Scorseseho rozmanitá tvorba pokračovala také v devadesátých letech. A znovu u toho byl Robert De Niro. Gangsterský žánr posunul mísením humoru, mužských rituálů a každodenního strachu zase k trochu dle mého „snesitelnější“ poloze. Legendární Martin Scorsese tak znovu ukázal, že patří k nejpreciznějším filmařům posledních třiceti let a opětovně prokazuje svůj jedinečný cit pro filmové vyjadřování. Svět organizovaného zločinu je v jeho podání až nezdravě přitažlivý, znovu upozorňuje na násilí a moc peněz, sedl mi protentokrát podstatně víc než třeba rozmáchlý gangsterský epos Tenkrát v Americe Sergia Leoneho, i když (a už vidím ty šklebící se grimasy) ani jiné Scorseseho gangsterské výlety mi moc radosti neudělaly (nejlépe mi tak z toho vychází třetí v řadě – Brian De Palma). Mozaika o tom, jak se newyorský gangsteřík vypracuje na mocného muže mafie, nicméně skutečně dýchá. Ďábelský Joe Pesci!!(12.11.2013)

[6/10] (Warner Bros.) (Technicolor /// Produkce: Irwin Winkler /// Scénář: Nicholas Pileggi a Martin Scorsese podle románu Mafián Nicholase Pileggiho /// Kamera: Michael Ballhaus /// Nepůvodní hudba: Paul Anka, Jeff Barry, Eric Clapton, Ernie Erdman, Paul Evans, Claude François, George Harrison, Mick Jagger, Mel London, Elias McDaniel, McKinley, Harry Nilsson, Phil Spector, Pete Townshend /// Oscar: Joe Pesci (herec ve vedlejší roli) /// Nominace na Oscara: Irwin Winkler (nejlepší film), Martin Scorsese (režie), Nicholas Pileggi, Martin Scorsese (scénář), Lorraine Bracco (herečka ve vedlejší roli), Thelma Schoonmaker (střih) /// MFF v Benátkách: Martin Scorsese (Stříbrný lev - režie)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](15.1.2008)

Jestliže je „Kmotr“ obrazem určité gangsterské aristokracie, tak „Mafiáni“ jsou obrazem toho, když se o stejné pozice hlásí gangsterské plebs. Bez zásad, cti a charakteru a se slovníkem, kterým byste si nevytřeli ani podlahu. Do své třídy se dostává pomocí baseballek, nožů a prostřelených hlav a stejně tak z ní většinou odchází. Tohle přirovnání však samozřejmě neplatí na filmovou kvalitu a Scorsese vás za přispění skvělých hereckých výkonů tímhle světem provede bez jediného zaváhání. Jen kdyby se mu u mě podařilo docílit alespoň trochu větší angažovanosti a zaujatosti, protože bez ní si jeho pojetí prostě plně vychutnat nedokážu.(20.4.2006)

Jeden z nejznámějších mafiánských snímků a vychvalovaný klenot Martina Scorseseho mě bohužel nezasáhl tak, jak bych čekal a jak jsem se těšil. Trošku upozaděný je zde Robert De Niro a to hlavně na úkor Raye Liotty, který zde předvádí zřejmě svůj životní výkon (zaujal mě ještě v Zemi policajtů - kde hrál shodou okolností také De Niro), ale oba dva tentokráte strká do kapsy hajzl nad hajzly - Joe Pesci, který si svou roli pistolníka Tommyho vyloženě užívá a předvádí, jaké role mu sedí nejlépe. I když (anebo právě proto) je to bezcitná krysa, která střílí lidi do zátylku či je bodá nožem do hrudi, jde o postavu na kterou těžko zapomenete. Scorseseho režie tentokrát nijak neohromí a tak stojí za zmínku ještě trefná hudba, která se s průběhem let stylově mění a také dobová atmosféra.(13.12.2011)

Pokud si pamatuji, tak jsem nikdy (na rozdíl od Henryho Hilla) nechtěl být gangsterem s možností beztrestně parkovat u hydrantu. Henryho však (na rozdíl ode mne) bavil život plný krádeži, rozhazování uloupených peněz a příležitostných vražd, který v tomto snímku Scorsese svým typickým způsobem převyprávěl. Někdo tím může být unešen, ale já to nejsem.(11.10.2009)

• - Majitel Bamboo Lounge Sonny Bunz (Tony Darrow) pracoval ve skutečném Bamboo Lounge, kam skutečný Henry Hill chodíval. (GreatestFan)

• - Spoiler: Ve scéně, kd Tommy (Joe Pesci) střelí Spidera (Michael Imperioli) do nohy, vystřelí sedmkrát z revolveru Smith and Wesson model 36, který má místo pouze pro 5 kulek. (GreatestFan)

• - Pracovní název byl Chytrák, v originále Wiseguy. (GreatestFan)