Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

Patrik_K

Mě detektivní filmy moc nelákají. U Zodiaca jsem se ale překonal a tento film jsem si pustil. Fascinoval mě výkon herce Jeaka Gillenhala, který se do role opravdu vžil a předvedl roli neohroženého novináře opravdu skvěle!! Ostatní herci nezůstávají pozadu a společně tvoří velmi povedený film. ()

evita_

Zase raz film bez konca...to je snáď sen. A ešte k tomu nekonečne dlhý. Áno, viem, keď je film podľa skutočných udalostí musí sa skončiť tak ako to bolo v skutočnosti. Ale pre taký záver nebolo nutné čakať dve a pol hodiny. Moc veru neohúrilo :-( ()

Jirkacek

Na snímek Zodiac jsem se velice těšil, neboť režisér David Fincher patří mezi mé oblíbené a jeho filmy mne vždy nadchly svou tajemností, nepředpokládanými zvraty a temnou atmosférou. Je pravda, vzhledem k délkám jeho filmů se někdy děj táhne jako smrad a to byl důvod, proč jsem domácí promítání Zodiaca několikrát odložil - jeho délka 157 minut totiž často nabourala naše večerní plány. Přesto jednou vše klaplo a tak se zločinec a masový vrah, říkající si právě Zodiac, nastěhoval do našeho obýváku. Jako předkrm nám naservíroval několik vražd náhodných obětí a vzápětí se svou úchylkou pochlubil v novinách, které otiskly jeho dopisy a šifrované zprávy o svých budoucích i minulých vraždách. Tohle jednání u mne povýšilo pouhé vraždění na mysteriózní počin, který jak jsem doufal, brzy skončí odhalením vraha. Do toho se pustili detektivové Toschi a Armostrong, kteří však několik měsíců a později let, pouze bloudili v kruzích a vraha nenašli. Počínání vraha pečlivě sledoval také novinář Jake Gyllenhaal, zaměstnaný v jednom z deníků, který otiskl Zodiacovy šifry a jeho touha po odhalení totožnosti vraha se pro žurnalistu stala posedlostí. Snahy všech ale komplikovalo několik faktů. Vraždy se staly na několika různých místech v USA, takže je pokaždé vyšetřoval někdo jiný. Vrah také své zločiny neprováděl pravidelně a často se na pár měsíců a jednou dokonce na pár let odmlčel. Policie také nedokázala ze svědků dostat několik maličkostí a tak jich spoustu přehlédla, čímž sama sebe přivedla na falešnou stopu a to hned několikrát. Všechny tyhle skutečnosti dostávaly zločin do sféry tajemna a i my jsme si marně doma lámali hlavu, kdo z podezřelých to vlastně může být. Klidu mi nedodával ani fakt, že snímek byl natočen podle skutečných událostí a vrah, který po několik desetiletí děsil obyvatele San Francisca nebyl nikdy dopaden. Byl jsem tedy zvědav, jestli tvůrci filmu sami případ nějak hypoteticky uzavřou nebo nechají konec otevřený, ale tuto skutečnost pochopitelně neprozradím. Jak ubíhala minuta za minutou, uvědomil jsem si, že dopadení zločince nebyla pro oba detektivy jen práce, ale stala se úplnou posedlostí. Jeden z nich nápor nakonec nevydržel a nechal se přeložit. Druhý, jehož si zahrál Mark Ruffalo, vydržel o pár let více, ale i on byl z případu odvolán a Zodiac byl uložen k ledu. I sám vrah najednou přestal ohlašovat, kdy a za jakých okolností znovu udeří a tehdy nastala chvíle zmíněného novináře Jakea Gyllenhaala, který se do jeho vyšetřování pustil na vlastní pěst. Přišel tak o práci, málem i o rodinu a chvíli jsem se bál, že i o život. Zodiac si tak připsal další oběť, kterou však nemusel ani zabít. Dokázal totiž změnit život mnoha lidem, těm kteří případ měli na starosti, i těm kteří se ho báli. Fincherova slabost pro temné pozadí svých filmů tedy byla opět naplněna. Nicméně pro mne byl děj až příliš dlouhý, místy fakt nudný, i když často velmi zajímavý a napínavý. Co však oceňuji byl fakt, že se režisérovi podařilo dokonale nás seznámit s celým případem a skvěle nás uvést do atmosféry sedmdesátých let. Když vezmu pro a proti, tak mi pro vraha jménem Zodiac vychází tři masové hvězdy ***. () (méně) (více)

teekanee

Film jsem oddaloval, jak je mým zvykem nejménně čtyři roky a zároveň jsem si o Zodiacovi záměrně nic nezjišťoval, ale vědel jsem, že se vlastně určitě neví, kdo to byl. S tím vzniká můj malej problém s filmem a to ten, že se vlastně nedočkámě pořádného rozhřešení. Ano, vím že je to podle skutečnosti, ale takhle jsme nedostali ten pocit zadostiučinění. No, teď už budu spíše chválit. Začnu jako obvykle castingem, kterej je opravdu výborný. Dále nemůžu vyzdvyhnout FIncherovu uhrančivou řežii, která vás připoutá k sedčce na skoro tři hodiny. Dále bych ještě vytknul to, že některý postavy během těch dvaceti let vůbec nezestárli, ale to jsem schopen přejít. Za mě 85% ()

Euroveo

Výtečný film, jen je mi líto toho konce který nebyl uplně nejzáživnější. Samozdřejmě vím že je to podle reálné události, a že tam nemohly dát jinný. ()

Martin.Bened

Asi nejlepší zpracování případu sériového vraha "Zodiaca". Atmosféra tehdejších let je v tomto filmu vyobrazena perfektně a místy až zabrušuje do horroru. Ale největší plus vidím ve scénáři, který si s divákem celou dobu pohrává a v průběhu filmu mu předhazuje několik možných vizí toho "co se v té době mohlo stát". A i přesto, že se na konci nic nevyřeší jsem seděl s otevřenou pusou a tleskal. Perfektní! ()

Ospalek

I když víte, jak to skončí, je to jednoduše strhujícím způsobem vyprávěný příběh ve dvou rovinách - novinářské a detektivní. Mě osobně se víc líbila ta detektivní rovina. Je to pěkná detektivka s poctivě budovanou atmosférou, která neupadá, ale naopak vtáhne do děje a nepustí. Poctivých 80%. ()

Krustovskij

Čistě objektivně bych to viděl na solidní čtyři hvězdy, ale přiznávám, že ačkoliv vidím Zodiaca už poněkolikáté, nevadí mi to a bavím se. Solidní kousek! ()

Janie83

Být to o půl hodiny kratší, dala bych plný počet. Takhle to byla místy nuda, na to, že to mělo skoro tři hodiny, tak mi například chyběla větší propracovanost postav. Na druhou stranu je to kvalitně zpracované, herci výborní, oceňuji i zajímavé řešení plynoucího času. ()

Tucne.prasa

Áno, dosť dlhé, ale nenudil som sa. Film beriem nie ako krimi, ale ako pohľad do zákulisia, do vyšetrovania, ako sa preveruje každá stopa, každý telefonát či tip od psychopata. Ako boli policajti aj novinári posadnutí chytením vraha, ako boli frustrovaní z neúspechov, predpisov, ako im to zničilo zdravie či zapríčinilo rozpad rodiny. Ak to bolo natočené podľa skutočnej udalosti, musím sa ale spýtať, či to film predsa len trocha nezjednodušil. Veď už vtedy museli vedieť porovnať pod mikroskopom stopy a podrážky podozrivého, urobiť rozbor atramentu, urobiť odliatok stôp pneumatík, skontroľovať všetky autá (prežil chlap, tak si musel pamatať model a farbu), telefónna spoločnosť predsa musí vedieť povedať, odkiaľ prišiel fučiaci hovor, veď robí billing. Určite museli vedieť urobiť analýzu hlasovej vzorky z telefonátu a porovnať ju s podozrivými, atď. Čiže to pátranie mi prišlo nejaké amatérske. ()

kaladze77

Zaujímavý film precízna robota, možno trocha dlhé, ale dobre spracované, podľa mňa Allen mohol byť vrah, ale nie on bol jediný...alebo boli dvaja alebo ktorí spolupracovali... Teraz som dopozeral 5 dielny dokumentárny film z roku 2017 kde dvaja vyšetrovatelia Sal Labarbera a Kenneth Mains pátrajú spolu s najlepšími rozuzlovačmi kódov na svete a so superpočítačom. dokumentárny film má dve názvy v angličtine Zodiac Killer: Case closed alebo Hunt for the Zodiac Killer. Čo je zaujímavé že oni Leigha skoro alebo až úplne vylúčia a podozrievajú hlavne ľudí ako Ross Sullivan és Lawrence Kane. jeden link https://www.imdb.com/title/tt7784996/?ref_=nv_sr_srsg_0 Inak 8 najväčších podozrivých 1. Arthur Leigh Allen - Muž s hodinkami zodiac 2. Lawrence Kane - Mozgovo chorý obťažujúci 3. Ross Sullivan - Narýchlo zmiznutý knihovník 4. Richard Marshall - Čo môže vzrušiť kinopremietača? 5. Richard Gaikowski - Hlas protikultúry 6. Earl van Best - Vrah otec 7. Jack Terrence - Otčin s kostýmom 8. Donald Lee Bujok - Uniklý väzeň z Montany Ostatní ktorých berú ako možných podozrivých 9. Ted Kaczynski - bombový atentátnik 10. Bruce Davis - člen Mansonovej "famílie" 11. Edward Edwards - sériový vrah 12. Robert Tarbox - právnik 13. George Hodel - jeden z podozrivých vo vražde Black Dahlia 14. George Russell Tucker 15. Louis Joseph Myers 16. Robert Ivan Nichols https://www.cas.sk/clanok/1062950/trojica-nadsencov-rozlustila-sifru-zodiaca-killera-strasidelny-odkaz-serioveho-vraha/ ()

Marcel25

Film ťaží najmä z atmosféry a vynikajúceho príbehu, ktorý ma držal pri obrazovke a chcel som vedieť čo bude ďalej. ()

opatstviolov

Velmi zajímavé a mysteriózní téma. Přesně něco pro Finchera. I přestože mi to přišlo někdy trošku roztahané, tak jsem si Zodiaca užil. 7/10 ()

SuccDelucc

O filmu Zodiac jsem moc neslyšel, ale podle všeho si lidé stěžují, že to není Fincherův nejlepší film, což opravdu není, ale přesto to není tak špatné a docela zajímavé zpracování pravdivého příběhu se neotřelou kamerou, zábavnými i když trochu plochými postavami a na mne příliš dlouhou stopáží, i když jsem se při ní nikdy nenudil, protože fincher prostě umí napsat poutavý thriller. Za mne zajímavá, ale jemně dlouhá kriminálka 3/5. ()

Petr.Siman

Můj nejoblíbenější film o Zodiacovi, parádní atmosféra , herecké výkony.. Ponurost doby a hlavně jeden stále velký otazník ?? Nebo ne ?.. ()

darius1706

V podstatě není co vytknout. Člověk samozřejmě věděl, že to nijak nedopadne, ale i tak jsem u toho seděl a ani nedutal. ()

milos.bradik

Zajímavé, ale je na tom hodně poznat, že je to podle knihy, kterou napsal člověk, který ve filmu vystupuje jako hlavní hrdina. Knihu jsem četl a velkou část tvoří autorovi domněnky a kombinace. Kniha je jsou napsána dobře a film se jí hodně drží, ovšem je potřeba vzít v úvahu, že ta kniha není literatura faktu, ale román. Pokud to hodnotím jako fikci, tak za první polovinu filmu bych dal asi 4 a možná i 5 hvězd, ale pak už se to jenom točilo dokola a bylo to o ničem, takže 3 je maximum. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině