Black Mass: Špinavá hra

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2015, 123 min

Po pojmech bostonský škrtič, bostonská mlátička, by mohl vejít v povědomí i bostonský nechuťák. Čistá esence zla bez emocionálních výlevů se na dvě hodiny intenzivně rozprostře před divácké bulvy. A divák neuvěří, co provedli maskéři s ženským idolem. Johnny Depp umí tak dokonale pouštět hrůzu, že herci, co mají Oskara, většinou za nic, by mu ho měli roztřeseně podat a poděkovat mu, že je nechal naživu. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století si jižní Boston podmanil jediný muž -zločinec s velkým Z- Jimmy "Whitey" Bulger, který se svojí sebrankou uměl záškodnicky kšeftovat, ale pak jednoho dne uzavřel jeden osudově blbý kšeft. Vyhandloval totiž s FBI spolupráci, v níž byl za informátora federálům, i když on striktně trval na tom, že práskači a udavači se mu hnusí. Vnímal spolupráci s FBI jen jako obchodní dohodu výhodnou pro obě strany. Z bostonských ulic měla být vymýcena nežádoucí mafiánská sebranka z Itálie. Proto byl překvapen tím, když jednoho ne moc hezkého dne vyšel o jeho spolupráci kompromitující novinový článek, který jej utvrzoval z toho, v co nikdy nedoufal. Bylo načase vyklidit pozice. Příběh irského zločince se začíná odvíjet ve chvíli, kdy jsou jeho kumpáni už pochytáni a podrobeni výslechu. V jeho biografii se vyrojí množství postav, v nichž se lze orientovat poměrně snadno. Ve filmu není slabého hereckého výkonu. Po Deppově charakteru je nejvíce v popředí zvláštní agent John Connolly, který vedl celou akci i dohodu. Se zločincem jej pojilo přátelství z dětství, určitá loajalita, kterou pochytíte až z filmu. Joel Edgerton samozřejmě vedle Deppa neměl nejmenší šanci zaujmout, ale zvládal být neotravný. Ostatní postavy jsou dobré, zahrané známými herci, ale buď se dějem jen prosmýknou, anebo zmizí, aniž by bylo zřejmé, co se s nimi stalo. Jedním takovým zářným příkladem je i zločincova osudová žena ztvárněná Dakotou Johnson, která se sice ve filmu padesátkrát nesvlékne, ale i tak byla zajímavá, ale hlavně, po jisté tragické události s Jimmyho potomkem, už dál o ní ve filmu nepadlo ani slovo. Film má dost pomalé tempo vyprávění, jenže to tempo filmu nic neubírá. Divák stihne zírat na dobově vymóděné postavy, neutěšené ulice nasáklé zločinem i Jimmyho vražedné běsnění. Režisér nepříliš zvučného jména Scott Cooper zachoval filmu realistické vyznění. Jediné, co u mě působilo pochyby, byl bratr Jimmyho, který byl senátorem. Benedith Cumberbatch byl postavou, která sem prostě nezapadla. Kontrast mezi oběma bratry nezapůsobil. Nechtělo se mně věřit, že chlapci z jednoho vrhu můžou být tak povahově a sociálně rozdílní. Snaha Jimmyho nějakým způsobem polidštit skrze bratra, alespoň já jsem to tak vnímal, vůbec nefungovala, i když se chlapci měli rádi. Nicméně, film můžu doporučit. Má v sobě intenzivně dokonalého Johnnyho Deppa, autentické vyznění příběh rozhodně nepostrádá, i když fyzickou podobu se skutečným Bulgerem, byste hledali marně. Ti, kteří film strhali, nebylo vlastně proč, by zvládli natočit maximálně vodu z kohoutku, nikoliv natočit film. A těmhle ksindlům se vlastně Jimmy "Whitey" Bulger ďábelsky směje. 80%(8.12.2015)

Víc než cokoliv jiného je pro mě důležité, že se Johny Depp po letech pitvoření v pitomých filmech pod tunou makeupu a příšerných písniček zase předvedl tak, jak ho od mala miluju.Jako nejlepší herec na světě z jehož postavy Jamese Bulgera neběhal jenom mráz po zádech, ale jako byste měli nůž v žaludku.Neksutečný herecký výkon, bohužel v trošku nešťastně natahovaném ději, který mohl být bez debat akčnější.Cooper není natolik kvalitní režisér, aby si mohl hrát na Coppolu, ale pořád je film natočený s citem pro dobu, ve které se odehrává.Lokace, výprava a kostýmy jsou špička stejně jako herecký ansábl.Od filmu jsem určitě čekal podstatně víc jako od celku, ale od Deppa sem čekal přesně tohle, nejlepší herecký výkon roku 2015 a jestli nebude ani nominovaný na Oscara, už to bude vážně směšný.Docela mě pobavila Juno Temple, její agent musí bejt fakt sympaťák, jelikož sem tuhle holku viděl ve dvou filmech a pokaždý hrála tupou kurvu :) 80%.(30.12.2015)

• Yoshitsune

Jo mafiáni a gangsteři to nemají lehké, když někoho v sedě nestřílí nebo ve stoje neškrtí, tak jedí steaky a nebo si povídají o tom, co teda bude dál. No myslel sem si že dostanu Scarface a dostal sem mluvení, mluvení, mluvení, mluvení a zase mluvení. Občas někdo umře, většinou zezadu, nečekaně a je to takové nudné, ano v polovině je sice drsné vyřízení jednoho práskače. Ale to je vše, příběh byl sice fajn, postavy mně taky bavili, ale byla to fakt nuda.Depp co by vztahovačný psychopatický magor, sice fungoval na jedničku, ale celé to jeho šílené já, tak nějak vyznělo do prázdna. Edgertonův propad do temnoty, byl taky fajn, ale zase tak jako u Deppa to nikam nevedlo. Je to sice drsný, temný, Depp je slizký magor, ale žádná akce, žádné drsné vyřízení, žádné napětí, nikdo komu by se dalo fandit, prostě žádný Tony Montana. Film postrádá tohle živočišné kouzlo https://www.youtube.com/watch?v=MWnz1yU1JWg které by měl mít každý takový film na tohle téma.(11.10.2016)

Johny Depp se po deseti letech nějakým nedopatřením octnul v normální roli. Není pirátem, kadeřníkem, upírem, indiánem ani pirátem. Je to gangster... rovnou ten největší v historii Bostonu. Sice má na sobě tradičně tolik makeupu, že by to stačilo na natření jachty, jeho výkon ale hravě strká do kapsy všechny ty kokoty, který ztvárnil doposud. A je to fajn! První polovina filmu je dokonce víc než skvělá. Jakmile ale už není koho vraždit, film upadá do rutinní dramatický krimi kaše, kterou známe ze Zákona a pořádku. V rámci žánru se tedy nic světobornýho nekoná, je ovšem příjemnou změnou vidět zase něco, co se nezabývá zbytečnostma a jede si to ryze onen brutální příběh jednoho a mnoha lidí, kteří v touze po moci zrazovali a mordovali koho mohli. Nuže technicky a herecky bezchybný, scénáristicky ale všechna esa padnou v první hodině a pak už není moc na co koukat. Slabší čtyři.(11.10.2015)

Nikoliv skvělé, ale velmi koukatelný průměr. Chápu, že ne každý může být Scorsese, ale tohle vyprávění plyne na vlně nevzrušivosti, kde za celý film utkví pouze tři zajímavé scény, až si člověk říká něco o promarněném potenciálu. A potom ani nepomůže známá pravda, že film je charismatický tak, jako je charismatický jeho hlavní představitel. Je to škoda, protože Depp je fan-ta-sti-cký. Ten jeho pichlavý, zlověstný pohled, stačí, když na vás upře zrak, promluví a strachy lezete po stůl. Skvělá práce, Johnny, škoda jen, že film samotný s tebou zdaleka nedrží krok.(5.4.2016)