Mafiáni

Mafiáni

Goodfellas

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1990, 146 min

Monumentální freska. Mistrovské dílo, které nás přinutí, abychom na mafiánský svět nahlíželi z ptačí perspektivy, abychom se zbavili veškerého morálního zaujetí a přijímali předkládané pouze a jenom tak, jak je nám mistr Scorsese servíruje. Zdánlivé pedantství, puntičkářství a až patologické vyžívání se v detailech nám umožňuje jenom a jenom se kochat v dalších a dalších přívalech řečí, událostí, postav, vztahů, ale v neposlední řadě též zdánlivě podružných předmětů, což je nejlépe vidět na plných stolech a desítkách odrůd všeho možného koření, těstovin, pokrmů i nápojů. Samotný příběh je pojat spíše náčrtově a více než zběžně, že si někdo může stěžovat, že tu o nic nejde (S jedním takovým kacířem jsem film dokonce sledoval). Když si však uvědomíme, že byl film natočen podle skutečné události, musíme pouze složit hold nesmírné autentičnosti, nezaujatosti a dokonce neobvyklému druhu humoru, jež se tu prolínají a spoluutvářejí kompaktní a mistrovské dílo, kterému se všichni herci úplně podřídili, aby jim to však bylo jen ku prospěchu. Co by byl Ray Liotta bez tohoto filmu? Opravdové hvězdy jsou bezeporu Niro s Pescim, který tu vytvořil navýsost přesvědčivého, živelného gangstra, kvůli kterému su musím stále znova ptát: To že je ten trumbera ze Sám doma? Robert De Niro pak jako kdyby ve filmu trochu odpočíval s snad se i schovával, čímž právě dodal své postavě punc naprosté věrohodnosti. Jestli bych měl něco vytknout, tak snad jen, že Scorsese přeci jen poněkud zanedbal starost o Nirovo stárnutí, což je zvlášť markantní ve srovnání s jeho Zuřícím býkem.(19.12.2004)

V zásadě velmi pohodový film o partě tvrdě pracujících chlapů. Jenom z něj (a z nich) běhá mráz po zádech. Scorsese díky svému citu pro detail a práci s herci dokáže pozornost diváka udržet u nikterak přehnaně dějového filmu po celé dvě a půl hodiny. Je fascinující sledovat, s jakou nenuceností se „přelévá“ jedna scéna do další. Zřejmě to není stav, kterého chtěl režisér primárně docílit, ale mám ohromnou radost. Z ďábelského Pesciho, který se s vámi buď zasměje, nebo vás zastřelí, z dlouhých (a nikoliv manýristických) kamerových jízd, z nečekaného zapojení songů a z vnitřních monologů vícero vypravěčů, z nezbytného morálního poselství v závěru, které nám není předhazováno jako psovi kost a ze spousty dalších věcí. Jasně, mohlo to být kratší, příběhovější a méně brutální (násilí je navíc často zmírňováno nějakým rušivým elementem, ať jde o humor, hudbu nebo voice over), ale při té natěšenosti na každou další finesu, se kterou se Scorsese vytasí, mě ani nenapadlo pohlédnout na hodinky. A nerad, velmi nerad jsem po skončení opouštěl hlavní hrdiny. Ty do morku kostí prohnilé parchanty. 90% Zajímavé komentáře: Pohrobek, Ajantis, Madison, Killer_The(26.8.2008)

Dějem určitě jeden z nejlepších mafiánských filmů, ale přesto to podle mě na nejlepší mafiánský filmy nemá a to hlavně proto, že je to všechno hrozně pomalý a klidný a někdy až trochu nudící, ale z toho naštěstí dokážou vyvézt dokonalý herecký výkony. Je trochu s podivem, že Martin Scorsese neobsadil Roberta de Nira do úplně nejhlavnější role, protože tahle dvojice má za sebou už spoustu skvělých snímků, ale i tak je tady De Nito skvělej a to i když ze začátku neni moc výraznej a až spíš ke konci se začne ve filmu víc prosazovat, Dalším esem tohohle filmu je přítomnost Joe Pesciho, ten snad nemůže chybět v žádným pořádným mafiánským filmu, jen je škoda, že hraj neustále to stejný, ale v jeho podání je to úžasný a i když už je to poněkolikátý dost okoukaný, tak to nikdy neomrzí, ale nejlepší herecký výkon tohohle film podle mě předvádí Ray Liotta, jeho výkon by se dal nazvat životním, protože nic takovýho už nikdy nezopakoval a v porovnání s jeho ostatními filmy tohle vypadá spíš jako úlet, než že by byl tak kvalitní herec, ale tady mu to prostě všechno skvěle sedlo a hlavně díky němu a spojení Scorsese, De Niro a Pesci musim dát 5*, protože je to opravdu skvělý spojení, ale celkově se mi film až zas tolik nelíbil(16.8.2005)

Scorseseho rozmanitá tvorba pokračovala také v devadesátých letech. A znovu u toho byl Robert De Niro. Gangsterský žánr posunul mísením humoru, mužských rituálů a každodenního strachu zase k trochu dle mého „snesitelnější“ poloze. Legendární Martin Scorsese tak znovu ukázal, že patří k nejpreciznějším filmařům posledních třiceti let a opětovně prokazuje svůj jedinečný cit pro filmové vyjadřování. Svět organizovaného zločinu je v jeho podání až nezdravě přitažlivý, znovu upozorňuje na násilí a moc peněz, sedl mi protentokrát podstatně víc než třeba rozmáchlý gangsterský epos Tenkrát v Americe Sergia Leoneho, i když (a už vidím ty šklebící se grimasy) ani jiné Scorseseho gangsterské výlety mi moc radosti neudělaly (nejlépe mi tak z toho vychází třetí v řadě – Brian De Palma). Mozaika o tom, jak se newyorský gangsteřík vypracuje na mocného muže mafie, nicméně skutečně dýchá. Ďábelský Joe Pesci!!(12.11.2013)

Jeden z vrcholů mafiánských filmů. Tahle gangsterka je totiž přesně tak krutá jako mafie ve skutečnosti, a tak to má být. Robert De Niro je pak hned po Al Pacinovi mým nejoblíbenějším mafiánem a v tomhle filmu to jen potvrzuje... Mimochodem absolutně nechápu, jak člověk jako Scorsese mohl po Zuřícím býkovi, Mafiánech a Casinu natočit takovej film jako Skrytá identita... a co hůř - jak mohla právě Skrytá identita získat Oscara? Protože pokud chcete vidět film o mafii, na DiCapria a spol. se vykašlete. Tenhle film má aspoň něco do sebe...(23.7.2007)