Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

T-enter odpad!

Nudnější drama jsem snad neviděl. Pro mě asi největší filmové zklamání tohoto roku. Příběh spíš pojednává o lidech vyšetřující Zodiaca než o Zodiacovi samotném. ()

Sfinkter

Ze začátku filmu jsem se opravdu vážně obával, jestli Fincher nešlápl vedle. Ale následně to na mě další 2 hodiny koulel takovým stylem, před kterým smekám. Stejně jako před výkony herců, z nichž mě nejvíce posadil na zadek Mark Ruffalo. ()

JimmyII

Výsostně oldschoolová záležitost, která i přes fakt, že Zodiac nikdy nebyl dopaden a žádný ze tří titulních hrdinů nezemřel, si udržuje nadstandartní atmosféru a porci napětí a tajemna. Fincher potvrzuje, že je jedním z nejlepších režisérů současnosti, není to žádný zručný rutinér, ale umělec, který v každém svém díle zanechá osobitou stopu a emoce, jako málokterý jiný režisér. Zodiac je film propracovaný do každého detailu; kamera, hudba i scénář jsou naprosto precizní, všemu pak kraluje geniální herecké obsazení (Gyllenhaal, Downey Jr., Ruffalo, Cox, Mulroney...). ()

PeterNet

Poslední 3 noci jsem strávil s Davidem Fincherem a oživil si některé jeho filmy (Hra, Sedm...) Již před několika měsíci jsem měl Zodiaca rozdívaného, ale po chvíli jsem ho vypnul. To protože první půlhodina byla nachlup stejná jako Zodiak z roku 2004, kterého jsem tenkrát viděl dva dny předtím. || Ono srovnávat nemá moc cenu, tenhle film byl výborný. Přestože jsem předem věděl že Zodiak nebude odhalen, režisér mě donutil myslet si, že jej nakonec odhalí. A to se cení. Výborné zpracování z pohledu až fanatického novináře, který chce znát pravdu za každou cenu a na případu pracuje nejdéle ze všech. V určitých chvílích veliké napětí, jindy zase vykulíte oči úžasem. Tenhle film mě tedy bavil více než "7". ()

LordSnape

Při střídmější stopáži by to byla pecka. Takhle Zodiac doplácí na přílišnou zmatenost a nudu, které se místama prostě neubráníte. Velkým tahounem je však příběh, který zohledňuje skutečné události a napětí kdo je vlastně tím tajemným vrahem... ()

lucieK

Tak tenhle snímek Davida Finchera mě opravdu zklamal. Ikdyž bylo herecké obsazení a výkony opravdu bravůrní, samotný film nestál za nic. Dvě a půl hodiny se na nás sypala samá fakta, navíc takovým hektickým způsobem, že jsem místy měla chuť film vypnout a zapnout si něco jiného. Snad kdyby se film trošku zkratil? Nevím! Začátek byl akční napínavý a dobrý, ale zbylé dvě hodiny hrůza. ()

Blacks

Možná proto, že film režíroval Fincher, který je z mých nejoblíbenějších, musim říct: jednoznačné zklamání. Absolutně jsem nebyl vtažen do děje, neustále jsem měl pocit, že se nic moc neděje a někdy jsem se i nudil. Přesto lehce nadprůměrný snímek. ()

DaUr

Když porovnávám dva Fincherovi starší filmy (Seven, Fight Club) se dvěma novějšímy (Zodiac, Benjamin Button), uvědomuji si proč nejsem zcela spokojen - jak u Zodiaca, tak u B. B. totiž postrádám nějaký "kulervoucí" konec, který byl jedním z hlavních plusů starších snímků. Ale po všech ostatních stránkách opět dokonalé. ()

Sonnik

There's more than one way to lose your life to a killer. Asi po dvou letech jsem si dal repete a tenhle film u mě neuvěřitelně vyrostl. Fincher to prostě umí! Režie skvělá, z každého záběru čiší perfekcionalita, nefabuluje a informace předává tak, jak jsou. Každý ví, že ho nechytnou, ale přesto je tady mimo vraždy strašně moc napětí. Postupné skládání té hordy informací zvládl Fincher taky skvěle a dá se to krásně pochopit. Jenom detektivka by byla na tři hodiny málo, tak nám ve velkém předloží Graysmithe, Toschiho, Averyho a to, jak s nimi Zodiac nepřímo zamával. Pro mě, jako člověka s menší úchylkou na "serial killery" se stal Fincherův Zodiac modlou. "Suspect's negro male adult, who also happens to be a stocky, crew cut caucasian." ()

Yesqward

(menšie spoilery) Bohužiaľ, tento film išiel kúsok mimo mňa. Chválim réžiu, prepracované detaily, skvelé herecké výkony, a veľa vecí okrem toho. A chce to naozaj odvahu sfilmovať prípad ktorý sa nevyriešil. Fincher tú odvahu má, ale nanešťastie, pri takomto prípade sa z filmu vytratilo to, čo by mal mať každý dobrý thriller- napätie. Pri tomto filme, ktorý má neskutočne dlhú stopáž, až príliš, som cítil napätie, a to zdravé "rozrušenie" dvakrát, a v priebehu pár minút bolo zase preč. Fincher to vie robiť oveľa lepšie, preukázal mi to v Se7em, ktoré ma narozdiel od Zodiaca vrazilo do stoličky a nedalo mi dýchať. Zodiac je narozdiel od toho skôr kriminálna dráma, a jej príbeh sú nazbierané fakty, ktoré sú síce spracované precízne, ale celkovo mi to nepríde ako najvhodnejší materiál na film. Jeden zo zámerov sa mu to však podarilo splniť, a to vzbudiť u mňa záujem o prípad. 68% EDIT: Po dlhšom premýšľaní a druhom pozretí som zistil, že film sa mi páči viac ako predtým, čiže zdvíham hodnotenie o jednu hviezdu. 75% ()

Helmutek

Nakonec dávám 4*, ale skálopevně přesvědčenej o nich teda nejsem. Ten film je zvládnutej dobře, herci jsou vybraný skvěle (zase ten skvělej Gyllenhaal!), ale neni to prostě nic moc víc než nadprůměrně odvedená rekonstrukce reálnýho vyšetřování samozřejmě jinak neuvěřitelně silnýho až fascinujícího a dodnes neobjasněnýho případu. Osobně mě mrzí, že druhej nejžhavější kandidát na Zodiaca (nebo dneska už první?) Richard Gaikowski vyplul na světlo světa až rok po natočení filmu, takže ho tam Fincher nijak nemoh zmínit. Parádně je ale udělanej profesionálně-osobnostní rozklad ústřední čtveřice detektivů, utkvěla mi taky nezapomenutelná a s ledovym klidem oznámená Zodiacova hláška "než tě zabiju, tak to dítě vyhodim z okna", nebo třeba mrazivě děsivá scéna ve sklepě doma u toho starýho promítače. Je to dobře natočená a pečelivě propracovaná detektivka se skvělou atmosférou a krásně děsivejma postavama, která je o to zajímavější tím, že jde o skutečný události, a u který na konci až zamrzí, že to skončí tak, jak to skončí (nebo respektive jak to v reálu zatím neskončilo) - člověk by za nějaký rozřešení dal klidně zlatý prase. Každopádně po dokoukání jsem začal na netu o Zodiacovi hltat, co se kde dalo, a už nejspíš navždycky budu sledovat, jak se to s tim případem, v SF teď dokonce znovuotevřenym, bude nadále vyvíjet. A minimálně tohle známkou dobře natočenýho filmu určitě je. ()

Lachtaan

50 let předtím, než Iron Man s Hulkem vrátí úder samotnému Thanosovi, stojí jako nekonvenční novinář a ortodoxní policista tváří v tvář tajuplnému vrahovi, který se bez jakýchkoli stop chlubí svými činy a nabádá společnost, aby se jej vydala hledat. Dalších nekompromisních Seven se nekoná, přesto je Fincherův rukopis opět dost cítit a hlavně ze začátku v mnoha momentech člověka téměř mrazí. Film sám o sobě není špatný, jen příběh, který chce zobrazit, nemá takový spád, jaký jsme po oněch 150 minutách očekávali. ()

-dRaGoN-

K dokonalosti bohužel chybí dost, oproti starší verzi z roku 2004 si alespoň vychutnáme kvalitnější herecký výběr a detailnější tápání při vyšetřování. Snímek, působí více kinematograficky a kromě počátečního vyobrazení prvních vražd a několika okamžiků ke konci postrádá napínavost atmosféry, která se utápí ve dlouhé stopáží. Celkově musím hodnotit pouze o několik málo procent lépe než starší verzi. 80% ()

_DAVE_

Velmi zajimavy kriminalni pripad, ale taky velmi narocny film co se tyce divakovy pozornosti. Hodne zapleteny pribeh, tuny dialogu, jmen a souvislosti. Navic 160minut u takoveho filmu vyzaduje slusnou "kondici".. Zadna oddychovka tenhle film neni. ()

Cushing

Po shlédnutí (nedokonaném) tohoto snímku je mi totožnost jakéhosi vrahouna, co si říkal Zodiac, ještě lhostejnější než dřív. Co na panu Fincherovi všichni mají? Nedokoukal jsem ani jeho přechvalované dílko Sedm, Klub rváčů sice jo, ale že by šlo o něco mimořádného, to jsem si nevšiml. Asi je na mě ten panáček moc americkej. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině