Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

jefff

Po všech těch zprávách, že nový Indi je omyl, jsem nečekal skoro nic a zvažoval, zda do kina jít. Ale proč? Nový Indiana je přesně takový, jaký by měl být. Je to film plný nápaditých akcí (i když by jich klidně mohlo být o fous méně), atraktivních exteriérů, poměrně překvapivého twistu, dobrodružství i dojímaní. Ford to v sobě pořád má a třeba scéna jízdy na koni metrem je báječná. Přesně to filmařské řemeslo, které mám rád. Jo, tohle je super film! ()

Pecival

Pekelné CGI, protoze je Ford starej akce je mizerná, Phoebe velmi otravná, Indi je vlastně vláčenej dějem jako vometák, skoro to ani není hlavní postava. Konec je neuspokojující. Slabé tři. Nemělo to vzniknout, zasloužený propadák, ikdyž Fordovi bych úspěch samozřejmě přál. ()

blackkocour

Ty svátky dají jednou zabrat, nejsem zastáncem tradic, takže obalovat kapra, který má tři triliony kostí, bramborový salát se žluklou hořčicí, a trapné linecké cukroví, nejsou zkratka pro mne, i když jsem se tomu nevyvaroval, stále mě ještě čeká návštěva biografu, ale co jsem si nemohl do konce roku ještě odpustit, že jsem letos úspěšně ignoroval celou disneyovskou propagandu, a jejich finanční propady, které za letos stojí má 3/4 na svědomí právě Dizny. Když budem hloupě vést tenhle nekonvenční kolotoč kvantity, kontroproduktovnosti a dalších výplodů pekel mazaného myšáka, nejen že nám budou měknout mozky, ale začnou se kurvit legendární klasiky jako právě Indy, jako zlomená kostnatá mrtvola, vylovena ze šatníku jako nové sáčko na ples v pohřebním ústavu. Dlouho nesleduju nové díly simpsonů, ale pokud v seriálu ještě žije děda Simpson, tak Indiana Jones hodně připomíná dědu Abea, co si po ránu vyloví ratafáky ze skleničky, a jen zatažen do šílených eskapách zlotřilého pana Burnse, je potopen do oceánu, je hozen do honičky jako prase na porážku, je neustále zmaten, co nevidět dostane mrtvičku, a svým žvatláním bude vzpomínat na dobu 19dickety2, kdy se nesmělo ještě používat číslovka dvacet, tak se muselo používat dickety. Nebaví mě neustále poslouchat jak je Indy starej, jak má bolavé záda, jak není nejmladší, co kurva chcete po 81-letém důchodci, ty vole?Proč má HolejÚd stovek miliard na natočení nějakého blockbusteru, když ty peníze nejsou v tom filmu ani vidět. Okey, plat Fordovi a Madsovi se zatáhnout musí, ale i ta premise oživovat staré vykopávky, kde před 30 lety pokojně a hojně už dávno chcíply. Není to problém jen u Priznyho, ale bohužel už celkový trend moderní kinematografie. Nostalgie? Fajn, vzpomínání na skvělé osmdesátky možná nějakým dědům připomene, kdy se mohli pohodlně ještě vychcat bez zvětšení prostaty, ale ty děcka mají taky vzpomínat, když 150 minutový film je příliš dlouhý, a co je pod 30 sekund, nedokážou ovládat svou pozornost, a tohle bude přímo peklo. Krásná degredace a separace celé božské sérii dobrodružného archeologa. RIP Diáno Džounsi. Ta ženská byla tak otravná, že si zasloužila od Indyho ránu do koulí. A ten digitální vosk vypadá dobře, ale má to připomínat film nebo hru na PS2? P.S. znělka mi hrála i druhej den při souloži, a přirážení aspoň sedělo k tempu, ale ten si můžu pustit na YouTube, a nepouštět se do trapnofilmu, že? ()

greath

Ono to mohlo ako rozlúčka s Indiem skončiť veľmi zle, ale takéto ukončenie tejto veľkej filmovej ságy beriem všetkými piatimi. Dokonca mi tu ani nechýba rukopis Stevena Spielberga, Mangold to celkom zvládol. Záverečný úlet bolel prekvapivo menej ako nezmyselný záver v predošlom diely. Shia A.K.A. Jones Jr. a jeho osud trochu zamrzí. Ford stále nenávidí náckov a ostatní herci pekne zapasovali do tejto skládačky. Škoda len, že piaty diel vznikol až vyše 40 rokov od toho prvého, ale takto to asi malo byť. Som rád, že filmová séria o najznámejšom archeológovi sveta dopadla tak ako dopadla. ()

Ivi06

Nový Indiana Jones ve mně zanechal velmi podobné pocity jako předešlé Království křišťálové lebky – ráda znovu vidím tuto kultovní postavu na velkém plátně, ale člověk žije především z té nostalgie. Už to dávno není to, co to bývalo. A ne proto, že by Indýmu přibývaly vrásky a ubývaly svaly… ta nová pokračování už prostě nemají takové kouzlo a šarm. Indiana Jones ale stále zůstává oblíbený a tvůrci s tím dle mého názoru dost kalkulují. A také počítají s tím, že divák určitě spoustu blbůstek odpustí a u šílených akčních scén, které popírají fyzikální zákony, divák přimhouří obě oči, protože je to přeci Indiana Jones… Postavy jsou jinak sympatické, Madse Mikkelsena jako záporáka vždy vítám, ale do Šifry to má daleko 😊 Ráda jsem znovu viděla i Thomase Kretschmanna v roli nácka, jak jinak že? Tomu už to nikdo neodpáře. Abych to shrnula, pro mě to byla taková nostalgická oddychovka u které jsem ocenila pár odkazů na minulé filmy, ale jinak je to celé takové béčkové a zapomenutelné, neurazí, ale ani nenadchne. Slavné časy Indiana Jonese jsou dávno za námi, a poslední dva filmy už jen těží z té popularity, což je v dnešní době bohužel naprosto běžné… [Festival de Cannes 2023] ()

Koda

Od finálního Indiana Jonese jsem moc nečekal, ale i tak jsem dostal kopanec úžasného dobrodružství plný honiček, hledání stroje času a vlastně sebe samého. Do toho výprava do dějin před druhou světovou a vše to tak nějak hezky odsejpalo. Spoilery dělat nebudu, ale dal jsem krásné 4 hvězdičky. Těší mě, že i v těchto letech dokázal Harrison Ford vydolovat to nejlepší! ()

kenkaku

Indy #5 si prostě návštěvu kina zasloužil. Sice za mnou zase seděl nějaký hroch, co funěl jako Darth Vader celý film (naštěstí to bylo rušivě slyšet jen v méně hlasitých scénách), ale opravdu to za to stálo. Ale k věci. Film ma jeden obrovský neduh. Místo toho, aby se CGI použilo ke zdokonalení záběrů (omlazení postav), snaží se (jak je v dnešní době bohužel zvykem) nabídnout nějaký ten “super záběr”, který by bez PC nevznikl. Některé jsou k smíchu (Indy běžící na střeše vlaku), některé jsou vyloženě debilní (start letadla… déšť… motorka… hnus). Další co mě překvapilo je odfláknuté vyprávění (byť chytře opřené o skutečné události a legendu okolo skutečného artefaktu) bohužel zakončené povinným “facanem” na závěr (psal jsem o nich u Indyho #4), kdy najednou v kontextu ufoni z minula nevypadají zase tak blbě. Na druhou stranu, za sebe opravdu hodně oceňuji recyklaci “důchodců” z předchozích filmů a blbě nesu obsazení pizdy ze seriálu Potvora. Její projev mi hrubě nesedl (hraje pořad stejně a chová se jako kráva). ()

Maynard.

Co k tomu dodat? Snad jen to, že takle sem si rozloučení s nejoblíbenějším dobrodružným hrdinou nepředstavoval. Celý je to extrémně přeplácaný. A to to měl v rukou hodně věhlasnej rejža. Na Indim se mi dycky líbilo to, že hlavní poklad nebo truhla nebo cokoli tam bylo vydět, jakože to bylo zhmotněný. V tomhle díle tomu není jinak, takže konec s cestou v čase byl příjemným zakončením, ale měl tam Indi zůstat, a pak po 2000 letech sme mohli najít jeho obří sochu s kloboukem. A né tenhle standartní konec. Honiček zbytečně moc, jednou honějj voni, jednou zas ty druzí, to mi přijde uplně debilně napsaný. Ještěže zůstala hudba. Nadšenej nejsem, spíš mě to strašně mrzí... ()

Soweek

Oproti očekávání vlastně naprosté nadšení. Omlazeného Indyho je tam velice poskromnu, žádné velké cestování v čase se neděje, naopak dostanete naservírovanou poctivou porci Indiana Jonese ve stylu první trilogie. Občas to je trochu dementní a Harrison už je na to fakt starý, ale s klidným srdcem mohu říct, že se jedná o důstojné zakončení. ()

SG-1

Myslím, že Chrám zkázy konečně překonal status nedoceněného filmu. Pátý Indy se svou kvalitou řadí na úplný chvost celé ságy naprosto poprávu. Horší než 4. díl? Zcela určitě. ()

psychoJoa

Když už do toho šli, měli se teda snažit víc. Ale vidět Indyho v důchodu bylo milé. Jen ta Helena mi byla opravdu nesympatická… což je u postavy, co má převzít žezlo, špatně. ()

sedm.1

Upřímně netuším, jak moc je můj názor na toto poslední dobrodružství Indiana Jonese ovlivněno mým skutečně chladným vztahem k této postavě, kdy mě opravdu nezaujalo ani jedno jediné dobrodružství s tímto neohroženým hrdinou, každopádně je fakt, že jsem upřímně rád, že se jedná snad již o skutečně poslední film s touto postavou, jelikož ať se na mě nikdo nezlobí, ale prostě sledovat osmdesátiletého staříka v akci je trochu masochismus a minimálně mě to vážně nesedělo, respektive mi to celé přišlo snad až hloupý, ale hlavně strašně nepřesvědčivý. Tím samozřejmě ale nechci urážet pana Forda, já v jeho letech budu spíš přemýšlet už jen v obchoďáku s holí nad velikostí plen, které si mám koupit, takže za mě jako vůči němu respekt, nicméně opakuji, ta akce je fakt mimo, přestřelená a naivní, což tedy sice byla v případě Indiana Jonese vlastně vždycky, ale nyní to už není ani zábavné. Když už jsem ale u té akce, na druhou stranu musím tedy uznat, že je jí tu vážně doslova vrchovatě, a v podstatě se jedná jen o sled akčních scén, což samozřejmě vítám, a být její zpracování na úplně jiné úrovni, tak jsem nadšený, ale bohužel, její kvalita nedosahuje snad ani průměrné úrovně, což mě osobně velice překvapilo, jelikož s dnešními možnostmi a v rámci takovéhoto projektu bych prostě očekával úplně jiný level, než čeho jsem se nakonec dočkal. Co se jinak zápletky týče, tak to je další rána do palice, kdy jsem si myslel, že předchozí ,,ufónský´´ story snad nemůže být svou vyšinutostí již překonáno, leč krutě jsem se mýlil a tak Nástroj osudu to dotáhl ještě do většího absurdna a fakt jsem hlavně v závěru nevěděl, jestli se tomu mám smát, nebo něco rozbít, ale v negativním slova smyslu mě to vážně chladným nenechalo a jen opakuji, ještě že se snad skutečně jedná o poslední Indiho dobrodružství, jelikož bych se už opravdu bál, s čím by mohli filmaři ještě přijít. Postavy a jejich herečtí představitelé jinak častokrát působí jako nostalgické shledání po padesáti letech, a nové hrdiny, včetně těch záporných, pak nelze označit jinak, než jako mdlý a nudný figurky, nepřinášející vlastně nic dobrého. Atmosféra je každopádně ale v souladu s předchozími dobrodružstvími zachována, což je jistě dobře, tedy minimálně pro příznivce těchto filmů, no ale napětí a emoce tu zas bohužel příliš nezafungovali, takže celkově mohu pátého Indiana Jonese hodnotit asi jako průměrný biják, který díky množství akce má sice skutečně svižný spád a opravdu tak nenudí, ale abych z toho byl nějak ohromen, tak to ani náhodou, jen ovšem opakuji, rozhodně nejsem a nikdy jsem ani nebyl fandou této postavy, takže jeho příznivci si to určitě užijí mnohem více. ()

sQelle

Mangold si vzal až moc velké sousto. Natočit film o hrdinovi třech generací je prostě trošku moc, ale i tak to natočil, tak nějak líp, než se to povedlo Spielbergovi ve čtyřce. Dost to podkopává i vizuální stránka (především to finále) a celkem plytký příběh. Ale vybral si ty momenty z předešlých dílů, které bavily, referoval kultovní scény a podal si je po svém, ukázal staré známé tváře a seznámil nám s pár novými. Támhle sebral nacisty, támhle zase kobku plnou hmyzáků a je to takové hřejivé obzvlášť při těch známých hudebních tónech a při pohledu na staříka v legendární kožené bundě, s bičem v ruce a klobouk věčně někde zapomenutým. ()

Mysa

Indyho dobrodružství měla skončit po bravurním 3. díle, to je asi všem jasné, jenže to se nestalo a tak bohužel vznikl 4., a nakonec i 5. díl, byl vůbec dobrý? Ano, docela ano. Byl ale vůbec potřeba? Rozhodně ne. Indy dospěl a zestárnul, jenže jeho filmy ne, a tak dostáváme prakticky úplně tu samou šablonu, na jakou už jsme u tohoto archeologa zvyklí. Jenže dnes už to prostě moc nefunguje. Asi 50x jsem si za ten film řekl, že tohle prostě nedává smysl ani trochu a v žádném případě by se tohle nemohlo stát. Takové pocity jsem u prvních 3 dílů neměl, nebo jen v malé míře. Celkově jsem se zde nemohl zbavit pocitu nudy. Ano, samotný Indy v podání Harrisona Forda, který se snaží zuby nehty, aby se stal opět našim nebojácným archeologem film zcela jistě tahá, jenže to, co musí tahat je nudný příběh s ještě více nudnými novými postavami, které mi někdy vyloženě lezli na nervy, plus někdy až dost nehezký vizuál. Naštěstí zde byl speciálně jeden moment, který mě velice zaskočil, v dobrém slova smyslu. Šlo pouze o konverzaci, která ale dokázala zasáhnout více než jakákoliv rána z pistole. Z celého tohoto film jsem trochu zklamaný, určitě si ho užijete, ale jednoduše postrádá takový „šmrc“, který měli první 3 díly, a po nějaké době stejně skončíte u 5000. rewatche právě prvních 3 dílů a tenhle vám ani nezůstane v hlavě jako třeba absurdní 4, ale jednoduše se vám díky své nezajímavosti vytratí z hlavy. ()

Dallon

Nový Indiana Jones rozhodně není žádný průser jak by mohl někdo čekat. Jedná se o poctivou dobrodružnou jízdu které nechybí super akce, slušné tempo a sem tam i to staré dobré kouzlo. Ale to bohužel nestačí. Film zabijí digitálně omlazený Harrison, není to vyloženě špatné, někdy to vypadá i fakt dobře ale jakmile je to v pohybu tak to v tom prostě vidíte. Ale celkově se mi začátek filmu paradoxně líbil nejvíc. Právě tady to má to kouzlo starého dobrého Indiana Jonese které funguje na jedničku. Bohužel to je zde jen ze začátku a pak na konci. Příběh je ucházející a kdo od nového Indiana Jonese čekal nějak parádní příběh tak je cvok. Mads Mikkelsen jako záporák bohužel nic moc. Hraje ho slušně ale je obyčejnej, nudnej a nikterak zapamatovatelnej. Harrison je samozřejmě skvělej a to charisma furt má ale je mu už hold 80 a to je hodně poznat. Celkově jsem měl při odchodu z kina dost smíšený pocity. Ale rozhodně nebyli negativní a jako rozlučka podle mě ok a samotné finále docela silný. Ale kdybych to měl srovnávat s ostatními díly tak nejslabší. Ale rozhodně to neurazí. Za mě silných 6/10  ()

borec999

Ale hej, bolo to fajn. Nástroj Osudu síce nedosahuje kvalít prvého, či tretieho dielu, ale v to zrejme ani nikto nedúfal. Úvod s omladeným CGI Fordom (pár otrasných efektov a celková neprirodzenosť), či záver na Sicílii a absurdné stretnutie s istou historickou postavou boli slušným failom, ale dá sa povedať, že ostatok, t.j. 3/4 filmu je to Indy ako si ho pamätám: Dobrodružná honba za historickým artefaktom s nádychom jemného nadprirodzena, kvalitnou akciou, humorom, výborným soundtrackom Johna Williamsa a chválim taktiež i výpravu. Príbeh a scenár v norme, Phoebe Waller Bridge si miesto druhej hlavnej postavy zastala, Mads Mikklesen ako záporák taktiež ušiel, podobne ako cameá postáv z minulých dielov (Rhys Davies a jeho Salah v úvode, či Karen Allen ako Indyho manželka v závere). No a potom je tu Harrison Ford, ktorý aj v 80 rokoch film výrazne ťahal hore a zvládal presvedčivo ako akčné, tak i dramatické scény. Naozaj obdivuhodný výkon a neskutočná charizma. Chválim tiež, ako sa tvorcovia vysporiadali s jeho vysokým vekom: v prvom rade najmä v akcii, v ktorej Harrison nepredvádza žiadne Supermanské kúsky, ale drží sa relatívne pri zemi a v druhom rade, že jeho vek je viackrát vtipne reflektovaný a tiež zapracovaný do scenára. Svet si bude päťku Indiana Jonesa svet pamätať ako obrovský finančný prepadák, ja osobne si ho budem pamätať ako nostalgickú a príjemnú poslednú rozlúčku s Indym, ktorá síce sériu nikam neposúva a ani ju neprekonáva, ale rozhodne jej nerobí hanbu. 70% ()

iXtr3m3

Síce neobjektívne, ale srdiečkovo po neskutočnej 42 rokov trvajúcej legendárne sérii, ktorej touto časťou hovoríme "Zbohom", musím dať plný počet. Jasné, je to kasový prepadák, ale to len a len kvôli totálne prešvihnutému rozpočtu, čo je posledné dva roky problémy všetkých štúdii. Jasné, nájdeme chybky v CGI, dokonca jednu, ktorá doslova dáva facku, aj keď len na momentík (skákanie po vlaku, ktoré bolo dokonalé už v starých častiach). Jasné, Harrison Ford je už starý dedko, takže nemôžme očakávať jazdu ako v Poslednej krížovej výprave... ALE. Zaváňa to ťažkou nostalgiou, zahreje to pri srdiečku, že už je tu séria s nami neuveriteľných 42 rokov a s rovnakým titulným hrdinom, čo je nevídané. Chybky v CGI sa síce nájdu, ale inak je po väčšinu času digitálne omladený Indy skutočne napred oproti ostatným spracovaniam (Star Wars sága, Tron a iné). Harrison Ford je síce starý dedko, ale šarmu a charizmy má na rozdávanie do celého hereckého ansámblu, ktorý sa tu zišiel. Dostali sme veľkolepú výpravu, cestujeme po svete, dokonca zavítame aj SPOILER do iného času SPOILER END, máme tu emócie, máme tu staromilskú dobrodružnú akciu a feeling približijúci sa pôvodnej trilógii, podobne ako to bolo aj vo štvrtej časti. Vo veku, v ktorom sa Harrison na túto časť dal, sa jednoducho bez masívneho použitia CGI a dublérov nedalo vytvoriť niečo, čo by priamo konkurovalo tretej časti, ale Mangold sa toho chopil so cťou, ktorá je už jeho trademarkom. Uzatvorila sa nám jedna sága a už nič nebude také, ako predtým. Keby som mal jednotlivé časti hodnotiť, tak určite je na prvom mieste TROJKA, na druhom mieste JEDNOTKA, ŠTVORKA a PAŤKA a na treťom mieste DVOJKA. Fakt by som nerozlišoval medzi prvou, štvrtou a piatou časťou, resp. možno by som dal dokonca prednosť novým častiam pred jednotkou, ktorá predsa len bola inde ako famózna trojka. Film síce kasovo prepadne, ale ja beriem pozitívne to, že vôbec vznikol, popol nech si sypú na hlavu tí, ktorí dovolili tak prestreliť rozpočet, ja beriem filmový zážitok a ostatné mi je u prdele. Neviem si predstaviť iného herca, ktorý by v takomto veku dokázal natočiť takýto film, dokonca aj inak dokonalý Clint Eastwood už roky dozadu presedlal na drámy a akcii a dobrodružstvu dal dávno zbohom, takže Harrison Ford sa vlastne týmto stal jedinečným a to nehovorím o jeho úlohe v nových Star Wars, kde bol väčším ťahúňom ako hlavné postavy s výnimkou Luka. ()

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)