Black Mass: Špinavá hra

• Nový Zéland

• Austrálie

Krimi / Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2015, 123 min

Nikoliv skvělé, ale velmi koukatelný průměr. Chápu, že ne každý může být Scorsese, ale tohle vyprávění plyne na vlně nevzrušivosti, kde za celý film utkví pouze tři zajímavé scény, až si člověk říká něco o promarněném potenciálu. A potom ani nepomůže známá pravda, že film je charismatický tak, jako je charismatický jeho hlavní představitel. Je to škoda, protože Depp je fan-ta-sti-cký. Ten jeho pichlavý, zlověstný pohled, stačí, když na vás upře zrak, promluví a strachy lezete po stůl. Skvělá práce, Johnny, škoda jen, že film samotný s tebou zdaleka nedrží krok.(5.4.2016)

"To ti ta vesta vážně moc pomohla, ty hovado !!" ;) Rozkošně (ne)zajímavá gangster Ka zatím se výborně jevícího tvůrce Scotta Coopera, který jednoho dovede potěšit promyšlenou a vypiplanou stylistickou a formální stránkou snímku, znechuceně odtažitou, zdánlivě chladnou a narativně fragmentickou, a zároveň rozhodně i odradit mainstream s největšími fans Johnnyho Deppa, který si obzvlášť užívá tu svoji úchylnou zrůdu, zřetelně i pro něj hodně atypickou roli, tím mocným vzpíráním se ani ne tak žánrovým konvencím, jako spíš (vše)diváckým očekáváním.. Scott Cooper se tváří jako především režisér vzdávající hold starosvětským žánrovkám, aby je však spíš vlastně velmi šikovně komentoval.. Skvostným hereckým obsazením i těch zdánlivě nepodstatných rolí, jimž samozřejmě vládne Kevin Bacon či Peter Saarsgard s Benedictem Cumberbatchem, nejen mate diváka, ale také dává najevo, s jakou láskou ke svým projektům přistupuje, aby je zároveň učinil vlastně velmi kompaktními a konzistentními.. Velká spokojenost !!(12.2.2016)

Johny Depů v roli, kde bych ho rád viděl alespoň jednou za dva roky! Konečně opustil pohádky a hraje špinavou hru Bostonu a je z něj zásadový gangster s charismatem a smrtí v očích. Velmi pěkně zrežírováná prohnilá mafiánská opera rozehrátá mezi mafií a FBI, aneb jak si dva kámoši z dětství padli do noty a ovládli nejen Boston. Heslo "zradíš zemřeš" platí víc, než kdekoliv jidne a je z části jakýmsi nosným kamenem příběhu. Je to prohnilé a sadistické, ale skutečné, z čehož může mrazit. Náramně mi to sedlo, popravdě o dost víc, než podobně laděné Legendy Zločinu. Velká škálá známých herců pak příjěmně potěší. PS: Skutečnost, že James Bulger unikal federálům 17 let, značí, že byl velký kápo. 4,5* a velká spokojenost.(11.3.2016)

Po pojmech bostonský škrtič, bostonská mlátička, by mohl vejít v povědomí i bostonský nechuťák. Čistá esence zla bez emocionálních výlevů se na dvě hodiny intenzivně rozprostře před divácké bulvy. A divák neuvěří, co provedli maskéři s ženským idolem. Johnny Depp umí tak dokonale pouštět hrůzu, že herci, co mají Oskara, většinou za nic, by mu ho měli roztřeseně podat a poděkovat mu, že je nechal naživu. V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století si jižní Boston podmanil jediný muž -zločinec s velkým Z- Jimmy "Whitey" Bulger, který se svojí sebrankou uměl záškodnicky kšeftovat, ale pak jednoho dne uzavřel jeden osudově blbý kšeft. Vyhandloval totiž s FBI spolupráci, v níž byl za informátora federálům, i když on striktně trval na tom, že práskači a udavači se mu hnusí. Vnímal spolupráci s FBI jen jako obchodní dohodu výhodnou pro obě strany. Z bostonských ulic měla být vymýcena nežádoucí mafiánská sebranka z Itálie. Proto byl překvapen tím, když jednoho ne moc hezkého dne vyšel o jeho spolupráci kompromitující novinový článek, který jej utvrzoval z toho, v co nikdy nedoufal. Bylo načase vyklidit pozice. Příběh irského zločince se začíná odvíjet ve chvíli, kdy jsou jeho kumpáni už pochytáni a podrobeni výslechu. V jeho biografii se vyrojí množství postav, v nichž se lze orientovat poměrně snadno. Ve filmu není slabého hereckého výkonu. Po Deppově charakteru je nejvíce v popředí zvláštní agent John Connolly, který vedl celou akci i dohodu. Se zločincem jej pojilo přátelství z dětství, určitá loajalita, kterou pochytíte až z filmu. Joel Edgerton samozřejmě vedle Deppa neměl nejmenší šanci zaujmout, ale zvládal být neotravný. Ostatní postavy jsou dobré, zahrané známými herci, ale buď se dějem jen prosmýknou, anebo zmizí, aniž by bylo zřejmé, co se s nimi stalo. Jedním takovým zářným příkladem je i zločincova osudová žena ztvárněná Dakotou Johnson, která se sice ve filmu padesátkrát nesvlékne, ale i tak byla zajímavá, ale hlavně, po jisté tragické události s Jimmyho potomkem, už dál o ní ve filmu nepadlo ani slovo. Film má dost pomalé tempo vyprávění, jenže to tempo filmu nic neubírá. Divák stihne zírat na dobově vymóděné postavy, neutěšené ulice nasáklé zločinem i Jimmyho vražedné běsnění. Režisér nepříliš zvučného jména Scott Cooper zachoval filmu realistické vyznění. Jediné, co u mě působilo pochyby, byl bratr Jimmyho, který byl senátorem. Benedith Cumberbatch byl postavou, která sem prostě nezapadla. Kontrast mezi oběma bratry nezapůsobil. Nechtělo se mně věřit, že chlapci z jednoho vrhu můžou být tak povahově a sociálně rozdílní. Snaha Jimmyho nějakým způsobem polidštit skrze bratra, alespoň já jsem to tak vnímal, vůbec nefungovala, i když se chlapci měli rádi. Nicméně, film můžu doporučit. Má v sobě intenzivně dokonalého Johnnyho Deppa, autentické vyznění příběh rozhodně nepostrádá, i když fyzickou podobu se skutečným Bulgerem, byste hledali marně. Ti, kteří film strhali, nebylo vlastně proč, by zvládli natočit maximálně vodu z kohoutku, nikoliv natočit film. A těmhle ksindlům se vlastně Jimmy "Whitey" Bulger ďábelsky směje. 80%(8.12.2015)

Obdobné zklamání jako Legendy zločinu. I zde by slušela o půl hodiny kratší stopáž, i zde jsou náznaky nesoucí punc old school gangsterek. I zde to celé drží pohromadě pouze Depp (ve druhém případě to byl Hardy), ale jinak nemá Black Mass co říct. Byl jsem nesmírně rád, že uvidím Deppa v "normální" roli a dokonce na oblíbené téma, ale jedna zajímavá postava na dvě hodiny nemastné/neslané kriminálky je málo - 60% a jasným králem podzimu zůstává hypnotické veledílo.(20.11.2015)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 9. (MikaelSVK)

• - Billy Bulger skončil ako senátor a prijal miesto dekana na Massachusettskej univerzite. Po prevalení faktu, že komunikuje s hľadaným bratom musel rezignovať. (Jadro)

• - Billy Bulger (Benedict Cumberbatch) říká v úvodu filmu, že zemřela paní z Baker Street. Baker Street je proslavenou domovskou ulicí Sherlocka Holmese, kterého Cumbertbatch hraje v britském seriálu Sherlock (od r. 2010). (FTP)