Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

Beckett51

Po všech stránkách geniální dílo a neskutečnej rozbor lidský mysli s fantastickou lazarus-Lovecraftovskou atmosférou, hutnou hudbou a skvělýma hercema. Navíc po opětovném shlédnutí úplně nový film, protože po tom, co víte pointu filmu, se už na něj prostě stejně dívat nebudete. "Which would be worse - to live as a monster, or to die as a good man? ()

petaspur

"Bůh miluje násilí", ale Scorsese o něm tentokrát radši vypráví, než by ho ukazoval. Při natáčení na ostrově opět prokázal své nesporné filmařské umění, jehož povedení jsem vždy obdivoval, ale nikdy mne příliš neoslovovalo. Kromě "detektivní" linie příběhu jsem se musel prokousat přibližně hodinou zbytečných vycpávek, které pro mne snímek srazily na hranici koukatelnosti. ()

hippyman

po skončení filmu jsem si přišel trochu jako po lobotomii... maxpaynovská snovost, mrazivá atmosféra, grandiózně vyvrcholená zápletka, fenomenální scénář a jeho provedení, skvělý DiCaprio, skvělý Scorsese... skvělý, skvělý! a už mi zas nestačí slovní zásoba superlativů... no to zase byla porcička! 100% p.s.: napodruhé už si člověk začne všímat nedokonalých triků a kulis, přesto to na těch 90% prostě je! ()

Disk

O pointě jsem vůbec netušil, ale když pak přišla, tak jako bych se cítil podveden. Zpočátku to vypadalo na výbornou atmosférickou detektivku, aby se z toho ve druhé polovině stalo pohrávání si s divákem a la David Lynch. Každopádně je to velmi zajímavě natočené a Martin Scorsese dokazuje, že je opravdový mistr. ()

salahadin

Tenhle film je jako sen, ve kterém se postupně probouzíme do reality. Celou dobu mi Scorsese servíroval krvavej biftek a já na konci zjistil, že to není krvavej biftek, co mě tak pálí v ústech, ale hořká medovina. Nepatřím do Céčka? K příběhu bez komentáře, každej čekal něco jiného, každej se musel vypořádat se závěrem. Dusivá hudba, vichřice, déšť, starej hřbitov a ponurá pevnost, ostré útesy a celý ostrov, potemnělé chodby a kapající voda, vzrůstající paranoia - to vše vytvářelo atmosféru par exellence. Kingsley, Ruffalo, DiCaprio a vůbec i ten poslední komparzista tu nebyli zbyteční, herecké výkony se dají přirovnat k ozubeným kolečkům hodinek - na jednom kolečku závisí chod druhého a když se jedno zastaví, je to v háji. Tady všechna kolečka jedou jak nacucaná olejem, pěkně bez zádrhelu. Ale to je vlastně u dobrého filmu nutnost, co ale vyzdvihuje Shutter Island výš nad průměr, je fakt, že ani jediná mikročást filmu tu nebyla samoúčelná, prázdná a nelogická, ale že vše sloužilo záměru. A závěrečný explanation-effect tu nebyl pro maškarádu. Sice hodně brzy začnete tušit, že s tím útěkem Rachel to nebude tak horké, že Laeddis nebude ukrytý v majáku apod., ale dovolím si tvrdit, že konec nikdo z vás stejně neuhodne (a to i navzdory tvrzením mnoha uživatelů, co začínají větou "Velkou pointu jsem uhodl hned na začátku", sorry, nevěřím vám ani jednomu). Z tohoto filmu necítím snahu být "něčím víc", aniž by na to měl. On na to má. Takže pro mě, jakožto milovníka temných thrillerů, zasloužených 5*. ()

Aky

Z pohledu všech filmařských profesí dokonalý film. Výtečně režirovaný, výtečně zahraný (zvlášt skvělý byl Ben Kingsley) s výtečnou atmosférou tajemna, ponurosti a nenormálna, kterou spoluvytváří originální a přesně zacílená hudba. Je mi celkem jedno, kdy se dá pochopit, jak to vlastně je, protože to není film šaráda, ale drama, o kterém se dá přemýšlet ještě dlouho po závěrečných titulcích. ()

Cappuccino

Jeho hviezda už dávno vyhasla. O kom že to vravím? To vám predsa musí byť vopred jasné. Je veľmi náročné porozumieť, prečo si Scorsese zvolil do filmu akým je Shutter Island starého páprdu, ktorý bez okoľkov zapredá svoje meno a niekdajšiu slávu, "nadanému" majstrovi Uwemu B. Ak by sa Ben dal na točenie gej porna, povedzme, že niečo podobného by sme ešte mohli prekúsnuť. Ale takto..od Oscara až po BloodRayne (a ost.) - číre herecké fiasko. Myslím, že nižšie už klesnúť skutočne nemohol. A mimo tej všetkej kritiky treba ešte podotknúť, že vo filme pôsobí vyslovene nesympaticky. __ Teraz už konečne k snímku samotnému. Téma tajuplných ostrovov, odrezaných od spoločnosti - tak to je moje. Naviac keď prirátame sľubné, režisérske meno a hlavného, herecky nadaného predstaviteľa, uvažujem, prečo som vlastne zhliadnutie tak dlho odkladal. __ Počas premietania cítite skľučujúci pocit, ktorý vám účinne preniká až do morku kostí. Môže za to hlavne (v iných komentároch spomínaná) Hitchcock atmosféra, príšerne mrazivý soundtrack, skoro bezchybný scenár a pochopiteľne aj vyšetrovateľ Leo DiCaprio. Väčšinu času by hodnotenie bolo za slušné štyri, ale následne prišlo záverečné rozuzlenie, ktorému som prachprosto nemohol uveriť a doteraz mu neverím. Áno, až takto intenzívne dokáže diváka bádanie detektívov pohltiť. Polemizovanie o pravde a nepravde je zase na ďalšiu stranu a tak už iba vyslovím verdikt. __ Nebyť toľkých priamočiarych odpovedí v jednej kope, pravdepodobne strelím bezmyšlienkovitých päť hviezd. Teraz si musím ešte chvíľu pouvažovať, no aj tak plné hodnotenie tu namieste zaujme svoju stálu pozíciu. ()

Ruut

Nejlepší Scorseseho film nového milenia. V mnoha ohledech bych jej přirovnal k loňské Eastwoodově Výměně. Všechno je tak dobré jako v traileru a i pointa s pomrkujícím dovětkem pro fajnšmekry obstojí. ()

Allien.9

Na poprvé: jeden z nejpřeceňovanějších filmů současnosti. Na podruhé: mrazivá ukázka nefalšovaného filmařského umu. Na potřetí, na počtvrté, na popáté: GENIALITA. Film, u kterého se nesmí řešit, zda je rozuzlení jasné od začátku či nikoli (pro mě bylo), neboť to je to poslední, o co v něm jde.;-) ()

HAL

Po Departed si Scorsese zlepšuje reputaci... ale pořád se ve svém vyprávění zadrhává a ani v takto přímožarém thrilleru není zcela stoprocentní. Atmosféru dokáže budovat kvalitní od první minuty, ale myšlenka a hloubka se z jeho díla vytrácí. Žádný skutečně intenzivní zásah do duše a nejhlubších strachů se nekoná. Snad je to stavění filmu na pointě, jasné od první čtvrtiny filmu, snad přílišným těkáním z místa na místo, z flashbacku do flashbacku, ze snu do snu, aniž by něco z toho dokázal plně vytěžit... snad za to může mé přehnaně paranoidní, o realitě pochybující já. Prostředí psychiatrických léčeben je snad to nejzajímavější v jakém se chytrý psychothriller může odehrávat... ale Marty z něj bohužel vychází jen s kvalitním řemeslem. 8/10 ()

Satan

Efektní hračička s divákem, vzhledem k pointě občas slušně zadrhávající, ale audiovizuálně nelze nic vytknout. Leo si to zase dává, Marty konečně našel koule a z poslední dekády nabídnul svůj nejzajímavější kousek. Miluju filmy, které musím vidět víc než jednou, aby mi docvakly všechny souvislosti. Jednu obrovskou výtku bych však měl...sakra, tos nemohl zlanařit do role Laeddise De Nira? Bylo by to myslím více než symbolické... Jinak skvělá atmosféra a výborný závěr včetně excelentního typického jednoho záběru z koncentráku. Lahoda a viděno již potřetí. [Přesná stopáž: 132 min] ()

2-Xtreme

Vlastne ani nemám čo o tomto filme napísať, pretože je viac menej dokonalý. Inak povedané, ide o ďalší Scorseseho masterpiece. Od prvej minúty až po tie záverečné sa na vás vyvalí až hmatateľná atmosféra, ktoré by sa dala miestami doslova krájať. K dokonalosti prispieva neskutočná hudba a samozrejme herecké výkony kde Leonardo DiCaprio predviedol jeden zo svojich najlepších.. keď mu aj teraz Oscara nedajú tak sa naštvem. Scorsese dokázal navodiť takú atmosféru, akú som naposledy zažíval pri ďalšom filmovom velikánovi t.j. pri Kubrikovom Shiningu. Nechcel som komentár písať hneď po filme, pretože som vedel, že by som toho moc nenapísal, ale ako vidím film ma odrovnal natoľko, že ani na druhý deň nie som schopný napísal zmysluplnší koment. Tlieskam. [Videl v Kine] ()

Vančura

Skvělý film, k němuž asi není potřeba nic dodávat. Pustit si ho znovu po letech od jeho premiéry se rovnalo velmi příjemně stráveným 2 hodinám, hodně mě tam baví kamera a úžasný soundtrack, kterého jsem se kdysi nemohl naposlouchat. DiCapria jsem sice nikdy moc nemusel, ale zde mi nějak nevadí; Mark Ruffalo a Ben Kingsley jsou podle mě zcela skvělí, a naopak Michelle Williams tragická jako vždy. Dobré mi přijde i to, že si ten film člověk může vyložit různými způsoby, takže má důvod se k němu vracet - btw. číst si zde diskuzi k filmu je dost zajímavé. ()

liskam

Vyšetřovatelé FBI přijedou na ostrov. KONEC. V tuhle chvíli přestávám psát o filmovém ději, protože se o něm v podstatě psát nedá. Můžu si být pouze jist, že celý film se odehrává na ostrově. Vše ostatní je pouze můj osobní pohled na to, co jsem viděl. A každý další divák může celé filmové podání vidět zcela jinak. Když vypustím tuhle podstatnou část, nezbývá mi, než se zaměřit na informace, které jsou ve filmu podávané jako neměnná fakta a z toho se pokusit vyvodit nějaké závěry. Takže, zkusme si představit člověka, který zažil a viděl čiré bezmezné zlo. Myslím, že každý normální člověk, který tuhle zkušenost získá a vstřebá ji, je svým způsobem pozměněný až do smrti. Vezměme tohoto "pozměněného" člověka, dejme ho pod stálý tlak a dlouhodobě ho konfrontujme s podobným (ale ne až tak čirým) zlem. Po několika letech těchto zkušeností ho nejhorším možným způsobem připravme o celou rodinu. Pokud se vám to podaří, máte tu rázem napůl šílence, který se jednoho krásného dne rozhodne, že lepší je žít v nevědomosti, než se denně potýkat se svou naprosto mysl devastující minulostí.! Tak nějak cítím, že je úplně jedno, jestli ten náš chudák (ještě před tím jeho rozhodnutím skoncovat se "životem/minulostí") byl nějakou dobu v psychiatrické léčebně, a nebo se neustále potýkal (díky své práci) se zlem. Důležité je to, že lidé se dělí na ty, kteří se dokáží se svou minulostí vyrovnat. A nebo ty, které jejich minulost sváže a jak ubíhá čas provazy se stahují a uzle utahují. Za mě 95% ()

mzss1

|86%| SHUTTER ISLAND je kvalitní snímek – o tom žádná. Tento počin mi dlouhou dobu unikal a tak jsem rád, že jsem ho dohnal a sedl mi jako ulitý. Dost mi připomíná nedávný novinkový Lék na život, akorát s tím rozdílem, že je zcela odlišné finále. Nedá se to tedy úplně srovnávat, ale velkou podobnost tam vidím. Leonardo Di Caprio to sehrál solidně, stejně jako herci Mark Ruffalo nebo Ben Kingsley. Na snímku nejvíc ocenuji to pravé napětí, podivná komunita lidí, prostředí apod. Závěrečná pointa pro mě až tak šokující nebyla, ale podána byla fantasticky. Pár drsnějších scén se tu také najde. Optimální hudba byla krásně sladěná s temnější atmosférou. Dvě hodinky mi utekli jak nic a ani na chvíli jsem se nenudil. Plný počet * nedávám – neříkám, že mi zde chybělo něco zásadního, ale asi nejsem přímo dělaný na tento žánr, nebo ten pravý zážitek si divák užije spíše prvním shlédnutím. Přesto se k tomuto ještě s radostí vrátím. ()

kingik

Absolutní zklamání. Film o ničem a vesměs nesmyslný. Námět s rozdvojenou osobností je už ohraný, a hlavně, tady ani trochu nefungoval. Scorsese neumí vyvolat úzkost, natož vyděsit. To jako mě měli hororově vyděsit tuny dialogů, kterými je film napěchovaný k prasknutí?! Akce žádná, hororová atmosféra nulová, hudba slabá, režie utrápená a nejistá (Scorsese nezvládá ani elementární navození napětí) pointa, která asi měla šokovat, mě šokovala tím, jak byla slabomyslná, a ty odrostlé tři děti, co je maršálova manželka utopila, to bylo jako co?! Absurdní parodie? Dvě hvězdy dávám jen a pouze za DiCapria (nehrál však nijak úžasně), Ruffala, Kingsleyho (vždy hraje trochu nevěrohodně) a celý herecký ansábl. Víc si tahle ultra kravina opravdu ode mě nezaslouží. Velice nepovedený a prázdný film. Scorsese, horory Ti moc nejdou. Trošičku ostuda. Tohle bylo fiasko. A ty šílené flashbacky spojené s Dachau, to dodělaly. Takhle si dobrý horor určitě nepředstavuji. Hooooooodně jsem se nudil. ()

Payushka

Atmosferou nadusany, krutoprisnymi herci oplyvajici, genialni pointou zakonceny. Tohle jsem necekala, jeste takhle skoro cely rok pred Oscary. Minimalne za scenar by si sosku zaslouzil! ()

InJo

Všechny dosavadní spolupráce Scorseseho s DiCapriem se mi dost líbí, i když na každé z nich bych našel nějaké ty vady na kráse. GANGY NEW YORKU nejsou úplně konzistentní (a bojím se, že budou rychle stárnout), LETCI by zase neškodilo menší zkrácení a větší údernost (jíž disponuje například taktéž životopisný ZUŘÍCÍ BÝK) a SKRYTÁ IDENTITA by potřebovala inteligentnější dialogy a vylepšit konec. S PROKLETÝM OSTROVEM je to trošku jinak. Ten film je takřka čistou žánrovkou, ve které vše funguje přesně tak, jak má. Vynikající je zejména tíživá a bezútěšná atmosféra v podstatě celého snímku (už úvodní scéna příjezdu na ostrov je totálně lahůdková filmařina, která nemůže nechat nikoho chladným), kterou Scorsese vybudoval pomocí promyšlené kompozice záběrů a hlavně použitím neuvěřitelně stylové (i když docela jednoduché) a děsivé hudby. Příběh sice graduje pomalu, ale o to jistěji a DiCaprio předvádí další ze svých strhujících výkonů (Scorsese z něj za těch pár let udělal vcelku solidního drsňáka). Problém tak vyvstává snad jen u samotné zápletky (která není na Scorseseho poměry příliš ambiciózní), případně jejího vyústění. Mnohým bude určitě celý film připadat dost banální (už jen vzhledem k značné délce) a prokouknutelný. Já to popravdě řečeno úplně neprokoukl a tudíž si moc stěžovat nemůžu (navíc poslední záběr vám zamotá hlavu definitivně). Tohle chce zkrátka ještě minimálně jednu projekci, při níž si bude třeba všímat každé drobnosti a ne jen se kochat prvoplánovými chuťovkami. 80 % ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013