Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

Dan9K

Tyhlety vypointované filmy jsou snad pokaždé terčem kritiky, snad pokaždé čtu o nelogičnosti, nepromyšlenosti, polopatičnosti, chvástání o tom, který borec dřív věděl závěrečnou pointu a bůhví o čem ještě. Já jsem k těmto "vadám" v mysteriózním žánru patrně naprosto slepý a tolerantní, nebo mi jde asi hlavně o ten obyčejný dobrý zážitek ze sledování, napětí a velmi upřímného překvapení (o filmu jsem před zhlédnutím prakticky nic nevěděl). Všechno zmíněné bylo u tohoto snímku maximální. Ono je snažší kritizovat film, který se snaží diváka napnout, zaujmout a překvapit a v rámci toho udělá tvůrce třeba nějakou lehčí botu (neříkám, že je to případ Shutter Island), než film, ve kterém se žádná z těchhle věcí nenalézá a ta bota tak ani není kde udělat. Ty triky byly podivné, ale dotvářely myslím solidně atmosféru snímku a dobu, ve které se odehrával. Mimojiné mě zaujala i velmi sporadická dramatická hudba, která si vystačila s naprostým minimem a přesto fungovala na 100% (až v závěrečných titulcích jsem si všiml, kolik velkých skladatelů jsem prošvihl zcela zaujat filmem). Jak DiCaprio tak Scorsese u mě opět stoupají výše a výše. Kritizování klišé je podle mě mimo mísu, protože jaký film dneska není přeplněn všemožnými klišé? Kritizují se patrně jen u typu filmů, ve kterém jsou ta klišé, která fungují výrazněji. A i kdyby, jsou tu další zásadní plusy...kouří se tu, umírají děti a slovo "negr" ještě zdá se nebylo zcela vymazáno z lidské paměti a slovníku. ()

kulyk

To mi vykuř nohu, on snad z toho slavnýho utopence bude ještě herec! Fakt to už tak vypadá. Slušným způsobem ztvárnil soldáta, který si ve vřavě světové války uhnal syfilidu a teď se potlouká jak po ostrově, tak ve vlastní, třetím stádiem prolezlé, hlavě. ()

PinokKio

Přistoupil jsem na Scorseseho hru, že všechno je jinak a snažil se nepátrat společně s DiCapriem po něčem, co není. Snad proto jsem si tenhle temný thriller dokázal pořádně vychutnat. Přesto ve mě pořád hlodá otázka, jak je to s mizející lahví či (ne)existující skleničkou. ()

Hild

Tohle mě hodně dostalo. Takhle skvěle natočený film se jen tak nevidí. Od první minuty do poslední je člověk doslova pohlcen tou mrazivou atmosférou a nelze od filmu odtrhnout zrak. Byla jsem neuvěřitelně napnutá a to i přesto, že pointa mě napadla velmi brzo, stejně jsem čekala, co si to na nás Scorsese na závěr připravil, pak přišla závěrečná věta, která mě totálně srazila na lopatky a je to právě ta poslední věta, která z Prokletého ostrova dělá něco víc a něco mimořádného. Výborný filmový zážitek, na druhé a třetí zhlédnutí to bylo snad ještě lepší. Navíc je tady opět excelentní Leo. Za sebe musím říct, že Prokletý ostrov si mě ze všech Scorseseho filmů získal nejvíce. ()

Spooner

Řemeslně poctivě natočený thriller, i když od Scorseseho se dalo očekávat i trochu víc. Atmosféra je výborná a skvěle vybudovaná. Herci hrajou perfektně od Lea v hlavní roli až po všechny ty blázny v rolích vedlejších. Některé scény jsou fakt působivé a někdy až hororové. Jediný hodně velký minus je ta předvídatelná pointa, která mě napadla už při traileru. Já vim, že je těžký v tomhle žánru vymyslet něco nového, od koho jiného než od Martina bych to ale měl očekávat. I přesto byl ale samotný závěr vcelku působivý a Prokletý ostrov se tak snaží k dalším nadprůměrným Scorseseho filmům. ()

MMR

Jo,tak tohle je něco. Ale co že to vlastně je? Nejsem si vůbec jistý. Ze začátku to bylo nadějně rozjeté, ale postupem času jsem se v tom tak trochu začal ztrácet a konec mi tam prostě logicky absolutně neseděl. Mám velice smíšené pocity. ()

Davies182

K novému počinu mistra Scorseseho se snad ani nedají napsat žádná jiná slova než poctivá filmařina, která by lépe a jednodušeji vystihla celých 137 minut. Světoznámý režisér již od ukázky před půl rokem jasně vzkázal, že na pointu a finální rozuzlení se zde hrát nebude. Vše mělo být o ponuré atmosféře, mistrném zpracování psycho-thrilleru a DiCapriovi. Naštěstí Shutter Island svůj účel a předpoklady v kině nadmíru splnil, a já si užíval každý jednotlivý záběr. Tak úchvatný vizuál mě praštil přes oči naposledy ve Watchmenech. A dále? Leonardo snad již ani nemůže svým vytříbeným herectvím překvapit; Kingsley připoměl roli z Domu z písku a mlhy; hudba se povedla na výbornou a silně evokovala již tak depresivní vyznění... Jediné, co mi scházelo, bylo o něco více napětí (nejlepší je první půlhodina snímku) a možná akčnější konec. Zklamaný ovšem rozhodně nejsem, tohle je ukázkový příklad výtečného "čtyřhvězdičkového" filmu. Rozhodně brát a určitě v kině. ()

gogo76

Chápem rozporuplné hodnotenia, pretože je to jeden z filmov, ktorý buď vám sadne a budete ho milovať alebo nie. Scorsese a DiCaprio vytvorili za posledé roky nerozlučnú dovojicu, ktorú kedysi ťahal Scorsese s DeNirom. DiCaprio je neuveriteľne presvedčivý a spolupráca s dobrými režisérmi a pribúdajúce roky mu len pomáhajú. Scorsese majstrovsky vytvoril hustú atmosféru a film sa z jasnej vyšetrovacej kriminálky postupne pretavuje do záhadného a tajomného labyrintu faktov, poloprávd a klamstiev. V istom okamihu, asi tesne pred záverom, má aj divák v hlave toľko otáznikov, že si pripadá ako jeden z pacientov ostrova. Záver všetko odhalí a divák môže byť spokojný s tajomnou prechádzkou po ostrove aj poznávaním temnej a tajomnej duše hlavného hrdinu. Zrazu dávalo zmysel prečo boli strážcovia v úvode nervózni a prečo sa v snoch miešal popol s krvou. Scorsese to zvládol opäť na výbornú a navyše pridal aspoň pre mňa osobne pár zaujímavých momentov z 2.sv.vojny s oslobodením koncentráku Dachau a drsnú scénu zavraždenia nacistov pri ostnatom oplotení. Do čistej stovky tomu niečo chýba, ale napriek tomu dávam plný počet. Film 90%. ()

petero

Ťažký film, zaujímavé spracovanie hlavne čo sa scén flashbackov týka, krásne nepríjemné a haluzné, škoda však nezaujímavého rozprávania ale s tým mám problém ja v podstate pri väčšine Scorseseho filmoch a tak po rovnako nestrhujúcom Cape Fear som to aj očakával. ()

Mahalik

Páčko jsem tvor zvídavý, rozhodl jsem se probádat stud(nu) mého dušovního bláznovství zase z jiného úhlu. Tentokráte se dostavila katatonie. Nával Čehosi a taky pocit, že největším hrdinou celého filmu jsem já, protože jsem unesl na svých pofiderních bedrech tíhu tunového poselství. Dostali mě tím záhadným slovem a asociací, kterou jsem zvládnul, páč jsem študovanej mistrem. Scorsese se obul do diváka fest a je jedině dobře, že se mezi tou kavkovskou elitou a tempem, který bylo rychlý a zběsilý, nepřetvořil v bezduchého "přidržklíče" hororového průmyslu této dekády. Tleskám a aspirin, prosím! ()

Reiniš

Tohle jsem nečekal. Krásná ukázka Scorseseho mistrné manipulace s divákem. Sympatie k postavě(vám) se mění v soucit, soucit v nenávist, a tak pořád dokola až do nečekaného konce. L. DiCaprio s M. Ruffalem tvoří zajímavý vyšetřovací pár a po celou dobu jim zdárně sekunduje Ben Kingsley. Hlavně jeho zásluhou má film tak dechberoucí konec a jsem rád, že po tak dlouhé době ztvárnil natolik dobře napsanou postavu. Film první polovinu vypadá, že absolutně postrádá tah na branku a hlavní děj je prokládán nepochopitelně samoúčelnými vsuvkami s Michelle Williams v roli Danielsovi manželky. Mrazí mě ještě teď, když si vzpomenu, proč to tak bylo. Prokletý ostrov je hoden dalšího prozkoumání. Ty detaily, dějové odbočky, vyvrcholení...Mistrovské dílo. ()

Xmilden

Poctivý kus práce, pane Scorsese. Je zajímavé že film na mě začíná působit až zpětně po odhalení pointy. Pravděpodobně nejsem natolik geniální abych si ve filmu dal od začátku 1 a 1 dohromady. Do poslední chvíle jsem opravdu netušil jaké bude vyústění a v ten moment mi celý Prokletý ostrov začal připadat teprve zajímavý. Velice zvláštní zážitek. Pokud se ve filmu skrývá ale nějaký opravdový klenot pak je jím hudba. Takto silný hudební doprovod již dlouho nepamatuju. Poslední záběr ve filmu mě dokonale přimrazil do sedačky. 90% ()

FlyBoy

Po "Cape Fear" ďalšia srdečná óda na Hitchcocka, Scorseseho vitálne formálne cvičenie a dômyselná pastiš 50's žánroviek. Na Bčkovom pôdoryse sa odohráva Ačková hra s divákom, psychologický a precízne budovaný teror, ktorý ešte zintenzívňuje príhodne vybraný, pulzujúci podmaz. A pomedzi riadky nájdeme hocičo: Kafkovský leitmotív, McCarthyho bezbrehú iniciatívnosť či nepríjemné povojnové rozpoloženie, inu príznačný zeitgeist, ktorý osožne obohacuje žánrové peripetie. Martyho poctivý mindfuck aneb ako som mal 2 hodiny zimomriavky. ()

Arbiter

Můžu být šťastný - zakousl jsem se do nabízeného masa a trhal jak fanatický boxer. Pak sežral naviják, lovce, děvečku s trakařem.. zkrátka se mi nepovedlo po celý film odhalit ale vůbec nic. Asi se mám stydět. Ale já jednoduše zahnul na jednom sjezdu špatně a pak už vesele ignoroval všechny odbočky zpět na dálnici. Tím pádem se vše povedlo, no ni? Ni.. Skoro až do konce šlo mezi mnou a děním na plátně o čistě sterilní vztah. Nefungoval na mě všudypřítomný oldschool, hudba, Leonardo. Přesto, že proti ani jedinému nemůžu říct nic negativního po kvalitativní stránce. Jako když potkám překrásnou holku, která mi z nespecifikovatelných důvodů ''nevoní''. Závěr si ale našel správný čudlík a já se konečně přidal mezi ostatní pozitivní. Za to ta čtvrtá hvězda. ()

-bad-mad-wolf-

Den po návštěvě kina jsem film viděl znovu a musím říct, že zážitek byl přinejmenším stejně intenzivní. Replaybilita je tu zásluhou pozorné práce tvůrců neobyčejně vysoká. Zatímco u jiných na pointě postavených kousků jsem při druhém kole narážel na nesrovnalosti a různé maličkosti, odvádějící pozornost nevhodným směrem, tady jsem se tetelil blahem, jak je to všechno krásně vybroušené do posledního detailu. Hezká hromádka náznaků a podivností, které byly při prvním sledování prakticky neodhalitelné (případně matoucí), nechávají na druhý pokus diváka radovat se z mnoha drobných odhalení a potvrzení, že to tak skutečně bylo (zaměřte se například na scénu s výslechem pacientky a skleničkou). Krásné. Samozřejmě, není možné přehánět - námět příliš originální není. Od začátku je jasné, že v minulosti titulní postavy je pěkný čurbes a fakta budou několikrát překrucována. Stejně tak je jasné, že některé postavy nejsou tím, čím se zdají být. Jak jsem ale výše zmínil, Prokletý ostrov je konstrukčně promyšlenou jízdou s natolik suverénním závěrem, že žádných námitek nemám. Jako bonus je tu výborný DiCapriův výkon (troufnu si říct, že jeden z jeho nejlepších), drobný pointový upgrade v samotném závěru a sugestivně ztvárněné halucinace i flashbacky. Poklonu si zaslouží také hudba, která ve své dramatické výhružnosti dává vzpomenout na dávné hororové pecky. Spokojenost. ()

Phobia

O tomhle temném psychodramatu už bylo napsáno dost, tak nebudu mrhat místem, akorát napíšu dva důvody, proč nehodnotím plným počtem. 1) Vyústění bylo odhadnutelné relativně brzy, chtěla bych být více překvapená. 2) Nic proti herectví DiKapra, ale ta Knedlíková tvářička mi do téhle role prostě nesedí a za 10 vteřin můžu vysypat z rukávu půl tuctu herců, co by mi sem pasovali podstatně lépe. Jinak super, mělo to správně hustou atmosféru, bylo to napínavé a vůbec ne hloupé, "Prokletý ostrov" nezklamal. 88% ()

darkrobyk

Jednoznačné zklamání. Asi jsem po všech těch komentářích čekal něco velkého, místo toho jsem obdržel ptákovinu. Neoriginální, bez nápadu. Podobných filmů už tu bylo, takže pro mne žádný šokující závěr. Úžasná hudba, čarokrásná kamera, inspirativní prostředí a výborné herecké výkony. Scénář tak blbý, že všechnu tu námahu kolem zadupal do země. Snad i pomalu se vlekoucí čas při sledování by člověk odpustil, kdyby nafukovaná bublina nesplaskla tak hloupě, že po ní nic nezůstane. To mě kdysi dostal například Jakubův žebřík, tohle však ne. ()

Gimp

Je to jako nějaká hororová adventura a Di Caprio je teda panák co furt někam běhá a vyšetřuje až se mu z cigaret kouří. A na konci už jsem z toho všeho byl tak vyschízovanej, že mi bylo upřímně u prdele jak to dopadne. ()

kinej

Někdo si pochvaluje to, jak je film zamotaný a že člověk až do konce neví na čem je. S tím tak úplně nesouhlasím, podle mého se minimálně od poloviny filmu dere na povrch jeho skutečná podstata. Jenomže ono pomalé odkrývání skutečnosti ja natočeno tak mistrně, že před ním nelze než smeknout. Scorsese byl, je a bude génius filmové řeči. Paranoia, bludy, úzkost a jiné jevy spojené duševními poruchami, jsou zakomponovány do příběhu tak mistrně, že je film vlastně neúprosně logický a vše dává smysl. Ani to že mě pointa nijak nepřekvapila mi nezabránilo si film užít, právě naopak. Je symbolické, že se ve filmu objeví také Max von Sydow, známý to herec z filmů Ingmara Bergmana, režiséra posedlého filmovým popisem psychologické krajiny. ()

Hrabka

Sakra. Do háje. Damn it. Nejdřív mi jeden ukecanej kámoš řekne, že předposlední scéna to vyjasní a že jinak by se to dalo vyložit různě. Pak koukám na verzi kde jsou přímo vložené titulky, které se v půlce filmu rozjedou, takže jsem se na to pak díval zase s odstupem. Kromě toho je mi všude naznačováno o co že to půjde. Před všemi utíkám, neposlouchám, nadávám, ale stejně asi tuším o co půjde. No a pak když na tenhle opravdu skvělý film koukám, tak si to nemůžu tak užít. Navíc si po několika desetimunutovém závěrečném rozuzlení udělám jasný obraz o co že to vůbec šlo a jsem opravdu nadšen. Já mám filmy podobného rázu velmi rád. Pak příjde ona spoilerovaná předposlední scéna a poslední mluvená slova, no a já začnu pochybovat jestli jsem si to teda vyložil nějak jinak. Úplně mě to rozhodilo. -spoiler- Ovšem nechápu jak si to někdo může vzhledem k poslední půlhodině vyložit jinak než tak, že DiCaprio byl prostě blázen a oni ho tímto způsobem chtěli vyléčit. Druhá varianta, že z něho blázna udělali je nemožná. -konec spoileru- Opravdu perfektní mysteriózní film v parádním prostředí s DiCapriem, který je čím dál tím lepší a lepší herec. 90% ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013