Indiana Jones a Chrám zkázy

• USA Indiana Jones and the Temple of Doom (více)

Indiana Jones se svým dětským společníkem Quanem prchají před čínským zločineckým gangem v doprovodu americké zpěvačky ze Šanghaje. K útěku použijí omylem letadlo, které patří právě šéfovi gangu, což se Indianovi a jeho společníkům nevyplatí. Piloti ze stroje vyskočí na padácích, když předtím vypustili z letadla všechno palivo. Hrozí katastrofa v podobě nárazu stroje do okolních hor. Indiana si však poradí. Společně se svými průvodci vyskočí z letadla v gumovém nafukovacím člunu, který je nejenom úspěšně dopraví na zem, ale díky tomu, že dopadne do řeky, je dopraví i do Indie. Indiana by nejraději pokračoval do Dillí a pak domů do Ameriky. Místní vesničané ho však požádají o pomoc v podobě záchrany vesnice. Vyznavači zla z nedalekého paláce ukradli totiž vesnici její kouzelný kámen, který vesničanům poskytoval ochranu a úrodu. Indiana se se svými průvodci do chrámu vypraví a zde brzy zjistí, že se ocitl přímo v hlavním sídle sekty Thuggů. Ti zde nejenom uctívají bohyni smrti Kálí, ale také zde v jakémsi tajném dole hledají poslední kouzelný kámen, který má dát jejich bohyni moc ovládnout celý svět. Indiana se zprvu snaží najít jak kámen nešťastné vesnice, tak zachránit dětské otroky, které Thuggové nutí v dolech rozbíjet kameny a hledat poslední kouzelný kámen. Velmi brzy jsou však Indiana i jeho průvodci Thuggy zajati a ti se z nich snaží udělat oběti své krvelačné bohyni... (TV Prima)

JackBurda

Drsnější, ulítlejší, akčnější a vtipnější. Jednička mi přijde nejlepší, ale tenhle díl je opravdu skoro, jenom těsně na druhým městě. Furt je to Indy, boj s kulty je mám rád a ten humor je supr.(to je mám přijít voblíknout ty huso?) Pořád bezvadná akčně/dobrodružná podívaná. ()

mrclTV

Indy a jeho rodinný výlet, ktorí by ste asi na vlastnej koži zažiť nechceli - ešte akčnejší, ešte dobrodružnejší a ešte hnusnejší (lahôdky pri večeri s maharadžom sú nezabudnuteľné :D ). Kulisy a masky sú tiež prvotriedne. Na druhej strane, to nie je ten rovnaký Indy hnajúci sa za slávnou archou z jednotky. Chybou je možno práve ten "rodinný" element v podobe vedľajších postáv jeho partie. Ten my vadil našťastie iba v prvej polovici, potom nastupuje možno ešte drsnejšia "podívaná" ako doteraz (voodoo, vytrhávanie sdrcií, bijúce sa deti, hodovačka pre krokodíly - celkom extrémna šou). V konečnom dôsledku film rovnako kvalitný ako prvý. ()

AgnesDee

Z dětství jsem si z tohoto filmu zapamatovala hlavně "chlazené opičí mozečky" a rvaní srdce z těla. A pochopila jsem, proč jsem další nechutnosti, jako obrovské brouky po všech lidech lezoucí mrtvého hada naplněného živými hady velmi lehce vymazala ze své paměti. Ale na druhou stranu, i když jsem tento film viděla, a i když jsem věděla, jak dopadne, stejně jsem byla napnutá jak struna a Indimu jsem prostě fandit musela. A i když byla Willie neuvěřitelně uřvaná a otravná, tak její chování naprosto respektuji a filmu dodává na takový zvláštní nádech humoru. ()

PlayEasy

Indy v Indií aneb úchvatné svěží dobrodružství na druhou! Tuna zábavy, napínavé akce a samozřejmě atraktivní subkontinentální prostředí záhadného chrámu. Jízda důlním vozíkem je na našem bucket listu už hodně dlouho :) ! 100% ()

ac1976

Legendárna naháňačka na banských vozikoch, vtipné hlášky malého aziata, iskrenie medzi Indym a Willie, chutne nechutná večera, má to všetko čo má správny dobrodružný film mať. Aj keď Arche sa to nevyrovná a preto som dal "len" 4*. Kate Capshaw je síce podpriemerná herečka, ale je to kus a....... manželka režiséra. Teda vtedy asi jeho pichanda. Manželka až o pár rokov neskôr. 😀😀😀 ()

PAVLIS

Stejně jako u jedničky mám pocit, že vidět tohle jako děcko, tak bych si některé scény potom pamatoval až do smrti (nechutná večeře nebo akční vozíky v dole) a byl bych asi nadšený. A triky a obrazová stránka jsou slušné i po 34 letech. Ale jako dospělý mám problém se Indym nechat unést a nepřemýšlet nad jeho naivitou. ()

Vykuk

Hm... po letech jsem to náhodou chytl v telce... ne na některé filmy je lépe znovu nekoukat, stahuju hodnocení.. A o té blonďaté pizdě ani nemluvě.. uff ()

ostravak30

Indiana Jonese jsem objevil až v pubertě, kdy se po delší odmlce dostal na obrazovky televizí a hned jsem si ho oblíbil. Pochopitelně, že jsem chtěl být jako on. Objevovat tajemství minulosti a přitom zažít dobrodružství. Přiznávám ale, že tenhle díl z úvodní trilogie patří k mým nejméně oblíbeným. Najdeme zde humor, ale mnohem méně zastoupený než v již zmíněných dílech. Za to akce je tu dost. Od takových filmů by se dnešní Hollywood mohl učit. Ve 118 minutách je snad 100 minut akce. To je to pozitivní, spolu s hudbou. Na druhé straně, právě s maximem akcí ztrácí Indiana trochu toho ducha. Takové kouzlo, nebo nějaká aura, nevím, jak to vyjádřit správně, prostě zmizela. Zkrátka, ta chemie nefunguje, jak fungovala u jedničky. Kdo ví, čím to je, ale jak se říká, všeho moc škodí. Triky jsou sice na dnešní dobu primitivní, ale věřím tomu, že stejně jako Star Wars i tenhle film stejně jako celá série, museli na tehdejší dobu vypadat úchvatně a ohromě. ()

ACDCKL

Asi nejtemnější díl série, avšak z mého pohledu i tak hodně povedený. Sice Náckové či Komouši jsou více přitažliví než sekta Thuggů, ale svoje kouzlo to má. ()

adamix

Druhá časť slávnej dobrodružnej série vôbec nie je žiadnym slabším článkom medzi kultovými DOBYVATEĽMI a perfektnou VÝPRAVOU. Bez nacistických práporov sa vkľude zaobíde s indickou kultúrou a šamanmi. Bondovský úvod v Šanghaji nás pekne a hneď od začiatku vtiahne do filmu a sľubuje zbesilý zážitok. Potom následuje India a hlavne tradičné lahôdky vo forme opičích mozgov, pečených chrobákov, hadích jednohubiek a polievky z očí. Mňam :). Potom následuje pre mňa nestráviteľná scéna s obrovským hmyzom a potom dominantný highlight celého filmu - rituál. O hororovú atmosféru teda niet pochýb, rovnako tak aj o akciu kombinovanú s humorom. Niektorí tu nadávali na uškriekanú ,,Jonesgirl" Kate Capshaw. Myslím si, že jej škrekot a často skleslé a náladové stavy ma celkom bavili, vzhľadom na to, v akej kaši sa hlavní hrdinovia často nachádzali. U mňa 5*. ()

maoc

Uřvaná, přebarvená a příliš lineární "zábava", která snad chyby scriptu, scénáře a kamery kupí naschvál. Nemohu neocenit některé scény, vtipy, švih, ale chyby a celková plochost, hlučnost a primitivnost mi tohoto Indyho zprotivily. Historie a místopis jsou víceméně vycucané z palce (ale bavíme se stále o archeologii, ne?), vzdálenost mezi protivníky se mění s každým střihem, čas k překonání určité vzdálenosti se zkracuje či natahuje dle potřeby (ale toto není Tom a Jerry!), disproporce ve výšce, vzdálenosti nebo rychlosti se objevují i u krajiny a dorazili mě aligátoři. První díl měl sice podobné neduhy, ale vyvážil to kvalitami jinde. U Chrámu zkázy jsem skřípal zuby. ()

JosefTomas

Problém filmu má nevýhodu, že se odehrává rok před tím, tudíž o hrdinu nemám takový strach, jako v prvním díle. Akce je trochu minimalistická, ale závěr to perfektně nahradil. Navíc jednička nastavila laťku dosti vysoko, takže jí dvojka těžko překonává. ()

liquuid

V mých očích to není nejslabší díl, mně se líbil moc. Změna prostředí funguje a ducha to má pořád stejného. Naopak se mi některé věci líbí ještě více. ()

OJan

Druhé Indyho dobrodružství se nese v malinko temnější notě, což není na škodu. Avšak kouzlo prvního filmu jaksi zmizelo. První polovina je taková pomalejší, místy dokonce až nezáživná, avšak posléze vyústí do skvělé druhé poloviny, která se mi skutečně zamlouvala. Celá část odehrávající se v dole a poté na provazovém mostě je zkrátka originální. Ovšem i zde už některé scény trpí zubem času. Opět zaujme skvělá výprava a solidní hudba Johna Williamse. |75%| ()

LdaVinci

Jsem teď trošku přísnější. Ono režisérsky je to absolutně geniální, ale je to ve skutečnosti veliká blbina a slátanina lehce. Ale má to teda spoustu skvělých momentů, to se musí nechat. ()

koty2201

Pokračujem v dopĺňaní restov a úprimne som mierne sklamaný z tohto pokračovania. Myslel som si, že druhý diel zaboduje lepšie, ale tentokrát sa až taký skvelý pocit z jednotky nedostavil. Stalé je to pekne natočený dobrodružný akčný film a či už ide o kulisy a to prostredie a celkový vizuál alebo o choreografie, akciu, humor, hudbu a podobne, tak si to vysokú úroveň zachovalo. Čiže tieto základné technické kategórie to zvláda veľmi solídne. Ale neplatí to všade. Oproti jednotke tu najviac utrpelo spracovanie postáv a vzťahov medzi postavami. Tu tomu chýbajú tie silné emócie z jednotky. Indy tu síce spozná ďalšiu osudovú ženu, ale nejde z toho žiadna vzájomná chémia. Celý čas vlastne máte pocit, že oni spolu musia byť, nie že by to chceli. Vôbec nie je medzi nimi nejaká harmónia ani porozumenie. “Mrňous” je niekde úplne inde, ale zároveň to je asi jediné, čo sa tvorcom podarilo viac ako ostatné postavy. Myslím si, že majú s Indym pekné puto ako taký otec a syn. Ale aj tu sa toho veľa o ňom nedozviete a ani o spoločnej histórii s Indym. To je možno trochu aj škoda. Ďalej čo sa ešte úplne nepodarilo sú napríklad záporné postavy. Sú tam, ale sú fakt takí nijakí. Ani hroziví ani nejak charakterovo výrazní. Tie rituály vo filme síce mali hororový podtón, ale veľmi na mňa nezapôsobili. A ten scenár, respektíve samotný príbeh bol veľmi divne postrihaný a tak ťažkopádne a nie veľmi pútavo podaný. Jednoducho nezaujímavý a mdlý. Toto vyznie až príliš negatívne, takže až tak katastrofické to nie je. Len chcem naznačiť, že mi Chrám skazy nesadol tak dobre v porovnaní s predošlým filmom. Čiže doporučiť to síce môžem, ale čakal som niečo lepšie. Pretože ja takéto lovenie pokladov veľmi rád vyhľadávam, tak snáď sa tretí diel vydaril lepšie. ()

hrumsrt

Bylo by pošetilé po úspěších prvního filmu nenavázat pokračováním a nedodat divákům další díl rýsující se dobrodružné klasiky.. A netrvalo to moc dlouho a po třech letech dorazil další Indiana Jones, ovšem kdo by čekal jen další navazující pokračování obsahující další dobrodružné hledání bájných předmětů, ten měl od tvůrců slabá očekávání.. Obnovila se spolupráce kamarádů Lucase a Spielberga, kde tentokrát George Lucas dokázal svému kolegovi odprezentovat svůj plán, co a jak si se svým hrdinou Indiana Jonesem představuje. Okamžitě bylo vidět, jak má Lucas všechno vymyšlené. Ale můžeme každým dnem děkovat, že na sérii dělal Spielberg a dodal svoje tradiční srdíčko.. Jak Spielberg toužil přenést do Indiana Jonese svoje neukojené představy pro vlastní sérii s Jamesem Bondem, nebyly pro něj hranice a chtěl s každým dalším dílem značku posouvat.. Druhý díl s podtitulem Chrám zkázy je patrně takový, na který si z původní trilogie vzpomenete možná až jako poslední a já bych nakonec i souhlasil, že jde o nejslabší kousek, ale pořád platí, že i nejslabší Indiana Jones je naprosto parádní titul, který nesmí chybět při výčtu nejlepších dobrodružných filmů kinematografie.. Jak si jde všimnout, už nejde o díl série psaný Spielbergovi tolik na tělo, jako jediný z původní trojice nepracuje s nacistickým tématem a je daleko funkčnější při postavení nad časovou osou.. To ale neznamená, že by to nemělo v sobě hlubší myšlenku odkazující na reálné světové problémy. Jelikož Chám zkázy je filmovou procházkou po Indii, kde může se jednak může divák kochat krásami bývalé britské kolonie a jejího mimocivilizačního světa, ale především jde o kritiku západních mocností a jejich představ o Indii, i když jde o Zemi jejíž zásady jsou navždy prorostlé britskými standardy, a tak i zdejší představy o ní jsou nanejvýše vyhrocené a zkreslené, přesně tak jak by si to tehdejší obyvatel západních mocností představoval. Jde tak o film, který se zdá poměrně zvláštní vypouštět v 80. letech a divák se může ptát, co tím chtěl Lucas říct a především i to, proč nejprve tvůrci nepředstavili Chrám zkázy a až poté Dobyvatele... Je to vlastně úplně jedno, jelikož svým způsobem je Chrám zkázy nadčasový a podobné představy o asijském venkově by se našli v řadě západních představách i dodnes.. Především hlavním rozdílem Chrámu zkázy je jeho příběh, který je výrazně odlišných od zbytkové struktury v rámci celé série. Centrem dění totiž není nějaký jeden magický předmět, navíc často obohacený skutečnou historickou mytologií. Ne, druhý Indiana Jones má příběh postavený na náhodném pádu letadla spolu s hlavními hrdiny, kteří se následně při návratu domů setkávají s vesničany, kteří byli z příčiny utlačovatelů z řad aristokracie okradeni o svoje duchovní bohatství.. A poprvé a jedinkrát za dob filmové značky Indiana Jonese vidíme hlavního hrdinu nesobecky pomáhat někomu jinému a fungovat jako jakýsi mesiáš. Je to tím, že se příběh odehrává v minulosti, a tak jde o jiného Indiho než ho známe z předchozího filmu, který by se měl odehrávat rok po ději s Chrámem zkázy.. I když jak jsem říkal jde o nejslabší kousek v rámci trilogie, je Chrám zkázy pořád jasně zapamatovatelný pro několik svých prvků, které ho odlišují od dalších dílů.. Jde především o chemii postav, kterou Spielberg vzal poprvé v rámci série jiným stylem. Ve všech ostatních dílech jsou ústřední kladné postavy vázány rodinným poutem, což utváří svoji vlastní dynamiku, kde vidíme jejich specifické ukřičené projevy nákloností.. Namísto toho, ale Chrám zkázy představuje postavičku dětského hrdiny Kraťase v podání dětského (ne)herce Ke Huy Quana, jehož životní příběh by stál za svůj vlastní věnovaný čas, který vyhrál roli náhodou jen jako doprovod bratra na casting, ovšem ta chemie s Fordem byla okamžitá, a tak tvůrci měli jasno.. Postavička Kraťase je skvělý tah tvůrců, který z samotného filmu dělá ještě větší rodinnou zábavu a možnost mladým divákům sžít se s tímhle hrdinou a současně s celou sérií Indiana Jonese.. Není proto na škodu, uznat, že Kraťas tu je zkrátka vynikající. Jeho lehce latentně otrocký vztah k hlavnímu hrdinovi pominu, už jen při samotné vzpomínce na ikonickou karetní scénu.. Kraťas je výjimečný třeba tím, že stojí hlavní postavě naprosto rovnocenným způsobem a i když díle nenese jeho jméno, má nemalý podíl na celkovém kouzlu celého filmu.. Takže není nouze třeba o vlastní akční scénu v rámci finále, anebo taky o fakt, že nebýt jeho snahy a činů by celý příběh nevygradoval ke šťastnému konci.. A ústřední trojlístek pak uzavírá ženský protějšek Indimu, tedy zpěvačka Willie Scott, která ani z poloviny nemá charizma Marion z prvního dílu a funguje spíše jako klasická ustrašená hrdinka, tedy bohužel i filmové klišé v podobě ženy nepatřící do podobných dobrodružství, které musí ústřední hrdina neustále zachraňovat. Možná by postava fungovala lépe, kdyby jí propůjčila tvář s rolí skloňovaná Sharon Stone, kterou bych ostatně viděl kdekoli moc rád, ale faktem zůstává, už dobré dva roky byla manželkou režiséra Stevena Spielberga, což byl bohužel asi největší argument, proč samotnou roli získala.. Především první polovina filmu není úplně vyvážená, i když obsahuje skvělou akční scénu ve spojitosti s letadlem, samotné "posbírání" postav a přenesení je na zvolený prostor dá následek nejslabší rozjezd v rámci trilogie.. Stěžejní je, ale všechno poté.. Magické místo chrámu, z něhož "Indiho tým" musí zachránit všechny nebohoucí děti a splnit příslib pomoci vesničanům. Výsledkem je kvalitativní zlepšení a perfektní kombinace žánrů, a možná tou vůbec nejlepší akcí jakou Indiana Jones předvedl. Prostředí chrámu dokáže skvěle balancovat s horovějšími prvky, které navíc podpoří schizofrenie postav.. A i když by asi stálo za to si pamatovat i něco více, než pojídaní srdcí anebo vrchol v podobě parádního závodění na důlních vozících, nabývám dojmu, že druhý Indiana Jones si uměl na divákovu spojenost počkat a nakonec mu ji předložit, aby zase odcházel spokojený.. Asi by mělo být na zvážení zda nejít s hodnocením o ten stupínek níže, přece jen Chrám zkázy působí, že za zbytkem původní trilogie nestíhá, ale především s odstupem času funguje výborně.. 85% () (méně) (více)

Seznamte se: paní Jonesová!

Seznamte se: paní Jonesová!

18.03.2007

Pro obdivovatele sofistikované krásy a výjimečného hereckého talentu Cate Blanchett je tu senzační zpráva: držitelka Oscara za Letce právě podepsala smlouvu na účinkování ve čtvrtém Indiana Jonesovi!… (více)