Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Pajky3

V záplavě tak skvělých hodnocení je mi až trapné hodnotit pouze jako průměr, ale nedá se nic dělat. Gangsterky mám rád, speciálně, když v nich hrají kvalitní herci jako Robert De Niro, jenže tahle mě prostě nedokázala pohltit. A myslím, že filmový svět gangsterů má mnohem zajímavější postavy než je Noodles. Původně jsem si myslel, že mi bude vadit hlavně délka snímku, ale místo toho mi spíš nějak nesednul příběh, který mi prostě nepřišel dostatečně zajímavý. ()

Juto

Film skúma srdce a dušu. Muža bojujúceho sám so sebou, niekto, kto spravil v živote zlé činy, muža, ktorý vidí čistotu vo svojej detskej lásky. Muža, ktorý nikdy nebol v pokoji. 10/10 ()

Flynn

Tak jsem shledl verzi o 251minutach. Byly tam vloženy i rozostřené stopáže, které restaurovali z materiálu co měl Sergio Leone u sebe. Zda by to takto poskládal i sám režisér je otázkou. Nicméně těch pár scén moc světla do příběhu nepřineslo, spíše to jen natáhlo stopáž. De Niro a Woods jsou zde skvělí, nicméně film nějak nema drive. Hudba je nadherna, a 1* je za ni. Ja si dal takovy gangstersky tyden a videl dva Kmotry a tohle. Ačkli jsem Kmotry viděl už několikrát a tento film poprvě, tak TvA je pro me bohuzel nejslabsi z celé trojice. Proste mi to nesedlo, velka očekávání nebyla naplněna. ()

Jim_Beam

Ačkoli mám gangsterské filmy rád, Tenkrát v Americe mě moc nezasáhlo, celkově mi přijde dost rozvleklé a konec nepřiliš uvěřitelný... Bohužel Leone není Coppolla a Tenkrát v Americe není Kmotr. Leone se měl raději držet westernů. ()

Davosh

Kolosální 4hodinový epos, který vtáhne do děje a pustí až při závěrečných titulcích. Před zapnutím filmu asi v 21:00 jsem očekával, že si ho rozdělím na 3 díly a podívám se na něj jako na minisérii. Jaké pro mě nakonec bylo překvapení, když jsem celou dobu nedokázal film vypnout a pořád jsem si říkál: "Až po téhle scéně... a nebo až po té další." Opravdu skvělý film, kterému k dokonalosti chybí jen trošku zábavnější 2.půlka, která je oproti první lehounce slabší, což ale více než hodně vynahrazuje jeden z nejlepších soundtracků, skvělé herecké výkony a geniální režie Leoneho. Prostě jeden z nejlepších filmů, co jsem viděl. ()

c.tucker

Další z řady skvostných snímků z rukou Sergia Leone. Božská hudba tak typická pro jeho díla provází celý film, do kterého se mi moc nechtělo pro jeho stopáž, ale když jsem si ten čas našel, tak to stálo za to. Ani chvilku jsem se nenudil a vše do sebe tak zapadalo (nedokážu si představit tu zkrácenou verzi). Herecké výkony jsou také naprosto výborné a obsazení bylo velmi vhodné. ()

messiah

Hvězdy za tří a půhodinovou verzi...mám pocit že jsem prožil kus života a není to kvůli té stopáži. Co mám psát...je to skvost, tak to zkoukněte a uvidíte, ne? ()

mortak

Tarantino chce po lidech na place, aby to bylo jako od Sergia Leoneho, tj. aby na plátně nebyl jen příběh a obrázky, ale aby tam byl "feeling" (viz bonusy na DVD). A to je přesně to, co dělá tento film geniálním; nikoliv příběh (kniha je jen tuctová pulp fiction), ale pocit, že jsme s lidmi na plátně strávili skoro čtyři hodiny, že je známe, že k nim něco cítíme, že to nejsou jen další zaměnitelné jednohubky s tuctovými jmény, ale že jsou to postavy, které od nás neodejdou se závěrečnými titulky, a místo toho s námi zůstanou i po odchodu z kina (od přehrávače). ()

EstéCaňa

Tři a půl hodinová erekce smyslů připravena snést cokoliv abstraktního a netaktně naservírovaného, až si k tomu člověk musí vypěstovat psychickou závislost. Dokonalý příběh, který se naprosto povzdnáší nad prostorem a časem. Sergi Leone a Ennio Morricone jsou skvosty klasické kinematografie, kteří mou duši dobyli i přes odpor k westernu. Jen prosím a doufám, že nikdy nespatřím zkrácenou verzi, která by mě totálně frustrovala, protože líp teno příběh natočit nešel. 10/10 ()

WolfR

Epická gangsterka, která nemá obdoby. Na tomhle velkém eposu o velkých osudech pracoval Leone přes deset let. Spletitý a rozsáhlý příběh budete v hlavně zkoumat ještě několik dní po projekci. Perfektní výkony hlavních představitelů, zejména dnes již legendu gangsterských filmů Roberta De Nira, i několik týdnů. Spektakulární! Miluju tuhle Leoneho Ameriku s opět úchvatnou hudbou Ennia Morriconeho! Nejdelší ukázka filmové geniality, jakou jsme měl tu čest shlédnout, 5 hvězd. ()

Fancipal

Mistrovský epitaf. Každá scéna, dialog, okamžik, pohled a pocit v jedinečné synergii mistrovské vize za kamerou. Leone obětoval svému nesmrtelnému kumštu o přátelství až za hrob, lidské chamtivosti, ambicích a zradě celou dekádu svého života a je to vidět v každé scéně. Geniální dílo, které by mohlo mít 10 hodin a stejně by to bylo málo. Tleskám ve stoje. ()

Flyer

Na gangsterku neobvykle poetický snímek, na kterém mi ani nevadila dost dlouhá stopáž, jako spíše styl vyprávění. Ve filmu totiž vznikaly situace, kdy některé pasáže byly absolutně parádní a samy o sobě by vydaly na 5 hvězdiček, ovšem náhlé a dost velké posuny v čase na mě působily poměrně rušivě. To by asi tak bylo k tomu, co bych vytkl; před ostatními aspekty filmu, jako před režií, atmosférou, hereckými výkony a hudbou, hluboce smekám. ()

stOKYi

ja neviem. bol to dobrý film, len dačo mi na tom nesedelo. tá stopáž by sa dala, len keby bola trochu lepšie vyplnená.. sergio leoneho zbožňujem, ale tento film by som si vedel možno aj lepšie predstaviť natočený. Možno ma štvalo to, že film bol akože z celého životného obdobia a nezameriaval sa na niečo viac konkrétnejšie a nie na " priateľstvo" na celý život medzi de nirom a woodsom. ()

MJMilan

Zajímavý snímek z dílny Sergia Leoneho. Dostala se ke mě verze s delší stopáží, za podívání rozhodně stojí celých 227 minut. Herecké výkony skvělé, příběh originální. ()

tom88

Na základe raketového začiatku som čakal perfektnú mafiánku plnú obratov deja, prestreliek, vrážd, podvodov a tak ďalej, no dostal som síce mafiánku plnú filmových kvalít, ale nuda, ktorá sa vliekla celým filmom ma znechucovala a aj keď sa už niečo poriadne dialo, opäť nastala nuda a žvásty. Charaktery postáv boli vykreslené do detailu, no nepovažujem to až za také dôležité, keď to je na úkor svižnosti a zaujímavosti. Všetky scény boli prílišne naťahované, zdĺhavé a tým pádom aj nudné. Vyše tri a pol hodinová záležitosť by sa dala o skoro hodinu skrátiť a mnohé scény som si predstavoval inak. Podstata by sa dala podať jednoduchšie a hlavne rýchlejšie, čo by získalo na dynamike filmu. Leone je dobrý režisér, no všetko veľmi naťahuje až je toho škoda. Herci boli výborní, De Niro sa mi zdal trochu nevyužitý a hlavne Joe Pesci nedostal priestor. Ďalší dostali priestoru možno až moc a mohli ho viac využiť. Zábery na New York a Brooklynský most sú výborné, kamera je celkovo na vysokej úrovni a hudba je dobrá. Spracovanie filmu a výsledný produkt mi rozhodne na 5* nepripadá. Mohlo to byť podané oveľa lepšie, no neviem čo si tým chcel Sergio dokázať. Mal radšej ostať pri westernoch. 80% ()

charge

Ze začátku perfektní, na scénách je jen už z pohledů mafiánů poznat Leoneho kvalitní režie, kterou lze pociťovat naplno do cca půl třetí hodiny, pak jsem už ale pociťoval naopak působení extrémní délky stopáže (na ČT 220 min) a film se ubíral neptatrně směrem dolů. Jinak se jedná o ojedinělý snímek velmi vysokých kvalit, který zkrátka zaujme a nepustí od obrazovky pryč. Jednotlivé scény jsou ve všech třech časových rovinách velmi povedené a dosti realistické, až doslova na diváka dýchá atmosféra tehdejších časů. ()

sir-dave

SE: 219 min /// Sergio Leone si tímto unikátním filmem zakončil svou režisérskou kariéru jak nejlépe mohl. Povedlo se mu tady snad úplně vše a bylo dost znát, když byla jeho dvanáctiletá práce přenesena na plátno. Zasloužený TOP 200 snímek. Do detailu zpracované exteriéry prolínající doby mě dostaly, stejně jako děj, herci a hudba! Především 20. léta bych osobně vyzdvihl nejvíc. Ta doba..! ...a Jennifer Conelly jako dvanáctiletá neskutečně sympatická. Tak utíkej Noodlesi, matka tě volá. ()

Noviik

Jeden z mých nejlepších filmových zážitků, dílo hodné filmařského génia, herci a jejich výkony na takové úrovni, že jim lze věřit naprosto vše. Sergio Leone vytvořil něco neskutečného. Navíc ta geniálně pojatá hudba! ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration