Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Icarrus

Muj nejoblibenejsi a zatim i nejzasadnejsi film mojeho zivota. Neco takoveho se ani neda popsat to se proste musi videt!! Nemuzu se nezminit o nadherne sugestivni hudbe ennia morriconeho, ktera filmu dodava neprekonatelnou atmosferu!!! ()

Olivier

Pro mě to bylo celkem zklamání. Po tom co jsem o tom filmu slyšel, jsem myslel, že mě čeká gangsterská pecka na úrovni Kmotra, Casina a podobných fláků, na kterou budu ještě dlouho vzpomínat. Ostatně už jenom jména jako De Niro, S. Leone, J. Pesci toho slibují až dost. Bohužel jsem se dočkal jen perfektně nasnímaného uměleckého díla, se zmateným, nevěrohodným a nudným příběhem. Ve filmu se objeví tři časové roviny, ze kterých jednoznačně nejlépe vychází dětství hlavních postav. Je to proto, že právě v této časové rovině je jediný kompaktní příběh, vyprávěný od začátku do konce. V obou zbylých částech filmu toho zůstává spoustu nevyřčeného. Možná by to líp působilo jako 3 samostatné filmy, aby měl Leone čas všechno pořádně vykreslit a objasnit motivace postav. Jestli v sobě někdy najdu sílu podívat se na film podruhé, třeba uvidím že jsem byl teď slepý a Leone je génius, zatím dávám za 3. ()

koya

No co se k tomu da rict??? Že je 220 minut moc??? Ani náhodou!!! Seděl sem celou dobu na židli jak přikovanej, děj si v klidu plyne a najednou sem chodil po new yorkskej ulicích, na pozadí se tyčil monumentální brooklinský most a za opaskem mě tlačil revolver. Někomu možná přijde, že film nemá dostatečný spád, možná, ale pro mě byl hlavně poetický, nadupaný emocema, dramatama lidskejch osudů. Příběch chlapíka, kterej i jako gangster může mít určité zásady a hlavně čest. A herci? De Niro bezkonkurenční, hlavně jako už šedej vlk s námořnickou rozvahou a klidem řešil vzniklé situace. Ne že bych byl úchylák, ale mladinká J. Connelly byla k nakousnutí ; ) ()

james11

Po shlédnutí Kmotra bych nečekal, že bylo natočen další film, který může být s Kmotrem řazen do stejné roviny. Atmosféra tady sice nebyla tolik hutná, ale jinak dokonalý film. I když často u dlouhých filmů odsuzuji přehnanou délku (když je délka nahnaná nudnými a zdlouhavými záběry). Tak tenhle film bych po 4 hodinách dokázal sledovat dál. ()

Mangus

Nemám najmenšie pochybnosti o skvelosti tohto filmu. Snažím sa len nájsť tie pravé argumenty na jeho hodnotenie. Ako je to tu už písané, hlavná sila nespočíva v rozhovoroch, v deji, ale práve vo formálnom poňatí celého filmu. Pomalé, tiahle scény, ktoré plynule prechádzajú z jednej do druhej, či už prostredníctvom hudby alebo obrazu (či už telefón, alebo svetlá auta na konci), veľkoleposť výpravy a kulís, nostalgická struna, na ktorú sa neustále brnká hlavne v chronologicky poslednej časti (ktoré na mňa platí vo viacerých filmoch, kde sa hrdina vracia na miesto, kde vyrastal a spomína si na detstvo prežité v ňom). Morricone nám to taktiež opäť krásne podfarbil. Všetko sa nesie v pohodovom tempe občas striedanom nejakou prestrelkou, ktoré vôbec nenudí a v človeku vyvoláva príjemný pocit, hlavne detské časy. Jediný problém trocha vidím vo finálnej zápletke, ktorá nemá (alebo to chce možno ešte jedno pozretie) ten správny úderný charakter po takmer 4 hodinách filmu. To však nič nemení na tom, že 4 hodiny ubehli ako voda a mne sa film neskutočne páčil a som odhodlaný nájsť v ňom tu presnú pointu pri ďalšom zhliadnutí. 9/10 ()

Mr.Hackels

Tenhle film by se dal zhodnotit dvěma slovy "OBROVSKÉ ZKLAMÁNÍ". Ale Leone si dal práci s jeho vytvořením, tak já si dám zas práci s komentářem. První scéna to rozjela a čekal jsem jak se někdo bude mstít za smrt tý ženský. Jenže šmik a přišlo půl hodiny takový nudy, že kdybych nevěděl, že to má skoro čtyři hodiny tak už jsem to vypnul. Naštěstí přišla jakás odměna v podobě asi hodinový pasáže o dětství, která ale byla bohužel to nejlepší z filmu a tim to prakticky haslo. Dalších cca 45 minut to ještě šlo, ale vlastně jsem se nic nedozvěděl a to co probíhalo nemělo na děj snad žádnej vliv. No a pak přišlo něco co jsem nepobral. Setkání Noodlse s Deborah po jeho propuštění z vězení už mi přišlo přibarvený. Vždyť zas tak moc růžově ten jejich vztah vykreslenej nebyl aby se pak shledávali jak dětská láska. Romantika v restauraci, taneček, limuzína ... a pak jí znásilní! COŽE?!!! To jsem to chtěl vypnout podruhý. To přece už vůbec nemělo žádnou logiku. Kdyby něco takovýho udělala postava, kterou hrál Pesci v Mafiánech, ale De Niro tady. Zas takovej magor to teda nebyl! App, obrovskou roli Joe Pesciho jsem taky nějak nepochopil. Tři záběry za celej film, včetně tý u výtahu, která jasně naznačuje, že do vývoje asi promluví. Zřejmně má víc prostoru ve vystříhanejch kouskách. No potom hodina nudnejch řečí a žádná akce nebo náznak, že se to někam ubírá. A v závěru jsem si řikal, že asi Deborah vypila elixír mládí, protože jinak nechápu proč jediná nezestárla. A finále bylo "velkolepé". Dvacetiminutové tlachání mezi Maxem a Noodlsem o ničem, to mělo být rozuzlení? No shrnu to: za hodinovou pasáž z dětství bych dal tak 80%, ale zbytek tak 20-30%. Přičemž tam byly i části, který byly hrůzný skoro na odpad. Herci to svými výkony nemohli zachránit, když neměli co hrát. Kdyby někdo z těch, co dali pět hvězdiček, chtěl o tom filmu diskutovat tak bych rád byl u toho. Nemyslim to vůbec ve zlym, někdo má rád to a někdo ono. Třeba mi něco vysvětlí a já prozřu a změnim názor, protože na druhý shlédnutí na 99% nenajdu sílu. PS: Burt Young mi tam taky nesednul, navždycky to pro mne bude přihlouplej, otravnej, ale skvělej Paulie z Rockyho. Zajímavé komentáře: Lima, canakja, Slasher, TheRaven, rawen, Němi. ()

zekon

Moooc dlouhé, moooc roztahané a neucelné. Možná chyba, že jsem viděl až a jenom SE verzi. Mě to opravdu nudilo. Skvělý scénář, bezpochyby, skvěle zahráno, vynikající hudba. Mám rád atmosféru 30 let. Film který má ale udržet diváka si představuji jinak. ()

Shaman::..

Tak jsem se po letech opět podíval na tento, slovy nemožné popsat, filmový skvost. Tady pět hvězd nestačí... Dál je zbytečné hovořit. ()

Ounak

Špička mezi mafiánskými filmy, skvělý Robert De Niro, James Woods a úžasná hudba. Nemluvě o skvělé atmosféře. ()

Jevablo

Správně bych měl dát asi tři hvězdičky, ale je třeba ocenit něco, co nikdo jiný nenatočil a nenatočí. A to až neskutečně široce rozkročený, de facto životopisný snímek jednoho mafiána. Rozkročenost je dána již tím, že první cca hodinu a půl De Nira prakticky neuvidíme, celé je to o neradostném dětství a jeho klukovské partě. Zajímavé to je, to ano, ale když si člověk odfiltruje kostýmy a okolí, má tahle pasáž vůbec nějaký hlubší smysl, skutečně musí být tak neuvěřitelně dlouhá? V podstatě až po skončení tohoto předfilmu začíná příběh hlavní, který ovšem také není nijak fantastický - prostě takoví zlodějíčci a vrahouni, sem tam někoho odkráglují, sem tam někoho oberou...no není to nic životně nezbytného, na co by skutečně byla potřeba další hodina, nenadchne Vás to. Pak se řeší "vztah" hlavního hrdiny, dá-li se to tak nazvat. De Niro nehraje sympaťáka, takže mu v podstatě ani není proč fandit. Pak maj tvrdí hoši nějaké neshody, koho odkráglovat a koho ne, půlhodina. Pak lup a jsme o třicet(?) let dál, a ejhle setkání po letech. Tahle pasáž je určitě nejlepší a hodnotím ji vysoko, skvěle zahraná od obou hlavních herců. Zajímavá myšlenka, ještě vylepšená tím, že se dozvíme vlastně jen půlku informací, které potřebujeme k dokonalému poznání. Závěr bohužel v podstatě není, což po čtyřech hodinách ale sakra zamrzí. Přesto, shrnuji všechny plusy, které mě vedou ke čtyřem hvězdičkám: atmosféru to má, to nelze popřít, De Niro a Woods hrají jako o život, scény ze závěru, moc pěkné je "rozstřihání" filmu na jednotlivé části a jejich následné nechronologické seskládání. Celkově tedy zajímavé, ale bomba? To ne. ()

pavont

Dokonaly film, dokonala rezia, dokonala hudba, dokonaly herci a 229 minutova verzia na jeden zatah. Co viac dodat. ()

roboxxl

Perfektný scenár, perfektný herci a v neposlednom rade perfektná hudba. Škoda, že tento film je trochu nedocenený. Leonovo celoživotné dielo..... ()

dochvvv

Mohlo by se zdát jako zdlouhavé, ale po půl hodině se člověk přistihne při myšlence: co bude dál? a to je mylím to nejdůležitější u filmu a obecně zábavného programu. Je pravda, že scénař musel dát práci, ale nevím jak moc komlexně chtěl autor přenést děj předlohy na plátno. Sestříhaná verze na 3h. a 40min. občas vykazuje díru ve scénáři, resp. chování postav občas nedává smysl, případně chybí rozzuzlení dílčí epizody. Přesto se jedná o vyjímečné dílo. Co se týká hudby, tak Moriccone je OK, ale dvakrát nelze do stejné řeky stoupit. Nálada a procítěnost, tak jako v Tenkrát na západě, tu rozhodně chybí... Přesto doporučuji ()

Cor-Angar

Po pravdě trvalo hodinu, než mě film začal bavit, následující téměř dvě hodiny byl perfektní a vzbudil ve mě očekávání pro hodinu poslední, která mě ale opět bohužel celkem minula. Začátek mi opravdu přišel takový zdlouhavý a nedokázal mě správně zaujmout. Konec jsem asi správně nepochopil, protože mi přišel takový...divný. No třeba někdy v budoucnu přijde druhá šance a já budu schopen tenhle film docenit. Co ovšem hodnotím pozitivně už teď, je hlavně ta část z dětství. Přišla mi opravdu nejzajímavější a navíc ti mladí herci byli výborní. K tomu navíc malá Jennifer Connely, která už v těch 13ti byla nádherná :) Tady mám ale problém s její postavou v dospělosti, protože si nepamatuju kdy mi naposled byla nějaká ženská tak nesympatická...Všichni ostatní herci byli v dospělosti skvělí (samozřejmě hlavně De Niro a James Woods) a řekl bych že vzájemně s těmi mladými opravdu dobře vybráni, ale ta Deborah....škoda že nešlo počkat až Jennifer vyroste :) Další věc, která mě zrovna nezaujala byla hudba...ne že by mi vadila, ale rozhodně nebyla něčím nad čím bych se rozplýval (jen to Yesterday bylo fajn :) ). Takže celkově je pro mě zatím film trošku zklamáním. Byla tam spousta dobrých momentů a řekl bych že víc jak polovinu z celkového času mě film vážně bavil, ale to na plné hodnocení nestačí. Uvidíme jestli to změní případný druhý pokus. ()

snupko13

Prekrásny film, nedávno vysielaný na stv1. Klobúk dole až po zem. Nevidel som všetky diela od Leoneho, len pár westernov, ale silne uvažujem, že sa obohatím všetkým od neho, aj keď mám pocit, že tento film bol vyvrcholením jeho tvorby. Skvelé zahrané snáď každým, oceňujem odvážne scény na tú dobu( zoznamovanie sa s...) a De Niro je neskutočný, ale takisto jeho mladší filmový ekvivalent mu je veľmi slušnou konkurenciou. To je tak, keď sa vo filmoch viac hralo ako všetko ostatné v dnešnej dobe. A to v niektorých dramatických situáciach nemuselo padnúť ani slovo a nešlo pritom o akciu, no človek, divák to prežíva. A nakoniec cockey´s song. ()

TommmyT

Tam kde u Tenkrát na západě fungovalo to pomalé tempo, tady mě trošku vadilo. To je důvod čtyř hvězdiček a ne pěti. Konkrétně to jsou scény ze současna, které mě film trošku brzdí a i to hraní herců v současnu se mi moc nelíbilo. Když se ale film odehrával v minulosti, tak vše na jedničku. ()

TOPmoovie

C'era una volta il West, Giů la testa, Once Upon a Time in America. a trilogia je uzavreta. niekedy sa tato velkolepa trojica filmov uvadza pod nazvami: vtedy na zapade, v revolucii , v amerike. Once Upon a Time in America, film s uzasnou atmosferou. velke dielo. nema sice uz na vtedy na zapade, ale je to tiez o niecom inom. skoda umriet, kym neuvidite tuto trilogou :) ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration