Přešlapy

(TV seriál)
všechny plakáty
Komedie
Česko, (2009–2010), 32 h 33 min (Minutáž: 48–53 min)

Filip Blažek, Zuzana Norisová, David Novotný, Jitka Schneiderová, David Matásek, Soňa Norisová, Miroslav Šimůnek, Daniel Svoboda, Alžbeta Stanková, Šárka Vondrová, Pavel Kryl, Jana Krausová, (více)

Série(3) / Epizody(39)

Nový třináctidílný seriál Televize Prima, který sleduje životní kotrmelce tří párů ve věku okolo 30 let. Jsou vzájemně propojeni láskou a přátelstvím. Adam a Radka se teprve poznali a jejich vztah začíná. Petr a Jana mají po svatbě a snaží se o první dítě. David s Karolínou už dítě mají a uvažují o dalším. Jsou to vaši sousedé nebo kolegové z práce – mají zaměstnání, koníčky, chodí se bavit i sportovat. Seriál je o tom, co všichni prožíváme. O tom, co řešíme, nebo o tom co budeme dělat, až dorazíme domů. Může to být rozhodování mezi mateřstvím a kariérou, můžete mít pocit, že vám manžel doma nepomáhá, řešit partnerské neshody, sexuální problémy, rodinné finance, žárlivost, nevěru. Že byste šli raději na pivo než hlídat… Nebo naopak, že byste raději hlídali, ale nemáte koho. Stejně jako v životě se i v seriálu vážnější soukromé tragédie dají přežít jen díky humoru. Důležité je, že ty nejhorší rány osudu berou naši hrdinové s nadhledem, takže pak máte i vy pocit, že je všechno o něco jednodušší. Život po třicítce přece občas každému připomíná komedii plnou omylů. (TV Prima)

flanker.27 odpad!

Už před odvysíláním první části mě zarazila upoutávka zachycující jednoho z protagonistů s růží v zadku - SAKRA, TO JE PŘECE ŠEST V TOM. Snaha natočit něco jinýho než VKV apod. se cení, ale prostým kopírováním se to nikam nepohne, obzvláště když si někdo myslí, že stačí prkenně zkopírovat scénář a všechno ostatní se jaksi doplní samo. ()

Gemini

Oprava předchozích zlých slov na adresu TV Prima. V den premiéry prvního dílu seriálu se objevil článek, v němž se mimo jiné píše "Prima se nikdy netajila tím, že pro Přešlapy koupila licenci k britskému seriálu Cold Feet, jejž ČT vysílala pod názvem Šest v tom. Koupě licence ovšem ještě neznamená slepé kopírování: ostatně lepší přiznat (kvalitní) inspiraci, než zoufale nevědět." Je to sice lepší než nepřiznat barvu vůbec, ale ani tak s tím nemůžu souhlasit, protože všechna dřívější interview s herci a zprávy o zkušebních projekcích byly plné "kladných diváckých reakcí" a vyjádření herců v tom smyslu, že "je to skvěle napsané", "jako ze života" atpd. a o skutečném stavu věci se taktně mlčelo (což není totéž jako netajit se původem, ne c'est pas?;)) A druhá část o tom, že se nebude slepě kopírovat...no promiňte, ale Přešlapy jsou do pr...kenný vohrady takřka doslovná kopie, zasazená do českého prostředí, což mimochodem místy vypadá docela legračně (např. trumfovačka rodičů před výběrovou mateřskou školou). Nicméně pokusím-li se být aspoň trochu objektivní - v porovnání s obvyklou úrovní seriálové produkce buďme rádi, že je to takové jaké to je. Nejde pominout jasně televizní háv, do kterého se Přešlapy odívají a jaké výkony lidí ve vedlejších úlohách nabízejí, rozpočet (a další věci) je zkrátka někde úplně jinde než u originálu, kterého se navíc produkovalo ŠEST DÍLŮ ZA SEZÓNU. Herecké obsazení není zlé, ale bohužel je kvalitativně hodně nevyvážené. Už roky jsem paf ze Soni Norisové a slabost mám i pro roztomilý kukuč její mladší sestry. Bohužel Zuzana, jejíž Radka je zkrátka hlavní postavou jako jí v Cold Feet byla Rachel, nezopakovala svůj velmi dobrý herecký výkon ze Soukromých Pastí a buď byla svou typickou, i když naštěstí již dospělou, veselou dívčinou nebo srdceryvně slzela až řvala (což jí ovšem až na výjimky nešlo věřit). Filip Blažek mě naprosto zaskočil a dostává šanci, že bych ho možná mohl časem vyřadit z kategorie tragédů:) Jeho Adam je místy velmi sympatický týpek, kterého by člověk snad i mohl znát. I on má světlé momenty a opravdu překvapil svým hereckým výkonem v těch několika málo "okamžicích", kdy se konalo i nějaké to životní drama. Poslední díly ovšem potvrdily, že nemá na to, co zvládal James Nesbitt - a zjevně si to nemysleli ani scénáristé, ti ale jednali spíš s ohledem na diváka a příkaz vyprodukovat nenáročný seriál na všednodenní večer hnedle po zprávách. Teď ale další pán na holení - David Matásek zkraje svou prkenností působil jako správný upjatý manažér, jeho postava ale během seriálu prochází jistým vývojem, což si žádá změnu výrazu i jiných věcí, a to se bohužel mimo zvýšení počtu komických scén skoro vůbec nepodařilo. Soňa Norisová jako jeho ženuška v domácnosti už působí lépe, ale pořád tomu něco chybí (vidíte, snažím se nemyslet na to, jaké má oči a úsměv a jak to dovede ve spojení s jejím stále lehce znatelným slovenským přízvukem chlapa zblbnout:)). I její role se vyvíjela tak jako v originále, a bylo celkem zajímavé to sledovat "po česku" a "televizně". Jediní, kdo ani jednou nezaváhali a neselhali a byli od začátku do konce na potlesk, tak byli David Novotný a Jitka Schneiderová (která už vážně není tou ztracenou dívčinou ze Samotářů). Jejich postavy odnesly zásahy českých "tvůrců" nejméně a ve spojení s jejich vlastním nadáním prostě zbytek osazenstva válcují jako krém proti vráskám vlnitý plech. Závěr dílu se křtinami se vyrovnal originálu. Nutno říct, že to i přes citelné úpravy celého seriálu směrem k větší pohodičce nebyl moment jediný, ale na kompletní seriál jich tedy moc nebylo:P Prostě na Přešlapy se dá dívat, ne že ne. Rozhodně je zajímavé si je srovnat s Cold Feet a zamyslet se nad tím, co je naše vlastní televizní produkce ochotna divákům nabídnout a zda je to opravdu to, co jsou místní diváci ochotni přijmout. Dvojnásobný počet epizod na sezónu ve spojení s vypouštěním některých "nevhodných" věcí a výsledným zdrcnutím běhu času mají za následek přesvědčení spousty lidí, že je to další něco, čemu se můžete zasmát a kde se mezi milostnými pletkami všech se všemi řeší vztahové problémy. Bohužel je to z dost podstatné části pravda, a tuhle bulvarizaci primákům nikdy neodpustím. Zaniká tu pak to dobré a nutno přiznat, že stále platí moudro o šikovných českých ručičkách schopných pozlatit, co jinde ukradly. U Přešlapů se to zlacení nedaří, ale přesto by mě potěšilo, kdyby odtáhly diváky od sledování plytkých až Ordinérních schůzí Uličních výborů. Na to i přes veškeré moje výhrady kvality mají. S ohledem na obvyklou kvalitu tuzemské seriálové produkce dám šedesát, ale rozhodně byste měli vidět Cold Feet, abyste viděli, jak se to dá udělat, aby to s vámi zamávalo tak, jak by mohlo, a abyste nemuseli trpět při střetnutích s výkony herců a "herců" ve vedlejších rolích... a vlastně i některých hlavních. Jé, dobrý den, slečno Rybová, stojíte tady dlouho?:) Takže ještě jednou a zřetelně na konec - 60%. ()

paascha odpad!

První díly první série byly celkem povedené a v šedi české TV produkce, zvláště těch prima sraček s Morávkovou, to bylo příjemné osvěžení. Jenže jak stoupala sledovanost, seriálu se zřejmě ujali osvědčení shitmakeři a dnes je to zpět ve starých známých vodách, či spíše bažinách. První díly druhé série byly vyložený odpad a věčné tlachy o dětech a jejich potřebě mě doslova sraly. Fakany nesnáším a jestli bude Blažek na tu hnusnou Norrisovou ještě jednou šišlat, že chce mimí, odletí i ta jedna upocená hvězda, co jsem zatím dal. Po dalších pár dílech dávám odpad, protože je to opravdový hnůj. Trapné výkony všech! herců, scénáře na úrovni teletubýz, maminky a buznice to asi náramně baví, ale já bych blil! ()

castor

Prozatím si nemůžu stěžovat.. někdy tvůrci zabřednou na hranici trapnosti, jindy se vytáhnou vtipným momentem, trefnou poznámkou ze života.. navíc roztomilá Norisová, vtipný Blažek s Novotným, přesná Schneiderová.. Resumé je asi takové - mrknu se i příště, což je s ohledem na jinou seriálovou produkci samo o sobě pochvala. ()

Brouk

Asi si zase naběhnu, jak už je mým dobrým zvykem, ale Přešlapy je v mém pohledu velmi sympatický počin TV Prima... Není moc seriálů vzniklých po roce 2000 z produkce tuzemských TV, které bych nějak toužil vidět celé, ale tento seriál hodlám dokoukat, což je samo o sobě pochvala... :-) :-) Ano, věnuji můj svůj volný čas... ()

• Natáčení se spravedlivou měrou rozdělilo mezi ateliér a přirozené prostředí. (Bart)
  • Po 29 letech se ve filmu objevila dětská hvězda Michal Dymek, známý z filmu Páni kluci (1975). (M.B)
  • Herečka Stanislava Bartošová se před kamerou objevila po 16leté pauze. (M.B)