Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

Toolshed

Krásny, priam dokonale vystavaný film. Famózny po každej stránke, s úžasným osadením a parádnym 70s soundtrackom. Dosť možno Fincherov najlepší, a to je čo povedať; každopádne jediný jeho film, ktorý si rád pozriem za každých okolností. ()

Pokri

Kvalitné temné krimi, ale pokiaľ poznáte skutočný príbeh, zostáva vám len kochať sa umením Finchera a hercov. Samotný dej vás nijak neprekvapí. ()

PetrHendrix

Výborný kriminální film s neskutečnou výpravou a skvělými hereckými výkony. Záhada zabijáka Zodiaca, která nebyla nikdy vyřešena a ani uzavřena, dává příběhu mysteriózní náboj, aniž bychom se ovšem museli snižovat k běžným klišé hororových příběhů. Někomu samozřejmě může vadit otevřený konec, kdy se zejména v posledních letech zpochybňuje ten fakt, že Arthur Leigh Allen byl tím, kdo měl celou sérii nevyřešených vražd na svědomí. Trochu jsem se případem zabýval a musím konstatovat, že čím více se do celé záhady ponořujete, tím více se před vámi objevuje celá řada nejasností, které nedávají vůbec smysl. Začátkem loňského roku vyšla v USA kniha údajného syna Zodiaca (Gary L. Stewart), jehož závěry jsou rovněž velice adekvátní a celý případ tím postavil na hlavu a poněkud jej zkomplikoval. Podle tohoto autora byl totiž vrahem jistý Earl Van Best junior, který se ale prokazatelně minimálně jednou v životě sešel s podezřelým č. 1 - Arthur Leigh Allenem. Jedním z dalších podezřelých byl i jistý Rick Marshall a s tím se Earl Van Best jnr. rovnou přátelil. Podle jiných zdrojů je ale dalším horkým favoritem úplně někdo jiný, a sice Richard Gaikowski, kdy řada údajů z případu zapadá i do jeho složky. Čert aby se v tom vyznal. Tento film je ale celý věrnou interpretací knihy Roberta Graysmithe, což je pravděpodobně největší znalec tohoto příběhu vůbec. A Graysmithův (Gyllenhaal) - poměrně jednoznačný - závěr je, že Zodiacem byl Allen, což je ve shodě s hlavním vyšetřovatelem případu Toschim (Mark Ruffalo). Film má mimořádně povedenou výpravu, která je plodem Fincherovy preciznosti a celé produkci snímku i výslednému vizuálu nelze nic zásadního vyčíst. S ohledem na celý průběh vyšetřování a řady nových poznatků mě mimochodem ovšem napadlo, jestli nebylo vrahů víc a zároveň se navzájem nekryli. Podle Gary L. Stewarta se totiž jeho otec Earl Van Best jnr. (Stewart přijal jméno svých adoptivních rodičů) pravidelně scházel s jednou uzavřenou skupinou (tady právě Allen a Marshall), která tíhla k adoraci násilí a k jakémusi podivnému kultu satanismu, což se ovšem neví přesně, protože toto pochybné sdružení si náplň svých srazů drželo pevně pod pokličkou. Případ už na 99% nikdy nebude rozpleten, což mu dává punc mysteriózní záhady na jejímž konci jsou ovšem opět lidé. Děvet z deseti, tj. pět hvězdiček. ()

matous20063

Topovka! I když krimi moc nemusím tak tenhle film jsem musel zhlédnout. Film vás chytne od začátku až dokonce. Je velice napínavý a divák hltá příběh každou vteřinou. Herecké výkony jsou velice solidní. Střih je ovšem průměrný a mohlu ho udělat daleko děsivějším. Jinak nemám co vytknout, skvělé napsané, skvělé natočené. No a no tomu pomáhá že skutečný vrah se nikdy nenašel takže závěr je velice zajímavý. 90% ()

Bogrant

Fincherova parketa. A znova ďalší hutný a temnou atmosférou nasiaknutý počin, ktorý aj napriek množstvu dialógov rozhodne človeka neuspí, skôr naopak, dostane sa mu pod kožu, hoci nezanecháva až taký dojem ako napr. Sedem. Stačí k tomu čerpanie zo skutočných udalostí, režisérová pevná ruka nad spracovaním a výborní herci. Nebezpečný film. ()

dauby

Zklamání. Film o něčem, o čem dodnes není jasno, navíc zbytečně dlouhý a rozvleklý. Poslední třetina filmu už je jen nastavované zoufalství. Ztráta času. ()

Xmarc

Mezi 4 a 5 *. Hodně dlouhé, ničím extra výjimečné nebo převratné, přesto v podstatě bez jakýchkoli vad na kráse. ()

Feacher

Po dlouhé době mám zase takový ten pocit "Wow"... Skvěle zpracovaný příběh s mysteriozní zápletkou a gradujícím napětím, kdy máte trochu strach a taky obrovskou touhu to celé vyřešit a najít si víc. Nejhorší na tom ale je, že to je podle skutečné události a ani dnes to není úplně vyřešené. Až z toho jde mráz po zádech.. Dávám 100%! ()

Zoubek123

Velmi dobrá detektivka s občasnými dramaty a napětím. Příběh je založen na skutečných událostech a pojednává o sériovém vrahovi Zodiacovi v 60. a 70. letech minulého století. Zodiaac posílá šifry a náhodně zabíjí lidi, zatímco novinář (Jake Gylllenhaal) a inspektor (Mark Ruffalo) se ho snaží vypátrat. Ve snímku stejně jako ve skutečnosti zůstane vrah neodhalen a čin nevyřešen, i když v závěru...... ()

Jiriiik04

Se Zodiacem mám vlastně pouze jeden jedinej problém, kvůli kterému snímku nemohu udělit plné hodnocení – a to je jméno režiséra. David Fincher je opravdu skvělej režisér a na jeho filmech jsem vždycky miloval to, jak mě dokázaly uzemnit, což se Zodiacovi bohužel nepovedlo. Jinak ale nemůžu prakticky nic vytknout, protože jde o výborné konverzační kriminální drama s prvky thrilleru, které i přes delší stopáž ani minutu nenudí a navzdory tomu, že jde o konverzační film, je to celou dobu neuvěřitelně zajímavé a poutavé. Technická stránka je tady na opravdu vysoké úrovni – práce s kamerou je zde opravdu famózní, práce se střihem je rovněž velice zdařilá, ale neodpustím si menší rýpnutí – přišlo mi, že se místy střihalo až moc. Práce s vizuální stránkou filmu byla doslova slast pro mé oči, zmínit musím ovšem zejména parádní dobovou atmosféru, která na mě z filmu doslova dýchala. Co se týče herců, tak je to rovněž bez větších výtek a nedá se to nazvat jinak než herecký koncert všech zúčastněných. Speciální zmínku si ovšem zaslouží Ruffalo a Downey Jr., kteří jsou ve svých rolích opravdu skvělí, nejvíc na mě ovšem dokázal zapůsobit naprosto parádní Jake Gyllenhaal, který je sice ze začátku poměrně nevýrazný, postupem filmu se ovšem jeho charakter vyvíjí, a on tuhle změnu zahrál fakt parádně… I přes to, že jsem snímku udělil pouze čtyři hvězdičky (kdyby to bylo možný, dostal by ode mě 4,5*), nezbývá mi nic jiného, než Fincherovi zatleskat – natočit téměř tříhodinový film, ve kterém se pouze “kecá“, a který mapuje zhruba 30 let vyšetřování bez jediného náznaku nudy, tomu říkám opravdu filmové umění. 90% ()

CheeseFigure

Postavy sú sympatické, atmosféra skvelá (Fincher je na to proste macher) a lepší záver to snáď ani nemohlo mať. (SPOILER: Myslím to tak, že je fajn, že sme sa nedočkali reálnej odpovede, skôr dohadov. Vzhľadom k tomu, že ani v realite nevieme, kto presne Zodiac bol, tak by koniec s odhalením jeho reálnej identity pôsobil divne. KONIEC SPOILERu). Film som si ale neužil a to vďaka forme rozprávania. Ja tak nemám rád, keď dej skáče veľkými časovými skokmi. Je mi jasné, že to vychádza z istej predlohy a inak to spraviť nešlo (možno aj hej, ale to teraz nechcem rozoberať), ja ale takéto rozprávanie deja nemám rád a ruší ma. Dovolím si dokonca tvrdiť, že mi to skazilo celkový zážitok. Je to ale subjektívna chyba a preto sa, lebo chcem byť férový, zdržím hviezdičkového hodnotenia. ()

Chicharron

Film baví tak do poloviny, kdy se dává prostor i vlastnímu Zodiakovi a jeho mordům, pak už je to spíše nuda, hlavně když už je na scéně jen postava Jae Gyllenhaala s jeho obsesí dostat Zodiaka na vlastní triko... Policejní práce je taky zobrazena excelentně - sice máme podezřelého, ale nemůžeme mu nic dokázat, tak si za ním alespoň zajdem pokecat... Kdo tenhle film vydrží až do konce, zasluhuje metál... ()

Wineology_

Nemůžu jinak než 5 hvězd. David Fincher dokázal z nuly vybudovat neskutečně napínavý thriller. Film mě nepřestal udivovat svojí propracovaností až do samotného konce. Všechny ty detaily, papírky s poznámkami, tuny podezřelých, důkazy a všechno ostatní mi navodilo pocit, že jsem součástí děje. Že jsem sám jeden z těch, co ten případ vyšetřují, a že Robert Graysmith je můj praštěnej kámoš, se kterým jsme se rozhodli vyřešit nevyřešitelný problém. Takový pocit vtažení do děje jsem u filmu dlouho nezažil. ()

Bragi66

Tohle že je mysteriózní? Koho by zajímalo pátrání novinového ilustrátora po mnohonásobném vrahovi, které trvá 157 (!) minut, a nijak to nedopadne, tak tomu to doporučuji. Tyhle filmy končící pátračskou posedlostí, rozpadem sociálních vazeb a titulkami na konci, které se snaží ospravedlnit tu plichtu tím, že to ve skutečnosti plichtou dopadlo, tak to neberu. Přesto, že to režíroval David Fincher, tak pro mne film je film, a pokud to nemá konstruktivní příběh, tak je možná lepší vyjádřit to stepováním nebo pantomimou. ()

Metuje

V podstatě tomu nejde nic vytkout, protože se to drží skutečnosti, ve které však také nic nevíme, stejně jako ve filmu. Znovu vidět nepotřebuji. ()

Rebel24

Zodiac je v podstate predkrm pre budúci seriál o sériových vrahoch Mindhunter od Davida Finchera. Scény s vrahom pri vraždeni sú 4 no veľmi silné, realistické i brutálne. Mimo toho sledujeme hon na zabijaka s pohľadu detektívkou, médií, novinárov. Vo finále ale citeľne chyba klimax, ostanú iba otázky, nepriame dôkazy a mnoho podozrivých. Tempo snímky je v istých momentoch až zbesile na to, ako je obsahovo preplnené. Napr. Villeneuve v jeho thrilleri Prisoners zvolil oveľa lepší prístup s jasnou štruktúrou i primeraným tempom, Zodiac je snímkou tisícok možnosti no bez jediného jasného záveru. Napriek tomu z pohľadu réžie sa jedna už tradične o perfektne zvládnutu robotu, chcelo to viac o sekať scenár. 81% ()

J.CTORN

Hele první polovina filmu na mě působila clkm nudně a spíš jako type beat americký policejní seriál, znáte to. No ale druhá polovina má zatracený grády když do vyšetřování jde samotný Gyllenhaal.  Tam to už začíná mít fakt dobrou a místy i hutnou atmosféru (např scéna ve sklepě). Člověku jde ještě větší husí kůže když se dozví že se to fakt stalo. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině