Black Mass: Špinavá hra

Black Mass

Black Mass: Špinavá dohoda

Krimi / Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2015, 123 min

Black Mass: Špinavá hra je sázkou hlavně na dialogy než na drtivou akci plnou gangsterských přestřelek a vyřizování účtů. V tomto ohledu by mohla nová Deppovka zklamat příznivce popcornových nářezů, ale naopak potěšit minimalisty. Příběh je servírován velmi syrově a řekl bych, že i autenticky na svoji dobu. Deppova proměna na psychopata a bosse Bostonu byla namaskováním téměř děsivá a své role se zhostil nadmíru báječně. Z traileru by mohlo dojít na nedorozumění, protože jsem se domníval, že film bude prošpikován nějakými fórky a bude v určitých místech nadsazený. Ale kdepak! Jedná se o nekompromisní biják, který mafiánský svět líčí bez jakýkoliv kudrlinek okolo. Pro někoho bude Black Mass: Špinavá hra moc ukecaným a komornějším filmem, ale tento kabátec myslím, že byl v rámci příběhu podán optimálně.(19.11.2015)

Když zrovna někdo někoho nevraždí, tak je to slušná nuda. Deppův Whitey Bulger nějaké to charisma má, ale zbytek film je tak nějak utahaný a bez nějakého hutnějšího děje. Závěr bez jakékoli pointy mi přišel dost odfláknutý, prostě film začal - a uplynul, hotovo - konec - titulky. Bez jakéhokoli vzrušení akcí nebo strhujícím příběhem jsem film "absolvoval" a s klidem ho zapomenu. Depp nemá tak výraznou roli jak jsem čekal, ale to že nehraje Jamese "Sparrowa" Bulgera je velké plus. Snad už je Johnny poučen a tohle je taková první vlaštovka.(21.10.2015)

Black Mass rozpráva typický mafiánsky príbeh, akých sme už videli dosť, preto z tohto pohľadu nejde o nič mimoriadne. Pochváliť však treba atmosféru vtedajšej doby, ktorú tvorcovia vystihli výborne no a nepochybne výkon J. Deppa, ktorý si pripísal na konto ďalšiu z jeho nezabudnuteľných postáv. Chladné netypické oči, hrubé obočie, plešina... je zmenený na nepoznanie a jeho pohľad hovorí za všetko. Dá sa povedať, že svojou postavou film zachránil, pretože príbehovo to nie je nič moc. 60%.(7.8.2016)

Paradox. Zatímco Cooperovo vyfabulované Out of the Furnace mělo srdce a disponovalo živými postavami, tady v tom krysím panoptiku podle skutečné události, plném informátorů, kriminálníků a prospěchářských agentů, se nenajde nikdo, kdo by člověka alespoň trochu zajímal. Snaží se nás sice do toho pocitu vtlačit, ale když v boji se scénářem bez invence podlehne autor, co se pak čeká od diváka? V paměti mi zůstane jen to, že Depp měl na sobě víc make-upu, než Mariah Carey a svou vizáží budil dojem, že kdyby práskači z jižního Bostonu nosili kolem krku česnekový věnec, měli by od něj pokoj..(9.11.2015)

• MartinezZ

Brutálně nudná, nezajímavá, uspávací a zbytečná věc. "Filmové drama líčí příběh nesourodého spojenectví..." hovno líčí, nudí k smrti. Filmů o tom, jak městu vládl krátce nějaký grázl jsou miliony a tenhle se od nich neliší absolutně ničím, je úplně stejný a rozhodně nestojí se na něj koukat. Ani kvůli divně namaskovanému Deppovi, přičemž paradoxně ta divná maska je asi jediné plus filmu, protože Depp v ní není poznat. Johny tak znovu potvrzuje svoji filmovou reputaci "Na co sáhnu, to se sere".(22.1.2016)

• - Billy Bulger (Benedict Cumberbatch) říká v úvodu filmu, že zemřela paní z Baker Street. Baker Street je proslavenou domovskou ulicí Sherlocka Holmese, kterého Cumbertbatch hraje v britském seriálu Sherlock (od r. 2010). (FTP)

• - Hlavnú úlohu mal pôvodne stvárniť Johnny Depp, avšak kvôli honoráru z projektu vycúval. Požadoval 20 miliónov amerických dolárov, no producenti mu boli ochotní zaplatiť len polovicu. Neskôr sa ale predsa vrátil. (Sufferer)

• - Jedná se o čtvrtý film, ve kterém Johnny Depp ztvárnil skutečnou postavu z prostředí organizovaného zločinu, když si zahrál zločince Whitey Bulgera. Předchozí byly Donnie Brasco ve filmu Krycí jméno Donnie Brasco (1997), George Jung ve filmu Kokain (2001) a John Dillinger ve filmu Veřejní nepřátelé (2009). (Punisher)