80% - První půlka jasných 5*. Vše běželo skvělým tempem, herci hláškovali jedna báseň a prostě jsem měl pocit, že vidím výborný film. Druhá půlka mě bohužel vyvedla z omylu. Tempo zvláčnělo, herci už ani nehláškovali a já se začal nudit. Takže ještě 3* a je to škoda. No a dohromady to dává cca těch 80%...(8.12.2007)

Scénář: Nicholas Pileggi, Martin Scorsese .. Vrchol mafiánského žánru a majstrštyk boha Martin Scorsese!! Nadupaný snímek, který se může směle "rovnat" s dalšími žánrovými skvosty jako Tenkrát v Americe či Kmotr I. Jenže, Mafiány psal sám život Henry Hilla a to jim dodává onu reálnou uvěřitelnost příběhu. Když jsem si to kdysi pouštěl poprvé, vůbec jsem nevěděl, co to je a kdo to natočil. Bylo deštivé odpoledne a já si pustil nic neříkající placku Goodfellas... Co následovalo se nedá jen tak popsat!! Jen dodám, že hned první úvodní scéna s autem mě uhranula, uchvátila, přikovala do křesla a všestranné nadšení mě neopustilo do konce filmu. Námět napsal doslova sám život a do kvalitního scénáře jej převedl Nicholas Pileggi a na brilantní podívanou povýšil spoluautor scénáře a famózní režisér Martin Scorsese (nepochopím, že Marty právě zde nedostal Oscar!? Odvádí zde svůj vrcholný výkon). K tomu spousty vizuálních vychytávek a bezchybný střih. Vše dokonale podtrhují výtečné herecké výkony ústředního tria, u kterého je těžké určit, zda je lepší Robert De Niro, Joe Pesci nebo Ray Liotta. Úchvatné lidské drama budiž důkazem dennodenní krutosti, povýšenosti a vychcanosti několika správňáků. Drsné, kruté, nelítostné a krvavé (prostě reálné) ztvárnění jejich na povrch obyčejného ba přímo rodinně spořádaného světa, o kterém si někteří lidé myslí, že tu není. Bohužel je. Svět mafie tu pořád je! .. Z určitého (nejen filmařského) pohledu to nejlepší, co jsem měl tu čest dosud vidět!!! 100% A+ kvalita. "As far back as I can remember, I've always wanted to be a gangster." -- Henry Hill, Brooklyn, N.Y. 1955.(11.4.2005)

Scorseseho rozmanitá tvorba pokračovala také v devadesátých letech. A znovu u toho byl Robert De Niro. Gangsterský žánr posunul mísením humoru, mužských rituálů a každodenního strachu zase k trochu dle mého „snesitelnější“ poloze. Legendární Martin Scorsese tak znovu ukázal, že patří k nejpreciznějším filmařům posledních třiceti let a opětovně prokazuje svůj jedinečný cit pro filmové vyjadřování. Svět organizovaného zločinu je v jeho podání až nezdravě přitažlivý, znovu upozorňuje na násilí a moc peněz, sedl mi protentokrát podstatně víc než třeba rozmáchlý gangsterský epos Tenkrát v Americe Sergia Leoneho, i když (a už vidím ty šklebící se grimasy) ani jiné Scorseseho gangsterské výlety mi moc radosti neudělaly (nejlépe mi tak z toho vychází třetí v řadě – Brian De Palma). Mozaika o tom, jak se newyorský gangsteřík vypracuje na mocného muže mafie, nicméně skutečně dýchá. Ďábelský Joe Pesci!!(12.11.2013)

Scorseseho gangsterskej majstrštyk, který vyniká především dokonalou výpravou, slušivou hudbou a krvavou směskou černohumorných scének a vymakaných dialogů. Z herců si nejvíc ukousl překvapivě Joe Pesci, potěší poprava S.L.Jacksona. Na Scorsesem je obdivuhodné to, že si drží svůj rukopis i po 25 letech. Doporučuju!(13.1.2015)

Tak jsem konecne videl i tento film o mafianech a musim rict, ze me fakt dostal. Scorsese proste umi a tohle se radi mezi nejlepsi mafiansky filmy. I kdyz je to opet o mafianech, tak je to neco jineho nez Kmotr nebo Tenkrat v Americe. Z mafianu tady nejsou udelany takovy nepremozitelny machri jako v Kmotrovi a ani to nema takovou vypravu jako Tenkrat v Americe, ale presto to je vynikajici. Hlavni tri hrdinove jsou fakt vyborni (i kdyz vlastne nejsou mafiani, ale jen "podnikatele"). Liotta je perfektni a je to nejspis jeho nejlepsi role, Joe Pesci je spravnej magor a ma vyborny forky (a Oskara si fakt zaslouzil) a De Niro je slusnej drsnak a v tomhle filmu se mi fakt hodne libil. Ale i ostatni herci nijak nezaostavaj a hrajou taky vyborne. Za zminku stoji jeste vyborny Paul Sorvino, kteremu role skvele sedla. Jediny co tu je jako v dalsich mafianskejch filmech je to, ze vse zacina detstvim, pak obdobim nejvetsi "slavy" a konci to podrazama, drogama, vezenim a vrazdama. Ale to uz k mafianskejm filmum asi patri. Vic se mi libila prvni polovina filmu, kdy je vse takove bezstarostne, nic neni problem ("Tys ho zabil" "Dosla mi kyselina, zahrab ho." "Ok pohoda.") a hezky svizne dej odsejpa. Pak nastupuje zaverecna hodina, kdy uz po vsech de policie, gangstri se zabiji navzajem (vrazdy sou hodne dobre a hodne brutalni) a uz to neni tak vesely (zatimco prvni pulka je narvana forkama, tady nejsou skoro zadne), ale docela depresivni, ale presto vyborne. A navic to je vsechno podle skutecnejch udalosti. Jeden z nejlepsich filmu Scorseseho, jen skoda, ze za nej nedostal oskara.(13.7.2005)