Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

gilmore_girl

Film o pomateni mysli neni zadnou novinkou... kdyz si vezmu napriklad vynikajici snimek Cista duse, tahle pointa uz me tolik nesokuje. Presto me nektere detaily prekvapily (napriklad to, kdo je vlastne Chuck) a celkove nemuzu dat min nez ctyri. Velkou chvalu si zaslouzi DiCaprio, ktery si v rolich z padesatych let vylozene libuje. Sceny z Dachau by tam byt ani nemusely, k pomateni bohate staci prozite rodinne hruzy, ale budiz. Hudba me misty az vytacela, ale budiz. Celkovy dojem je skvely. ()

Šakal

Říká se, že každý má dostat druhou šanci. A kdo jiný už by ji měl (ode mě) dostat, než sám velký Marty?! Naše první (kino) setkání totiž nedopadlo nejlépe. Ať už bylo na vině moje ne zrovna ideální rozpoložení, či (pravděpodobnější varianta) jemně řečeno neukázněné publikum, kdy úvodní příjezd na ostrov jsem viděl „jedním okem“, navíc za ustavičného chichotání, které se následně několikrát opakovalo, tudíž jakkoliv se plně (na snímek) soustředit bylo téměř nemožné, jsem nesmírně rád, že jsem Martymu nakonec druhou domácí (Blu-ray) šanci dal. Až zde jsem „prozřel“, (plně) pochopil a následně docenil. Zde nejde o samotnou pointu, btw to ustavičné stěžování (si) na její průhlednost není rozhodně na místě. Nebo si snad skutečně myslíte SPOILER, že Martyho brzké „vodítko“, kdy M. Ruffalo neobratně odevzdává dozorcům svou zbraň je nechtěné?! Víc napovědět už skutečně snad ani nelze, takže o nějaké šokující závěrečné pointě nemůže být ani řeč. O to působivěji (lidštěji) a jako čisté zjevení působí závěrečná scéna (věta) z úst L. DiCapria, která (jak již trefně poznamenal uživ. POMO) vystřeluje tento působivý retro-(psychologický) thriller nad rámec žánru o několik poschodí výš. Co říci závěrem? Shutter Island je snímek režiséra, jenž miluje film, snad ještě víc herce a především diváka samotného a tak mu dopřává resp. nechává na plné obrátky pracovat jeho fantazii, rozehrává s ním rovnocennou partii, vkládá (plánovaně) vodítka a nechává na něm samotném, kam ho po(do)vedou. Marty vzdává hold žánru a navíc do něj vkusně míchá důležité historicko-politické události, které hýbaly tehdejšími dějinami. Neznám moc současných (točících) režisérů, co zažili „staré dobré časy“, přizpůsobili se nové době (novým trendům, očekáváním...) a přitom si ponechali svůj osobitý rukopis (čti svoji tvář). Masterpiece, které troufám si tvrdit, bude (alespoň v mém případě) růst s každou další opakovanou projekcí a já už se teď nesmírně těším, jak si budu všímat detailů, objevovat (si) pro sebe nové věci a oceňovat herecké výkony, kdy (téměř) každý hraje dvojroli (v kontextu příběhu). P.s. zmiňovat technickou stránku snímku je myslím naprosto zbytečné. Na to už jsme si ostatně u Martyho tak nějak dávno zvykli. Kamera, zvuk, střih..., hudba v naprostém souladu s příběhem a když se k tomu navíc přidá i vhodně zvolený casting, to ve všech případech (včetně vedlejších rolí) není skutečně moc co vytýkat. P.p.s Leo výbornej, ať si říká (píše) kdo chce, co chce. Neznám v současném Hollywoodu moc chlapíků, kteří by se s takovouto vrstevnatou rolí, takto důstojně popasovali. Nicméně chápu, je to čistě věc osobního (subjektivního) vkusu. To takový B. Kingsley, je již dlouhodobá jistota vysoké kvality. Zajímavé komentáře (pro mě): uživ. POMO, golfista, Bluntman, Sobis87, dex2man ()

Sobis87

Scorsese po devatenácti letech navazuje na svůj bezmála geniální remake Mys hrůzy, přičemž spojitost mezi oběma filmy spočívá především ve vyprávění příběhu s výraznými brakovými prvky a odkazu k tvorbě Alfreda Hitchcocka. Mistr opět umně balancuje na hraně pokleslých žánrů (mysteriózní thriller/horor) a dramatu a stejně jako Hitchcock, který povýšil vraždění ve sprše na seriózní umění, udělal precizní „áčkové“ dílo z námětu, který by režisér mladší generace přetvořil v rádoby efektní shocker. Opět se projevilo, že je Scorsese uvědomělým tvůrcem, který při natáčení filmů vždy bere v úvahu filmovou historii a žánrové předpoklady, přičemž své vědomosti aplikuje na samotnou formu svého díla. Prokletý ostrov je díky tomu pomníkem jednoho filmového období/žánru, což je podporováno i zasazením do 50. let, kdy mohou detektivové nosit baloňáky a klobouky, doktoři zde skrývají svou nacistickou minulost, atd. _____ Takhle by se ale stále jednalo „pouze“ o uvědomělou žánrovku, což by samo o sobě stačilo na dobrý film, Scorsese se ale, zdá se, nespokojí s hodnocením „dobrý“, a tak Prokletý ostrov koncipoval složitěji, než se může zprvu zdát. Ten film je neuvěřitelně vypilovaný, promyšlený, z hlediska filmové řeči chytrý a takřka dokonalý. Vedle již zmíněného klouzání napříč žánry, kdy se dočkáme na vteřinu vypočítaného vstupu bouře na scénu nebo až expresionisticky dramatizujícího osvětlení, Scorsese zpracovává vrstevnatou látku, která je chytřejší a výpovědí hodnotnější než spousta artových filmů a samotný vývoj událostí, kdy se z béčkového konceptu pomalu stává psychologizující drama (tato změna nastane ve filmu hned několikrát), se vskutku fascinující. Vezměte si vykreslení postav a zlověstného místa, kde se příběh odehrává, které jde ruku v ruce s žánrovými filmy 50.-60. let (především suspence…), to vše je podkresleno výrazně dramatizující hudbou (výtečný soundtrack!), po nějaké době se dostavují halucinační stavy, vzpomínky z války a sny nevyrovnaného hlavního hrdiny, ve kterých Scorsese přímo koketuje s hororovými postupy a nějakým tím „gore“ a v neposlední řadě je vzezření některých postav tak nadsazené, že se zdá, že vypadly přímo z nějakého béčkového hororu (stařenka hned na začátku, pyroman s jizvou přes půlku obličeje). ______ Z tohoto výčtu by se zdálo, že Scorsese natočil ryze béčkovou poctu, což, jak bylo napsáno už výše, rozhodně není pravda. Každá scéna je pečlivě budována, přičemž někdy své žánrové předpoklady jednoduše naplní a jindy ne. To, co se zpočátku zdá být detektivkou s primárním zaměřením na řešení případu (a dávkovanými záhadami), se nakonec stáčí k hlavní postavě, do filmu vniká hlubší psychologie a celá fabule se kroutí vlivem nestabilní psychiky hrdiny (případ nespolehlivého vypravěče podobně jako v Klubu rváčů nebo Mechanikovi). Béčková historka se postupně rozpíjí a rozmazává a na povrch začínají vyplouvat závažná témata jako trest, svědomí, násilí, kolektivní válečné zločiny, atd. Navíc mě nesmírně potěšil „rozhovor o násilí“, v němž jsem rozpoznal filosofickou práci svého oblíbence – Friedricha Nietzscheho – vskutku velmi milé překvapení. Tenhle film má bezesporu o čem vyprávět, akorát to je celé zabalené v matoucím brakovém hávu, takže se může stát, že někdo Prokletý ostrov odsoudí jako vyprázdněnou brakovou pitomost. Z estetického hlediska je tento film tedy dost blízko čtvrtému Indiana Jonesovi nebo Jacksonovu King Kongovi, místo atrakcí ale nabízí poutavý příběh zabývající se závažnými tématy a sociálními otázkami, přičemž v posledních desítkách minut vygraduje v hluboce lidský příběh, který v kontrastu s tísnivými až hororovými úvodními minutami jasně naznačuje, že film za dvě hodiny prošel radikálním vývojem – a je to vývoj plynulý, přirozený. ___ Tím se dostávám k závěrečnému zvratu, který nemusí být až tak šokující a vlastně jde odhadnout už v polovině filmu (mám tím namysli základní kostru konceptu, nikoliv odpovědi na dílčí otázky a významy). Na působivosti filmu ale dřívější odhalení vůbec neubírá a při druhém shlédnutí Prokletý ostrov dokonce potěší tím, jak je s rozuzlením počítáno už od prvních minut, což se projevuje hlavně na herectví výtečného Marka Ruffala. V tomto případě ale pozor! Zvrat zákonitě nemusí být i pointou celého příběhu! Pointa přichází až s poslední minutou a ta je opravdu nečekaná, lehce nejednoznačná a už tak výtečný film kvalitativně ještě povyšuje, stejně tak vyznění celého příběhu, jeho naléhavost a působivost. Je to vskutku mistrovské zakončení, ze kterého mi běhal mráz po zádech. Z brakové hry s divákem se nakonec vyklubal hluboce lidský a dojemný příběh. ____ Ve stručnosti ještě musím vyzdvihnout všechny herce, přičemž i ty menší party jsou obsazeny známými hvězdami – např. Emily Mortimer a Michelle Williams. DiCaprio je již tradičně úžasný a doufám, že se nejedná o jeho poslední spolupráci s Martym a Max von Sydow s Benem Kingsleym snad ani špatně zahrát neumí. Zvlášť mě pak potěšila účast mého oblíbence Eliase Kotease, který se mihne jen na pár minut, ale i na tak malém prostoru dokáže výrazně zapůsobit…škoda, že nedostává víc rolí, ve vynikajícím I Come With The Rain exceloval. Samotnou kapitolou o sobě je pak formální stránka díla, kdy je každý záběr vypiplán k dokonalosti a hutná atmosféra, která diváka pohltí už v prvních vteřinách. Ač uznávám Scorseseho starší počiny z podsvětí jakožto neotřesitelnou klasiku, musím se přiznat, že mě nejvíce oslovil až žánrový Mys hrůzy a k tomu má Prokletý ostrov ze všeho nejblíže. Je to ve všech směrech k dokonalosti vybroušený klenot o několika vrstvách, který musím co nejdříve vidět znovu. 100% () (méně) (více)

Webb

Nečekané zklamání, ve kterém mě emoce naprosto minuly. Scorsese je dobrý režisér ale pro mě nikdy mistr filmař nebude, srovnávání s Hitchcockem je opravdu nemístné. Atmosféra tu sice byla, dolehla na mě však jen malá zanedbatelná část. Pointa příběhu je předvídatelná už od poloviny, podání bylo až moc nucené, scénář plochý, křečovité vyprávění, efektní umělý kabátek mu také moc nesluší. Díky těmto negativům jsem se větší nudě bohužel neubránil ale abych jenom nekritizoval, DiCaprio tu předvedl slušný herecký standart a potěšil i Ben Kingsley. Díky nim mé hodnocení nespadlo ještě o stupínek níže. Škoda, Cape Fear se M. S. povedlo podstatně lépe. Slabé tři hvězdy, 55% ()

IQ Tiqe

Zdaleka ne tak dobrý film, jak jsem čekal a na který jsem se těšil. SPOILER! Asi 2/3 děje se odehrávaly v duchu, který mi občas trochu neseděl, ale tvářil se jako zajímavé vyšetřování, které mě bavilo a lámal jsem si hlavu s rozuzlením a odhadoval, kdo je parchant a kdo klaďas. Takže 4* a úspěch. Jenomže pak začala fáze zpochybňování předchozího jakožto reality, a postupně bylo předloženo, že vše, co se odehrálo byla jen fantasie jednoho člověka. Tak s tím ať se jde scénarista vycpat. Pokud má jít jen o představy, musejí pramenit z vypravování, kterému divák může i nemusí věřit, ale pokud je od začátku fantasmagorie vydávána za realitu a následně popřena, působí to na mě, jako by si ze mě někdo dělal srandu. Škoda, že nezůstalo u původní linie a Teddy skutečně neodhalil tajný výzkum na lidech. 50% ()

Sonnery

A zase si se mnou, ten bídák Scorcese, pohrál jako tříletej František se svým pinďourem... A konec procvičil mé mozkové závity víc, než písmeno "W" v AZ-kvízu. No a když jsem nakouk nakonec do místní diskuze, kde si ti "vyvolení" vyvolili vlastní verzi závěru, oproti které by vražda Kennedyho byla stejně konspirativní jako obličej Davida Ratha, tak to mělo i komickou dohru. Protože když chci v kuřeti vidět orla nebo v Paris Hilton inspirativně šarmantní ženu, tak to prostě uvidim ()

HoneyBunny

Scorseseho rozhodně nemusím, ale takhle hra s divákem mě bavila v každém okamžiku. Je fajn, že se ještě točí takhle inteligentní a skoro velkofilmově působící thrillery. Troufám si odhadnout, že napoprvé se Shutter Island líbí víc, protože divák neví, jak to všechno vlastně bylo. Ale Scorsese se s tímhle filmečkem tak mazlil, že mi bude ctí se na něj podívat znovu a zjistit, jestli to do sebe všechno krásně zapadá. ()

Jordan

výborné dialógy. pôsobivá atmosféra. dobrí herci. niečo ale očividne prehliadam, ako tak pozerám na celkové hodnotenia... ()

Tsuki

Škoda toho českého názvu, který je zavádějící. O nic prokletého totiž nejde... Každopádně, nechci nic konkrétně prozrazovat, ale tohle je přesně ten druh filmu, který vás na konci překvapí a který už nikdy nelze znovu vnímat stejně jako napoprvé. DiCaprio to jako obvykle hraje skvěle. Mark Ruffalo ve vedlejší roli taky potěšil. Když to shrnu, není to sice filmový žánr, jaký bych běžně sledovala, ale líbí se mi jeho propracovanost, originalita námětu (záměna perspektivy, z jaké to sledujeme) a herecké výkony. ~(4,3)~ ()

Carol Pifková

Mám rada filmu tohto typu...... spočiatku si myslím, že všetkému chápem a nakoniec zistím, že som sa mýlila a musím si ho pozrieť znova aby mi všetko konečne do seba zapadalo...... Veľmi sa mi páčilo prostredie psychiatrie..... a psychopati boli veľmi presvedčiví najmä tá stará žena pri ktorej som mala pocit, že je naozaj z ústavu..... Veľké plus pre konečné rozuzlenie..... ()

Anderton

No neviem, predbežne za tri, ale chystám sa na to znova, snáď sa mi otvoria iné dimenzie môjho mozgu, ako pri prvom pozretí. Minulo ma to, plné klišé, aj keď to bol zámer a záver mi nijak prekvapivý nepripadal. Takže viac pre istotu až neskôr, z úcty k Scorsesemu. VIDENÉ ZNOVA: Tak tentokrát som si na krájanie atmosféry zobral už motorovú pílu a nielen vreckový nožík. Myšlienkovo je Shutter island veľmi silný film, čo som docenil predsa len až na druhý krát a nebojím sa ho označiť za artový snímok v žánrovom balení. Keby si tak celé ľudstvo dokázalo vytvoriť vzhľadom na to, aké zlo počas svojej histórie napáchalo, rovnaký fikčný svet, v ktorom by potláčalo výčitky svedomia. Možno by to bolo úplne choré, ale ktorý svet je zdravší, ten, kde si na seba hádžeme atómové bomby, alebo uzavretá psychiatrická liečebňa? ()

Frajer42

Tohle já můžu. Velmi sympatické prostředí. Atomosféra na ostrově byla vykreslena naprosto excelentním způsobem. Perfektní záběry kamery. Ať už bouře na ostrově, či samotný příjezd. Kvalitní scénář, i když né příliš orginální nicméně velmi chytlavý. Film mě pohltil. Navíc jsem to viděl ve slušné 3D konverzi a zážitek byl ještě o něco umocněn. Leonardo DiCaprio byl asi ideální volba do tohoto filmu. Všichni ostatní mi zde však také seděli. Trošku chaotický děj, z kterého však bylo mistrovsky vybrusleno. Ze začátku mi to přišlo jako takové nahánění člověka na prozvláštním ostrově plném podivínů, ale převrátilo se to ve velmi kvalitní a hlavně vysoce promyšlené drama. V rámci žánru asi top. * * * * ()

AppleCore

Nejlepší filmová adventura všech dob. Scorsesův záměr byl jasnej, chtěl z diváka udělat absolutního vola. Heh, podařilo se mu to sakra dobře. Vést řeči o tom, že se jedná o jeho nejhorší film nemá žádnej význam, protože nic jako je Shutter Island doposud nenatočil. Je to úplně jinej žánr vyžadující úplně jinej přístup a za sebe říkám, že větší psycho movie jsem ještě tenhle rok neviděl a i když je stále ještě na začátku tak vim, že větší neuvidim. Atmosféra je dokonalá, hudba skvěle depresivní a do filmu parádně padne, DiCaprio je výbornej a samotnej závěr udělá bordel v nejednom mozku. Sám vlastně nevim jestli byl DiCaprio magor, nebo byli magoři všichni kolem něj. Bomba! Opětovná projekce: Na podruhé všechno divák vnímá lépe a udělá si jasno úplně ve všem. ()

boshke

Krásně ponurá a depresivní atmosféra psychiatrické léčebny na ostrově uprostřed moře je ještě umocňována silnou bouří (je vůbec nějaký horor se sluncem a azurem?) a především ústředním hudebním motivem, který jsem si zamiloval... Začátek filmu člověka vtáhne a nepustí; slabší je pouze prostřední část plná konspiračních teorií a fantasmagorijních hypotéz ohledně dění za zdmi tohoto "prohnilého" ústavu, kdy je děj lidově řečeno "do sr*ček". Obraz filmu vylepšuje velké finále; a možná se nad Ashecliffem ukáže i sluníčko... Velice se mi líbili DiCaprio a Kingsley... 90% ()

Kothy

Po zhlédnutí toho filmu jsem byl značně mimo. Člověk jenom přemýšlí, co byla pravda a co ne. A zpětně mu to všechno nějak dochází. Dalo by se o tom diskutovat celkem dlouho. Podle mě je to nejlepší role Leonarda DiCapria. Mark Ruffalo hraje jeho parťáka a Bena Kingsley ředitele blázince. Je to pro mě nej film od Martina Scorseseho. Detektiv Tedd Danielse se se svým parťákem vydává na ostrov, kde je zvláštní psychiatrická léčebna vyšetřit zmizení jedné pacientky. Hned od začátku mu tam ale něco nehraje. Postupem filmu zjišťujete, že na tom asi něco bude. Všechny ty zvláštní situace se stupňují a vy nevíte, čemu věřit a čemu ne. Prostě je to vážně psycho. Na konci jenom čumíte s otevřenou pusou. Vážně působivý příběh. Chtělo by to víc takových. :) "Kde je 67. pacient?" ()

AllShallFall

Ale jo. Je to docela pěkný mysteriózní film. Celou dobu jsem byl napjatý, mělo to fajn atmosféru. Jen to rozuzlení nebyl pro mě zas tak velký trhák. To je docela zklamaní. ()

teutates

Od úplného začiatku som žil v nevedomosti a neodhadol som dej ako drtivá väčšina... v podstate do konca som čakal čo sa z toho vykľuje, no aaa prekvapenie je na svete... odrazu začalo všetko dávať zmysel (až veľmi), takže som sa cítil pomerne blbo, že som to ja teda neodhalil... aj napriek tomu, že ma snímok v určitých chvíľkach doslova sral a 137 minút neubehlo zrovna rýchlo 7/10 na koniec to bolo až veľmi okaté... (neverím) ()

oje

Poctivý mysteriózní thriller s napětím vzrůstajícím s železnou pravidelností. Režie byla jak jinak než parádní, atmosféra psycho-ostrova se dala krájet, horrorové prvky, které v režisérových filmech tolik nevídáme, se povedli na jedničku a o obsazení a hereckých výkonech ani nemusím mluvit. Skrze děj si s námi režisér zahrával a perfektně měnil divákovo pojetí vnímání příběhu. Přes všechny superlativy ale snímek mezi režisérovy top díla nezařadím. Celkový děj mně zas tolik nepřepadl, a tak poslední hvězdičku prozatím nepřidám. Snímkem s podobnou tématikou je deštivý thriller Identita. Alternativa: Identity, Machinist. ()

swamp

Martin Scorsese je prostě pan režisér. Jeho zručnost je neskutečná, a ať už se rozhodne vyprávět jakýkoliv příběh (gangsterka či mysteriózní thriller), diváku se dostane to nejlepší. Leonardo DiCaprio ("detektiv" Teddy Daniels) opět hraje dokonale (jak už jsme u něj za poslední roky zvyklí) a skvěle mu sekunduje (nebo spíše oponuje) Ben Kingsley v roli doktora Cawleyho. Atmosféra je hustá, že by se dala krájet a kdo si myslí, že se jedná o "lekačku" (jak jsem od mnohých slyšel - asi jsem viděl jinou verzi filmu, než oni:), tak se mýlí. Teddyho válečné flashbacky a vzpomínky na manželku dávají něco napovědět, ale pokud se v ději nezačnete "šťárat", budete na konci mile překvapeni. ;) Já pointu uhodl ještě před filmem, ale spíš z legrace, během filmu jsem této variantě rozhodně nevěřil.. snad mi odpustíte ten drobný nenápadný spoiler, který je ukryt v textu a přeji vám příjemnou zábavu.. ;) ()

dex2man

Asi jsem zvláštní, ale zatím co někteří "vše věděli" po 5 minutách a hodnotí 2*, já napoprvé tušil(!) pointu a ostrov mě natolik dostal, že jsem si ho pustil znova (téměř bez přestávky:)) Podruhé jsem vše věděl a hodnotím bez váhání 5*.Shutter Island není jen o pointě a zbytečném "tahání za nos" a opakování mu neubírá na kvalitě zážitku, pouze mění úhel pohledu, vyznění skutečností a důležitost detailů. Film, který mě naprosto uchvátil a přivodil podobně silný zážitek, jaký mám Lynchových filmů... "Co je horší? Žít jako zrůda, nebo zemřít jako slušný člověk?" ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013