Gangster Squad – Lovci mafie

• USA Gangster Squad (více)
USA, 2013, 113 min

Mafián Mickey Cohen platil v polovině 20. století za nejmocnějšího a také nejbrutálnějšího bosse na západním pobřeží Spojených států. Učil se od Al Capona a v Los Angeles kontroloval kšefty s drogami, prostituci i odbory. Město se tak ocitá pod jeho nadvládou. Má pod palcem skoro všechny, včetně policie a soudů. Jedinou výjimku tvoří policejní náčelník, který pověří seržanty O'Maru a Wooterse sestavením speciálního týmu pěti nebo šesti mužů, kteří se pokusí zničit Cohenovo impérium, aniž by měli oficiálně něco společného s policií. (TV Nova)

lamps

Po prvních negativních reakcích jsem čekal nějaký průšvih, ale ono je to jen natočeno úplně jinak, než se asi očekávalo. Žádný Scorsese a jeho typická preciznost, žádný De Palma a skvělá psychologie všech postav. To jenom žánrový fanda Ruben Fleischer si nakreslil na papír místo scénáře thompsona, vrazil ho do ruky partě prvotřídních herců a skoro dvě hodiny je nechal vydovádět v takovém stylu, jakému mohou z poslední doby konkurovat jen druzí Postradatelní. A to všechno ještě na pozadí velmi autentické retro atmosféry a chytlavého Jablonskyho soundtracku, který dává akčním scénám větší šmrnc. Klišé střídá klišé, všichni herci s výjimkou extrémně přehrávajícího Penna si vystačí se dvěma výrazy a Emma Stone už je jen takový bonbónek, bez kterého bychom se tentokráte docela dobře obešli. Ale, a to je z mého pohledu u produktu filmové ZÁBAVY dost důležité, člověk se u toho nenudí takřka ani na chvíli. Zde je to sice ten druh provinilejší zábavy, kdy si dobře uvědomujeme, že jsme svědky přeblýskaného, přestylizovaného a převelice hloupého hollywoodského byznysu, ale jeho negativní dopad na mou skromnou diváckou inteligenci nebyl nakonec až tak přemrštěný, jak jsem se obával... 65% ()

Pepinec

Hm. A co teď? Mám předstírat, že jsem nikdy žádnou gangsterku neviděl a tak nevím, jak to ve správné gangsterce chodí? Mám jásat nad vypálenými kulkami, které minuly cíl? Nebo mám snad slintat jen proto, že se tu Emča Kamenová promenuje v červených šatech s rozparkem až k žebrům? Dobře, to poslední fakt můžu, protože Emička zase jednou vylepšila reputaci svého jména, které tak děsivě ničí pes mojí tety. No ale zbytek si strčte za klobouk, tohle bylo jako souboj dvou malých kluků v kašně s vodními pistolkami. ()

Big Bear

S tímhle filmem mám problém. Mám moc rád filmy o mafiánech. Nejraději mám ty z té klasické mafiánské éry dvacátých až třicátých let. A mám rád Seana Penna. Film nám sice vykresluje až poválečnou Ameriku roku 49, ale stále je to doba, kdy v barech hrají orchestry zlehounka vytlačované rock and rollem, parkety brázdí elegantní páry, kdy klobouky hrají prim a ulice osvícené stovky neónových reklam jsou plné neskutečných bouráků s obřími blatníky a kulatými zadky... Rovnou říkám, že vyseknout tu dobu se tvůrcům podařilo vyseknout naprosto dokonale. Milovník toho období si bude chrochtat blahem, vše je zmáknuté do nejmenších detailů. Do těchto kulis je rozehrán příběh o mafiánovi majícím pod palcem L.A. - Cohenovi. Kromě jednoho z vedoucích poldů je celé město zkorumpované. Cohenovi jdou na ruku soudci, advokáti, podplacená policie mu dělá ochranku při jeho kšeftech a v jeho podnicích. Je sice pár poručíků a seržantů, co každý den vedou svoji válku se zločinem, ale sami nevěří v nějaké zlepšení situace. A to tím více, když je jejich šéfové poučují, že Cohenovi se do zelí neleze. Z těchto morálně čistých poldů je utvořena jednotka lovců mafie. Má jediný cíl. Těžce šlapat Cohenovi na krk, omezovat mu kšefty a to tak dlouho dokud nepadne... Začátek vám může připomínat Sedm statečných i Tucet špinavců.. Stejné je i to, že jednotka je ofiko neexistující, takže v případě úmrtí v akci žádné čestné pohřby, žádné medaile, žádná povýšení... Odměnou má být jen dobrý pocit z čistého města. --- Koncept je tedy vskutku jednoduchý, divák brzy zjistí, že i přes skvěle provedené prostředí je děj jednoduchý až tupý a že to celé drží hlavně na skvostném vizuálu. Navíc hrdinové trpí nesmrtelností a tak celkem běžně je možno vidět jak jeden borec s kolťákem pokosí bandu mafiánů s thopsonama v přestřelce přes ulici. Granáty je bouchnou a řachnou, ale mnoho škod nepáchají... Zažijeme pár efektních honiček, ale nezbavíte se dojmu, že vše už tu jednou bylo. K tomu je třeba připočíst neskutečně drsné kecy jak mafiánů, tak poldů z protimafošské skupiny. Na co jsem alergický jsou zpomalené záběry v řadě kráčejících a drsně se tvářících mužů, zatímco za nimi v ohnivých koulích vybuchují cíle jejich akce... Toho si tu bohužel užijeme dost. Zkrátka abych to shrnul. Film padá z pitomým příběhem, někdy dost podivným a neuvěřitelným chováním hlavních akterů. Co vysoce hodnotím je vizuál. Škoda té schematičnosti a málo promyšlené zápletky. Takhle jak to je je to jen taková gangsterská oddychovka, u které je lepší si moc nevšímat průpovídek hlavních hrdinů a moc nepřemýšlet. Za tu Ameriku roku 49 dávám 4 hvězdy, ale celkově je to jen tak tak... Čtyři štěnice s odřenými drátky. * * * * ()

playboxguest

Tak nemůžu říct, že bych se nebavila, ono je to totiž celé moc pěkně natočené, co se nejen prostředí, pohyblivosti kamery, efektů i herců týče. Ale já se prostě při filmu ani po něm nezbavila dojmu, že si z něj za pár dní mnoho nevybavím. 70% ()

Boogeyman

Stylové gangsterské béčko jako by Snyderovi z dílny vypadlo. Příběh je tupej jako průměrnej wrestler, ale ta šou kolem toho je pastvou pro smysly. ()

Madsbender

Dnes sa pozrieme na stručný návod, ako profesionálne pokaziť sľubnú gangsterku a stále zarobiť balík. 1.: Do úlohy hlavného záporáka nastrčiť Seana Penna (a nezabudnúť preňho angažovať maskéra mutantov do filmov Uwe Bolla). 2.: Obsadiť Ryana Goslinga (ženské publikum), Emmu Stone (mužské publikum) plus dvojicu Mireille Enos a Michael Peña (náročné publikum - seriál Zločin a filmy ako Patrola alebo Hrdinovia a zbabelci), predsa z nich za jeden tupý film v kinematografii neubudne. 3.: Miesto dôkladného budovania autentickej atmosféry všetko vyumelkovať a vytvoriť gýč tak trochu v štýle Spielbergovho War Horse. Odporúča sa umocniť nevýraznou priemernou hudobnou produkciou v štýle 30. - 50. rokov. 4.: Do prostoduchého a priamočiareho scenára napasovať čo najviac od prvej minúty absolútne retardovaných dialógov a zo zvyšku filmu vytvoriť pre istotu "drsnú kriminálku" prekladanú štýlovou akciou, aby to náhodou niektorého z hercov nezvádzalo k nadpriemernému výkonu. 5.: Na záver prihodiť nejakú tú krv, jedného černocha do partie (aby sa nepovedalo, že sme rasisti) a najkratšiu scénu teatrálneho umierania v histórii filmu. Budem však zhovievavý a jednu hviezdičku navyše z milosti ponechám. 10% ()

sheen

Přesně to, co jsem si od tohoto filmu přál. Film nabušený charismatickými policajty, krásnou akcí, jak přestřelky, tak honičky byly super. Nechyběl ani nagelovaný Ryan Gosling a řinčení Thompsonů. Takový slabší Neúplatní :) ()

Indiana

Zklamání, totálně nevyužitá herecká sestava (k tomu nudící Gosling, kterej už mě přestává bavit a ve zpomalenejch záběrech rozbíjí mafiánům držku a do toho decentně balí holky), akční scény totálně bez nápadu a bez šťávy a k tomu nulová atmosféra (zlatí Neúplatní). Nejlepší tu byl Robert Patrick :). ()

Rosaviva

A mě se to docela líbilo. Mafiánské filmy zrovna nejsou můj šálek kafe a dívala jsem se na to jen kvůli Ryanu Goslingovi a Emmě Stone, ale ono to docela šlo. Poměrně rychle to utíkalo a za všech mafiánských filmů co jsem viděla byl asi ten nejlepší. 4* ()

-OverLord-

Jako fanoušek filmů o mafiánech, hráč Mafia I a II a ještě třeba L.A. Noire, což tady taky docela sedne, jsem si prostě spokojeně pomlaskával. Ačkoli nebudu rozhodně popírat, že jsem čekal o trochu víc - možná ještě větší nářez, víc vystřílenejch zásobníků, víc lehkejch holek, víc prostoru záporákům a dalších mafiánskejch strastí a slastí. Potenciálu tam bylo opravdu mraky. Rozhodně jsem nečekal novodobou náhradu za legendární snímky, který tu každej druhej musí nutně napsat, i když nechápu proč. Možná jenom nerad srovnávám nesrovnatelné. Čekal jsem dobovou nakládačku plnou Plymouthů, Thompsonů, chlastu, drsňáckejch keců a sprostejch slov, a to jsem taky dostal. Je to lehkej a dobře stravitelnej akčňák, kterej je skvěle doplňovanej o humor, historický poznatky a tak vůbec. Ono když si o tomhle přečtete něco málo na wiki, tak zjistíte, že z tohohle pohledu je to zvládnutý docela dobře - milostný aféry Johnnyho Stompanata, Lauren Bacall, Sinatra, Alcatraz, to všechnu tu v malejch detailech je. Záporáci jsou fakt řezníci, klaďasové se s tím taky moc neserou a všechno se to táhne pod štítkem "inspirováno skutečným příběhem". Tohle je jednou za uherskej rok solidní gangsterka, pokud nebudu počítat Lawless, který se odehrávalo víceméně mimo mafiánskou scénu a mělo úplně jinou atmosféru. Sice se mi to líbilo víc, ale s tímhle se to srovnávat nedá. Naposled, co si dobře pamatuju, tu byla slušná a čistokrevná žánrovka před třema rokama v podání Public Enemies, který taky zrovna ovace nesklidili, ale já to prostě žeru. Kdo má takový filmy rád, tak si to užije tak jako tak. ()

S.Quentin QUALE

Určitě ne nejlepší gangsterka pod sluncem, ale naprosto parádně obsazená nenáročná popcornová zábava. Na Fleischerově režii šlo sakra zapracovat, tady to vázne nejvíc, ale ti herci...senzace. Slaďoučká Emma Stone, sympaťák Gosling, drsňáci Penn, Brolin, Nolte, spousta pořádně slizkých gansterů ve slušivých kvádrech, radost se na celou tuto bandu dívat. Když k tomu přihodím velmi slušně zpracovaná 60.léta - interiéry i exteriéry a řev snad všech variant Thompson submachine gunů, musím se pochválit za volbu návštěvy kina v nedělní večer. 80% ()

HAL

Ještě mnohem hloupější flm než jsem čekal. A to jsem čekal hodně málo. Vyloženě jsem cítil jak mi u toho odumírají mozkové buňky. Ohavný přežehlený vizuál plný plastových panáků ve tmě, spousta zbytečného okecávání a snaha překonat rekord v množství hloupých klišé na minutu stopáže, a když už se střílí, tak z akce není nic vidět... smutné, velmi smutné. 3/10 ()

misterz

Gangsterka, ktorá mala všetky predpoklady na hustú, perfektnú atmosféru.... no premárnila svoj potenciál. Škoda, pretože casting tu bol naozaj skvostný, vidno, že každá postava bola starostlivo vybraná, aby oslovila určitú časť divákov. Dejová linka ale bola až príliš stereotypná, aby sa to pretavilo do niečoho zmysluplnejšieho. A to nepočítam tie klišé, napríklad smrť chlapca, ktorá bola potrebná na pripojenie neohrozeného Goeslinga k bande .... Budem veľkorysý, priemer. 60/100 ()

2-Xtreme

Keď vypnete mozog, tak ide o celkom pozeratelnú vec, ktorá neurazí a pobaví. Presne toto b y som napísal keby sa v tom filme aspoň niekto snažil, žiaľ nesnažil. Trailery boli skutočne dosť nabušené a ako inak zobrazovali v ňom len samú akciu, výbuchy a drsné hlášky. No vo filme samotnom to vôbec nie je, strašne rozhádzané a nekomplexné. Pochváliť musím dobové prevedenie a atmosféru L.A.,no všetko ostatné je iba krôčik od parodovania samého seba. Dialogy na úrovni kriminálok čo chodia na TV JOJ ako na bežiacom páse, hlášky drsnejšie než Chuck Norris samotný a ozaj hral tam nejaký týpek ktorý sa podobal na toho frajera z filmu Drive, len tento mal taký teplý hlas. O deji sa toho moc ani nedá napísať, je jednoduchý priamočiary a vôbec nie prekvapujúci či niečim zaujímavý, chýbalo tam to filmové korenie.. a o nejakom sofistikovanom pláne ako zosadiť šéfa mafie a bla bla. Asi tak nám to odprezentovali vo filme. Inak zaujímalo by ma kto z účastnených hereckých hviezd vôbec čítal scenár. Za triezva nemohli s týmto súhlasiť, alebo aj áno.(?) Takže žiadna pocta Leonemu a De Palmovi či Scorsesemu, skôr parodovnie žánru gangsterka. A ano, strašne ma realita zrazila cca po 20 minútach na zem, očakával som, že to bude trochu solídne a prinajmenšom aspoň zábavné. [Videl v Kine] predpremiéra 30.01.2013 ()

liskam

Přímá záležitost, která vám nedá vydechnout a rozhodně nenudí. Ty dvě hodiny utekli jako voda. Za mě 70% ()

mzss1

Paráda, další novinkový film - tenhle se opravdu vyvedl, především v rámci zmodernizovaného žánru. Takže bych to definoval jako takovou brutální, moderní gangsterku se slušnou a překvapivou dávkou akcí (především zběsilé přestřelky). Film prakticky nemá žádní zápory, žádná hluchá místa. Možná nějaké vylepšení by se tu mohlo najít. Akce je tu dostatečně, nění ji nějak moc, ale o to tady sotva jde. Mile mě překvapilo, že je to takový typ gangsterky, takže na to zde bylo dost akce, čekal jsem ji o dost méně. Navíc přestřelky - těch bylo dost, byly adrenalinové, reálné, drsné, rychlé - bylo jich dost, hlavně finální, velkolpeá přestřelka. R-ková přístupnost výborně zvolená, takže neříkám, že to byl nějak drastický, drsný film, ale krve bylo celkem dost. I nějaká ta brutalita, třeba smrt malého chlapce a tak dále. Nyní popíšu herecké obsazení. Je vybráno opravdu solidně, takže žádný problém s nikým teda nemám. Hlavní hrdina filmu John (Josh Brolin) dokázal ihned zaujmout. Zahrál klidného, cílevědomého poldu, který se nezastaví před nikým. Dále Ryan Gosling. Hrál výborně, toho znám především z filmu Drive, kde podal perfektní herecký výkon. I zde celkem exceloval, především v jedné tíživé atmosférické scéně, kdy kráčel k hlavnímu záporákovi, odhodlán ho zabít. Sean Penn, coby hlavní padouch filmu - též výborná úloha - padla mu jako ulitá. Vzbuzoval určitý, dostatečný respekt, diváka ihned dokáže zaujmout tak, že mu divák přeje hned smrt. Potěšila mě i úloha pistolníka, kterou zahrál Robert Patrick, kterého téměř vždy rád ve vedlejších úlohách uvidím. Samozřejmě nejvíc se mi Robert Patrick líbil ve druhém Terminátorovi. Ale i ve filmu Okrsek 49, kde zahrál machrujícího hasiče. Zde měl také svouji důstojnou, váženou roli, takže jsem byl spokojen s ním. Potěší i role herece: Michael Peña - ten mě celkem baví, např. ve filmu Patrola nebo Odstřelovač s M.Wahlbergem. Zbytek herců v pořádku. Příběh má film též skvělý. Je to velmi jednoduché, hlavní padouch má pod kontrolou celé město a hlavní hrdinové Brolin a Gosling se svoujo partou ho na vlastní pěst musí dostat. Nuda tu žádná nemůže nastat. Hned od úvodu je tu seznámení s dějem, postavy, vše v pořádku. Hned úvodní Brolinova akce zapůsobý dobrým dojmem, že bude ve filmu i nějaká ta akce. I tu byla jedna automobilová honička, který byla přehledně natočena a měla i dobré nápady s granáty, které odpaloval jeden záporák. Hudba je normální, mohla být teda výraznější, ale v tomto případě nebyla moc za potřebí. Takže dost přestřelek, chytlavý děj, dobré dialogy, příběh mě zaujal ze všeho nejvíc. Napínavé, moderní - co víc si v oblasti tohoto žánru přát. Zápory ? No, moc jich není. Hudba mohla být výraznější, trocha nostlagie mohla být - tím hlavně myslím, třeba úmrtí jedné kladné postavy na konci - vůbec se nic nedělo, postava zemřela a rázem se na ní asi zapomnělo. Vylepšit scénář, dát více nápadů, trochu to stžíti hrdinům, ale to jsou opravdu jen a jen detaily. Potěší i závěrečný souboj Brolin vs Penn. Tenhle finální souboj spíše připomněl box. :-) Takže jsem nesmírně potěšen tímhle skvělým snímkem. Odehrávalo se to v roce 1959, takže prostředí, kostými, auta, způsob jednání a mluva lidí - to vše bylo zasazeno do oné doby výborně. Takže bez dalších průtahů film hodnotím na skvělých a zasloužených 96% = ***** () (méně) (více)

Omnibus

Bonus: komentář doplněný o obrázky Byly v tom i chvíle, kdy jsem se tetelil blahem - podobně jako v Cotton Clubu, při tom památném čísle harlemských negrů stepujících do rytmu štěkotu samopalů. A solidně zpracované byly i scény z běžného „pracovního dne“ mafiána Cohena, byť jsem si v nich spíš užíval ty vedlejší postavy, než Seana Penna. Z filmu Gangster Sqaud by šlo sestříhat snad tucet dobrých trailerů, ve kterých by ani jedna scéna nebyla použitá dvakrát. Jenže celý film pohromadě už nějak neměl ty grády, jaké jsem očekával. A obávám se, že za pár let po tomhle snímku už ani pes neštěkne. Natož samopal. Navíc ta závěrečná řežba, pojatá v duchu nějaké obyčejné počítačové střílečky... A ze Seana Peana šel v traileru docela strach, ale ve filmu už to nějak nebylo ono. (Na rozdíl třeba od Mafiánů, kde mě Joe Pesci přesvědčil, že je schopnej - jen tak, z plezíru - zavraždit klidně i někoho, koho nemá napsaného ve scénáři :-). Shrnuto: nic víc, než poctivé řemeslo. Nezklamalo, ale ani neoslnilo. ()

kingik

Mickey Cohen. Že vám to jméno nic neříká. Přitom šlo o obávaného a mocného gangstera, který se svým gangem na konci čtyřicátých let terorizoval město Los Angeles. Proto byla ustanovena speciální tajná policejní jednotka, tzv. Lovci mafie, která měla zlosyna dopadnout a dostat za katr, kde by si odpykal spravedlivý trest za svá krutá zvěrstva, která napáchal. To, že v záhlaví filmu stojí, že je natočen podle skutečných událostí, beru s notnou rezervou. Gangsterka s comicsovým nádechem. Alespoň tak na mě tohle dílo působilo. Snad za to může výrazný barvotiskový vizuál, nalíčení Seana Penna, aby vypadal značně "comicsově" kruťácky, je to i důrazem kladeným na méně sáhodlouhé dialogy a absencí hlubších charakterů u jednotlivých postav. Však Ruben Fleischer nikdy nebyl typem režiséra, který by se pouštěl do seriózních počinů. Když netočil zábavný horor, vrhl se na černou komedii, anebo třeba na akční gangsterku, jako je tahle. Příznivci onanistických Kmotrů mají pohov, neboť filmem vládne výrazná akční složka. Fleischer s tak elitním hereckým obsazením dosud netočil. Tým, za který kope Josh Brolin, Ryan Gosling, Robert Patrick a spol., je dostatečně sympatický a jsem vděčný, že si nadbytečné hlášky nechal od cesty a zbytečně nepičoval, tudíž film lze brát vážně. A teď k Seanu Pennovi. Hrozilo, že jeho kreace neměla daleko ke karikatuře. Svůj podíl na tom mělo jeho nalíčení, které trochu působilo legračně, ale Penn nějakým zázrakem uměl natolik zdatně a psychopaticky vyšilovat, že jeho Mickey Cohen se následně stal pro diváka mužem číslo jedna. A nebyli ve filmu jenom muži. Čest dam high society hájila luxusní štětka Emma Stone, která byla k opíchání, ač bych nikdy v minulosti na to ani nepomyslel. Čest žen v domácnosti nesla Mireille Enos, ale její role nebyla zajímavě napsaná. Film se rozhodně neupejpal v krvavosti. Byl zvolen přesný poměr. Nechutnost záběrů byla na standardní úrovni. Podle mě se jedná o nejlepší režijní počin ve filmografii Rubena Fleischera. K vidění byla osvěžující gangsterka s vybalancovaným tempem a s pořádným akčním nábojem. Lov na mafiána se povedl. 90% ()

sochoking

''Mickey, kabát...- Nemám utiahnutú kravatu, kurva! Takto na verejnosť ísť nemôžem.'' Sean Penn stvárňujúci gangstra Mickeyho Cohena mal v tomto filme akcent a mimiku ako nejaký idiot. To ho kľudne mohol hrať Sly Stallone! A mimochodom, pri záverečnom dueli medzi Pennom a Brolinom sa akosi nečakane zmenila kamera. Akoby sa im skončil rozpočet, alebo čo, lebo vypadala akoby to točil niekto mobilom. ()

Justice League? Možná za deset let!

Justice League? Možná za deset let!

14.02.2013

Starý scénář se opakuje. Pokusů o zfilmování týmovky Justice League of America (Superman, Batman, Green Lantern, Wonder Woman a spol.) už tu bylo několik, třeba digitálně animovaný film v režii… (více)

Sean Penn jako „agent s povolením zabíjet“?

Sean Penn jako „agent s povolením zabíjet“?

30.01.2013

A bude na to dohlížet Pierre Morel, který se v 96 hodinách postaral o definitivní vstup Liama Neesona do síně slávy největších bad-ass borců? Vypadá to, že Penn potřebuje vydělat na nájem, protože si… (více)

I duchům se líbí Emma Stone

I duchům se líbí Emma Stone

21.01.2013

Guillermo del Toro pilně pracuje na postprodukci své novinky Pacific Rim (to víte, do filmu o souboji obrovských robotů s obrovskými monstry je potřeba dodělat „pár“ triků), ale už se pozvolna… (více)

Spy Hunter našel režiséra, ztratil Rocka

Spy Hunter našel režiséra, ztratil Rocka