Black Mass: Špinavá hra

Black Mass: Špinavá dohoda

Krimi / Drama / Životopisný

USA / Velká Británie, 2015, 123 min

• JohnCZ

Sice jsem počítal, že se jedná o v rámci žánru slabší kousek, ale že bude Black Mass takhle nudný a bez drajvu, tomu jsem nevěřil. Johnny Depp se svým ďábelským vzhledem je skvělý, ale děj filmu jeho pořádně nevyužívá a vlastně ho jen stereotypně ukazuje jako hajzla, co jde přes mrtvoly. Žádné nadšení pro věc, minimum napětí, žádná překvapení ani zapamatování hodné scény - jen tuctová přímočará a navzdory tomu i docela nepřehledně odvyprávěná báchorka. Škoda.(6.5.2017)

Další vzestup a pád? Možná. Nebál se špinavé práce, bohatl na lichvě, hazardu a obchodu s drogami. Byl nemilosrdný, bezohledný, nevypočitatelný. A policie po něm pátrala dlouhé roky. V létě léta páně 2011 šéfa bostonského gangu Jamese Whitey Bulgera dopadla, u soudu čelil podezření, že zabil 19 lidí. Místy nekompromisní gangsterka, která by si ovšem zasloužila pečlivější vedení, aby se aspoň v některých pasážích dostala pořádně pod kůži. Celistvější filmový tvar prostě chybí, o tom žádná. Některé vedlejší postavy navíc nejsou vůbec využité. Jen se zneužívá herecké jméno (kupříkladu Cumberbatch nebo Johnson), které za nimi stojí. Režisér a scénárista Scott Cooper, jenž stojí za slušným thrillerem Out of the Furnace, který je trpělivý i soustředivý, se nechal inspirovat skutečným příběhem irského mafiána. Johnny Depp je slušný, pokud má být tohle po těch mdlých přešlapech pokus o návrat, tak beru. Jako první krok je to místy i fajn. Pokud přejdeme tu občasnou vypravěčskou rozplizlost.(22.10.2015)

Když zrovna někdo někoho nevraždí, tak je to slušná nuda. Deppův Whitey Bulger nějaké to charisma má, ale zbytek film je tak nějak utahaný a bez nějakého hutnějšího děje. Závěr bez jakékoli pointy mi přišel dost odfláknutý, prostě film začal - a uplynul, hotovo - konec - titulky. Bez jakéhokoli vzrušení akcí nebo strhujícím příběhem jsem film "absolvoval" a s klidem ho zapomenu. Depp nemá tak výraznou roli jak jsem čekal, ale to že nehraje Jamese "Sparrowa" Bulgera je velké plus. Snad už je Johnny poučen a tohle je taková první vlaštovka.(21.10.2015)

"Co takhle ten klub od něj odkoupit? - Zkoušel jsem, nechce. - A jeho vdova by prodala?" V mládí jsme si na ulici taky hráli na policajty a na zloděje, ale zůstaly nám z toho jen vzpomínky na ono pověstné pif paf. Jimmy, Bill a John však v dospělosti dokázali proplést zločin s FBI a politikou tak dokonale až by se z toho jednomu zvedl žaludek. Jenže žijeme v době, kdy se uvedené propojení stalo standardem a každý významnější šmejd si platí svého kriminalistu, státního zástupce a politika, aby nemusel za mříže pokaždé, když ho někdo obviní z malicherností jakými jsou prodej drog, sázkařské podvody, vydírání nebo vraždy. Mně je tedy u podobných snímků spíše smutno, zábava žádná, sympatická postava nikde (omlouvám se agente Wyshaku) a tak jsem alespoň rád, že život zakončil tuto historku z podsvětí ku spokojenosti občana řádně platícího daně.(14.3.2016)

Tak tomuhle říkám "reálný" ponor do jižního Bostonu, místa, kde bylo v osmdesátých letech minulého století poměrně rušno. Proč? Protože nic nebylo přepálené na úkor skutečného příběhu o jednom z nejhledanějších gangsterů Jamese Bulgera. Johnny Depp sice nebyl skromný, co se týká honoráře, ale dobře udělal, že to nakonec vzal, protože hrál Jimmyho naprosto bezchybně a já jsem ho dokonce při počátečních záběrech vůbec nepoznala. Faktem je, že byl alfou a omegou celého hereckého týmu. Pozorovat jeho tvář při různých nepříjemných úkonech a rozhodnutí, byl skutečný zážitek i když ne zrovna oku lahodící. Plus styl vyprávěnou formou byl taky vítanou změnou v podobně laděných filmech, takže u mě velká spokojenost.(22.10.2015)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Massachusetts. (MikaelSVK)

• - Billy Bulger skončil ako senátor a prijal miesto dekana na Massachusettskej univerzite. Po prevalení faktu, že komunikuje s hľadaným bratom musel rezignovať. (Jadro)

• - Slovo "fuck" zazní ve fimu 254krát. (anuki)