Sharknado 5: Global Swarming (TV film)

Sharknado 5... Earth 0

(neoficiální název)

Horor / Sci-Fi

USA, 2017, 90 min

• tom.nosek

Obsahuje spoilery. Pátý díl se vyznačuje hlavně tím, že je všude hromada silikonu. To není ani klad, ani zápor, jenom konstatování. Tím, že děj je tentokráte světový, lokace se střídají častěji než v typické bondovce a děje se toho dohromady fakt hodně, jsem se přistihl, že mě to vlastně fakt baví. A když se toho všeho chopí Offspringové, je to asi nejlepší část filmu. Bohužel druhá polovina trochu strádá. Všichni poměrně překvapivě umírají (Nechte proboha už April umřít!!! Je to nejhorší postava všech dob!), Al Roker se objeví snad jen dvakrát, z toho jednou nemluví, a dějová linka se ani neuzavře. Ta absence Ala Rokera z toho všeho spolu s úmrtím Novy bolí asi nejvíc. Každopádně neukončením děje a tím, že je na tom Steve vlastně hůř než na začátku, působí rozporuplně i cameo Dolpha Lundgrena. Cameo samo o sobě bylo ultimátně supr (nečekal bych, že to někdy řeknu, ale za mě se sem jeho cameo hodí víc než předchozí dva díly s The Hoffem), vykrádačka Back to the Future nic extra, ale ta pachuť po neukončeném příběhu tam setrvává. Ve výsledku se ale jedná o jeden z lepších dílů, pětka pokračuje v tradici kvalitnějších lichých epizod a jsem zvědav zase na šestku příští rok.(7.8.2017)

• SOLOM.

Pamatuju si ještě docela dobře na dobu, kdy režisér Ferrante přišel s prvním dílem této série a já z něj byl docela mile překvapený. Přestože Asylum většinou plodí jen samé brakové záležitosti, tak u Sharknada jsem se bavil skoro „královsky“. Ulítlá komedie (nebo spíš parodie) ve které žraloci doslova padali z nebes, mě doslova uchvátila. Taky jsem tomu tehdy dal lehce nadprůměrné hodnocení. Jenže jak už to tak bývá, po docela kladném diváckém přijetí se rozjela hotová mašinérie žraločích tornád a kvalita začala rapidně upadat. Scénáristé se doslova předháněli ve vymýšlení čím dál tím víc ujetějších situací a bohužel humor začal bohužel přepouštět místo trapnosti. Dvojka už byla slabší, ale pořád ještě snesitelná. S nástupem trojky už to však nabralo rychlý spád směrem k odpadu a naprosto otřesná čtyřka už dílo zkázy dokonala úplně. Global Swarming (jak už tento název napovídá) nabídl totální destrukci všeho napříč celou zeměkoulí. Zkáze neujde nejen Londýn, Stonehenge, Kansas, Řím, Japonsko nebo Austrálie, ale i Egypt a slavné pyramidy. Samozřejmě nebude chybět ani pořádná porce jak jinak než ujeté podívané, ve které bude figurovat nejen britská královna, premiér ale i sám papež. Ani zde se však nevyhneme naprosto přemrštěným, nelogickým a trapným momentům, ale na to už jsme si jaksi museli u této série zvyknout. A pokud ne, tak se na to raději nedívejte. Koneckonců tu nechybí ani emoce a úmrtí několika důležitých postav. Nicméně jak je „bohužel“ zřejmé, bude ještě šestý díl, ve kterém se bude cestovat časem, takže ti co se radovali – tak zřejmě předčasně. Ač je i pětka podprůměrnou záležitostí, tak na mě působila o něco lépe, než trojka a čtyřka. 40%(17.3.2018)

V piatom pokračovaní série sa musí legendárny Fin Shepard (Ian Ziering) so svojou rodinou opäť postaviť proti žraločiemu tornádu a zachrániť všetko, čo tento prírodný úkaz ešte nedokázal zničiť. Tentokrát však nie sú v ohrození len jeho blízki, ale celý svet. - Piate Sharknado opäť nesklamalo a bavilo ma asi tak, ako to minuloročné. Na štýle sa nič nezmenilo, ale mal som kvôli tým „kráskam“ pocit, že sa v tomto Sharknade objavilo viac silikónu ako žralokov. Prekvapivo mi v tomto diele scény bez slabých digitálnych efektov prišli celkom schopne odohrané. Tvorcovia konečne obohatili scenár a tentokrát sa dostanú žralokom pod zuby aj viaceré dôležité postavy, takže sa konečne dá vidieť aj nejaká zmena a nie len to, že všetci okolo hlavných postáv umierajú a oni vyviaznu bez ujmy. Pridanie intro soundtracku z The Faculty ma presvedčilo o tom, že si tento horor to priemerné hodnotenie zaslúži. Parádna scéna s Dolphom Lundgrenom pekne nabudila a aj keď to pre väčšinu ludí bude znieť smiešne, ja sa na šieste Sharknado naozaj teším. + Tara Reid + Ian Ziering + herečka z Sharknado 4: The 4th Awakens + herečka z Sharknado 3: Oh Hell No! a Agoraphobia + herec z Sharknado 4: The 4th Awakens + herec z American Horror Story + herec z Ava's Possessions(7.8.2017)

Sharknado se konečně stalo celosvětovým problémem. Naprosto mě fascinuje, kterak jsou tvůrci stále schopní posouvat hranice absurdity s každým dílem výš a výš. Samozřejmě chci být u toho a sledovat, kam až jejich fantazie sahá. Fascinující je i to, že první díl začal s ubohými 30 % a nyní je 5. díl u diváků považován za kvalitnější o 10 %, což znamená z přimhouřenýma očima zlepšení kvality skoro o polovinu. Samozřejmě je to zapříčiněno tím, že debilní diváci, kteří tomuto úžasnému humoru neholdují, postupně odpadají a neprzní mu tak nadále hodnocení. Věčná škoda, že nejsem odpoledním uživatelem drog a alkoholu. Snímek bych si užil podstatně víc. Naprosto šílená záležitost. Těším se na 6. díl.(25.3.2018)

• Necrotongue

No a včil babo, raď! Jak mám napsat komentář, když už to za mě napsal KM Phoenix? Vezmu to takhle, čtyřem předchozím dílům jsem nadělil po hvězdičce, protože mě převelice bavilo, jak tvůrci evidentně věřili tomu, že točí děsně napínavé filmy a jejich totální neumětelství mě rozesmívalo až k slzám. Tentokrát zřejmě reagovali na diváckou odezvu, rozhodli se být záměrně vtipní a zákonitě selhali na celé čáře. Páté Sharknado bylo opět těžkou kravinou, ale zatímco předchozí čtyři kousky byly roztomile stupidní, z tohoto dílu se roztomilost vytratila a zůstala stupidita a přehlídka hereček, které byly opravdu nepříjemným zážitkem pro oko každého, kdo má alespoň základní cit pro estetiku.(14.4.2018)

• - Ian Ziering (Fin Shepard) zobral za piatu časť Sharknada pol milióna americký dolárov z 3 - miliónového rozpočtu, čo je desaťnásobne viac, než honorár aký dostal za prvý diel série. (Raccoon.city)