Schindlerův seznam

• USA Schindler's List (více)
USA, 1993, 195 min

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Scénář:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (více)

Hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře holocaustu, založené na skutečných událostech. Na záchranu 1100 životů obětoval Oskar Schindler veškeré své jmění... Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje obchodník Oskar Schindler, člen Nacistické strany, velký svůdník a muže vydělávající na válečném utrpení, který dokázal najít v sobě člověka a zachránit ty, kterým už zdánlivě nebylo pomoci... Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a vítěz sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. (Lucernafilm)

karlosss18

Dokonalé Spielbergovo dílo,ve kterém jsem našel snad naprosto všechno,co má mít dokonalý film.Úžasné herecké výkony Liama Neesona a Ralpha Fiennese stojí rozhodně za zmínku.Zkráceně,můj nejoblíbenější válečný film a film jako takový !!! 100% ()

DK.Lukas

Tak konečně jsem se po 3 letech dokopal k tomu abych se znovu podíval na SS tím nemyslím jednotky ale Šindlerův seznam :-) A mohl ho ohodnotit a zkompletovat tak Top10... No viděl jsem ho naposledy v 6. nebo 7. třídě a to už je takových dobrých 8 let takže si ho už vůbec nepamatuji. Skvělý film ale nemůžu o něm napsat že se mi líbil. To prostě nejde... Vůbec se mi nelíbil!!! Skvěle natočený a černobílé "barvy" dodávají filmu autentičnost a zároveň tak maskují některé brutální scény a nahotu... Nejvíce mě však šokovala malá krásná blonďatá holčička v červeném kabátku kterou to režisér chtěl zdůraznit a určitým způsoben tak fixovat diváka na ní a posléze (asi až po hodině) jedoucí mrtvé tělo na hořící hromadu po pásovém dopravníku na hnůj... To mě opravdu znechutilo... Docela by mě zajímalo jestli je to opravdu všechno natočeno podle skutečné události nebo je to místy přibarveno scénáristy... A jestli opravdu pan Schindler byl takový lidumil že to všechno dělal aby ochránil židy nebo jen chtěl zbohatnou a ti lidé mu přirostly k srdci nebo věděl že se blíží konec války a tak chtěl zachránit kůži nebo cítil vinu.. Těžko říct... Ale klobouk dolů co všechno si dovolil a prošlo mu to u Nacistických velitelů... A zaslouží si uznání! Hezký film leč "nechutný" a zvrácený... No a hudba netřeba slov :-) ()

Monty2729

Perfektní film, který vás donutí přemýšlet nad jednou z těch nejhorších etap lidských dějin. Budete cítit obdiv ke všem, kteří si v té době zachovali morální principy a nenechali se semlít tímto hrůzným systémem. Po zhlédnutí Schindlerova seznamu, po uvědomění si, co všechno tehdy lidé museli vydržet, se budou vaše každodenní starosty zdát zbytečné a nicotné... ()

Zl0

Tie scény kde sa spájajú alebo striedajú 2 podobné či naopak dohromady absurdne pôsobiace veci som už videl mnohokrát natočené oveľa lepšie. Myslím tým hru na klavír za zvuku samopalov a bitku, facky / tlieskanie pri torte. Ako príklad dokonalosti uvediem židovskú seansu / následné bonzovanie "Romana" nemcom v Spalovačovi mrtvol. Dievčatko v červenom mi prišlo zbytočné a záverečná doják scéna mi tam nejak nesedela k tomu zvyšku filmu. Okrem týchto naozaj drobností skvelá vec. Najzaujímavejšia postava Amon Göth. ()

kuro

Asi jeden z najdepresívnejších, najbrutálnejších a najsmutnejších filmov aké som kedy videl...človeku až zastane krv v žilách pri pohlade na tento snímok....Neuveritelne silný emocionálny zážitok.....jednoznačne 5* ()

katu147

Přesné vystižení života židů, silní a působivý film, který si zaslouženě vyhrál oscary. Byla zde i vystižena cena za život židů, za práci, aj. Nemůžu nic namítnout, dokonalé. ()

Oudee33

Síla prožitku smutku, odvahy, (ne)skutečné osobnostní proměny, nepochopení, smilování, lásky, nenávisti či samotného ztělesněného zla.... a ještě mnohem víc!!! Film o lidech pro lidi, tohle je snad nutnost vidět, a zařadil bych to ve škole do škatulky povinná kinematografie. Navíc postaveno na skutečných základech a vzhledem k tomu, že jsem nic podobného neviděl, dokumenty z války mě míjejí, tak to beru jako slušný průvod historií a všech možných špinavostech z druhé světové. Plus v rukou jednoho z nejpovolanějších. Vše zmáknuté na 99% ()

Gromit

Jedno z nejhodnotnějších děl světové kinematografie. Téma holocaustu nesmí být zapomenuto, právě na něm lze nejlépe demonstrovat, kam až může zajít lidská nenávist. Steven Spielberg k tomuto tématu přistoupil s notnou dávkou pokory a odvahy a výsledek veškeré jeho snahy působí mimořádně autentickým dojmem. Schindlerův seznam však není pouze filmem o hrůzách holocaustu, ale také o naději a o tom, že dobro se může zrodit i v těch nejtěžších dobách. Samozřejmě se už nikdy nedozvíme, co přimělo Oskara Schindlera (Liam Neeson ve své životní roli) udělat to, co udělal, ale pravdou zůstává, že 1100 zachráněných životů je zcela mimořádným skutkem. A i kdyby už nic jiného než Schindlerův seznam Spielberg nenatočil, čestné místo ve filmových dějinách by měl jisté. ()

Nufa

Nádherná práce od Spielberga. Nutno podotknout, že práci měl ovšem značně ulehčenou, protože knižní předloha je rovněž perfektní. I tak vzdávám tentokrát reřisérovi hold, už dlouho mě film tak nepoznamenal, jako tentokrát a režisér si tímto vydobyl můj respekt. Je vidět, že i v době největšího temna, kterou je druhá světová válka, se najde jedno světélko ve tmě. A tím světlýlkem byl právě Schindler. Liam Neeson ho vystihl opravdu dokonale a i jemu patří velký dík na tom, že film je tak dokonalý, jaký je. Nádherný příběh, který by neměl být zapomenut a díky Spielbergovi ani být nemůže. Film má náprosto všechno, v jednu chvíli vás napíná, pak naopak dojímá, rovněž nádherná práce s kamerou. Scéna s dívkou v červených šatech mezi ostatními černobýlími lidmi je naprosto dechberoucí. Shlédnutí tohoto filmu opravdu považuji za povinné, ačkoliv má tři hodiny. Dostanete totiž možnost poznat na vlastní kůži hrůzu války, ale naopak i naději a dobro, kterou může přinést jedna jediná osoba. ()

myse

Tak konečně jsem se k tomuto skvostu propracovala. Úžasné a brilantní, zejména výkony Neesona a Fiennese, hudba a kamera. Nicméně tu jednu hvězdu prostě dolů musím dát za velmi zkreslenou realitu (s přihlédnutím k tomu, co dnes o Oskaru Schindlerovi z historických pramenů víme) - taková idolatrie Schindlera dle mého soudu není v životopisném / historickém snímku na místě, protože pak zkresluje pohled široké veřejnosti na věc. Ano, je to film, je to fikce, ale některé věci vhodné jsou a jiné už méně. A Schindlerův závěrečný výlev mi ve filmu vyloženě vadil (opět s ohledem na to, že v dnešní době víme, jaký člověk to byl). To ovšem nemění nic na tom, že tento film je dechberoucí, skvělý a působivý, celý filmařský tým odvedl obrovskou a kvalitní práci, a to, že "Oskar" Neeson nakonec Oscara nedostal, mi přijde nanejvýš překvapivé. ()

beso74

Skutočný príbeh človeka postupne si uvedomujúceho obludnosť a pažravosť vojenskej mašinérie. Spočiatku len malé koliesko v dobre namazanej vojenskej mašinérii sa rozhodne vzoprieť osudu i autoritám tohoto sveta a prejaviť jednú z mála vecí, ktoré vo vojne je nájsť len veľmi ťažko - ľudskosť... Šokujúci pohľad do sveta vyhladzovacích táborom cez oči jedného z tých, čo patrili k tej rase vyvolenej, árijskej. Film, ktorý doženie k slzám každého, snáď i neofašistu, len toho asi z iných dôvodov, ako nás ostatných... ()

quazar

Film ktorý ma vždy odrádzal od zhliadnutia kvôli jeho nadpriemernej dĺžke, je oveľa lepši než som očakával. Čiernobiela atmosféra tomu všetkému dodáva správny nádych. Jeden z najemotivnejších filmov všetkých čias. Spielberg znázorňuje, aké ťažké to asi židia mali počas holokaustu. Perfektný výkon Liama Neesona, ktorý sa do tejto úlohy doslova hodil. Veľmi dobrý film na ktorý sa len tak ľahko nezabúda. ()

mac000

K filmu bylo tolik kritik, diváckých recenzí a komentářů (převážně kladných), že asi nelze říci nic nového. Snad jen jedno i pro dnešní generaci teenagerů může přinést emotivně velmi působivé zobrazení toho, o čem bylo již mnoho napsáno, natočeno (či namalováno a nafoceno), ale přesto je třeba si to znovu připomínat, aby se historie nikdy neopakovala ! P.S. Pro některé možná překvapivé zjištění - i po shlédnutí filmu se vyplatí přečíst stejnojmennou knižní předlohu. Obsahuje mnoho vedjelších dějových rovil, jejichž prostřednictvím divák /čtenář/ získá jiný náhled na hlavní protagonisty filmu ! ()

Koprix

Jedno ze stěžejních děl současné kinematografie, které vyšlo v době, co mi byl rok. A já se ptám, jak jsem mohla čekat jednadvacet let, abych si ho konečně pustila? Silný příběh, kterému ještě dodává na hloubce fakt, že je podle skutečné události, zvládl Spielberg zrežírovat tak skvěle, že mi ještě teď běhá mráz po zádech. A já, jakožto zástupce generace válkou nepolíbené, která ví o druhé světové blíž jenom díky pinkfloyďácké The Wall a Watersových komentářů k ní, jsem konečně dostala pořádnou facku a konečně třeba přestanu zívat, když mi prarodiče začnou ukazovat fotky a vyprávět příběhy typu "tohle byl tvůj prastrejda z Terezína, ale poslali ho do Osvětimi, když mu bylo 5 let." Pokud měl film vyvolat silný zážitek a ukázat lidem, co se tu u nás za humny dělo, svůj účel rozhodně stoprocentně splnil. ()

El Patron

Pokud by se mne někdo zeptal, jestli bych ve filmu vyzdvihl scénu, která by mně nejvíce dojala nebo se mi nejvíce líbila, odpověděl bych že ne. Samotný film byl totiž nejlepší, nejdojemnější, herecký boží, černobílá scéna. Nedokážu si představit reálnější zpracování holocaustu, jeho nejhorší chvíle, bez cenzury a se slzami v očích. Steve se snad právě tady dostal do pořádného hledáčku a zasloužile. Nelze nic vytknou, navíc když jde o tohle citlivé téma. Třeba takový Pianista byl taky skvělý film, ale zaměřoval se spíše na menší oblast, kdežto tento kousek pojal všech deset tisíc židů, Liama a nepřekonatelnou atmosféru. ()

AshT

Drsné válečné drama. Spielbergovi se opravdu povedlo natočit autentický snímek. Skvělý herecký výkon Liama Neesona. Film na mne zapůsobil velmi pochmurně a Spielbergovi se povedlo navodit atmosféru hrůzné doby. ()

Shanen29

Neskutečný a velice emotivní velkofilm z dob tak kruté nacistické nadvlády.Jen jsem litoval těch lidí,co procházeli peklem koncentračních vyhlazovacích táborů,a proto se ptám PROČ toto všechno,nedalo se tomu zabránit?Nad tím vším je člověku do pláče.Další psaní či komentáře jsou zbytečné. ()

1Lucie1

Krásný film o jedné z největších katastrof v lidských dějinách. Velmi emotivní a smutný ale zároveň krásný (svým způsobem). ()

Franche

Viděla jsem ten film několikrát, sama nevím přesné číslo. I přesto nevím, co k němu napsat. 2. světová válka a obzvláště holocaust, patří k tomu nejodpornějšímu z celých dějin lidstva. Přesto je na tom něco tak fascinujícího, že i po x letech se dokola točí filmy a dokumenty na toto téma. A i tak se k sobě lidé chovají hůř a hůř. Cožpak už toho nebylo dost ? Tento film je skvělou demonstrací a sbírkou všech lidských hrůz. Je natolik živý, že při některých scénách se vám chce až zvracet. Tolik lítosti, kterou pokaždé cítím, tolik zloby a nenávisti kvůli ničemu. Steven to podal natolik surově, že i ten největší necita musí něco cítit. Nic víc k tomu říct už ani nejde. Dokonalé herecké výkony, perfektní práce s černobílým filmem, který rozbije jen malá holčička v červených šatech, příběhy lidí a na konci i špetka té naděje. Naděje, že jsou mezi námi stále i lidé, kteří by zaprodali duši, aby zachrániil jednoho dalšího člověka na tomto světě. Něčí matku, dítě, otce, manžela, babičku .... Prostě žijící živou bytost nelze jinak než 5* ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna