Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

ruhebitte2010

Tak tohle se mi zase tak často nestává, po prvním shlédnutí jsem byl nadšen, ale asi po 3 letech nový pokus, a ani jsem to nedokoukal, dostavila se nuda! ()

HArna

Možná, že jsem čekal až moc na závěr, kterej mě dostane, protože jsem byl po 2 a půl hodinách mírně zklamán. Herci jako Gyllenhaal či Ruffalo mě nikdy nezklamou. Zato takový RD Jr. byl trochu z cesty asi ani ne jeho vinou. Celkový dojem je skvělej i když na pomyslný vrchol Davida Finchera to nestačí. ()

Mathew55

Film, který se odehrává mezi roky 1969 až 1990 a přitom působí tak plynule, se jen tak nevidí. Z hlediska filmařiny se jedná opravdu o skvost. Zvládnout tak elegantě a přehledně zakomponovat tolik informací a postav, do ani ne tříhodinového snímku, je hodno obdivu. I výběr herců se povedl. Jake Gyllenhaal mile překvapil tím, jak zvládl svou vážnější roli. Z hlediska zábavy už na tom ale Zodiac není tak dobře. Nebýt toho, že se jedná o film podle skutečné údálosti, ztratil by snímek na půvabu a vážnosti. Ale právě to, že se jedná o jeden z nejznámějších nevyřešených případů, dělá ze Zodiaca film, na který stojí za to se podívat. ()

farfalla

Je to velmi dlouhý film. Všechny stránky filmu jsou v pořádku, ale přece jenom se příběh rozprostírá přes dvacet let. Pro dva novináře - Robert Graysmith (Jake Gyllenhaal) a Paul Avery (Robert Downey Jr.) - i pro vyšetřovatele Davida Toschiho (Mark Ruffalo) se série vražd, telefonátů i dopisů stane osobní záležitostí. Dostaneme se tak do jejich soukromí, zpoznáváme jejich rodiny i to, jak bydlí, jak se jejich život vyvíjí v průběhu let. Tím, jak filmu přibývají další desítky minut, vlastně divák lépe prožívá snahu dokončit tento případ, protože je zajímavý, má mnoho aspektů, ostatní kolem odpadávají. Je pachatel mezi vyšetřovanými; je to ten, na koho se zaměří vyšetřování; byl sám nebo měl kamaráda, který za něho posílal dopisy? Na konci filmu divák i vyšetřovatelé cítí stejnou prázdnotu a nedokončenost případu. Ale tak to někdy chodí. ()

ti88na

Jeden z najlepších kriminálnych filmov vôbec. Celý ten tajomný príbeh Zodiaca stvárňuje komplexne a veľmi vierohodne, ťažiskové je tiež kvalitné obsadenie a výborná miestami veľmi mrazivá atmosféra. Veľmi sa mi páčili jednotlivé štádiá, keď to celé prepuklo, intenzívne policajné pátranie až po útlm, kedy ešte stále otvorený prípad prestal hrať prvé husle a desiť spoločnosť, napriek tomu že vraha sa nikdy nepodarilo stotožniť. Samozrejme toto najviac podčiarkla postava, ktorú stvárnil Jake Gyllenhaal, ktorý prešiel všetkými štádiami. Najskôr len záujem, také to snorenie okolo ľudí, ktorí do toho mali viac čo povedať, ako len kreslič vtipov. Až do mementu keď policajné pátranie ustúpilo a on sa zo zápalom mohol pustiť do vlastného pátrania, priam s fanatickým zápalom a jediným želaním - vedieť to meno. Lenže film nám vôbec nedáva odpoveď na túto otázku, hoci sa môže zdať, že on ju našiel, stále zostalo veľa nezodpovedaných otázok, nevyvrátených faktov, ktoré hovorili proti. Nuž skrátka paráda. ()

Kanca

Ten pocit, když se na film díváte v noci sami s přítelem na opuštěné chatě a on má pořád potřebu otevírat okno :)....78% ()

SpaceOdyseus

DC: velmi chytre vystavena kriminalka, kde se misi old school feeling s ojedinelymi rezijnimi napady a celekm pusobi to naprosto skvele. Vsichni herci jsou vyborni a gradujici atmosfera se da krajet. Vzhledem k povaze latky je film vypraven hodne netypicky a vicemene chybi vyvrcholeni, diky tomu dostaneme hodne netypicky film a zaroven jeden z nejlepsich kusu poctive filmariny od mistra Finchera. ()

bloodline

Tam, kde Spielberg (alebo Cameron) vyniká v detailizme vo veľkom, Fincher mu elegantne sekunduje v menšom merítku. Rozmenené na drobné - Fincher kraľuje napätej atmosfére podobným štýlom, ako King v tlačenej forme. Zodiac pokračuje v tradícii žiarivých príkladov režisérskych a scenáristických Everestov. Na škodu veci mu neprihrieva do polievočky uťahaný, jeden a pol hodinový, rozbeh. Ten veľmi rýchlo vyselektuje netrpezlivé povahy a zamáva na dobrú noc rýchloobrátkovým exportným jednohubkám na nedeľné poobedie pri Poirotovi. Kto, ale prečká sled spoznávania postáv, miesta, času, činu a pod., odmenou mu buď krásna poklona investigatívnej žurnalistiky v deluxe balení. 4 a 1/2* ()

provitamin

Veľké sklamanie, dlhé nudné vyšetrovanie, bez nejakej pointy. Občas trochu napätia, ale to je asi tak všetko. Based on true story je vždy limitované scenárom a tu sa to naplno potvrdilo. Očakával som bombu a dostal som petardu. 50 percent ()

Blondsky

Je to výborně natočené, plné kvalitních dialogů a skvělých hereckých výkonů, ale ke konci ve mne film vyvolal tolik otázek, že to ani nespočítám a nedostal jsem se ani odpovědi. Co mě ale mrzí nejvíce, je bohužel zatím nejslabší Fincherovo finále. ()

F.W.Colqhoun

Just because you can't prove it, doesn't mean it's not true. Fincherův génius se zde projevuje bezchybnou exekucí. Filmařská virtuozita ale není překvapením. I mě ale v roce 2007 zaskočilo ostré vymezení se vůči očekávání vzešlá z masomlejnku jménem Se7en. Oba filmy spojuje sice diskutabilní 'úspěch' vyšetřovatelů (a trik s knihovnou). Zmar Iron Mana, Mysteria a Hulka ve střetu se sériovým vrahem je méně dramatický, ale hlubší: antoinionovsky marná snaha dosáhnout pravdy zločinu reps. zločince se stává nečekaným, jízlivým komentářem posedlosti, zřejmě i Fincherovy vlastní. Jeho nejlepší film in-my-book. That Harry Callahan did a hell of a job with your case. (...) Yeah. No need for due process, right? ()

Ezekiel1

Chvílemi naprosto dokonalý film. Chvílemi průměrná záležitost, co nudí. Zodiac si nedokázal udržet depresivní atmosféru Fincherových snímků. Vraždy jsou opravdu úchvatné, ale samotné hledání vraha, které stejně nakonec končí jedním velkým otazníkem no nevim..., čistých 80% ()

Bafo

Davam ctyri hvezdy ikdyz mam trochu pochybnost jestli tendle film vazne ma na to mit 83 procent.. Rekl bych ze vznikl ze skveleho pribehu za pomoci brilantniho rezisera... David Fincher se opet ukazal jako mistr atmosfery a syrove surovosti... Problem je ze se mu pribeh protekl mezi prsty... Je to jako kdyby natocil vic jak 300 minut filmu a pak musel vystrihat tu zakladni kostru aby to fungovalo... A bohuzel to moc nefunguje... Preskakuje se v case, preskakuje se v podezrelych, preskakuje se proste ve vsem a v cloveku zbyde takovy pocit ze sam reziser vlastne nevi co chces sledovat... Atmosfera a herci a hudba, to je vsechno skvele ale bohuzel za scenar a pribeh musim hodnotit 3.5* ()

Drc

Zajímavé krimi drama, které se však stane v druhé půli poněkud zdlouhavým a zmateným. Prospěla by trošku kratší stopáž, méně popisů detailů a možná trošku více atmosféry a akce. Jinak to ale jde. ()

Midnite

Vidno, že ide o Finchera v plnej kráse ako v "Hre" alebo "Klube bitkárov". Dokázal 3 hodiny držať napätú atmosféru, skvelá réžia, avšak ten príbeh ma nezaujal. Lepšia detektívka. ()

Haymar

Zodiac ve me nechal dosti smisene pocity. Rozhodne to neni vubec spatny film...stejne tak to neni film pro kazdeho...a uz vubec to neni zadna popcornova nenarocna zalezitost. I presto (a nebo mozna prave proto) z nej nedelejme vice nez cim je! Klady jsou predne v rezii - ze Fincher umi, dokazal uz mockrat (ackoli se tam celou dobu vlastne nic nedeje, cely dej plyne tak nejak prirozene a vubec nenudi), dale se uyasne povedlo vystihnout tu spravno retro atmosferu 70.let, no a trefou do cerneho byl Mark Ruffalo a Robert Downey Jr. a vubec cely casting byl (az na vyjimky) perfektni! Na druhou stranu zapory vidim predevsim v ukrutne dlouhe stopazi, dale pak v Jaku Gylenhalovi (ten clovek proste hrat neumi at si kdo chce co chce rika) a pak samotnem scenari, kde jsou jednotlive sceny razeny tak nejak nahodile, chaoticky a skace se v case prilis rychle. V prubehu vseho se vlastne porad jen spekuluje, resi, hleda - a divak se toci v bludnem kruhu (i kdyz chapu ze to byl do jiste miry zamer - navodit tu spravnou atmosferu a bezradnost dobovych vysetrovatelu). Sectu-li vsechna pro a proti, vychazi mi lehky nadprumer (sorry Davide) ()

skliba

po úspešných filmech jako je sedm,úkryt a hra se dalo čekat ze David Fincher nenatoči nejaký druhořadý film,téměř tříhodinový film mé očekávání naplnil a byl jsem s filmem velmi spokojen,rozhodoval jsem se mezi 4-5 ale nakonec 4* ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině