Mafiáni

Mafiáni

Goodfellas

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1990, 146 min

Slušná gangsterka, avšak né tak zábavná a akční jako Carlitova cesta. Celkem mi zde scházel lepší herecký cásting, krom Roberta de Nira, který ani nebyl hlavním hrdinou mně herci příliš nezaujali. Ray Liotta je béčkový herec jak víno, tudiž zmateně kroutím hlavou nad režisérovým výběrem hlavního hrdiny, ale znám i horší. Akce příliš není, načež jsem se shodl, že je film vhodný pouze na jedno zhlédnutí i kvůli přepísklé stopáži,ale naštěstí jsem se nenudil, příběh zaujme, ale bohužel nestrhne. Scorseseho režie je však plně v pořádku.75%(13.1.2015)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Dobrý, ale pro mne ne tak silný snímek o americké mafii, jako byla Coppolova série Kmotra, nebo Leoneho Tenkrát v Americe. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=ynCjlwFP-vk(18.3.2009)

Krásná záležitost, kterou natočil "Bůh" Martin Scorsese. Perfektní herecké obsazení, kterému vládnou Robert De Niro , Joe Pesci a v životní roli Ray Liotta. Scéna vstupu do Copacabany je opravdu dokonalost sama o sobě. Scorsese ve své nejlepší formě, ale stále před vrcholem mafiánských filmů, kterým pro mě prostě je více Casino než Mafiáni. Možná je to pro mě lepším obsazením, kterému kraluje De Niro a malé nesympatie k Rayu Liottovi, možná to je prostě jen těmi kostkami, které v casinu látají po stolech...(6.8.2005)

Jeden z nejlepších Scorseseho filmů. Propracovaná mafiánská sága ho opět dala dohromady s De Nirem, který těžko zklame. Velice vyčnívá Joe Pesci, který podobnou roli pak ještě zahrál v Casinu. Nejlepším filmem to ovšem je i ve filmografii Raye Liotty a Lorraine Braccové. Nominace na Oscara za film, režii, scénář a střih a pro Braccoovou, Pesci ho za vedlejší roli získal. V Británii byl film oceněn za nejlepší film, režii a scénář a v Benátkách získal Scorsese Stříbrného lva za režii.(29.7.2003)

Scorseseho veledílo o mafiánech z trochu jiného pohledu než jaký známe například z Kmotra. Tady nejde o špičku mafie, ale o prosté nádeníky, pro které je to práce jako každá jiná. Dokonalé herecké výkony či nezapomenutelné dialogy jsou jen špičkou ledovce tohoto do nejmenších detailů vybroušeného diamantu.(24.8.2007)

• - Film byl inspirací pro vytvoření české videohry "Mafia: The City of Lost Heaven" (2002). (FilipK)

• - Majitel Bamboo Lounge Sonny Bunz (Tony Darrow) pracoval ve skutečném Bamboo Lounge, kam skutečný Henry Hill chodíval. (GreatestFan)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem 10 mrtvých. (GreatestFan)