Mafiáni

Mafiáni

Goodfellas

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 1990, 146 min

Jeden z nejoblíbenějších filmů. Dokonalé Scorseseho dílo a další člen do mafiánského krimi podsvětí (po KMOTROVI druhý nejlepší mafiánský Cosa Nostra veledílo). Takových filmů s knižní předlohy si velmi vážím a jsem ohromen tak dokonalého vytvoření (mistr Scorsese) a přesun na stříbrné plátno v tak dobrém světle. Vůni knihy nechám stranou a přejdu na herecké výkony představitelů, například vrcholné herecké trio: Ray Liotta - "asi" nejlepší role ve své kariéře. Robert De Niro - dokonalost, bez chybičky jako vždycky, nekompromisní postavení a Joe Pesci: "démon" - zahrál bravurně (zasloužený Oscar) na svou malou postavu je d'ábelský a nejrespektovanější postava na kterou nikdy nezapomenete. Goodfellas patří mezi elitu v tomhle žánru. Klenot, stylovka, majstrštyk a vrchol Scorseseho tvorby. Závěrečné titulky, které budete těžko rozdýchávat. "Budeš ho muset někam odklidit, nebo zahrabat kyselina mi došla".(26.9.2011)

Pravděpodobně nejlepší mafiánský film devadesátých let. Mafiáni mají všechny ingredience dokonalého filmu. Vynikající scénář, hudební doprovod, který je známý jako film sám a herecký výkon nezapomenutelných osob - obzvláště De Nira a Pesciho. Co se týče Liotty, jedná se o jeho životní roli. Scorsese udělal mafinský svět s takovou láskou, s jakou udělal Francis Ford Coppola svět Kmotra. Zatímco jeden si může pamatovat všechny dialogy Kmotra, druhý zase odvykládá jakoukoli pasáž z Mafiánů. Mezi takové lidi se řadím i já. Dokonalý film. Nejlepší film Martina Scorseseho. Go home and get your fucking shine box.(1.9.2005)

Nejlepší snímek mezi gangsterskými filmy to sice není, ale určitě jde o výrazný nadprůměr. V porovnání např. s nedávno zhlédnutým francouzským Prorokem chybí pocit absolutní autentičnosti a naopak cítím určitou, byť ne velkou, snahu gangsterské prostředí zatraktivnit, což je na druhou stranu pochopitelné z komerčních důvodů. Patrně nejvýraznější role Raye Liotty, který svůj talent později nedokázal zúročit tak, jak by si asi sám představoval. Snímek líčí příchod jednoho ambiciózního kluka mezi místní galerku a jeho postupný vzestup ve zločineckém prostředí, který nakonec vede až k jeho zatčení a spolupráci s policií. Scorsese je zkušený režisér a v těchhle vodách je jako doma, navíc se opřel o řadu špičkových herců typově dokonale odpovídajících představám diváka o mafiánských bossech a jejich kumpánech. Robert De Niro nebo Joe Pesci už na podobné role mají snad patent. Celkový dojem: 90 %.(11.3.2010)

"Jsem mafián. Žiju si na úrovni, lidi ze mě mají respekt, pokud se chovám k rodině příkladně, jsem oceněn veškerými privilégii. Prachy vládnou světem a já jich mám dost. Poldové jsou také jen lidé a za mírný poplatek mi dají pokoj. Občas nějaký ten mord, vloupačka či krádež, výslech...rodinná oslava. Ne vždy byl a ne vždy bude můj příběh stále takto přímočaře snadný a příjemně stereotypní. Rodiče, zejména otec, nenesli příliš dobře, že se stýkám s bandou taliánů a nechodím do školy. Mě to ale bavilo a navíc jsem si vydělal více, než kdokoli v naší čtvrti. Už jako teenager jsem vzbuzoval v lidech respekt. Vážili si mě jako filmové hvězdy, díky čemuž jsem mohl využívat všemožných neplacených výhod. Měl jsem však jednu smůlu, já s Jimmym jsme byli irové. Nikoho nezajímalo, že jsem z druhé půlky ital, členem rodiny jsem být nemohl. Po letech vraždění a nejrůznějších trestných činech Tommyho konečně vzali do rodiny. Jenže tehdy se to začalo všechno srát. Bylo mi důrazně řečeno, že drogy jsou zlo a nestojí to za to. Já byl však nenasytný a radu nebral vážně. Brzy na to však doplatím." Asi takto by se dal charakterizovat tento skvěle natočený film, omluvte mi ten román. A proč 4*? Fakt nevím, ale něco tomu přecejen chybělo. 25 let!...80%(4.3.2014)

Jeden z nejlepších Scorseseho filmů. Propracovaná mafiánská sága ho opět dala dohromady s De Nirem, který těžko zklame. Velice vyčnívá Joe Pesci, který podobnou roli pak ještě zahrál v Casinu. Nejlepším filmem to ovšem je i ve filmografii Raye Liotty a Lorraine Braccové. Nominace na Oscara za film, režii, scénář a střih a pro Braccoovou, Pesci ho za vedlejší roli získal. V Británii byl film oceněn za nejlepší film, režii a scénář a v Benátkách získal Scorsese Stříbrného lva za režii.(29.7.2003)

• - Během ''You' re a funny guy'' scény je na stole whisky Crown Royal, která se začala vyrábět až v roce 1965. (GreatestFan)

• - Frank Vincent chtěl původně hrát Paulieho Cicera, kterého hrál Paul Sorvino. (GreatestFan)

• - Přibližně v 45. minutě filmu je napravo v záběru vidět kameraman. (GreatestFan)