Přešlapy (TV seriál)

Komedie

Česko, 2009, 39x50 min

Tereza Dusová

Viktor Smutný

Filip Blažek, Zuzana Norisová, David Novotný, Jitka Schneiderová, Soňa Norisová, David Matásek, Miroslav Šimůnek, Daniel Svoboda, Alžbeta Stanková, Šárka Marková-Brázdová, Pavel Kryl, Jana Krausová, Rudolf Štěpán, Jan Dvořák, David Máj, Jiří Hána, Ludmila Kartousková, Izabela Kapiasová, Jan Sýkora, Petr Kocourek, Ida Sovová, Kateřina Pindejová, Šimon Caban, Ivana Valešová, Ladislav Kolář, Eva Leimbergerová, Stanislava Bartošová, Claudia Vašeková, Irena Máchová, Václav Legner, Lumír Olšovský, Jan Cina, Teresa Branna, Ivo Novák, Denisa Kubová, Tereza Helšusová, Karel Hábl, Pavel Řezníček, Vlastina Svátková, Radana Herrmannová, Stanislav Lehký, Jiří Knot, Roman Slovák, Martin Učík, Petr Vršek, Zdeněk Dušek, Renata Visnerová-Prokopová, Zdeněk Pohlreich, Veronika Petrová, Michaela Doubravová, Petr Soumar, Martin Janouš, Miro Grisa, Marcela Peňázová, Zuzana Kajnarová, Michal Slaný, Roman Říčař, Marian Roden, Jakub Kohl, Ivana Buková, Jaromír Meduna, Zita Morávková, Pavel Tesař, Hartmut Krug, Michael Dymek, Helena Brabcová, Martin Myšička, Linda Rybová, Petr Vondráček, Zdeněk Sedláček, Václav Veselý, František Skřípek, Marek Ronec, Pavel Marek, Nikola Syslová, Nikol Fischerová, Ladislav Frej ml., Václav Šanda, Antonín Procházka, Jan Zadražil, František Staněk, Zdeněk Rumpík, Tomáš Měcháček, Zdeněk Košata, Filip Sychra, Veronika Duchková, Mikuláš Křen, Tomáš Stolařík, Michal Novotný, Vasil Fridrich, Petr Svoboda, Bronislav Kotiš, Jonáš Zima, Viktor Dvořák, Jan Holcman, Pavel Ponocný, Aleš Geinar, Jitka Raková, Barbora Janatková, Jana Holcová, Patrik Jílek, Gabriela Berková, Vít Buriánek, Pavlína Jurková, Martin Bačkovský, Hana Benešová, Martin Dusbaba, Lenka Dušková, Klára Hajdinová, Martina Preissová, Jolana Běhounková, Ondřej Kobza, Martina Nováková-Hamaďáková, Martin Donutil, Gustav Hašek, Jiří Čapka, Jiří Laštovka, Josef Hervert, Petr Pěknic, Milan Duchek, Miroslav Babuský, Tomáš Dastlík, Filip Antonio, Kateřina Herianová, Karel Zima, Milan Liška, Milan Němec, Markéta Frösslová, Aleš Gelnar, Ivana Wojtylová, Petra Bartošová, Klára Sochorová, Lucie Čerňáková, Kateřina Vlčková, Ivana Lokajová, Jaroslav Synek, Petra Ben Messaoud, Jan Zrzavý, Ester Ládová, Jiří Zapletal, Adam Drábek, Jindřich Žampa, Miroslav Lhotka
  • paascha

První díly první série byly celkem povedené a v šedi české TV produkce, zvláště těch prima sraček s Morávkovou, to bylo příjemné osvěžení. Jenže jak stoupala sledovanost, seriálu se zřejmě ujali osvědčení shitmakeři a dnes je to zpět ve starých známých vodách, či spíše bažinách. První díly druhé série byly vyložený odpad a věčné tlachy o dětech a jejich potřebě mě doslova sraly. Fakany nesnáším a jestli bude Blažek na tu hnusnou Norrisovou ještě jednou šišlat, že chce mimí, odletí i ta jedna upocená hvězda, co jsem zatím dal. Po dalších pár dílech dávám odpad, protože je to opravdový hnůj. Trapné výkony všech! herců, scénáře na úrovni teletubýz, maminky a buznice to asi náramně baví, ale já bych blil!(16.3.2010)

• Lennie

Hodnocení po shlédnutých dvou dílech je možná trochu unáhlené, ale nemůžu si pomoct. Upřímně, zatím to nevypadá tak hrozně, ale bojím se, že časem to sklouzné do úrovně "vékávéček" a "růžovky". Herci jsou celkem sympatičtí, má to spád, ovšem ty přešlapy, které hrdinové udělají jsou občas hodně mimo úroveň koukatelnosti.(6.10.2009)

Seriál, jehož první polovina byla dokonalá ve smyslu popisování osudů lidí, kteří řeší obyčejné problémy. Kdo má navíc děti, nebo je čeká, najde se v seriálu jako nikdo. Alespoň my jsme to tak s manželkou měli a někdy jsme měli pocit, že je to o nás a to dělá tenhle seriál dobrým. Díly druhé poloviny seriálu už jsou ale více zamotané a seriál sklouzává k takové té klasice ve smyslu každý s každým všechno a vy tak mezi postavami vidíte stále méně rozdílů, což jste od začátku oceňovali.(9.7.2012)

no... měl jsem tu čest pít jamesona a pivo u několika dílů... a s touto podporou se to celkem dá. většina času je sice dost tragická, ale několik scén a slušné obsazení to celkem úspěšně vykoupí. ale kdyby na to nekoukal spolubydla, nezavadil bych o to ani smykem a přešlápl bych si radši na jiný kanál, na kanál dál... 50%(22.11.2010)

Oprava předchozích zlých slov na adresu TV Prima. V den premiéry prvního dílu seriálu se objevil článek, v němž se mimo jiné píše "Prima se nikdy netajila tím, že pro Přešlapy koupila licenci k britskému seriálu Cold Feet, jejž ČT vysílala pod názvem Šest v tom. Koupě licence ovšem ještě neznamená slepé kopírování: ostatně lepší přiznat (kvalitní) inspiraci, než zoufale nevědět." Je to sice lepší než nepřiznat barvu vůbec, ale ani tak s tím nemůžu souhlasit, protože všechna dřívější interview s herci a zprávy o zkušebních projekcích byly plné "kladných diváckých reakcí" a vyjádření herců v tom smyslu, že "je to skvěle napsané", "jako ze života" atpd. a o skutečném stavu věci se taktně mlčelo (což není totéž jako netajit se původem, ne c'est pas?;)) A druhá část o tom, že se nebude slepě kopírovat...no promiňte, ale Přešlapy jsou do pr...kenný vohrady takřka doslovná kopie, zasazená do českého prostředí, což mimochodem místy vypadá docela legračně (např. trumfovačka rodičů před výběrovou mateřskou školou). Nicméně pokusím-li se být aspoň trochu objektivní - v porovnání s obvyklou úrovní seriálové produkce buďme rádi, že je to takové jaké to je. Nejde pominout jasně televizní háv, do kterého se Přešlapy odívají a jaké výkony lidí ve vedlejších úlohách nabízejí, rozpočet (a další věci) je zkrátka někde úplně jinde než u originálu, kterého se navíc produkovalo ŠEST DÍLŮ ZA SEZÓNU. Herecké obsazení není zlé, ale bohužel je kvalitativně hodně nevyvážené. Už roky jsem paf ze Soni Norisové a slabost mám i pro roztomilý kukuč její mladší sestry. Bohužel Zuzana, jejíž Radka je zkrátka hlavní postavou jako jí v Cold Feet byla Rachel, nezopakovala svůj velmi dobrý herecký výkon ze Soukromých Pastí a buď byla svou typickou, i když naštěstí již dospělou, veselou dívčinou nebo srdceryvně slzela až řvala (což jí ovšem až na výjimky nešlo věřit). Filip Blažek mě naprosto zaskočil a dostává šanci, že bych ho možná mohl časem vyřadit z kategorie tragédů:) Jeho Adam je místy velmi sympatický týpek, kterého by člověk snad i mohl znát. I on má světlé momenty a opravdu překvapil svým hereckým výkonem v těch několika málo "okamžicích", kdy se konalo i nějaké to životní drama. Poslední díly ovšem potvrdily, že nemá na to, co zvládal James Nesbitt - a zjevně si to nemysleli ani scénáristé, ti ale jednali spíš s ohledem na diváka a příkaz vyprodukovat nenáročný seriál na všednodenní večer hnedle po zprávách. Teď ale další pán na holení - David Matásek zkraje svou prkenností působil jako správný upjatý manažér, jeho postava ale během seriálu prochází jistým vývojem, což si žádá změnu výrazu i jiných věcí, a to se bohužel mimo zvýšení počtu komických scén skoro vůbec nepodařilo. Soňa Norisová jako jeho ženuška v domácnosti už působí lépe, ale pořád tomu něco chybí (vidíte, snažím se nemyslet na to, jaké má oči a úsměv a jak to dovede ve spojení s jejím stále lehce znatelným slovenským přízvukem chlapa zblbnout:)). I její role se vyvíjela tak jako v originále, a bylo celkem zajímavé to sledovat "po česku" a "televizně". Jediní, kdo ani jednou nezaváhali a neselhali a byli od začátku do konce na potlesk, tak byli David Novotný a Jitka Schneiderová (která už vážně není tou ztracenou dívčinou ze Samotářů). Jejich postavy odnesly zásahy českých "tvůrců" nejméně a ve spojení s jejich vlastním nadáním prostě zbytek osazenstva válcují jako krém proti vráskám vlnitý plech. Závěr dílu se křtinami se vyrovnal originálu. Nutno říct, že to i přes citelné úpravy celého seriálu směrem k větší pohodičce nebyl moment jediný, ale na kompletní seriál jich tedy moc nebylo:P Prostě na Přešlapy se dá dívat, ne že ne. Rozhodně je zajímavé si je srovnat s Cold Feet a zamyslet se nad tím, co je naše vlastní televizní produkce ochotna divákům nabídnout a zda je to opravdu to, co jsou místní diváci ochotni přijmout. Dvojnásobný počet epizod na sezónu ve spojení s vypouštěním některých "nevhodných" věcí a výsledným zdrcnutím běhu času mají za následek přesvědčení spousty lidí, že je to další něco, čemu se můžete zasmát a kde se mezi milostnými pletkami všech se všemi řeší vztahové problémy. Bohužel je to z dost podstatné části pravda, a tuhle bulvarizaci primákům nikdy neodpustím. Zaniká tu pak to dobré a nutno přiznat, že stále platí moudro o šikovných českých ručičkách schopných pozlatit, co jinde ukradly. U Přešlapů se to zlacení nedaří, ale přesto by mě potěšilo, kdyby odtáhly diváky od sledování plytkých až Ordinérních schůzí Uličních výborů. Na to i přes veškeré moje výhrady kvality mají. S ohledem na obvyklou kvalitu tuzemské seriálové produkce dám šedesát, ale rozhodně byste měli vidět Cold Feet, abyste viděli, jak se to dá udělat, aby to s vámi zamávalo tak, jak by mohlo, a abyste nemuseli trpět při střetnutích s výkony herců a "herců" ve vedlejších rolích... a vlastně i některých hlavních. Jé, dobrý den, slečno Rybová, stojíte tady dlouho?:) Takže ještě jednou a zřetelně na konec - 60%.(24.9.2009)

• - V Přešlapech se setkají Soňa a Zuzana Norisovy, které si spolu zahrají teprve podruhé. Nebudou hrát sestry, ale kamarádky. (Bart)

• - Natáčení se spravedlivou měrou rozdělilo mezi ateliér a přirozené prostředí. (Bart)

• - Po 29 letech se ve filmu objevila dětská hvězda Michal Dymek, známý z filmu Páni kluci (1975). (M.B)