázdný, podobně jako jsem měl z Cravenovy prvotiny The Last House on the Left ()

kenkaku

Pro mě hororová klasika kde se jeden fakt bojí co se stane (ne co uvidí za nechutnost viz novodobé kousky). za dokonalou také považuji volbu Michaela Berrymana který má přesně ten správný výraz maniaka (a ani nepotřebuje masku) :). ()

vitekpe

Kvalitni oldchoolovej thriller az horror, u ktereho se zadny dnesni divak uz neboji.. ale atmosku to ma presnou, cemuz pomaha i obsazeni. :-) Kazdy by mel znat. ()

Arkanoid

V porovnaní s verziou režiséra Alejandra Aju vyzerajú niektorí predstavitelia hereckých úloh viac cool, ako v remaku, asi kvôli slnečným okuliarom. Ruby nemá mutáciu, zato má jasnú motiváciu, ktorú v remaku nie je vidieť. Ťažšie sa zvyká len na zaťa, ktorý pri prvom zábere nebudí také sympatie, ako jeho nástupca. Pumpár nespraví žiadnu zákernosť. Rozbehnutie zápletky je tu postavené na náhode. Zať Doug a jeho švagor si tu nestihnú v pokoji rozbehnúť priateľský vzťah, ako v remaku. Zať tu nie je pacifista, ale racionálny človek, preto si jednu z dvoch zbraní nezoberie a radšej ju nechá čakajúcemu zbytku rodiny. Vysoký hlas Dougovi rozhodne neprospieva. Syn Bobby je starší, čo uberá na strachu o túto postavu, ktorá je v remaku mladšia. Aja už v prológu pred úvodnými titulkami dvíha krvavou akciou divákom adrenalín, Craven tak nečiní a v jeho originále je oveľa menej napätia. Povaha psov tu je vysvetlená. Síce to pre celkové vyznenie príbehu netreba, scéna je však Chekhov’s gunom, ktorý sa prejaví neskôr. Počínanie Beast je viac reálne, no menej krvavé. Masky fungujú a vytvárajú správny dojem, napríklad tie zabitých zvierat. Ešteže hlava rodiny Bob priznal, že bol ako policajt nemehlo, inak by to nedávalo zmysel. Výčitka voči záporným hrdinom smeruje k ich štrgajúceim náhrdelníkom, čo nedáva zmysel pri zámere byť dobrým, a tak aj tichým zabijakom. Strihové a akčné efekty sa samozrejme nemôžu rovnať remaku, na to nie je Craven dostatočne dobrý režisér, aspoň pri tomto filme, možno chýbalo čosi aj do rozpočtu. Kľúčová scéna prepadu karavanu v noci v originále nie je tak dynamická, ako v remaku, ale všetka česť Cravenovi, že ju vymyslel, aby ju Aja mohol vylepšiť. Človek sa tu dozvie viac z CB transmissions ako z remaku. Výrazne chýbajú scény z mestečka mutantov, ktoré boli v remaku. Využitie mŕtvoly je ako náhrada veľmi slabou alternatívou. Bývanie v jaskyniach sa zdá byť trochu nereálne, aj keď samozrejme nie nemožné. Originál je oproti remaku o triedu slabší kvôli chýbajúcej napínavejšej krvavejšej a technicky lepšej atmosfére. ()

Han22

Přiznám se, že oba moderní remaky se mi moc nelíbily, protože v době sledování jsem byl přesycen moderními horory o vidlácích a horory vůbec. Ale originál mě chytl. Sice se pomalu rozjíždí, ale nenudí. Na žádné straně bariéry nejsou pitomci, jak sympatická rodinka, tak vidláci používají mozek, mají celkem slušné zbraně a souboj působí neobyčejně reálně a napínavě. V závěru se pak Craven urval ze řetězu a natočil neskutečně brutální finále, kde se hrdinové mění pomalu ve zvířata a v souboji o holý život brutalitou předčí všecko, co doposud předvedli vidláci. Čtyři hvězdičky si to rozhodně zaslouží a při absenci nějaké větší klasiky zároveň i titul horor roku 1977. ()

bari68

Asi tu nebudeme v rozepri, že keď budem tvrdiť, že Aja natočil minimálne o stupienok, dva lepší remake , než je tento prítomný originál. Je to miestami hlúpučké, naivné, ale treba sa aj pozerať na rok vzniku a.i. a hlavne brať tieto podobné filmy ako začiatok kultu slasheru. ()

BlackTom

Piatich rímskych bohov trhal psíček Cujo, zažil s nimi žúžo, ostalo ich... Jedna... Básnička rovnako blbá ako keď blonďatá piča začne ku koncu vrešťať, hoci sa Mr. Blonde chová asi najlogickejšie v dejinách žánru a ide skontrolovať, či badass ešte dýcha. Veľmi sa mi tiež ľúbilo ako Rex rozjebal Orteláka + parádny záber na kaput achilovku! A ani temperková krv nevadila, takú hutnú atmosféru to malo! Človek má normálne chuť bezzubému remaku stiahnuť nejakú tú hviezdičku. A znovu navštíviť Wesov Posledný dom naľavo. Nuž, keď niekto prejde okolo mŕtveho pásavca a niekto uhne živému zajovi... Víťaz je jasný. ()

Dzonysek

Wes Craven je sice právem považován za schopného režiséra hororových snímků (nejen díky Vřískotu), ale "The Hills Have Eyes" se mu opravdu moc nepovedlo. Námět i zpracování jsou dost prosté a občas jsem v některých scénách postrádal návaznost nebo logiku. ()

Rozjimatel

2,5  Ak toto voľakedy bolo novátorsky prekvapivé, ak to malo silnú hororovú atmosféru, tak dnes je to už preč. Keď sa na to teraz pozerám, tak vidím len veľmi lacný béčkový horor s hroznými hercami a so "strašidelnými" scénami, ktoré namiesto strachu vyvolávajú úsmev a niekedy až záchvat smiechu. Jeden z mála originálnych nápadov, ktorý ma zaujal a pobavil, je to, že sa tí neandertálci dorozumievajú vysielačkami. Film, pri ktorom nechápem jeho zaradenie do "1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete". Netuším, čo na ňom tí kritici vidia. ()

KM Phoenix

Jak již tady několik uživatelů psalo, první polovina filmu je výtečná, atmosférická a i na nějakou tu lekačku dojde. V momentě kdy se rozední film již citelně ztrácí spád i napětí a zpodobnění degenerátů snímek nechtěně posouvá někam ke Cavemanovi (http://www.csfd.cz/film/20794-caveman/). Nicméně jako klasika žánru rozhodně stojí za shlédnutí. ()

DAVID.LOPAN

Vidláci v skalnaté poušti poprvé. Bohužel dost bez atmosféry. Vidláci vypadaji dobře vidlácky, ale bohužel mimo jednoho, vlastně ani nejsou moc nebezpeční, což je značná škoda. A Pocahontas-darmo mluvit. Špatná odpověď na Texaskej Masakr.40% ()

Ulrich odpad!

Napeti: nulove. Herecke vykony: priserne. Rezie: smesna. Nevim, kdo muze tento film povazovat za klasiku, ale prijde mi to spise jako parodie, co postrada vtipu... ()

Bozvav

Dnes už klasika hororové jednoduché kinematografie. "V hlubším plánu představují obě bojující rodiny zrcadlový obraz, metaforu Ameriky požírající samu sebe. Film, podobně jako například Peckinpahovi Strašáci (1971) nebo Boormanovo Vysvobození (1972), pojednává o tenké hranici oddělující civilizovaného člověka od divocha, o zvířeti v každém z nás." - Tak to sotva, žádnou metaforu jsem rozhodně nenašla, jen nesmyslnou řezničinu. každopádně koukat se to dalo. Jednou za dva životy. Za mne dvě*. ()

Aurus

Tenhle horor je hodně dobrej. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou docela sympatické a hudba je skvělá. Atmosféra je velmi dobrá, kamera je velmi dobrá. Za mě 8/10. ()

Hapretor

Tohle patří mezi to lepší z dílny pana Cravena. Koukat se na to dá. Nenudí to. Atmosféra je dusná - hlavně v přívěsu - a herci nejsou stupidní ani nesympatičtí. O 29 let později nás pak poctil pan Aja remakem tohoto díla, který zvládl opravdu dobře a já, i když remaky nemám v lásce, přiznávám, že to byl remake povedený, trikově správně vylepšený, s ještě dusnější atmosférou. Pan Aja, na rozdíl od pana Cravena, si vůbec nemusel lámat hlavu s dějem, který je úplně stejný, prostě sprostý opis, ale celkově tento film, "naštěstí pro něho", vyzvedl v mých očích o jeden level výše. V roce 1977 to byl nejspíš pro diváky šok. To Craven začínal a ještě měl "čistou" hlavu. Byl schopen vymyslet něco dost originálního a skandálního. A neliboval si ve vyloženě stupidních zakončeních svých "hororových" děl. Co totiž následuje v jeho tvorbě od roku -85 až -95 se mi hodně težko vizuálně zpracovává. V roce pak 2006 takový film, od pana Ajy, není zrovna překvapením, ale když při oné scéně v přívěsu, na té si pan Aja dal sakra záležet, čumim v kině jen s otevřenou hubou a dívenky odcházejí na záchod zvracet, řikám si, že originál poctil remakem tentokrát ten správný muž na správném místě. ()

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)

31.08.2015

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)