První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Saur.us

Česká odpověd na západní výpravné seriály, která ale zaostává prakticky vším, čím ostatní seriály tolik táhnou. V rámci kriminálky předvídatelné, v rámci vztahů a intrik 1000x ohrané a příšerně překombinované. Postelové scény zbytečné a duchařská zápletka naprosto nepatřičná (jakoby to příběhově nešlo vyřešit elegantněji, každopádně o té chvíle seriál padl ještě o patro v propadlišti dějin). V obsazení vše zachraňuje především J. Vlasák a J. Vyorálek a částečně i V. Architeva. Zbytek komparzu v čele se sice krásnou ale stále ordinační M. Plánkovou už jen tak sekunduje. Hlavní alfasamec, slovák J. Koleník, sice vyzařuje jakési charisma ale určitě by se u nás našel vhodnější kandidát. Ve výsledku jsem měl po skočení seriálu rozporuplné pocity. Slabý scénář trápí seriál už od začátku a to se nakonec promítlo i do finálového rozuzlení, kde je osud některých postav dořešen opravdu podivně. On vůbec ten scénář je tak zvláštně zvrácený, vina a trest funguje tak na půl, cizoložectví ospravedlňeno láskou z mládí. Je dobře, že problémy s DPH zastavili natáčení další série, třeba se ušetřené peníze dostanou do lepších rukou. Když první republiku, tak jedině z rukou četníka. ()

Bozvav

první série byla jen nudná, druhá séri už byla zoufale nudná a třetí série už jenom zoufalá. pominuli historické nepřesnosti nejen po kostýmní stránce, ale i zvyové, tak největší problém vidím v dějové lince. ta moc nefungovala ani v první řadě, natož v těch dalších. Za mne dvě hvězďule. ()

Chundys

Po první sérii, která byla suprová, tak to byla jedna natahovaná kaše na dvě série. Přitom První republika jako taková, je doba velice zajímavá a seriál měl celkově na víc! ()

inutihar

Co to proboha bylo? Chápu, že to není dokument (ani jsem ho nečekal), ale těch chyb jak v dobových reáliích (jazyk, kostýmy, účesy... - copak autoři neviděli aspoň nějaké dochované dobové záběry?), tak v provedení (CGI triky rvaly oči, ochotničení některých herců bylo nesnesitelné, válečná scéna - to snad ani nekomentovat), co mě během sledování rušily, bylo tolik, že se asi nebudu dívat dál. Opět jsem se přesvědčil, že současná česká filmová a televizní tvorba v naprosté většině za moji pozornost nestojí... ()

JB2203

Tak tohle mi nedá, abych se neozval. Ač jsem na zdejší hodnocení v poslední době již víceméně zanevřel, jelikož se zde spíše než s inspirativní kritikou filmového umění setkávám s diletantskými výpotky rádoby filmu znalých recenzentů předvádějících toliko své nedoceněné intelektuální ego, přesto musím varovat všechny ty, kteří by se snad mohli nechat ovlivnit tolika negativními komentáři: v případě První republiky se bezpochyby jedná o jeden z nejlepších televizních seriálů z produkce ČT, který se v porevolučních letech na obrazovkách objevil. Po stránce technické, scénaristické, herecké a především režijní jde o velice povedenou filmovou záležitost spojující ve funkční celek tradici kvalitní české seriálové tvorby s moderními postupy evropského televizního umění. Bezpochyby lze o mnohých aspektech seriálu polemizovat, o čem však polemizovat nemá cenu je skutečnost nebývalého diváckého zájmu, který (alespoň v mém okolí) seriál zaznamenal. Ono asi nelze zdejším glosátorům vyčítat nedostatek schopnosti postřehnout rozdíl mezi telenovelou a kvalitním romantickým opusem, jelikož tato schopnost závisí především na vrozeném uměleckém citu, a také na intezitě četby, vztahu k výtvarnému, hudebnímu a především filmovému umění. Tedy na jisté míře kritické zralosti, které se - jak vidno - zdejším konzumentům americké postmoderní seriálové produkce jaksi nedostává. ()

oli009

Žádný zázrak to není, to určitě ne, ale pěkný pokus o dobový seriál s trochou kriminální zápletky, jejíž rozuzlení se sice neúměrně a především neskutečně otravně prodlužuje a také s neskutečně trapnými duchařskými scénami. Přesto si myslím, že by byla škoda ho nedocenit. Klidně si tady přiznám, že patřím do škatulky diváků, kteří potřebují dostat týdně svojí "dávku" seriálů, ať už starých, nových, povedených, zkažených, krátkých nebo nekonečných. Prostě mi tahle páteční "dávka" chybí ať už byla jakkoli dobrá, protože zas tak mizerná rozhodně nebyla. ()

yvona

Já pořád nechápu, kde berou někteří diváci tu drzost hodnotit seriál čítající 22 epizod po shlédnutí jednoho či dvou dílů. Asi géniové či co? ()

Romeo5

No mě přijde naopak neobyčejný..Vynechám tu dobu a co do ní nepatří...Celé to na mě působí tak chaoticky až nesmyslně jakoby byli jednotlivé díly poskládané na přeskáčku..V jednom díle ho zavřou a on už v dalším běhá na masopustu..V jednom díle je těhotná a jemu se nelíbí že kouří..O dva díly později se dozví znovu že je těhotná a dokonce s ním ale kam se podělo dítě z prvního těhotenství ? :) Kdo v seriálu opravdu přesvědčivě hraje je malá Kristýna Hocková a té taky patří ta jediná hvězdička a Tomáš Töpfer který tímto dokazuje že se skutečně hodí do české politiky....Jestli jsou ty vstupy do minulosti vzpomínky tak jsem to nepostřehl a jasně to nemá hranu aby to divák pochopil..Pořád jsem koumal jak to že mlady Lébl utekl v 5 díle do ameriky za rodiči a v dalším znovu hraje jako by se nic nestalo...Prostě patos,humus,chaos..Když čtu hodnocení žen na serial zone musím se smát jak to jednoznačně ukazuje a vystihuje problém velké části české populace.A totiž že všichni umí psát, někdo dokonce moc hezky---ale ne každý umí myslet.. ()

HappyDeath

Tak já nevím...reklama jak sviňa na pořad veřejnoprávní televize? Trošku zbytečné bych řekl, ten by se měl vyznačovat spíš velkou kvalitou aby si jej lidi sami vyhledávali. Co je tam aspoň trochu hezké, tak jsou některé kostýmy (vynecháme li samozřejmě svetr Vladimíra z 20tého dílu jak byl zavřený ve vězení, ten musíte přiznat že byl jak z výprodeje Tesco Stores). Snaží se o autentičnost ale třeba mluva tam je úplně v pasti. Navíc z toho co bylo tak na 10-12 dílů pěkné detektivky udělat telenovelu na 22 dílů, tak s tím můžete tak jít max. do pr.... nebo Jižní Ameriky. Pak zase nelogičnost postav, hlavního komisaře který čeká až se to samo vyřeší a kdo mu co řekne (kéžby ho Poirot přehnul přes koleno a zřezal jak malého parchoše) a prozradit vraha 3 díly před koncem? OU.... Zdá se mi, že ten seriál je jako správně špatná česká hospoda. Hold se snaží zavděčit každému a to nikdy nemůže dopadnout dobře. Aneb novodobé seriály pro všechny generace. Bulhar tomu dal na frak ! Snaha se ale cení a proto dávám * . ()

tranquill

Myslím, že tento dramatický seriál s mysteriozní zápletkou se povedl. Ať už v poutavém příběhu, solidních hereckých výkonech nebo v dobovém podání. Druhá série už nic nového nepřinesla, byla už spíše nudná, snižuji tedy hodnocení. ()

Ozzy2

Původně jsem dal po shlédnutí 6. částí jen tři hvězdy.Velice se za to tvůrcům i hercům omlouvám.Po smršti sraček typu Na vodě, a Přístav a podobně si tento nadprůměrný seriál zaslouží plný počet hvězd. Bylo to napínavé od začátku až do konce, dobová atmosféra vynikajíci a herecké výkony byly rovněž pohlazením po duši. ()

FireTight

Na První republiku jsem se těšil, především kvůli samotné První republice. Z prvního dílu však mám vcelku rozpačité pocity. Třeba než jsem se zorientoval kdo je kdo, uběhla dobrá polovina epizody. Nebo ten úvodní rozhovor služek, přišlo mi, jako kdyby byl psaný ve stylu "popíšeme divákovi, jak to tenkrát zhruba vypadalo". A koneckonců, ani ty zpětné flashbacky mi zatím příliš nesedly. Uvidíme příště. Po 2. dílu: Určitě o kus lepší než pilotní epizoda, snad to půjde nahoru i nadále! Po 3. dílu: Když tam začal v jednu chvíli Vladimír (ten, co se vrátil z války) sypat výrazy jako "prachy, ušil boudu, zinkasoval Goldberga", říkal jsem si, jestli to není na tu dobu až moc moderní jazyk. Ale co, dorazila Španělská chřipka, začíná mě to bavit. Po 5. dílu: Ten duch, ten fakt ne. Po 6. dílu: Teda jestli autoři hodlají celé vyšetřování zazdít rozpravou s duchem, tak to potěš koště. Po 1. sérii: Když už jsem si myslel, že se autoři těch duchů konečně zbavili, vrátili se a v tu nejhorší možnou chvíli. Navíc ten konec! Mno, řekněme, že od půlky jsem začal fandit Jaroslavovi a Magdaléně (Vladimír a Klára? Meh...). Nicméně vyšetřování vraždy se mi líbilo, tudíž vcelku spokojenost. Docela se těším na další pokračování. ()

bono22vox

Hodnotit hvězdami je zatím blbost, ale upřímně říkám, že snaha ČT mě oslovila, zatím mě to baví, nutno říct, že s konkurencí od Novy, zatím ČT vyhrává. Jednoznačně. To si přiznejme... ()

quixote

Pokud se tvůrci odvolávali k inspiraci Sňatky z rozumu, Panstvím D. a podobně kvalitními ságami, tak se jim příliš nevede. Poukd snížíme laťku, budiž, své diváky si to jistě najde. Zatímco zmíněné seriály byly pevně usazené a veskrze profesionálně natočené, je První republika zpracována velmi povrchně, i když určitá snaha a vložená práce za tím vidět nepochybně jsou. Oželím kostýmy i výpravu a dám raději přednost dobrému scénáři a uvěřitelným dialogům. Ty jsou opravdu nevěrohodné a místy pěkně kostrbaté, až to trhá uši. Detektivní zápletka je zajímavá, ale tal rozpitvaná a překombinovaná, že přestává bavit. Dívat se na to dá, ale zařazení do "zlatého fondu" ČT určitě nehrozí. Pro mne čistokrevná červená knihovna. A ten název je zbytečně zavádějící. ()

vodnicka

Nešlo by to bez "Ale, Apolenko, vždyť já jsem přece neumřela. - Tak to je divný!" dialogů? :-P Zatím nehodnotím. ---- tak OK - házím jej do jednohvězdičkového pytle, a vůbec mi nevadí, že je seriál za polovinou. ()

kwaicheng

Prostě ordinačka jinak. Trapná znělka, která se snaží napodobit Hru o trůny.... což je ostatně nyní hitem současné české seriálové produkce, že jo, Případy prvního oddělení (Sherlock). Nejhorší je Plánková, pak ten velkej slovák, no prostě, hrajou fakt strašně. Sračka. ()