Anna Karenina, oddaná manželka a milující matka, zná spokojenost, ne však vášeň. To se ale změní, když potká hraběte Vronského. Kvůli němu se vzdá manželství, rodiny, společenského postavení… a nakonec i života. Produkce Davida O. Selznicka nakládá s románem Lva Tolstého s okázalou nádherou. Herecké obsazení – včetně Fredrica Marche (Vronský), Basila Rathbonea, Maureen O’Sullivan a Freddieho Bartholomewa – je v režii Clarence Browna hvězdné. Duší filmu je však Greta Garbo, jejíž jemně odstíněný herecký projev získal cenu Kruhu newyorských filmových kritiků pro nejlepší herečku. Garbo tu podává jeden ze svých nejlepších výkonů a jako žena, bezmocná v otroctví lásky a zlomená ztrátou syna, je nezapomenutelná. Její poslední scéna ve vás zůstane ještě dlouho. (oficiální text distributora)

Han22

Těžkotonážní klasika se vším všudy. Já věděl, proč jsem se podobným románům vyhýbal, protože vyškrtat z toho veškeré dějové linie, zbyde sotva průměrné melodrama. Jistě je to pěkně natočené z hlediska výpravy, kostýmů a Greta Garbo není špatná herečka, ale... stejně je to jen o tom, že hrdinka opustí jednoho chlapa kvůli jinému. Navíc Marchův Vronsky mi přišel stejný povahově i stářím jako Rathbonův Karenin a která milující matka by opustila syna pro chlapa? No nebudu soudit klasiku, ale moc mě to nechytlo. ()

Alf

přes slušné herecké výkony (když si vzpomenu, jak se "hrálo" ve stejné době u nás !) působí díky scénáři nebo možná spíš střihu celek zkratkovitě a konání hlavních hrdinů nepřesvědčivě ()

Mikino00

Moc mě to nenadchlo, Garbo je jen nadprůměrná herečka a v takto zjednodušeném filmu toho moc nepředvedla. Karenina je vyloženě záporná role a sledovat její osudy, či litovat ji mi nepřišlo nijak příjemné. ()

ujec

Hodnotenie prihliada aj na rok vzniku. Herecké výkony hlavnej hrdinky, ale aj vedľajších postáv sú veľmi dobré. Kratšia stopáž filmu nemohla toto dielo Tolstého ukázať v plnej šírke, preto však môže byť zaujímavé aj pre dnešného diváka. ()

Jenni

Trošku mě překvapuje, že tahle hollywoodská adaptace zvítězí v roce 1935 na MFF v Benátkách. Ale kdoví jak to za fašismu chodí a z čeho a podle čeho tehdy vybírali. Třeba kvůli gondolám... Jinak neříkám, že shlednutí právě komentovaného bylo ztrátou času. Uvidíš švédskou celebritu Gretu Garbo, některé zajímavé scény (opilí ruští důstojníci pod stolem a hlavně závěrečná vlaková sekvence) a celkově (na tehdejší dobu) mírně nadprůměrný film, avšak výrazně památníkovější než Jih proti Severu. ()

Adiemus

Pominu-li poněkud trapné kulturní vložky, vrtá mi hlavou, jak může někdo skočit pod vlak, který se od něj vzdaluje? Přesto mě film příjemně překvapil, hlavně díky přesvědčivému výkonu Grety Garbo. ()

Likan7

Předlohu jsem nečetl (i když bych nejspíš na střední měl), ale i když je Tolstého kniha určitě obsáhlejší a propracovanější, filmová verze z roku 1935 je povedená. Hlavně díky skvělé Gretě Garbo. ()

rivah

Americká nádherná umělost nemůže postihnout ruskou drsnější přirozenost. Greta Garbo ovšem dobrá. ()

petrik11

Aj keď to má s románom Anna Karenina od Tolstého málo spoločné, na film som sa tešil, dielko ma nesklamalo, Greta nebola bohvieaká krásaviva, no mala svoje kúzlo, ktoré vpečatila aj AK ()

gidzitka

Výtečně zfilmovaná románová klasika, kde Greta Garbo zúročila vše, co mohla. Jen představitel Vronského v podání Fredrica Marche mě nepřesvědčil, že bych kvůli němu odhodila -byť jen na okamžik- naprosto všechno včetně vlastního dítěte. Ale možná to byl jakýsi moralizující záměr, že máme zpravidla (-a možná to bude znít hodně krutě, ale v dnešní době to platí víc než kdy jindy-) takového partnera, jakého si zasloužíme. Už se nemohu dočkat chystané nové prosincové verze! 80% ()

Hrabovo

Literární Anna Karenina je jiný typ, ale prosím, obsadili hvězdu první velikosti, která se žel míjí s charakterem své postavy. Tolstého Anna je o mnoho složitější a souvislosti suicidia redukované na oprávněnou žárlivost považuji za devastaci příběhu. Nicméně samotná Greta Garbo je fascinujcí herečka, její zjev i herecký projev z dávnověku filmu působí velmi moderně a stále zajímavě. ()

worm14

Bezpochyby jedna z nejvýznamějších rolí Grety Garbo. Atmosféra Carského Ruska byla navozeno docela dobře. Na pohled pěkné byly plesy, hostiny, vynikající byly dostihové závody. Anna Karenina musí volit mezi svým synem a milencem. Žádný happy end se ani tentokrát nekoná a skončí to jak to skončí. Překvapilo mě, že vzhledem k tématu a stáří film nebyl nudný. Stopáž taky snesitelná. ()

Svadbos

Tolstého kronika tragickej lásky je akoby šitá na mieru excelentnému výkonu Grety Garbo, s výbornou podporou Fredrica Marcha v úlohe jej milenca, Basila Rathbonea v úlohe manžela a Freddie Bartholomewa v úlohe jej zbožňujúceho syna. Existuje ešte jedna verzia adaptácie, natočená s Gretou Garbo ešte predtým a volá sa "Love". Režisér Clarence Brown centruje celý film okolo svojej obľúbenej herečky, kúpajúc Garbo v jemnom svetle, ktoré akoby hladilo jej klasické črty. Greta je nezabudnuteľná v úlohe Anny, ktorej túžby sú ničené rigidnou a bezcitnou spoločnosťou. Postava Grety Garbo je úplne smutná, iba v scénach s elektrickým Marchom prejavuje bezstarostné šťastie. Už nenazdobená v extravagantných kostýmoch, typických pre jej nemé filmy (ktoré jeden vtipkár označil za „reklamu divadelného kostyméra“), tuto si oblieka luxusné ale krotké rúcho, ktoré ladí s jej zmierneným hereckým štýlom. Producent David O. Selznick puntičkársky a verne vyložil adaptáciu Tolstého diela s prepychovými a autentickými scénami a kostýmami. Herecké obsadenie a technické záležitosti podliehali častým zmenám, kým Selznick nevytvoril báječnú technickú a kreatívnu zmes, ktorá robí film tým, čím je. Selznick mal problémy s Marchom v obsadení ho do roly Vronského. 37-ročný herec práve dokončil film „We Live Again“ (1934) (prerobený z „Resurrection“) a bol unavený z tohto epického diela. Povedal Selznickovi, že v „Anne Karenine“ bude hrať iba vtedy, keď mu to jeho šéfovia prikážu. Teda mu to prikázali a on podal dokonalý výkon. Selznick sa snažil vyhovoriť Grete Garbo účasť vo filme, pretože ju chcel do svojho filmu „Dark Victory“ (1939)(nakoniec v ňom pre Warner Brothers hrala Bette Davis). George Cukor bola Selznickova jednotka na poste réžie, ale Garbo si vybrala Browna, svojho obľúbeného a taktiež sa prihovorila za Williama Danielsa, ktorý bol známy pod prezývkou „kameraman Garbo“. Čo Garbo chcela, to aj dostala. Výsledkom je majstrovské dielo filmu. ()

MartyAge

Po vzhliadnutí (snáď) všetkých možných televíznych či filmových (západných) Karenín sa práve k tejto vraciam najradšej. Greta Garbo na scénu priniesla Kareninu takú, ako som si ju pri Tolstom predstavoval. Herečke sa ani zle priať nedá, keďže na mňa pôsobí ako obeť a nie ako vypočítava mrška. Film ani po toľkých rokoch nestráca na kráse, hoci sa západnej produkcii horko-ťažko približuje k ruskému citu. Na ťažšie večerné a čiernobiele pozeranie ako stvorené. ()

JARDAHONDA

Produkce Davida O. Selznicka nakládá s románem Lva Tolstého s okázalou nádherou. Herecké obsazení - včetně Fredrica Marche ( Vronský ) Basila Rathbonea, Maureen O´Sullivan a Freddieho Bartholomewa - je v režii Clarence Browna hvězdné. Duší filmu je však Greta Garbo, jejíž jemně odstíněný herecký projev získal cenu Kruhu newyorských filmových kritiků pro nejlepší herečku. Garbo tu podává jeden ze svých nejlepších výkonů a jako žena, bezmocná v otroctví lásky a zlomená ztrátou syna, je nezapomenutelná 85 % ()

evangelos

Film je plochý a deravý ako rešeto. Dobrý dôkaz toho, že aj keď sa z masívnej predlohy vyseká len príbeh Anny a Vronskeho, 95 minút nato nestačí. Zvlášť nie, keď už v tak krátkej stopáži je pár zbytočných scén. Je to len schematická romanca bez vnútornej hĺbky a s hercami, ktorí mi skoro nijak neimponujú. Ako obdivovateľ predlohy s tým nie som spokojný. ()