Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

StaryMech

Fincher vyrukoval s něčím, nač jsem nebyl připraven : "Zodiak" je střízlivou protiváhou k úchylné extravaganci "Sedmi", takřka dokumentaristickou kronikou policejního vyšetřování a s ním spjatých osudů. Byla by ještě sympatičtější, kdyby vyústění Gyllenhaalova partu víc ladilo s tím, co nám tvůrci na okraj děje šeptají - totiž že život plyne často nepředvídatelnými cestami, skutečnost se leckdy nevejde do přehledného příběhu s pointou, anebo pointa příběhu spočívá v její nepřítomnosti... Nemnoho režisérů dotáhne věc do konce po vzoru Duerrenmattovy novely "Slib" (příkladně čtyři roky před "Zodiakem" Korejec Bong Džun-ho ve "Vzpomínkách na vraždy") ; Fincher věren svým kořenům podlehl hollywoodskému bacilu, který způsobuje, že úsilí ústředního jedince, zvlášť je-li mladý, pohledný a ctižádostivý, nakonec přese všechny nástrahy korunuje úspěch. Byť jím v tomto případě není usvědčení vraha, ale "pouhý" bestseller. ()

Eviel

Zodiac ma zaujal už len tým , že film čerpal zo skutočnej udalosti. Skvelé herecké obsadenie s ešte lepším režisérom napriek dĺžke filmu nenudil ani sekundu. Doteraz spomínam na okamih , keď Jake mal pred sebou vraha (možno) a nič s tým nemohol robiť. ()

jiri.juricek

Skvěle natočená detektivka s velmi dobrým hereckým obsazením. Nemám co bych tomuto filmu vytknul, upřeně jsem se díval od začátku do konce a vůbec jsem se nenudil. ()

CrashHP

Filmy Davida Finchera majú svoje čaro. Zvlášť ak sa spätne pozrieme, čo dokážu zanechať v bežnom divákovi. Vynikajúci, strhujúci krimi film, ktorý jednoducho musíte vidieť. Výnimku netvorí ani Zodiac, zvlášť ak je to podľa skutočných udalostí a zamyslíte sa nad tým, že takýto magor kedysi behal v uliciach USA. Z Gyllenhaala sa stáva svetová špička, dokazuje to aj v tomto snímku. Ak k tomu prirátame režiséra, akým je Fincher, z tohto nemôže vzniknúť nič zlé. ()

fajntomas

Uchvátil mě začátek, jenže potom to postupně ztrácelo a někdy to bylo až moc zaměřený na všechny ty novináře a vyšetřovatele. Chápu že je to podle skutečnosti, jen by se mi to líbilo víc v tempu jako první polovina. Já 70%, víc ani za Finchera. PS; myslím že některý filmy jsou trochu nadhodnocený díky autorům. ()

17carlos

David Fincher si zde pohrává s hodně nadupaným dějem. Film, ve kterém je napětí diváka na prvním místě, dává o sobě znát již od první minuty. Jedna z nejlepších kriminálek, které jsem kdy viděl, rozhodně stojí za to se podívat. Herecké výkony našich detektivů jsou jen dozvukem naprosto „peckového" příběhu, ve kterém už jen dychtivě chcete znám závěrečnou pravdu. ()

Dobry_clovek

Zodiac je natocen pomerne verne podle skutecnosti. Allan, zrejme skutecny Zodiac, vsak zemrel a skutecnost se tak jiz pravdepodobne nikdy nedozvime. Tento film se drzi nejpravdepodobnejsi verze vysetrovani a trebaze konci "otevrenym koncem" nepostrada napeti a laskavemu divakovi tak dava i moznost rozebrat si hlavni kriminalni zapletku a pachatele po svem. Vceku prijemna kriminalka. ()

DavidAAAA

Byla by to úchvatná detektivka na plný počet hvězd nebýt nesmyslně přepálené stopáže, nejspíše způsobené pouze opojením režiséra vlastní dokonalostí. První třetina je naprosto špičková, dobře zpracované mordy, pak už přespříliš žvanění často o ničem. I tak ale hodně nadprůměr. ()

bombit

Zatkněte v náhodně vybraném americkém městě prvního náhodně vybraného chodce... se 72% pravděpodobností je to Zodiac (nebo jiný masový vrah). ()

Iifka

Podle mě výborně natočený film o dosud nevyřešeném případu masového vraha z Kalifornie. Mark Ruffalo jako detektiv a Jake Gyllenhall v roli novináře zakousnutého do případu jako buldog... ()

Yettihomatka

Film mě velice překvapil. Čekal jsem něco podobného jako Havran, ale "vyskočila" na mě detektivka s hlavolamovým podtextem. Musím pochválit skvělé herecké výkony. Za mě 9/10. Dal bych 10/10, ale bohužel byl film v některých částech příliš zdlouhavý. ()

Tereza11

Tento film se mi líbíl nejvíce ze všech Fincherovek... Neuveřitelné drama se skvělou krimi zápletkou, kde mě nejvíc baví novinář Jake, který je ve vyšetřování mnohem lepší a koncentrovanější než polisité, na jehož konci se takřka nic nevyřeší a já čučím na obrazovku totálně konsternována po celou dobou a ještě jednou si přetočím závěrečných pět minut pro jistotu...:-) V žádném filmu to Fincher takhle nedotáhl jako právě u Zodiaca...opravdu skvělá podívaná. ()

marty1996

Konečně jsem zase viděl velice dobrý film. Příběh o vrahovi, jenže se nedá tak snadno chytit mně velice zaujal. Je sice pravda, že se děj pomalu rozjíždí a to hlavní přijde až ve druhé části, to však na kvalitě filmu vůbec neubírá, ba naopak. Výkony herců od záporáka po klaďase jsou solidně zahrané a spolu s dobrým scénářem to utváří dobrý celek. Film se mi velice líbil a byl bych rád, kdyby se v budoucnu natočil podobný film. Bohužel je éra filmů se superhrdiny, možná až tato éra skončí tak se dočkáme podobného filmu. ()

TynTynka

Film shrnuje celý případ Zodiac. Má svůj souvislý děj. Použito je mnoho poznatků, které vedli k podezřelému, který možná i byl tím dotyčným. Pro fanoušky příběhů podle skutečné události či krimi příběhů doporučuju. ()

Akinaz

Tak tohle je přesně film podle mého gusta... skvělé herecké výkony v kombinaci se stejně skvělým okem režiséra. A ač jde o případ světu známý, mrazivá atmosféra a detektivní postupy spolu s neutuchající touhou detektivů toho vraždícího parchanta chytit, mě usadila do křesla a nedovolila mi vstát do závěrečných titulků. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině