Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

tranquill

"Ale vždycky to bude klacek z ulice, takže nemůže být můj milý..." Můj milý film to také nebude. Nevím, jestli si tito hlavní"hrdinové" zasloužili takovéto až poetické zpracování. A za to neúnosnou délku dávám ještě hvězdu dolů. ()

Kalimero13

Ufff. 4 hodiny a 10 minut nemusí být vůbec problém, pokud máte zajímavý content. Neumět ale stříhat a scény, které můžou vybudovat atmosféru za 5 sekund natahovat na 20-30, není umění. Pak se není divit té délce. Často se přistihnete, jak koukáte na jeden dlooooouhý záběr, kde se vůbec nic neděje a ten záběr pokračuje další a další sekundu, čas se zpomalí, vy si říkáte, že už nemůže trvat další sekundu a on stále pokračuje a vy se cítíte více a více otupělí. To však není největší problém filmu. Tím je scénář a jeho podání. Příběh nejenom že není zajímavý, on jde do záporných čísel a je doslova tupej, snažící se vyvolat dojem rozmáchlosti a epičnosti. Ne, to že nacpete do filmu 2x tolik obsahu, z něj epičnost neudělá. Spousta scén je tak trapných, že ani herci, kteří se většinou v konverzacích drží (protože herecky to taky není žádná sláva z většiny), to nedávají a vám nezbude, než tiše trpět nebo se prostě rozesmát. Smát se ale nebudete v momentech (a že jich není málo), kdy si scénáristé vymysleli jeden z rádoby vtipných sexuálních vtípků. Na cringe, kdy paninka poznává chlapy na základě jejich přirození, k čemuž se čtveřice chlapů bezeslova srovná do lajny a vytáhne je, dlouho nezapomenu. Ono vůbec vztah scénáristů k ženám je tady uplně na palicu. Takže až budete jako já koukat na příběhově naprosto nesmyslnou scénu znásilnění, které postava nikdy nelituje (přestože má příležitost se kát), ba naopak po letech končí prozřením, že to bylo vlastně super, protože díky tomu mám potomka, tak vězte, že je to jen jedna scéna z mnoha, kde ženy jsou degradovány na kus masa, která vám dá za dortík... doslova. Je to už mé nekolikáté setkání s Leonem. Nemyslím si, že ten člověk točí kvalitní filmy. Respektive je považuji za extrémně přeceňované. Když jsem se doslechl, že mohl točit i Kmotra....ufff. Má to lidstvo štěstí, že nakonec netočil a díky tomu máme v Kmotrovi film, který se kvalitativně s tímto brakem vůbec nedá srovnávat. Kapitolou samo pro sebe je pak hudba. Motiv - nech bejt, cajk. Ale těch zbylých 90%. Opakuju to už po několikáté u starších filmů - to je něco tak otřesného, scén rozbíjejícího. Podivné smyčcové pohádkové až téměř dětské melodie se strkají do scén, které tomu vůbec neodpovídají. Trpí tím spousta filmů staršího data a je to jeden z největších zabijáků atmosféry. Co se musí nechat, tak prostředí je krásné, dobovost z toho jen čiší a s živostí ulic si opravdu vyhráli. Scéna s mostem v pozadí je kompozičně naprostej klenot. To bych si dal jako plakát hned. ()

Pichloza

Čtyři hodiny (s druhým zhlédnutím vlastně osm hodin) pryč. Nelituju ale ani jediné sekundy kterou jsem u tohohle kolosu ztratil. Vedle jedničky kmotra asi zatím nejlepší mafiánskej film co jsem zatím viděl. Má to nádhernou kameru, atmosféru 20-80 let, hudbu a hlavně emoce které jsou silné i neustále jiné i u takových "šedých" postav jako je Noodles. Prostě krása. ()

Dartdevil

Dal bych nevím co za to, aby se mi dostala do ruky původní šestihodinová verze. Poslední Mistrův Film (záměrně s velkým F), a donutí ho takhle stříhat a stříhat a stříhat.... Hanba! ()

Arequipa

Brilantně odvyprávěný příběh čtyř chlapců, z kterých paní bída vychovala úspěšné obchodníky. Příběh velkého přátelství a velké zrady. Přes svou délku mě ani po opakovaném shlédnutí nenudí a něco dalšího si v něm najdu, něco dalšího pochopím. Morriconeho soundtrack je jeden z jeho nejlepších a srovnatelný s jeho slavnějším Tenkrát na západě. Leone tímto filmem dosáhl vrcholu své tvorby. P.S. Scéna znásilnění je jedna z nejodpornějších, co jsem ve filmu viděl. ()

Markinho

Tento film jsem shlédl s neskutečnou radostí, že se dá opravdu natočit fantastický film bez nějakých grandiózních efektů. Skvělý příběh, který vas po celé 4 hodiny ani trošičku nebude nudit. Budete se stále krásným způsobem zžívat s obdobím Prohibice a říkat si, jakou mám smůlu, že nemůžu zažít jen trošičku atmosféru gangsterského prostředí. Korunovací filmu jsou bez vyjímky všechny Herecké výkony. ***** z ***** možných. ()

Patrik200s

Jedna z legendárnych mafiánok, ktorá sa však zásadne líši od iných. Silno príbehové dianie vo veľmi odlišných časových pásmach života postáv. Veľa obsahu, ktorý je však krásne prehľadný. Výborné. ()

BačaXXX

Asi jsem od filmu čekal něco víc. Režie, herci, scénář a hlavně hudba jsou super ale v některých momentech jsem se docela nudil. Pozornost si však film zaslouží. ()

Theker

Štvorhodinový maratón, ktorý som prednedávnom absolvoval bol jeden z mojich najúchvatnejších výletov medzi filmovú klasiku. Sergio Leone, ktorý vlastne pre tento film skonal, nezomrel nadarmo. Tu sa nedá veľa písať, toto dielo sa musí vidieť. ()

Joski

Leone si konečne splnil svoj filmový sen a vydal v tomto filme zo seba nepredvídateľné maximum. Natočil obrovskú fresku Michelangelovskeho formátu, ktoré nemá v jeho diele obdoby! Bravo Padre Sergio Leone:-) ()

engman

Možno, keby som tento film videl v zostrihanej verzii, dal by som mu aj 5*, ale tá predĺžená mu na kráse veľmi nepridala, bola vo veľa scénach zbytočne zdĺhavá. Ale aj napriek tomu to bol úžasný film so skvelým Robertom De Nirom a menej ako 4* mu dať nemôžem. ()

BDMarty007

Filmu o délce 227 minut jsem se obával, ale nebyl to nakonec problém, pouze první půlhodina mi přišla trošku zbytečně pomalá. Film trvá dlouho, plyne pomalu a výsledkem je, že se člověk ponoří velmi hluboko, hodně nasaje atmosféru a po jediném vzhlédnutí mám pocit, jako bych to viděl 3x. Tak dobře a intimně znám hlavní aktéry. Přispívá k tomu i neustálé prolínání 3 časových os, časté návraty zpátky do dětství. Právě díky tomu je film navzdory své délce dobře snesitelný. Ta obrovská hloubka, důkladnost a ponechání času pro dobré vstřebání je hlavní předností a film je doslova celovečerním prožitkem. I příběh sám není špatný, byť by se dal zvládnout i za 120 minut. Vůbec jsem se ale nenudil. Slabší stránkou pro mě je, že ve výrazových prostředcích a hudbě film občas až příliš připomíná TENKRÁT NA ZÁPADĚ, čehož si všimne i ten, kdo neví, že obojí dělal stejný tvůrce. To mi přijde trochu škoda, protože hudba by se asi místy byla bývala dala vybrat trochu relevantnější době a prostředí. Proč ale nakonec nedám plných 5 je skutečnost, že jsem celou dobu očekával něco co bude silným a jasným vyvrcholením celého eposu, a toho jsem se bohužel nedočkal. Paradoxně tak mám z filmu lepší pocit až druhý den, než bezprostředně po jeho skončení. ()

Kofolacik

ONCE UPON A TIME IN AMERICA je film so vsetkym co k nemu patri, tento takmer 4 hodinovy zazitok je pre mna Leoneho vrcholne dielo ktore ma velmi blizko k dokonalosti. Ale vyborna hudba, herecke vykony, fantasticka atmosfera z tohto filmu ale nerobia to co je...to ten inteligentny a logicky sposob akym je cely film pozliepany dohromady, ako na konci filmu vsetky kusky puzzlov do seba krasne zapadnu, to z neho robi jeden z najlepsich filmov vobec. 10/10 ()

kwaicheng

Dozajista famózní filmový počin. Obávám se, že jsem na porpvé několik věcí nepochopil, to hlavní, mi ale neuniklo. Opravdu krásná podívaná, jejíž nedostatky bohatě zakryjí ostatní kvality filmu, především James Woods a hudba. ()

Colour

To najlepšie, čo tento film môže ponúknuť je pekná, vhodne vložená hudba. Častokrát som sa rozcítila len vďaka nej. V neposlednom rade je silná i atmosféra, ktorú umocňujú zábery na starú Ameriku. Scenár, réžia i herci boli tiež na jednotku. Videná dlhšia verzia, miestami boli scény zbytočné a trochu nudné. Bez nich by to bolo lepšie. Vďaka nim len 4* ()

ktL

Ani zdaleka tak precizní jako první dva díly Kmotra, nicméně kdybych měl moji nejoblíbenější gangsterku obhájit, těžké by to nebylo. Špína a násilí v Bronxu vyobrazené dětským pohledem, později věčně zkouřenym De Nirem a tajemným Jamesem Woodsem, nikdy nevypadaly tak dobře. 95% ()

RajAthen

Bylo nás pět v Americe... Tedy trochu drsnější verze. Upřímně má film dost dlouhý rozjezd oproti jiným mafiánským "dokumentům", ostatně se tak dost dlouho ani netváří. Ale De Nirovi nakonec na ty jeho psí oči skočíte. Tentokráte nehraje svého obvyklého macha, ale zůstává klukem z ulice až do konce, narozdíl od jiných. Možná právě proto, ač jinak mám asi trochu raději jiné jeho počiny, mi přijde, že právě zde podává svůj nejlepší výkon, snad vyjma Zuřícího býka. V řadě scén ani nemusí mluvit. Nejsilnější je bezesporu "příhoda v autě". Smutný film, ze kterého ilustrovaná doba přímo čiší, dnes by to bylo již nezfilmovatelné. ()

LabySo69

Mám z toho takřka stejný pocit jako z Kmotra II. První část filmu s mladými gangstery byla úplně skvělá, to bylo jak gangsterský "Bylo nás pět". A že jich chvíli opravdu pět bylo :). Ovšem část, kdy se Noodles vrací z kriminálu, podle mýho názoru v několika místech upadala do průměru. Navíc mi nesedla Elizabeth McGovern, myslim, že jí Jennifer Connelly i přes svůj tehdy malej věk převálcovala. Ale ta výprava a hudba, to bylo něco tak neskutečnýho, že jsem čuměl s otevřenou hubou, když jsem to viděl a slyšel. Takže slušný drama, ovšem s pár hluchými a nudnými místy... Jo a mrzí mě, že Joe Pesci neměl víc prostoru. 80% ()

strycekmaso

Pro mě nejlepší Leoneův film. Tento film je neobyčejně krásný a neobyčejně krutý. Úžasná hudba, kamera, režie. Zkrátka mistrovské dílo. ()

Respex

Skvělý skvostný film. Opravdu se jedná o klenot kinematografie, kde vše funguje lépe než by si člověk dokázal představit. Obrazy, symbolika, herectví nejvyšších kvalit, ta hudba... musí se vidět. Moje top 1 pokud se mě někdo zeptá co si představuji pod pojmem dobrý film. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration