Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Feacher

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že největší umění na filmu je vystříhat vše, co je navíc, ať to není moc dlouhý. Hodně jsem přemýšlel, jak je možné, že má film více než 4 hodiny a po 2 hodinách mi to došlo. Kal chcete v podstatě jeden lidský život zkrátit na méně než třeba 3 hodiny? Dnes by asi vznikly dva díly, protože tohle je fakt hodně, o to větší to ale asi zanechá zážitek. Celý příběh od začátku do konce zajímavý, herecky dokonalý, výprava velkolepá a ta hudba? Famózní... 90 %! ()

Rebel24

Najlepší film Sergia Leoneho na záver kariéry. Príbeh o priateľstve 2 chlapcov, mužov, mafiánov, rebelov v dejovom oblúku, ktory sa začína aj končí rovnakou scénou. Svojho času muselo ísť o vizionárske dielo, predpokladám ze z podobných čerpal neskôr hlavne Martin Scorsese pri svojich gangsterkách. Emóciami nabity film, kde Ennio Morriccone prekonáva sam seba, aky on soundtrack priniesol to dvíha celý film o minimálne štvrtinu zážitku nahor. 97% ()

Adams

videl jsem asi vetsinu z tohoto zanru, ale nijak me to zde nezaujalo. strasne se to tahne. pribeh supr, ale chybel tomu drive. asi tou dobou nataceni. ()

Logicomix

Tak jsem si doplnil vzdělání a nebylo to špatné. Od začátku mě uchvátila hlavně výprava a obsazení: mladší herci tu nedělají ostudu svým dospělým verzím a to bývá vzácné.  I scénář je dobrý. Místy je to dokonce nečekaně vtipné. Třeba když dojde na dortíkovou etudu. Motivace postav jsou pochopitelné i tam, kde s jejich chováním nemůžeme souhlasit. Hádám, že si na tento dlouhý opus čas od času vzpomenu. To se o většině filmů které jsem v životě viděl říci nedá. ()

Kaleidoskop

Nádherný, dokonale propracovaný příběh o amerických gangsterech. Film mě dokázal fascinovat svoji mnohovrstevnatostí a nečekanými zvraty v momentech, kdy už si myslíte, že jste mu přišli na kloub. Geniální je i hudba, ať už ta vlastní, či převzatá. Herecké obsazení je taktéž na výbornou, tomu dílu prostě není co vytknout. A i přesto, že má skoro 4 hodiny, budu si ho muset někdy zopakovat, stojí to za to. ()

Dinoo

Úžasných 227minút pozerania jedného famózného filmu. Mnohým sa tento film zdá ,že je zdlhavý a len sa ťahá a podobne ,ale v skutočnosti pre mňa týchto 227 minút bolo ako 10minút pozerania. Úžasná poetická krimi drama ktorá ukazuje na svet aký je a bol drsný tento film mi zostane ešte veľmi dlho v pamäti a dúfam ,že si zas najdem čas aby som si toto dielo pozrel ešte raz. Toto je 227 minút krásy ! ()

Stig

Pro mně byl film docela velké zklamání. Neuvěřitelně se vleče, je v něm spousta věcí nedotažených, spousta věcí také působí velmi naivně a navíc je to až příliš překombinované. Závěrečná "šokující" pointa také nebyla z nejpovedenějších, stejně jako IMHO odfláknutý závěr. Film drží vynikající herecké výkony De Nira a Woodse a pochopitelně hudba Morriconeho. Film se ale vůbec nemůže srovnávat s "mafiánskými" filmy jako Kmotr, Casino nebo Mafiáni. A pokud ano, prohrál by na plné čáře. ()

Leila75

Film,který jsem viděla před lety a nechal v mé hlavě silný zážitek,pak jsem na něj zapoměla,tedy ne úplně,ale už jsem si nemohla vzpomenout na název,často jsem známým vyprávěla o tomto užasným příběhu,kde bravurně hrál R.De Niro a který trval 3,5 hod.,až po seznámení se stránkama CSFD mi byl pripomenut mojí kámoškou Philippou,a najednou se v mé hlavě rozsvítiloTO JE ONO!Gangsterská sága na jedničku! ()

Boris18

Tak toto je opravdová bomba. To co převedl Sergio Leone je výkět něčeho božského a Robert DeNiro, James Woods a Elizabeth McGoveren záhralí neskutečně. Tomuto filmu by možná prospělo kdyby ho Leone nesestříhal a nechal ho jít celých 10 hodin. Ten, kdo se na to bude dívat poprvé možná obsah tohoto filmu nepochopí, ale po shlédnutí podruhé a víckrát příjde o co tam vlastně jde. Nejlepší část na filmu podle mě byla když se Noodles vrací do svých dětských let, tady film opravdu nemá chybu.Ale těch 227 minut je opravdu neskutečných.5* ()

gerin

scénář je opravdu promakanej je vidět že se na něm dělalo hodně dlouho,ale ta stopáž je strašná myslím že se to všechno dalo nacpat do 3 hodin a né skoro do4!Celkem se mi líbila hudba i když jí tam moc nebylo. -85% ()

-ETIENNE-

Monumentálne veledielo Sergia Leoneho tu všetci vychvaľujú až do neba. Ja sa však musím priznať, že som videl aj lepšie filmy s hercami akými sú Robert De Niro či Joe Pesci. Ak to kvôli niekomu stojí dopozerať až do konca, tak je to rozhodne James Woods a jeho sexi nabíjačka. Inak s tým starnutím postáv to Leoneovi príliš nevyšlo. Možno keby De Niro hral aj toho chlapca zo začiatku filmu... ale to si robím srandu... ()

Rammer

Takýto vrchol na konci kariéry by si prial snáď každý režisér. Dielo, vycibrené do detailov. Nečudo, Leone ho mal v hlave dvanásť rokov. ()

Bránolog

Nádherná sága, drsná, dojemná i veselá se sympatickými zločinci a odpornými ochránci zákona. Trošku utahaný začátek, skvostné druhé dvě etapy a maličko za uši přitažený závěr, ale dohromady je dílo, co mě posadilo na zadek a nedalo mi skoro 4 hodiny dýchat. ()

perún

počas filmu som rozmýšľal nad tým ako sa využíva umelecká genialita na vyjadrenie príbehu o mafiánoch, ktorí vraždia, kradnú, znásilnujú a iné činnosti a že niektoré z nich patria do top filmov, tento film je jeden z nich, Hudobný doprovod je tak emociálne silný a ja som sa ho počas filmu snažil ignorovať a sympatie voči postavám na plátne som nemal, ani nemám, zaslúžia si taký osud. Ale na koci filmu ma muzika a úsmev de nira položili a ja neviem presne prečo. ()

mirakk

Úžasná podívaná, nádherně prokreslené záběry z 20. let, které se prolínají do 30. a 60. let minulého století. Tvrdá realita o přežití na ulici a vydobití si postavení mezi lotry i politiky. Přesto všechno jsem ale od filmu očekéval více a samotný konec, kterej nebyl dle mého uzavřenej mě velmi zklamal. ()

amlug

Epické dílo jak se na Leoneho pslední film sluší a patří. Nejde tu ani tak moc o lásku či o peníze ale spíše o touhu po moci, přátelství a zradu. Děj není chronologický, aby si režisér mohl s divákem lépe hrát. Nicméně hlavní zápletka se mi zdá i přesto průhledná. ()

Mirinko171

Od Leoneho poznám tak ako ako vätšina 5 filmov, dolárová trilógia , Vtedy na Západe a Vtedy v Amerike. Vtedy v Amerike je jednoznačne najslabší, film drží nad vodou prvá polovička ( detské roky hlavných hrdinov ), to je paráda a môže sa to porovnávať s Krstným Otcom, druhá polovička je slabá ako čaj a hlavne je to nuda, človek aby pritom zachrápal. Sergio mal zobrať toho Krstného otca a netočiť tento film. 3 hviezdy, štvrtá za geniálnu Morriconeho hudbu. Ale ako už niekde niekto písal, keď hrá Morricone každá scéna vyznieva zaaujímavo :-) ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration