Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

cure

Film je ako celok tak silný, že som ho v sebe nosil intenzívne ešte týždeň po zhliadnutí a aj v súčasnosti, keď si naň spomeniem mi behajú zimomriavky. Je v ňom toľko filmového umenia, nádherných obrazov, dialógov, hudby, príbehu, ktoré do seba zapadajú a fungujú v neuveriteľnej harmónii, kedy ťažko odtiaľ vyňať nejakú scénu samotnú, pretože ten film je jednoliaty celok bez úsmevu či slzy naviac. Nečudo, keď s ním Sergio Leone žil viac ako 10 rokov a postupne ho vychovával ako vlastné dieťa. To je potom film dokonalosť sama, prepracovaný do detailov, prežitý, precítený do tej najväčšej hĺbky. ()

Torgal

Uff, to bol záhul. Videl som predĺženú verziu a v druhej polovici už toho bolo na mňa viac než sa dá zniesť. Kinozostrih by som pravdepodobne hodnotil kladnejšie, tu už bolo priveľa vaty a prehnane dlhých záberov. Z remeselného ani hereckého hľadiska nemôžem nič vytknúť, ale dostavila sa nuda a tak nemôžem hodnotiť vyššie. Záver a vyvrcholenie filmu mi navyše prišlo riadne odbité bez potrebnej osudovosti a gradácie, skrátka sklamanie. 6/10 ()

Joppo88

Waw - neskutočný rozbeh na začiatku - myslel som si a tajne dúfal, že tempo, ktoré S. Leone nasadil na začiatku sa podarí udržať cez celú dĺžku filmu. Žiaľ, tak úplne sa mu to nepodarilo. Akoby od polovice dochádzal dych... Napriek tomu ide o skvelú vec, ktorá právom patrí medzi najlepšie filmy a medzi klenoty každej zbierky! Moja poklona pán Leone a za skvelú hudbu, ktorá robila prostredie veľmi autentickým, vďačím E. Morriconemu - jednému z mojich obľúbencov. ()

parabellum

Tenkrát v Americe z filmařského hladiska je bezesporu klalitní filmový počin. Kostýmy, herci, zachycená doba prohibice, je dokonalá, ale u mě tento film sráží jeho přímo epická délka a místy až vyslovená roztahanost. Nemůžu si pomoct ale třeba takový pán prstenů mě mnohem lépe dějově utíkal. Nejvíce jsem si užil začátky týhle partičky a následný hořký konec. ()

PanMaur

Je to vážně dlouhé, děj hrozně neutíká a pak to najednou skončí a člověk si řekne: Wow :-) Zkrátka Sergio Leone zas trochu jinak. Tisíc věcí ve filmu nechápu, ale stačí pár scén a je mi to jedno. ()

zipoo

Tohle je epické veledílo. To nejlepší co nám světová kinematografie může nabídnout. Propracováno do nejmenšího detailu, co se týče režie, hereckého obsazení a hereckých výkonů. Především ale musím vyzdvihnout Leoneho scénář a Morriconeho hudbu. Samozřejmě, jak tu mnoho lidí píše, také bych snesl nějakých těch pár minut navíc. A víte co? Snesl bych i tu původní stopáž před sestříháním do 4 hodinové verze. Při sledování Tenkrát v Americe si připadám, jak kdybych tam byl, jak kdybych tu dobu zažil a vžil jsem se do postavy Noodlese. Nikdy nebudu litovat 4 hodin strávených sledováním. NIKDY! ()

XR

Po zhliadnutí SE - 229 min môžem len povedať, že vynikajúce. Miestami sa mi zdali niektoré scény príliš dlhé (ako to asi pri SE býva) ()

ortoncz

Není to klasická gangsterka jako známe Kmotra atp. Sledujeme tři dějové linie , které se postupem času skládají do celkového příběhu tohoto monstrozního díla. Robert De Niro předvádí neuvěřitelný herecký výkon a zaslouženě si ukradne film pro sebe , ale ani ostatní nejsou kvalitou pozadu. Délka není překážkou , ale spíše výhodou a může se všechno dobře vysvětlit.. Dialogy jsou dobře napsané a celkově to prostě a jednoduše dává smysl . Film doceníte , ale až úplně na konci. 90% ()

Pekisan

Je to unikat a skvost. No napriek 251 minutam mam pocit, ze v zavere je vela doleziteho vystrihnute. A aj vdaka tomu mi pride zaverecne "stretnutie" az naivne uponahlane a detsky jednoduche. Tym padom sa vrchol filmu stava jeho najslabsou castou a po tolkych hodinach pred telkou sa do mna vkradol pocit mierneho sklamania. ()

Sgt.Cliffer

Nemůžu si pomoci, ale tenhle film mě neuchvátil. Je takový až moc překroucený. Čekal jsem něco víc kmotrovskýho. Tohle mě přišlo trošku moc jako příběh červené knihovny, takový (promiňte mi za tento výraz) "německý romantický". ()

Biopler

Mal som to šťastie a dostal som sa k verzii Director's cut. Nevymazal by som ani jednu scénu. Once Upon a Time in America je oslava a ukážka nádhery filmu ako takého. Ak niekto obetuje čas na prípravy filmu tak dlho ako Leone, tak ja ako divák to viem oceniť a vážiť si ho ako tvorcu. Je to majster a Pán režisér. Film necháva pozvoľne plynúť, všetko brilantne a odvážne rozpráva v troch dejových líniách. Aj diváci zameraní na najmenší detail si tu prídu na svoje. Ukážkový casting detských hercov a ich podobnosť s neskôr dospelými je úchvatná. A tie strihy! Famózne prechody medzi mladosťou, dospelosťou a jeseňou života. Tie režisérske nápady sú ďalší ukazovateľ ako si Sergio svoje záverečné dielo vypiplal. Atmosféru Ameriky tridsiatych rokov, ktorú mám tak rád, som videl najlepšie vykreslenú a vážne pochybujem o prekonaní tohto zážitku. Film ma vtiahol do seba a zároveň vošiel do mňa. Nezabudnuteľné pocity vyvoláva tento kúsok ako aj hudba k nemu. Morricone je neuveriteľný majster. Hudbu, ktorú zložil k filmu je impozantná a Leone ju geniálne lepil k jednotlivým scénam. Pri scéne, keď Noodles otvára dvere veľkolepej hrobky s nápisom "Your youngest and strongest will fall by the sword" som onemel. Pritom v tých chvíľach divák ešte netuší čo tomu predchádzalo. Úchvatné čo dokáže spraviť hudobný motív a výkon De Nira, Woodsa a spol. so mnou ako divákom. A tak by som mohol pokračovať ďalej. V globále sa jedná o majestátny film, drsný, smutný i krásny, s grandióznou výpravou, ktorý sa v divákovi bude nasledovné dni dlho rozkladať. Neľutujem čas, ktorý som mu obetoval. Ba čo viac, dodávam, že je badať, že sa strihalo o čosi viac. Ak by som videl pôvodne Leoneho zamýšľanú šesťhodinovú verziu, tak by som asi zomrel blahom. ()

Ozzy2

To hodnocení je za co?Za čtyři!!!! hodiny obrovské, chvílemi nesnesitelné nudy, úplně zbytečných dlouhých scén a naprosto zbytečných dialogů. Vždyť té partě asociálních psychopatů se nedalo vůbec přát nic dobrého a celkem mne mrzelo, že je hned na začátku nepostříleli všechny. Ty tři hvězdy jsou až dost. ()

Ihuj

Nejepičtější bromance dosud. Pohlcující film, fantastická režie, návyková hudba. Hned bych si dal tu režisérskou verzi. ()

caramell

Mně to nesedlo a i tak mám problém se rozhodnout, jak hodnotit. Očekával bych, že film bude gradovat až do konečného strhujícího finále, ale tady jsem měl pocit, že to nejlepší se odehrálo někde uprostřed a do konce ten film už jen tak ze setrvačnosti dojíždí. Nejlepší je samozřejmě popis jeho dětství, ten nemá absolutně chybu. Ale tím, jak se ten film tříští na jednotlivé "kapitoly" a zpětně nad něma přemýšlím, tak všechno tam zapadá, má smysl a kdyby se něco z toho vynechalo, ubralo by to konci na osudovosti. Takže to vidím na diplomatické 4 hvězdy. ()

Razzor_82

"Už spoustu let jsem neměl v ruce pistoli. Nemám zrovna nejlepší oči. Třesou se mi ruce. A já bych vás nerad minul." Tahle poetická gangsterka je posledním dílem Sergia Leoneho. Nádherné kulisy New Yorku doslova jsou pastvou pro divákovi oči. Retrospektiva ve třech časových pásmech je chytře vymyšlená. Po letech jsem si pustil prodlouženou verzi, která trvá ukrutných 251.minut! De Niro famózní v roli zvrhlého a necitelného židovského anti-hrdiny. 8/10 ()

tranquill

"Ale vždycky to bude klacek z ulice, takže nemůže být můj milý..." Můj milý film to také nebude. Nevím, jestli si tito hlavní"hrdinové" zasloužili takovéto až poetické zpracování. A za to neúnosnou délku dávám ještě hvězdu dolů. ()

Kalimero13

Ufff. 4 hodiny a 10 minut nemusí být vůbec problém, pokud máte zajímavý content. Neumět ale stříhat a scény, které můžou vybudovat atmosféru za 5 sekund natahovat na 20-30, není umění. Pak se není divit té délce. Často se přistihnete, jak koukáte na jeden dlooooouhý záběr, kde se vůbec nic neděje a ten záběr pokračuje další a další sekundu, čas se zpomalí, vy si říkáte, že už nemůže trvat další sekundu a on stále pokračuje a vy se cítíte více a více otupělí. To však není největší problém filmu. Tím je scénář a jeho podání. Příběh nejenom že není zajímavý, on jde do záporných čísel a je doslova tupej, snažící se vyvolat dojem rozmáchlosti a epičnosti. Ne, to že nacpete do filmu 2x tolik obsahu, z něj epičnost neudělá. Spousta scén je tak trapných, že ani herci, kteří se většinou v konverzacích drží (protože herecky to taky není žádná sláva z většiny), to nedávají a vám nezbude, než tiše trpět nebo se prostě rozesmát. Smát se ale nebudete v momentech (a že jich není málo), kdy si scénáristé vymysleli jeden z rádoby vtipných sexuálních vtípků. Na cringe, kdy paninka poznává chlapy na základě jejich přirození, k čemuž se čtveřice chlapů bezeslova srovná do lajny a vytáhne je, dlouho nezapomenu. Ono vůbec vztah scénáristů k ženám je tady uplně na palicu. Takže až budete jako já koukat na příběhově naprosto nesmyslnou scénu znásilnění, které postava nikdy nelituje (přestože má příležitost se kát), ba naopak po letech končí prozřením, že to bylo vlastně super, protože díky tomu mám potomka, tak vězte, že je to jen jedna scéna z mnoha, kde ženy jsou degradovány na kus masa, která vám dá za dortík... doslova. Je to už mé nekolikáté setkání s Leonem. Nemyslím si, že ten člověk točí kvalitní filmy. Respektive je považuji za extrémně přeceňované. Když jsem se doslechl, že mohl točit i Kmotra....ufff. Má to lidstvo štěstí, že nakonec netočil a díky tomu máme v Kmotrovi film, který se kvalitativně s tímto brakem vůbec nedá srovnávat. Kapitolou samo pro sebe je pak hudba. Motiv - nech bejt, cajk. Ale těch zbylých 90%. Opakuju to už po několikáté u starších filmů - to je něco tak otřesného, scén rozbíjejícího. Podivné smyčcové pohádkové až téměř dětské melodie se strkají do scén, které tomu vůbec neodpovídají. Trpí tím spousta filmů staršího data a je to jeden z největších zabijáků atmosféry. Co se musí nechat, tak prostředí je krásné, dobovost z toho jen čiší a s živostí ulic si opravdu vyhráli. Scéna s mostem v pozadí je kompozičně naprostej klenot. To bych si dal jako plakát hned. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration