poster

Mafiáni

 • Česko

  Gangsteři

 • USA

  Goodfellas

 • USA

  Wiseguy

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Mafiáni

 • Velká Británie

  Goodfellas

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1990, 146 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  *****

  Scorseseho veledílo o mafiánech z trochu jiného pohledu než jaký známe například z Kmotra. Tady nejde o špičku mafie, ale o prosté nádeníky, pro které je to práce jako každá jiná. Dokonalé herecké výkony či nezapomenutelné dialogy jsou jen špičkou ledovce tohoto do nejmenších detailů vybroušeného diamantu.(24.8.2007)

 • Pohrobek
  *****

  Monumentální freska. Mistrovské dílo, které nás přinutí, abychom na mafiánský svět nahlíželi z ptačí perspektivy, abychom se zbavili veškerého morálního zaujetí a přijímali předkládané pouze a jenom tak, jak je nám mistr Scorsese servíruje. Zdánlivé pedantství, puntičkářství a až patologické vyžívání se v detailech nám umožňuje jenom a jenom se kochat v dalších a dalších přívalech řečí, událostí, postav, vztahů, ale v neposlední řadě též zdánlivě podružných předmětů, což je nejlépe vidět na plných stolech a desítkách odrůd všeho možného koření, těstovin, pokrmů i nápojů. Samotný příběh je pojat spíše náčrtově a více než zběžně, že si někdo může stěžovat, že tu o nic nejde (S jedním takovým kacířem jsem film dokonce sledoval). Když si však uvědomíme, že byl film natočen podle skutečné události, musíme pouze složit hold nesmírné autentičnosti, nezaujatosti a dokonce neobvyklému druhu humoru, jež se tu prolínají a spoluutvářejí kompaktní a mistrovské dílo, kterému se všichni herci úplně podřídili, aby jim to však bylo jen ku prospěchu. Co by byl Ray Liotta bez tohoto filmu? Opravdové hvězdy jsou bezeporu Niro s Pescim, který tu vytvořil navýsost přesvědčivého, živelného gangstra, kvůli kterému su musím stále znova ptát: To že je ten trumbera ze Sám doma? Robert De Niro pak jako kdyby ve filmu trochu odpočíval s snad se i schovával, čímž právě dodal své postavě punc naprosté věrohodnosti. Jestli bych měl něco vytknout, tak snad jen, že Scorsese přeci jen poněkud zanedbal starost o Nirovo stárnutí, což je zvlášť markantní ve srovnání s jeho Zuřícím býkem.(19.12.2004)

 • xxmartinxx
  *****

  Protože jsem viděl Casino první, tak výtky na opakování jsou trochu nefér. I proto si Mafiáni udrží pět hvězd, i když s odřenýma ušima. Tahle gangsterka mě ale zase dostala. Nevím, jak to ten Scorsese dělá. Baví mě vypravěči, baví mě skvělí herci a baví mě to skoro tři hodiny v kuse. 4 a 1/2 hvězdy.(13.3.2010)

 • Enšpígl
  *****

  Skvěle propracovaný a nádherně natočený film o slušných občanech USA. Je až neuvěřitelný, že i přes svou délku ,145 minut, film ani chvíli nenudí a to i přesto, že se ve filmu řeší zcela každodení starosti každého z nás, jako je zaměstnání, vydělávání peněz, rodinné záležitosti, vztahy s kolegy z oboru nebo jednání s obchodnímy partnery. Martin Scorsese nám ukázal, jak se má natočit příběh o běžných, obyčejných a slušných lidech, tak, aby ani chvíli snímek nenudil a ještě byl napínavý. Velkou pochvalu vyseknu ústřednímu triu herců Robertu De Nirovi, Ray Liottovi a Joe Pescimu, svých rolích se zhostili takovým způsobem, že se stali pro některé české poltiky doslova idoly. Nejlepší byl asi výkon Joea Pesciho, z jeho slušnosti šel až strach. Film je tak poutavě a přirozeně natočený, že si člověk po skončení říká, kde se v lidech bere tolik úcty k zákonům a ohledu k druhým lidem.(6.12.2007)

 • Anthony
  *****

  Jeden z nejlepších Scorseseho filmů. Propracovaná mafiánská sága ho opět dala dohromady s De Nirem, který těžko zklame. Velice vyčnívá Joe Pesci, který podobnou roli pak ještě zahrál v Casinu. Nejlepším filmem to ovšem je i ve filmografii Raye Liotty a Lorraine Braccové. Nominace na Oscara za film, režii, scénář a střih a pro Braccoovou, Pesci ho za vedlejší roli získal. V Británii byl film oceněn za nejlepší film, režii a scénář a v Benátkách získal Scorsese Stříbrného lva za režii.(29.7.2003)