Pátek třináctého 8

• Česko Pátek třináctého 8: Jason na Manhattanu (více)

Po pekelném duelu s telekinetičkou Tinou v předchozím díle leží Jason pohřbený pod troskami mola na dně Křišťálového jezera. Zde jej vzkřísí elektrický výboj z porušeného kabelu a on se vydává dolů po řece hledat novou krev. Nalézá ji na výletní lodi Lazarus vezoucí třídu čerstvých maturantů na exkurzi do New Yorku, kam z nich nakonec díky jeho intervenci dorazí jen hrstka. Zbylí študáci se mu musí postavit v manhattanských docích, v metru, na Times Square i v kanalizačních tunelech pod Manhattanem. Osmé pokračování kultovní slasherové série 80. let v režii televizáka Roba Heddena. (Magic Box)

Kingjiri

Bohužel ani Jasonovo osmý řádění opět moc invence nepobralo (snad jenom uražení hlavy pěstí a narafičení hlavy do policejního auta mělo nějakej nápad). Do karet moc nehraje ani dlouhá stopáž, kdy se navíc příběh po opuštění lodi dost vleče. Párkrát se člověk zasměje, ovšem nechtěně. Jednak nad "hereckym" uměnim castingu, debilní způsob vzkříšení už asi nikoho nemůže překvapit a uplně nejvíc je lobotomický finále, kdy se shnilej Jason prochází po New Yorku a nikomu na ulici to vůbec nepřijde divný (asi takovýhle týpky potkávaj každej den). Druhá hodně slabá hvězda za výpravu a změnu lokací (loď a New York). ()

Alexandre

Tentokrát už to není Crystal Lake, Jasonova mačeta, ani naháněčka po táboře. V osmém díle je to loď Lazarus s třídou maturujících studentů plující do New Yorku. Jason opět vstává z mrtvých a brzy po svém znovuzrození se dostává na onu loď a likviduje každého, kdo mu přijde do cesty vším, co mu zrovna padne do ruky (ať už je to sekyra, injekční stříkačka či jeho holé ruce)... S lodním prostředím jsem problém neměl, klidně se na té lodi mohl odehrávat celý film. I když Jasonovo kráčení po Manhattanu nemělo chybu. Nicméně i tak byl děj trochu natahovaný, ale čekal jsem něco horšího. Takže milovníci Jasona si určitě přijdou na své, ona i ta osmička má své kouzlo, atmosféra je hezky hudebně podbarvena a krve je tu tak akorát - takže u mě je to za silné 3*. ()

Mouchal

Na konci sedmého dílu Pátku třináctého Jason skončil tak, že dopadl na dno jezera. A tam se za ním uchýlila i celá páteční série. Na dno. Člověk, kterého napadlo Jasona poslat na Manhattan musel být úplně mimo a to, že ho tvůrci vyslyšeli mi prostě hlava nebere. První polovina odehrávající se na lodi je celkem fajn nápad a svěží vzduch. Bohužel je to tak směšně a amatérsky natočeno a zahráno, že se člověk až diví, že to není nějaký studentský film. Zde to moc nezachraňuje už ani ten Jason, který pěkně zlenivěl a se zabitím si dá vždy sakra načas (asi za záminkou většího divákova napětí... meeeeh). Nic zde nefunguje. Logika či nějaké racionální chování postav v tomto filmu opravdu prim nehraje a když Jason vleze na Manhattan a schytává od všech naprostou ignoranci, nelze tento film brát vážně. Většinu času to jen působilo jako opravdu nevydařená a nevtipná parodie. Pátky mám rád, a vždy jsem toho Jasona bránil a našel v každém díle alespoň něco málo pozitivního, ale kdo najde něco i tady, tak je to zkur*enej bůh optimismu. 20% ()

Likan7

Příště zdlouhavé a natahované pokračování. Část na lodi ještě šla, Jason to kosí pěkně a je u toho občas i legrace, jenže jak se střet přesune do ulic New Yorku, je jediná dobrá scéna ta s rádiem a partičkou, jinak je to jen čekání na konec. Neříkám, nápad s telekinezí byl příšerný, ale tady to není o moc lepší, spíš naopak. ()

GTS_PUNK odpad!

V poradí ôsmy film a zároveň siedmy návrat Jasona Voorheesa, deformovaného vraha v hokejovej maske, prebývajúceho v hlbinách jazera Crystal Lake. Tentokrát sa podľa podtitulu ocitá na newyorskom Manhattane, čo je však pravda iba z časti, pretože na ňom sa filmový dej odohráva nanajvýš v záverečnej polhodine. Väčšinu času totižto Voorhees loví a zabíja končiacich stredoškolákov na výletnej lodi. Ak by ktokoľvek očakával, že práve táto časť tejto zdanlivo nekonečnej slasher série, je o niečo lepšia, ako jej predchodcovia, ostane sklamaný. Nielenže ôsma časť nie je o nič lepšia, ako predchádzajúcich sedem, je dokonca výrazne horšia. A to je v prípade tejto série vskutku niečo, čo sa dá prekonať len ťažko. Ale hľa, práve tomuto počinu režiséra Roba Heddena z roku 1989 sa to darí. Jeho príbehová časť je rovnako hlúpa, ako už sedemkrát predtým, najmä vďaka tomu, že tvorcovia po ôsmykrát pracujú s minimálne pozmeneným scenárom, v ktorom sú akurát obsiahnuté nové, avšak stereotypné postavy odrastených stredoškolákov, a celý dej je zasadený do iného prostredia. Inak sa v podstate nič nemení. Vorheess znovu "zázračne" a "náhodou" ožije a začne vraždiť. Nič viac, nič menej. Celý film však na diváka tentokrát pôsobí ešte o niečo lacnejším a zúfalejším dojmom, za čo môžu do výraznej miery aj prakticky neznámi hereckí protagonisti, účinkujúci v ňom. Niektorých z nich možno doslova označiť za hereckých antitalentov, ktorí by snáď neprešli ani prvým kolom talentových skúšok na VŠMU. Ich hranie a výrazy pri umieraní, potom čo ich Vorheess pošle na onen svet, sa rovnajú asi úrovni vianočnej besiedky na základnej škole. Za rovnako stupídne možno považovať neraz iracionálne správanie postáv a absolútne nelogické momenty, v ktoré robia z hlúpeho slasheru hlúpu slasher tragikomédiu. Ale nie takú, pri ktorej by sa divák aj zasmial. Skôr takú, pri ktorej sa sám seba pýta, prečo vôbec tento nezmysel sleduje, čakajúc pritom na záverečné titulky, predstavujúce dokonalé vyslobodenie z tohto antifilmového pekla. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan predstavuje paródiu na samého seba, paródiu na túto nudnú kvázi hororovú sériu a paródiu na film, ako taký. Navyše svojím názvom do maximálnej možnej miery zavádza, keďže na newyorskom Manhattane sa odohráva minimum z celej 100-minútovej stopáže. O kvalitách príbehových, hereckých, či akýchkoľvek iných, nemôže byť prakticky ani reč, keďže sa fakticky jedná o kompilát kompilátu s minimálnymi úpravami. Na filmovom soundtracku počuť nielen zvuk končiacich sa osemdesiatych rokov, ale takisto aj umieráčik pôvodnej sérii Friday the 13th a žánru slasher, ktorý sa snáď už nikdy nevráti v takej "sile" a podobe, v akej bol na svojom výslní práve v spomínanej dekáde. ()

Psycho.R

Už je to tak nějak opotřebované repete. Došlo sice ke změně prostředí, ale ne nutně ke změně dobré. Ovšem vtípek s vystrašením pankáčů byl dobrej. ()

Nix

Jason v New Yorku. No jo jasně, to tu ještě nebylo. Za chvíli bude ta exkurze do vesmíru. Ale jo tenhle díl není zas takovej brak jak by název napovídal, má světlé chvilky a vtipný momenty, tohle se dá, jen mozek nechejte vedle sebe, jinak hrozí ztráta hvězdy. ()

TheRay97

Tradiční příběh u jezírka uprostřed lesa se najednou přesune do rozsáhlejších prostor a ďábel je vypuštěn z klece. Zase jen efektivně zabít a jít dál. Občas mi vyskočí otázka, proč se stále vymýšlí nový a nový filmy, když zápletka je tak podobná jako dva listy ze stejného stromu. Ale hold to prostě všechny baví :)) ()

Scraffy

Absolútne nezaujímavý a nevyužitý potenciál. Je to Jason na Manhattanu, tak prečo tam trištvrte filmu behajú iba po malej lodi, kde zas toľko nemá čo robiť. A konečne, keď sa dostaneme do Manhattanu, tak to rýchlo odpískať a koniec. Absolútne sklamanie. Škoda, kam sa táto séria uberala a to pritom mala veľké možnosti. ()

GameboyNES

tenhle díl mě absolutně nebavil. Efekty nic moc. Žádná krev, ani kozy. Jason většinu obětí prostě jen odhodil. Za mě fakt nuda 35% ()

wesi96

2/10. Nudou natáhlá hodina a půl, co je bolest se koukat. 1 hvězdu dávám jen a pouze za Jasona, i když tady byl zdaleka nejhorší. Nezajímavé postavy, nulové nápady jenom rychlokvaška, která je místy silně nekoukatelná. Dával jsem dvě šance tomuto filmu a pokaždé jsem skončil předčasně, protože to fakt nešlo. Já miluju Pátek třináctého, dokonce i ten (víc) sci-fi sedmý díl, víc něž toto. Jason na Manhattanu není Jason na Manhattanu, ale Jason na lodi. Manhattan je tady, tak na poslední 20 min, zbytek se odehrává na lodi. Já nevím, co se tvůrcům tehdy honilo hlavou, že si mysleli, že tohle je dobrý nápad. ()