Příběh lásky se zrodil v roce 1940. Tehdy se poprvé potkali Allie Hamiltonová ze zámožné rodiny a místní chlapec Noah Calhoun, pocházející z chudých poměrů a pracující na pile. Prožijí prázdninovou romanci, která se Hamiltonovým nezamlouvá. Přesvědčují dceru, že Noah pro ni není dost dobrý. Jednoho večera se dvojice pohádá, rozejde se ve zlém a druhý den Hamiltonovi odjedou. Nešťastný Noah začne dívce psát dopisy, po celý rok každý den jeden. Paní Hamiltonová však všechny zabavuje a před dcerou tají. Zatímco Noah se po útocích na Pearl Harbor přihlásí do armády, vysokoškolačka Allie se stane dobrovolnou ošetřovatelkou. Seznámí se se zraněným Lonem Hammondem, okouzlujícím mladým mužem ze zámožné rodiny. Není divu, že se rodičům líbí a podporují jejich zasnoubení. Mezitím se z války vrátí i Noah, jemuž otec umožní koupit starou plantáž s velkým, opuštěným domem, který kdysi mladík slíbil věnovat Allie pro společný život. Pustí se do náročné opravy s vírou, že dívku získá zpět, a pokračuje i poté, co ji zahlédne v objetí s Lonem. V roce 1947, když je dům hotov a Noah se ho nepříliš ochotně snaží prodat, si Allie během svatebních příprav všimne v novinách článku o domě a okamžitě se za Noahem vydá. Chvíle plné nostalgických vzpomínek v ní probudí nečekané pocity a vášnivá láska propukne s novou silou. (TV Nova)

Faidra

Myslela jsem, že už mě na tomhle světě obecně a na téhe databázi speciálně nic nepřekvapí, ale... 82%?! Nedat se zrovna do mytí oken (které u mě mají rozměry výkladních skříní a tvoří je nesčetné množství tabulek vnějších i vnitřních, takže ve srovnání s jejich mytím ukřižování rázem vypadá jako celkem příjemný způsob trávení odpoledne), vydržela bych u toho tak dvacet minut a ne o sto víc. Ze začátku vypadalo celkem nadějně a moje láska k americkému Jihu se blaženě tetelila, ale z racčího dada rozhovoru mi naskočily první pupínky a u milostné scény "on, ona a kachny... kachny... kachny..." jsem už byla osypaná jak ropucha zelená. Možná kdyby základním kamenem filmu nebyla sentimentalita, cihlami asi padesát milónů klišé a maltou harlekýnové monology a dialogy... kdyby se Ryan netvářil otráveněji než Goebbelsovic děti (ne že bych se mu divila)... kdyby se postava Rachel McAdams nechovala jak hysterická desetiletá školačka, která se nemůže rozhodnout, kterou barbínu si vybrat... a kdyby byl Bavorov, co jsou Vodňany... a dost. Zápisník jsem byla nucena jednou provždy odepsat a zaklapnout s tím, že kýčovitější a přeslazenější blábol jsem už dlouho neviděla a že od adaptací veleděl Rosamundy Pilcher se liší pouze v tom, že tam místo Friedricha a Hanelore z Kolína nad Rýnem hrají slavnější jména. ()

Jossie

Když se prokoušete přes neuvěřitelně nudný začátek, dá se na to celkem dívat. Jen tu lásku jsem věřila jemu, ne jí; on byl opravdový, upřímný, nesobecký a naprosto oddaný. Ale uznávám, konec byl hezký. Jen kvůli němu dávám tu třetí *. ()

H34D

Ve své podstatě nádherný příběh láskou přímo překypující... Je natolik líbezný, prožitý a zamilovaný, že je divák schopen tolerovat, ba naopak si užívat jinak těžkých žánrových klišé a mírné předvídatelnosti. Dokonce i odhalení spojující dvě filmové roviny není ponecháno jako "šok" nakonec, nýbrž vypluje na povrch o dost dřív a tím následující emocionální gradaci (utrpení i lásku) ještě posilňuje. Vyprávění o páru za mlada bych možná dal i plné hodnocení, Allie má ten nejkrásnější úsměv a Noah je muž, kterým bych svým způsobem chtěl býti, ale urychlené rozuzlení a příliš sentimentální a podivně sladký konec se mi líbil o poznání méně. 8/10 ()

xxmartinxx

Předem jasná pointa, extrémně romantické. Jako plus ale beru sympatické herce a jistou neulepenou přeslazenost, která z toho udělá životní film pro ženy a snesitelný pro jejich doprovody. ()

Shit

Já na tyhle romantický dramam teda moc nejsem, krom toho to je ještě z takový tý doby 40-50 tejch let minulýho století v americe a to už vůbec nemusim, ale tohle bylo fakt dobrý, skoro mě až překvapilo, že mě takovej příběh udržel v pozornosti celý ty dvě hodiny, krom toho tady skvěle hraje Rachel McAdams, kterou sem si pekelně oblíbil v Nesvatbových, tam jí to sice slušelo ještě víc než tady, ale v tomhle filmu taky neni k zahození. Snad jediný co bych vytknul je takovej trochu moc kýčovitej konec, ale k zakončení takovýho příběhu se to hold hodí no ()

Morien odpad!

Fakt, že jsem zahořklá cynická suchopárná stará panna ale vůbec nemůže ovlivnit moje hodnocení tohoto kýče! ()

choze

Jsem na romantické komedie a čistou romantiku nevyhledávám a málokdy ustojím. Obzvlášť když je takhle monstrózně klišovitá. ()

Psema

Pod kůži se mi to dostalo jen při závěrečné katarzi, i tak ale před Cassavetesem smekám. Udělat z cajdáku, jednoduchého jako facka, ultimátní romantiku, která to myslí i přes hromadu klišé upřímně, to se moc často nestává. A proti Goslingovi teď nemůžu říct ani jedno křivé slovo. ()

Lynn

Tak takovýho kluka jako byl Noah bych taky chtěla. Přesně tyhle melodramata se mi moc líbí, asi jsem beznadějnej romantik... ()

sportovec

Příběh lásky velmi je velmi často synonymem pro chytlavý kasovní kýč. Je to sice pravidlo, ale jako každé pravidlo si i toto potrpí na výjimky. ZÁPISNÍK vyvolává dojem, jakoby by měl být natočen podle rádobyskutečné události. Kýčovitý příběh ve víceméně kýčových kulisách s vnějškovými syžetovými náležitostmi kýče. Tak "chytlavě" se tento film jeví většině diváků při povrchním zhlédnutí. Vynaložené divácké úsilí - zase ne tak moc velké - tuto domnělou jednoznačnost silně problematizuje. Jsme svědky výtečných hereckých výkonů obou protagonistů (Gosling, Mac Adamsová), a také skutečného citu, který je od prvních okamžiků své existence evidentně cosi jiného než časově limitovaný oboustranný požár smyslů. Rovněž nekašírovaných problémů, které kupodivu nemá jen ten chudší, ale i ta bohatá. Zvláště když do nich vstoupí druhá světová válka. I v bezcitné době existují vášnivé lásky mimo čas a prostor; tím spíš v čase vychýlených souvislostí. Čaromoc vášnivě náruživého citu, který zachvacuje nejen srdce, ale i rozum a intelekt mění ve zvlášť nzvladatelnou výbušninu, prokazatelně existuje. A lidi, kteří měli to štěstí, že takový cit ve svém životě potkali, proměňuje v bytosti vyššího řádu tím, že v nich potlačuje rmut a naopak mobilizuje a k slunci vzpíná vše, co je v nich jen trochu dobrého. Skutečnost, že v hollywoodském filmu tohoto všedně nevšedního rázu mohli oslnivě zazářit nadaní, mimořádně slibní představitelé nejmladší americké herecké generace, propůjčuje navenek tuctovému syžetu další pomyslnou auru. Jaksi již navíc. A plamen, který je takto rozdmýchán, se neomezuje na jednu zemi nebo kontinent. Podléhá mu celý svět. S trochou štěstí nejsme bez šance ani my sami. Vždyť člověk je stvořen ke štěstí tak jako pták k letu. (Napsal kdysi jeden významný ruský spisovatel.) ()

TeeAge

| Scenár: Jeremy Leven, Jan Sardi / Nicholas Sparks | Hudba: Aaron Zigman | Produkcia: Toby Emmerich, Mark Johnson | Distribúcia: New Line Cinema | Rozpočet: 29 miliónov $ | Tržby: 115,603,229 $ | Čarovne sfilmovaný, nádherne klišoidný príbeh, ako ho mám(e) radi. Ryen Gosling dáva celku výnimočný nádych svojou neokukanou tvárou, a Rachel McAdams je so svojou pôvabnou tvárou lahôdkou pre každého jedenapóltého muža, respektíve pre ich oči i dušu :) + krásné scenérie a zábery len pridávajú k nadpriemernému zážitku. ()

Aluska88

Velmi příjemná romantika s excelentní ústřední dvojící, kvalitním scénářem a předvídatelnou pointou:) Ryan Gosling opět nádherný a Rachel McAdams opět úžasná. Ve scéně, kdy se oba rozcházejí u auta, mě pohled na Ryana dostal natolik, že jsem měla na krajíčku. Vypadal naprosto zlomený a zničený, jako kdyby se měl zhroutit a rozpadnout a když jsem ho tam takto viděla, ty slzy tam byly. A k tomu ještě nádherná ústřední melodie. ()

genetique

Sladučké ako medík, no myslím, že máličko presladené. Krásny príbeh o láske podaný nezvyčajným spôsobom a s krásnym záverom. Netradične klasická romantika, zápletka lásky prekvapivo jednoduchá, rozpor medzi chudobnou a bohatou rodinou, no podanie príbehu je na skvelej úrovni. Rachel McAdams putuje k hereckým výšinám a Gosling ju nasleduje míľovými krokmi. Krásni, výborní herci. 80%. ()

molotov

Po všech stránkách téměř dokonalé, akorát očekávaná katarze se u mě nekonala. Sázka na jistotu, která jen těsně nevychází. ()

Eliott

Téměř dokonalý příběh. Trochu předvídatelný, ale přesto dokáže v divákovi vzbudit nějaké emoce. Hlavní herci jsou sympatičtí a zápletka prostá, ale přesto zajímavá. Také pro mne bylo příjemné překvapení spatřit v hlavní rolích Ryana Goslinga a Rachel McAdams, i když je trochu hanba, že jsem oba dva nepoznal okamžitě. Asi jsem si již navykl na jejich starší verze viz Blade Runner nebo Noční hra. Každopádně film hodnotím velice kladně a to 75%. Už dlouho jsem neviděl takto vydařený romantický film. ()

Arachneuss

Z těhle tuctových romancí by si měl člověk vzít něco do života. Pro mne to bylo pouze ujištění, že Rachel McAdams je bohyně filmového plátna. Jinak doufám, že ten zápisník je pořádně tlustá kniha... strašně rád bych jí omlátil o hlavu scénáristovi. ()

Le_Chuck

Sázka na istotu po všetkých stánkach od príbehovej, cez hereckú (MacAdams aj Goslingovi nechýba ani talent ani charizma - chémia je uveriteľná a dokonca prerástla aj mimo filmové plátno) až po technickú (fajn hudba, výborná wide kamera - scéna s labuťami mi ostane pred očami navždy). Výsledný dojem, ale mohol byť oveľa lepší nebyť neskutočne otravného a úplne zbytočne nastavovaného konca. Ale romantik bude spokojný. 65% ()

hellstruck

The best love is the kind that awakens the soul and makes us reach for more, that plants a fire in our hearts and brings peace to our minds.. Dojímavá slaďárna se spoustou medu a cukru kolem. Protože dokážu být i romantička, tak mi to vůbec nevadilo a překvapují mě některé zatvrzelé komentáře tady. Kdo by nechtěl prožít takovou letní lásku a mít srdce Ryana Goslinga? (nebo popř.Rachel McAdams):-)Většina příběhů končí tím, že se dvojice plačtivě obejme a usmíří, tady to Sparks dotáhl až do úplného konce, takže nás nečeká vyloženě happy end. Jsem ráda, že se film úplně nedržel knižní předlohy, která se mi ani zdánlivě nelíbila tolik jako film, ale v obojích případech by se to podle mě obešlo bez těch zamilovaných stařečků. Každopádně i tahle dějová linie má své kouzlo.. Jinak Ryan skvělý, čím dál víc mě utvrzuje v tom, že je skvělý herec a Rachel-i když ji mám ráda-mohla trochu ubrat na tom přehrávání, poběhávání a chichotání se. Každopádně ideální podívaná pro snílky, pánové, takto byste se měli chovat ke svým slečnám!:-) ()

NinadeL

Pomineme-li dvě časové roviny a s nimi nepříliš dobře zrealizovanou výpravu, zůstane nám krystalicky čistý melodram, který je možný cele přijmout. Bollywood věděl, proč nenechat téma ležet ladem :) Zdaleka nejpřijatelnější film podle Sparkse. ()

Kaka

Cassavetes má strhující cit pro timing jednotlivých scén a sousled dialogových pasáží. Pohlcující, expresivní, uvědomělé a příjemně staromódní. Možná trochu idealističtější a snovější, než je život sám, ale proč jednou nepřimhouřit oči a nenechat se unášet na vlně fenomenální romantiky, kterou CHCETE v životě taky zažít. ()

Režisér Zápisníku jedné lásky se vydá do akce

Režisér Zápisníku jedné lásky se vydá do akce