poster

Mafiáni

 • Česko

  Gangsteři

 • USA

  Goodfellas

 • USA

  Wiseguy

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Mafiáni

 • Velká Británie

  Goodfellas

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1990, 146 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • pan Hnědý
  ****

  Jeden z nejoblíbenějších filmů. Dokonalé Scorseseho dílo a další člen do mafiánského krimi podsvětí (po KMOTROVI druhý nejlepší mafiánský Cosa Nostra veledílo). Takových filmů s knižní předlohy si velmi vážím a jsem ohromen tak dokonalého vytvoření (mistr Scorsese) a přesun na stříbrné plátno v tak dobrém světle. Vůni knihy nechám stranou a přejdu na herecké výkony představitelů, například vrcholné herecké trio: Ray Liotta - "asi" nejlepší role ve své kariéře. Robert De Niro - dokonalost, bez chybičky jako vždycky, nekompromisní postavení a Joe Pesci: "démon" - zahrál bravurně (zasloužený Oscar) na svou malou postavu je d'ábelský a nejrespektovanější postava na kterou nikdy nezapomenete. Goodfellas patří mezi elitu v tomhle žánru. Klenot, stylovka, majstrštyk a vrchol Scorseseho tvorby. Závěrečné titulky, které budete těžko rozdýchávat. "Budeš ho muset někam odklidit, nebo zahrabat kyselina mi došla".(26.9.2011)

 • Hal_Moore
  *****

  Pravděpodobně nejlepší mafiánský film devadesátých let. Mafiáni mají všechny ingredience dokonalého filmu. Vynikající scénář, hudební doprovod, který je známý jako film sám a herecký výkon nezapomenutelných osob - obzvláště De Nira a Pesciho. Co se týče Liotty, jedná se o jeho životní roli. Scorsese udělal mafinský svět s takovou láskou, s jakou udělal Francis Ford Coppola svět Kmotra. Zatímco jeden si může pamatovat všechny dialogy Kmotra, druhý zase odvykládá jakoukoli pasáž z Mafiánů. Mezi takové lidi se řadím i já. Dokonalý film. Nejlepší film Martina Scorseseho. Go home and get your fucking shine box.(1.9.2005)

 • gudaulin
  *****

  Nejlepší snímek mezi gangsterskými filmy to sice není, ale určitě jde o výrazný nadprůměr. V porovnání např. s nedávno zhlédnutým francouzským Prorokem chybí pocit absolutní autentičnosti a naopak cítím určitou, byť ne velkou, snahu gangsterské prostředí zatraktivnit, což je na druhou stranu pochopitelné z komerčních důvodů. Patrně nejvýraznější role Raye Liotty, který svůj talent později nedokázal zúročit tak, jak by si asi sám představoval. Snímek líčí příchod jednoho ambiciózního kluka mezi místní galerku a jeho postupný vzestup ve zločineckém prostředí, který nakonec vede až k jeho zatčení a spolupráci s policií. Scorsese je zkušený režisér a v těchhle vodách je jako doma, navíc se opřel o řadu špičkových herců typově dokonale odpovídajících představám diváka o mafiánských bossech a jejich kumpánech. Robert De Niro nebo Joe Pesci už na podobné role mají snad patent. Celkový dojem: 90 %.(11.3.2010)

 • Spiker01
  ****

  "Jsem mafián. Žiju si na úrovni, lidi ze mě mají respekt, pokud se chovám k rodině příkladně, jsem oceněn veškerými privilégii. Prachy vládnou světem a já jich mám dost. Poldové jsou také jen lidé a za mírný poplatek mi dají pokoj. Občas nějaký ten mord, vloupačka či krádež, výslech...rodinná oslava. Ne vždy byl a ne vždy bude můj příběh stále takto přímočaře snadný a příjemně stereotypní. Rodiče, zejména otec, nenesli příliš dobře, že se stýkám s bandou taliánů a nechodím do školy. Mě to ale bavilo a navíc jsem si vydělal více, než kdokoli v naší čtvrti. Už jako teenager jsem vzbuzoval v lidech respekt. Vážili si mě jako filmové hvězdy, díky čemuž jsem mohl využívat všemožných neplacených výhod. Měl jsem však jednu smůlu, já s Jimmym jsme byli irové. Nikoho nezajímalo, že jsem z druhé půlky ital, členem rodiny jsem být nemohl. Po letech vraždění a nejrůznějších trestných činech Tommyho konečně vzali do rodiny. Jenže tehdy se to začalo všechno srát. Bylo mi důrazně řečeno, že drogy jsou zlo a nestojí to za to. Já byl však nenasytný a radu nebral vážně. Brzy na to však doplatím." Asi takto by se dal charakterizovat tento skvěle natočený film, omluvte mi ten román. A proč 4*? Fakt nevím, ale něco tomu přecejen chybělo. 25 let!...80%(4.3.2014)

 • Anthony
  *****

  Jeden z nejlepších Scorseseho filmů. Propracovaná mafiánská sága ho opět dala dohromady s De Nirem, který těžko zklame. Velice vyčnívá Joe Pesci, který podobnou roli pak ještě zahrál v Casinu. Nejlepším filmem to ovšem je i ve filmografii Raye Liotty a Lorraine Braccové. Nominace na Oscara za film, režii, scénář a střih a pro Braccoovou, Pesci ho za vedlejší roli získal. V Británii byl film oceněn za nejlepší film, režii a scénář a v Benátkách získal Scorsese Stříbrného lva za režii.(29.7.2003)

 • - Během ''You' re a funny guy'' scény je na stole whisky Crown Royal, která se začala vyrábět až v roce 1965. (GreatestFan)

 • - Frank Vincent chtěl původně hrát Paulieho Cicera, kterého hrál Paul Sorvino. (GreatestFan)

 • - Přibližně v 45. minutě filmu je napravo v záběru vidět kameraman. (GreatestFan)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace