Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Dupac

Kdybych měl v životě šanci vidět už jenom jeden jedinej film, pak ať je to můj nemilejší ze všech, Tenkrát v Americe. Tam je úplně všechno. ()

Nocturnum

Viděna rozšířená verze, a nechápu jak se mohl "základní příběh" vejít do těch 139 minut normální verze. Mě ty téměř čtyři hodiny utekly celkem rychle a nechtěl jsem, aby film skončil. ()

karel63

Výpravné, vynikající herecké obsazení, kostýmy a dobové ulice. A ten kdo si troufl na tři linie děje klobouk dolů. jediným malým minusem byla délka filmu, jinak super. ()

Jackmesrine

Ked som si tuto genialitu pustil po prvy krat tak som čakal kym sa niečo zomelie,ale po zhliadnuti som sa nevedel dočkať ako si to spustím zas a s užasom budem od začiatku vnímať minutu za minutou.Leone majster westernov natočil hned po Kmotrovi najlepšiu gangsterku všetkych čias.De Niro ak by chcel tak aj v reali by bol CAPO TUDI CAPO. ()

DrobnohledX

Je to výborný film, závěr je ale bohužel hektický a nepřehledný. Zřejmě je to ale vinou necitlivého zkrácení filmu. Chtělo by to vidět verzi sestříhanou podle Leoneho. ()

StanGoodspeed

Obával jsem se dlouhé délky filmu ale tento Vás určitě nudit nezačne. Skvělý příběh ve kterém ani tak moc nečekáte co se vlastně stane a kam to vlastně směřuje. Jen se necháte unášet dějem samotným- Noodlesovými vzpomínkami na mládí. Vše podtrhuje skvělá kamera, sáhodlouhé záběry na pláž nebo do něčích očí podkreslené výbornou hudbou a skvělé výkony všech, de Nira především :-) Za ty necelé 4 hodiny je spousta času na dokonalé vykreslení charakterů všech postav, jejich přátelství, lásky, radosti i strarosti. Prostě pastva pro oko i pro uši i pro duši. ()

lajkus

Sergio, Sergio..... bohužel napíšu zde krátký seznam věcí, co je v tomto filmu blbost a naprosto mi to zkurvilo zážitek (jo a bacha přijdou SPOILERY, SPOILERY) : 1. Pitomá scéna, kdy caparti jdou po ulici a z podchodu se vynoří záporák.... jak se tam dostal? to tam na ně čekal? jaktože s sebou nemá gorily? je to jen debilně vyšperkovaný, jak caparti jdou vesele po ulici a najednou zlom? to se rovnou mohl ulicí přihnat tyranosaurus a sežrat je.... ta scéna nedává smysl.... 2. Návrat Roberta de Nira z lapáku.... Strávil nějakejch deset let v lochu a chová se jako kdyby je strávil na dovolený, všecko má v merku, všemu rozumí.... WTF? je tam zavřenej od svých patnácti let, nebo tak nějak, neměl by tím být nějak postiženej (a ted nemyslím, že z něj má bejt kripl), nemělo to na něm zanechat stopy?..... 3. Rober de Niro.... je herec co umí drsný xichty, na šéfa mafie se hodí skvěle, zkrátka člověk, kterýmu se neodmlouvá a nepřináší se mu špatný zprávy, bohužel na řadového gangstera se mi moc nehodí, on v celém filmu nebyl překvapený, furt se chová klidně, ani odhalení konce filmu ho nijak nepřekvapilo, jako kdyby to čekal, drsnej xicht, nadávky ale žádný jiný emoce neumí.... 4. To se za celý svůj život postava Roberta de Nira ani ten zrzatej Žid nepodívali do novin? nebo na televizi? nikdy nikde neviděli fotku ministra financí a nepřišlo jim divný že ten týpek jim připadá nějak povědomí? 5. Tadá a konec... myslel jsem si že jsem za svůj život viděl hodně debilních konců ale tenhle je over the top... co to u sta mrtvých popelářů mělo být, záporák skočil do drtičky odpadů, to jako vážně? nepřišlo to nikomu debilní? já jsem se vychechtal z podoby... a de Niro furt čumí svým drsným xichtem.... ale abych to schrnul, film to byl dobrý ale spousta takovýchle malých debilovin to zesrala, promin Sergio, za tohle máš palec dolů.... a ano viděl jsem tu dlouhou verzi..... ()

Peedzey

Tři a půl hodiny? Proč? Nenašla jsem na tom filmu nic tak zázračného, aby to ospravedlňovalo jeho délku. Naprosto nesympatický, znásilňující a nemluvící hlavní hrdina se mi ani trochu nelíbil. Celou dobu jsem mu nepřála nic dobrého a bylo mi úplně jedno, jak to všechno dopadne. Pár pozitiv by se našlo - přesvědčivý make-up a hudba. ()

nydahl

Opet jsem to chytil v TV a uz jsem nedokazal prepnout jinam.Filmy tohoto typu uz se dnes nedelaji a samozrejme je to skoda. Tohle je u me ukazka toho cemu se rika filmove umeni.Od nametu , scenare , pres provedeni , herecke vykony az po hudbu a hlavne neco co ve Vas zustane po shlednuti. 4 hodiny trvajici vypraveni pribehu 4 kamaradu a jejich zivotni cesty - nahoru ,dolu , do basy a vem proste jak to nekdy bezi.Po celou tu cestu se pribehem line dnes uz zastarala hodnota a to je pratelstvi v dobach dobrych i zlych.Monstrozni kousek od Leone , vykony hercu nema smysl vubec komentovat to nejde udelat lepe (me se teda strasne libi Woods) , dobova kulisa tak jak to dokaze udelat malokdo no a muzika od Morricone nepopsatelna. Filmy jako tento se uz nedelaji mozna proto , ze hodnoty jako jsou pratele uz nic neznamenaj - nejakej globalizacne-genialni debilek nam dal facebook. Davam 5 hvezd co jinyho. ()

maros.gal.7

Film ma úplne pohltil. Keď som zistil že ubehli dve hodiny filmu, nemohol som uveriť svojim očiam. Výborný príbeh musí upútať každého. Nemám rád dlhé filmy, ale pri tomto snímku mi to absolútne nevadilo. Jediné čo ma iritovalo bol zvoniaci telefón na začiatku filmu :D ()

ta*jemna*

/Ne/Skutečný filmový zážitek. Jeden z mála filmů, který si můžu pouštět zas a znova - pořád dokola. Atmosféra jako prase! Neskutečně precizní a vycizelované umělecké dílo. Dávám všechny palce nahoru a to i přes to, že po prvním shlédnutí mi vadilo, že se nemůžu s žádnou postav "ztotožnit", že postrádám nějakého toho kladného hrdinu a bla bla bla, jak jsme v té /nejen/ hollywoodské produkci zvyklí. TOHLE SE MUSÍ VIDĚT, vlastně ani není potřeba slov... ()

Signore

85% Mimořádný film s mimořádnými ambicemi, jenž je nedokázal v úplnosti naplnit (přikláním se k výtkám, které uvádějí např. úživatelé kinej a Lima), tedy alespoň v kinoverzi; definitivní hodnocení ale odkládám až po shlédnutí režisérského sestřihu. ()

Vladimus

Slušné 4*, ale iba 4. Prvá polka - mladý gang a ešte niečo z úseku po návrate z väzenia takmer dokonalé. Potom dolu vodou, od romantickej večierky v reštaurácii už dosť veľký prepad, záver vyslovene slabší. Celkový dojem zachraňuje spomínajúci Noodles a nejké emócie. Línia s dospelou Deborah ma ubíjala, McGovernová mi bola žiaľ nesympatická, zdala sa mi byť herecky slabá a nepomáhali tomu ani nie najlepšie repliky zo scenára, ktoré ma v jej podaní miestami až iritovali. De Niro výborný, hudba skvelá. ()

carnacv

Já Vám nevím. Ten film je úžasně natočený, to ano. Tempo a stylizace tak dokonalá, že člověk s hrdiny žije, ba dokonce, když tak dvě hoďky filmu vynechá, tak po návratu zase bez problému do snímku zapadne. Ale to se doopravdy musím tak dlouho koukat na ty oplzlosti, které nám Serž servíruje? Osobně mě právě obsah snímku velmi minul, a tak se pro mě ono krásné kochání místy stávalo spíše silným utrpením. Pouze doplním, že jsem shlédl DC, a tudíž střihová verze může být o mnoho lepší; nevím. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration