Mafiáni

Mafiáni

• Nový Zéland

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1990, 146 min

Jeden z najlepších príbehov o mafiánoch. Film je to nesmierny, má v sebe všetko, čo by mal film mať a dá sa na ňom dokonca i zasmiať, napriek tomu čo sa v ňom odohráva, aká je jeho téma a aký má účel a obsah. Scorsese je majster žánru (mimo iných) a na filmoch ako je tento zvýraznil hviezdnosť svojej osoby. Jednoducho, život mafiána je pekný, no nie dlhý (česť výnimkám). Ray Liotta v hlavnej úlohe, tomu postava sadla ako vyšitá. Ďalej bez Roberta De Niro sa v podstate žiadny film z prostredia mafie nemôže zaobísť. Skutočne životný výkon ale podáva Joe Pesci ako posledný, ale rozhodne nie najmenej nebezpečný člen ústrednej trojice. Práve jeho výkon v úlohe nepríjemne uveriteľného psychopatického zabijáka Tommyho De Vita bol ocenený Oscarom.(9.12.2012)

Scorseseho rozmanitá tvorba pokračovala také v devadesátých letech. A znovu u toho byl Robert De Niro. Gangsterský žánr posunul mísením humoru, mužských rituálů a každodenního strachu zase k trochu dle mého „snesitelnější“ poloze. Legendární Martin Scorsese tak znovu ukázal, že patří k nejpreciznějším filmařům posledních třiceti let a opětovně prokazuje svůj jedinečný cit pro filmové vyjadřování. Svět organizovaného zločinu je v jeho podání až nezdravě přitažlivý, znovu upozorňuje na násilí a moc peněz, sedl mi protentokrát podstatně víc než třeba rozmáchlý gangsterský epos Tenkrát v Americe Sergia Leoneho, i když (a už vidím ty šklebící se grimasy) ani jiné Scorseseho gangsterské výlety mi moc radosti neudělaly (nejlépe mi tak z toho vychází třetí v řadě – Brian De Palma). Mozaika o tom, jak se newyorský gangsteřík vypracuje na mocného muže mafie, nicméně skutečně dýchá. Ďábelský Joe Pesci!!(12.11.2013)

Možná jsem udělala chybu, že jsem jako první zhlédla o půl desetiletí mladší Casino. Mafiáni mi ho totiž strašně moc připomínali. Ale jinak je to vynikající gangsterka která má atmosféru, spád, Scorseseho nenapodobitelnou režii, Roberta De Nira a hlavně Joe Pesciho který si právem za svého prvotřídního magora odnesl Oscara.(9.2.2010)

Kdo mě jen trošku zná, ví, že mám pro tenhle námět obrovskou slabost. Takovou slabost, že si podobné filmy vychutnávám po troškách. Nechci je všechny zhlédnout za pár týdnů a proč ? Protože prvnímu zhlédnutí se žádné jiné nevyrovná. Schovávám si je pro chvíle, jako byla tato. Chvíle, kdy si můžu i sebedelší film vychutnat bez jakéhokoli vyrušování a vše v klidu vstřebávat, ba co víc... Když s úsměvem doposlechnu poslední píseň běžící při závěrečných titulcích a uvědomím si, že několik takových zážitků mě ještě čeká - záměrně říkám několik, protože takové filmy se dneska už netočí a točit nebudou. Tehdejší doba, móda, zvyky, chování a vůbec způsob točení filmů je unikátní a to je to, co na nich miluju... K samotnému filmu snad řeknu jen tohle - obsazení jsem před projekcí neprozkoumával, a proto pro mě byla stará dobrá banda ze Sopránů opravdovou třešničkou na dortu. Už teď se nemůžu dočkat dalšího (bezpochyby) klenotu na pořadníku. Goodfellas, filmový orgasmus za 100%.(21.10.2010)

"Killing's got to be accepted. Murder was the only way that everybody stayed in line. You got out of line, you got whacked. Everybody knew the rules." Martin Scorsese ve své nejlepší formě představuje dokonalý mafiánský majstrštyk. Zbožňuji filmy ve kterých si ústřední postava vezme hlavní slovo a svým (často úmyslně ironicky nadsazeným) komentářem dokáže diváka vtáhnout do světa, který je pro normálního člověka buď příliš vzdáleným, nebo těžko pochopitelným; nicméně ve většině případů velmi atraktivním. "Mafiáni" právě takovým filmem jsou, a to od A do Ž.(13.8.2004)

• - Tommy DeSimone, podle kterého vznikla postava Tommyho DeVita (Joe Pesci), byl ve skutečnosti zavražděn na pokyn tehdejšího bosse Gambino crime family Johna Gottiho, jehož přítelem byl právě William "Billy Batts" Bentvena (Frank Vincent). Podnět k vraždě DeSimona dal sám capo Paul Vario, ve filmu Paul Cicero (Paul Sorvino). Podle některé verze se DeSimone snažil o intimní vztah s Karen Hillovou (Lorraine Bracco), když byl Henry Hill (Ray Liotta) ve vězení, byl ale odmítnut a pokusil se Karen znásilnit. To se dozvěděl Paul Vario, který jako odplatu poukázal Gambinovcům na vraha Billyho Battse. DeSimone zemřel 4. 1. 1979 ve věku 28 let. (oscaros)

• - Spoiler: Když Jimmy (Robert De Niro) škrtí Morrieho (Chuck Low) telefonním drátem, stisk drátu se v jednotlivých záběrech mění. (GreatestFan)

• - Tommy DeSimone, ve filmu ztvárněný jako Tommy DeVito (Joe Pesci), byl FBI prohlášen za mrtvého v roce 1990, ve stejném roce, kdy vznikl film Mafiáni. Jeho tělo se nikdy nenašlo, FBI se domnívala, že bude na tzv. Mafiánském hřbitově na hranici Brooklynu a Queensu v blízkosti mezinárodního letiště J. F. Kennedyho, kde bylo také v roce 2004 nalezeno tělo Alphonse "Sonny Red" Indelicata a těla Philipa Giacconeho a Dominicka Trinchera, což byli tři capo Bonnano crime family. Jejich vražda se objevuje ve filmu Krycí jméno Donnie Brasco (1997). (oscaros)