Black Mass: Špinavá hra

Black Mass

Black Mass: Špinavá dohoda

Krimi / Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2015, 123 min

Johnny Depp konečně září v roli, která mu sedla jak dobře mířená facka. Zastínil tím svitem brilantní osazení tohoto filmu, zejména Joela Edgertona či Benedicta Cumberbatche. V každém záběru, ve kterém se Johnny mihne, stoupá kvalita filmu o nějakou tu kouřovou píď vzhůru. Jediné co sráží tento film na kolena, je dle mého usouzení zbytečně dlouhá stopáž. Tuším, že po lepším střihu, by tento film získal na svižnosti a nemusel by upadat jak stoletý prach na poličku. Film Black Mass si, ale i přesto získal moji pozornost, která je k tomuto kousku přitahována jak střelka k severu, neb Johnny byl svižný akurátně.(19.11.2015)

Z počátku mě to strašně nebavilo a ptal jsem se sám sebe, čím to je, protože zdánlivě všechno v tom filmu je jak má být - perfektní obsazení, kostýmy, hudba i kamera. Když už jsem skoro uvažoval, že se zvednu, protože ze mě ten film stále nedokázal dostat žádné emoce a neměl žádnou atmosféru, nakonec mi to nedalo, přemohl jsem se a postupně zjistil, že mě to přibližně od druhé půlky, když se pomalu začne utahovat smyčka, začalo docela hodně bavit, a ke konci mě to už vyloženě dostalo. Johnny Depp je v tom děsivém makeupu naprosto démonický, ale pro mě byl hlavní hvězdou filmu překvapivě Joel Edgerton, jehož herectví i postava mě bavily neskonale víc (ostatně není to tak dlouho, co jsem zde vyjádřil uznání jeho režijnímu debutu Dárek). Pravověrní fandové Johnnyho Deppa si zde asi přijdou na své, ale osobně se stejně nemůžu ubránit dojmu, že čím víc kritiky na tenhle film si přečtete, tím víc se vám bude zdát horší - na to, jak je dlouhý, se toho v něm vážně moc neukáže, a člověk má v závěru nakonec spíš chuť pustit si zase po letech nějakou starší osvědčenou klasiku na spravení chuti typu L. A. - Přísně tajné (1997), Nelítostný souboj (1995), Obvyklí podezřelí (1995), Mafiáni (1990), Americký gangster (2007), Zjizvená tvář (1983), Neúplatní (1987), Příběh z Bronxu (1993), apod. - zcela jistě jsou mraky lepších filmů tohoto typu než Black Mass.(18.11.2015)

Johny Depů v roli, kde bych ho rád viděl alespoň jednou za dva roky! Konečně opustil pohádky a hraje špinavou hru Bostonu a je z něj zásadový gangster s charismatem a smrtí v očích. Velmi pěkně zrežírováná prohnilá mafiánská opera rozehrátá mezi mafií a FBI, aneb jak si dva kámoši z dětství padli do noty a ovládli nejen Boston. Heslo "zradíš zemřeš" platí víc, než kdekoliv jidne a je z části jakýmsi nosným kamenem příběhu. Je to prohnilé a sadistické, ale skutečné, z čehož může mrazit. Náramně mi to sedlo, popravdě o dost víc, než podobně laděné Legendy Zločinu. Velká škálá známých herců pak příjěmně potěší. PS: Skutečnost, že James Bulger unikal federálům 17 let, značí, že byl velký kápo. 4,5* a velká spokojenost.(11.3.2016)

Dvouhodinová konverzační rekonstrukce skutečných událostí, kde je vše naprosto v pořádku, ale zároveň nás vůbec nic nepřekvapí a výrazněji nevytrhne z letargie monotónního a citově odcizeného vyprávění. S postavami se neztotožníme, pouze jejich předem načrtnuté osudy sledujeme okem nezainteresovaného soudce, stejně jako to dělá záměrně strohá režie. Potěšil bravurní výkon Deppa (takhle se hraje očima), dobře napsané dialogy a hudební podpis Junkie XL, ostatní zůstává výrazně ve stínu klasických děl hollywoodské mafiánské školy...(1.7.2016)

Black Mass rozpráva typický mafiánsky príbeh, akých sme už videli dosť, preto z tohto pohľadu nejde o nič mimoriadne. Pochváliť však treba atmosféru vtedajšej doby, ktorú tvorcovia vystihli výborne no a nepochybne výkon J. Deppa, ktorý si pripísal na konto ďalšiu z jeho nezabudnuteľných postáv. Chladné netypické oči, hrubé obočie, plešina... je zmenený na nepoznanie a jeho pohľad hovorí za všetko. Dá sa povedať, že svojou postavou film zachránil, pretože príbehovo to nie je nič moc. 60%.(7.8.2016)

• - Slovo "fuck" zazní ve fimu 254krát. (anuki)

• - Jedná se o čtvrtý film, ve kterém Johnny Depp ztvárnil skutečnou postavu z prostředí organizovaného zločinu, když si zahrál zločince Whitey Bulgera. Předchozí byly Donnie Brasco ve filmu Krycí jméno Donnie Brasco (1997), George Jung ve filmu Kokain (2001) a John Dillinger ve filmu Veřejní nepřátelé (2009). (Punisher)

• - Billy Bulger (Benedict Cumberbatch) říká v úvodu filmu, že zemřela paní z Baker Street. Baker Street je proslavenou domovskou ulicí Sherlocka Holmese, kterého Cumbertbatch hraje v britském seriálu Sherlock (od r. 2010). (FTP)