Dle mého soudu prostřední díl skládačky, který pokrývá období mezi Zuřícím býkem a Casinem. Zatímco Casino se odehrává v 80. letech. Mafiáni si berou na mušku 60. a 70. léta. Je zajímavé sledovat jak se postupem času uklidňují De Nirovy postavy (Zuřící býk = neurotik, Mafiáni = docela obyčejný zlodějíček, Casino = člověk, který rozhodně netráví čas tím že někomu dělá fašírku z obličeje) a naopak vzrůstá agresivita Joe Pesciho, který se nedožije konce tady ani v Casinu. Mafiáni jsou dle mého soudu nejlepším Martinovým filmem a asi již navždy zůstanou nepřekonaní. Funny scéna je stejně vynikající jako když si u baru Billy Batts dělá srandu ze všemi oblíbeného Tommyho. Samozřejmě za tenhle svůj omyl musí zaplatit.(12.10.2012)

V zásadě velmi pohodový film o partě tvrdě pracujících chlapů. Jenom z něj (a z nich) běhá mráz po zádech. Scorsese díky svému citu pro detail a práci s herci dokáže pozornost diváka udržet u nikterak přehnaně dějového filmu po celé dvě a půl hodiny. Je fascinující sledovat, s jakou nenuceností se „přelévá“ jedna scéna do další. Zřejmě to není stav, kterého chtěl režisér primárně docílit, ale mám ohromnou radost. Z ďábelského Pesciho, který se s vámi buď zasměje, nebo vás zastřelí, z dlouhých (a nikoliv manýristických) kamerových jízd, z nečekaného zapojení songů a z vnitřních monologů vícero vypravěčů, z nezbytného morálního poselství v závěru, které nám není předhazováno jako psovi kost a ze spousty dalších věcí. Jasně, mohlo to být kratší, příběhovější a méně brutální (násilí je navíc často zmírňováno nějakým rušivým elementem, ať jde o humor, hudbu nebo voice over), ale při té natěšenosti na každou další finesu, se kterou se Scorsese vytasí, mě ani nenapadlo pohlédnout na hodinky. A nerad, velmi nerad jsem po skončení opouštěl hlavní hrdiny. Ty do morku kostí prohnilé parchanty. 90% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Ajantis, Madison, Killer_The(26.8.2008)

Jestliže je „Kmotr“ obrazem určité gangsterské aristokracie, tak „Mafiáni“ jsou obrazem toho, když se o stejné pozice hlásí gangsterské plebs. Bez zásad, cti a charakteru a se slovníkem, kterým byste si nevytřeli ani podlahu. Do své třídy se dostává pomocí baseballek, nožů a prostřelených hlav a stejně tak z ní většinou odchází. Tohle přirovnání však samozřejmě neplatí na filmovou kvalitu a Scorsese vás za přispění skvělých hereckých výkonů tímhle světem provede bez jediného zaváhání. Jen kdyby se mu u mě podařilo docílit alespoň trochu větší angažovanosti a zaujatosti, protože bez ní si jeho pojetí prostě plně vychutnat nedokážu.(20.4.2006)

Po prvni projekci jsme hodnotil tremi hvezdickami, ale ted jsem to po delsi dobe videl v originale a naprosto jsem si to vychutnal. Scorsese je prebornik na mafianske filmy a kdyz obsadi sve "ovecky" De Nira a Pesciho - ktery za tohle dostal Oscara zaslouzene -, tak je to sazka na jistotu a vysledek na sebe nenechal dlouho cekat. Marty obsadil do hlavni role ne prilis znameho Raye Liottu, ktery mi zprvu dost vadil, ale potom jsem si zvykl. 8/10(8.12.2007)

Prvních 40 minut jsem se cítil stejně jako u Bourneova ultimáta. Velmi agresivní střih, tonutí v záplavě událostí, ale když si loknu, je to jen destilovaná voda. Začátek mě psychicky vyčerpal, ale nic mi nedal náhradou. Pak tempo mírně poleví (nebo jsem otupěl?), ale dojem je stále stejný. Překvapilo mě, jak jsou Mafiáni mrtvým filmem; působí na mě spíše jako soubor zaměnitelných okamžiků, mající vypovídat o stavu části společnosti, než jako vyvíjející se příběh obdařený skutečným životem. Nijak se nevyvíjí ani charaktery - jsou stejné na začátku jako na konci, nepřemýšlí, neřeší žádná dilemata; chtějí jen brát, užívat si a zabíjet. Tedy užívat si. Tohle Scorsese zřejmě zamýšlel, poskytl žánrově zakřivený pohled na určitou společenskou třídu a zároveň tak stvořil – jako její členové – nekomplikovanou 140 minutovou jízdu, na niž se (s výjimkou pár nudnějších pasáží) díky zkušenostem režiséra docela dobře kouká, ale při snaze o ponoření do atmosféry, které skutečně chybí dobrodružně-romantické kouzlo Pulp Fiction, Kmotra nebo Mafie, jsem každou chvíli narazil na tu smutně vyhlížející umělohmotnou hladinu.(30.12.2007)

• - Dne 11. 6. je ve filmu uvedeno, že Batts (Frank Vincent) byl zabit před 6 měsíci. To by mělo být zimní období, které však scéna jeho smrti rozhodně nepřipomíná. (GreatestFan)

• - O roli Henryho se ucházel také Alec Baldwin. (GreatestFan)

• - Ve filmu v roce 1955 Joe Pesci hraje Tommyho v pubertálním věku, přitom Tommyho postava je založena na životě skutečného gangstera, který se narodil v roce 1950. (GreatestFan)