Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

Scaevola

Nemohu pominout skvělou kameru, která nepochybně nastavila laťku pro mnohé další filmy podobného, ale i zcela odlišného žánru. Stejně tak tomu je v případě režisérovy autorské hudby, která povětšinou obstarává všechen pocit strachu, když už se stařičkému snímku podaří cosi takového vykřesat, ale jinak jsou můj názor i hodnocení zcela pokřiveny uplynulými dekádami a zástupem klonů, které nikdy nemohly přinést nic odlišného ani objevného. Možná, že kdybych tento thriller viděl na premiéře, byl bych býval nadšenější. ()

Desmi

Nadprůměrná je zde akorát hudební kulisa. Z ostatního jsem zklamaný, poněvadž jsem čekal napětí, brutalitu a inteligenci. No, tak snad se dočkám příště... ()

zigy

První půlka je docela áčková, se znepokojivou atmosférou. Druhá půlka, tedy akce, je zklamáním, béčko přechází až do nechtěné parodie. Zachraňuje to postava zarputilého doktora (Pleasence) a zábavné prvky teenagerského filmu. ()

WUTEN

Konečně jsem našel tu úvodní skladbu, slyšel jí nesčetněkrát a já pořád nevěděl z jakého to je filmu. Myslím si, že na poměry té doby je to vydařený kousek akorát mě chyběl ten motiv toho vraha, o tom se moc neví, bude to asi tím že jsem zvyklí jak se filmaři inspirují nějakým sériovým vrahem, tady o vrahovi se mluvilo minimálně. A to jeho funění do masky mi připomnělo Dartha Vadera. Má to svojí atmosféru, spíše až ke konci filmu, takovou jakou u dnešních hororů plný hektolitrů krve a efektů, nezažijete. Ta hra s kamerou, pohled vraha a plus dobře laděný depresivní soundtrack dodává svojí atmosféru. Pro mě je to max. za 3*. ()

Sunwheel

Žáner "slasher" viacmenej nemám rád. Je to predvídateľné a dnes už pomaly prestáva aj byť hororom v pravom význame slova. Výnimku tvorí len zakladateľ, po ktorom sa vám všetko zdá len lacnou kópiou. Záverečné sekundy vzdychania najmocnejšou bodkou! ()

vandamator

Doslova předloha toho jak by se měli horory dělat. Perfektní nestárnoucí klasika, která předčila dobu a dovolím si říct mistrovské dílo, bez kterého by nikdy horory nebyli, takové jak je známe. ()

Sevin14

Jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších filmů ve svém žánru. To se mu jistě nedá upřít. Pustil jsem si ho po letech, abych se navnadil na nový Halloween, který má přijít za pár dní do kin a musím říct, že mě zklamal. Hudba je vynikající, což je víceméně jediná věc, která ve filmu dělá tu atmosféru, kterou v hororu chcete cítit. Moc mě to nebavilo, čím jsem byl překvapen. Doufám, že novodobé pokračování bude lepší, protože se na něj docela těším. ()

Kontryhelka

Pět hvězdiček. Pro mně kultovní a nezapomenutelná vyvražďovačka, která i po letech má pořád své kouzlo. Taky v tom hraje roli i určitá dávka nostalgie. Pro tyhle vyvražďovačky mám prostě slabost a jiné než plné hodnocení ani dát v mém případě nelze. ()

BroDan270

Viem pochopiť, ak sa na to niekto pozeral v roku 1978 (nebodaj ešte ako dieťa) a týždeň ho prenasledovali nočné mory. Ale z dnešného pohľadu? Samozrejme, ide o klasiku, praotca slasher horroru, kedy kvalita kinematografie bola úplne iná ako dnes, ale priznám sa, že napriek tomu, že som fanúšik hororu a celkovo otvorený rôznej tvorbe, toto bolo miestami bolestivé. Zvukové efekty pri akejkoľvek "ľakačke" ba až groteskné, ozvučenie nekvalitné, miestami som pri scénach vonku postavy ani nepočul, čo rozprávajú, herecké výkony smiešne (opäť, na danú dobu úplne normálne... avšak podľa môjho názoru 60% hereckého výkonu tvorí hercov ústny prejav, intonácia atď, čo v prípade mnohých divákov mohol zachrániť dabing). Vraždy taktiež z dnešného pohľadu nudné. Jediné naozaj výrazné pozitívum je neprekonateľná sprievodná hudba a celkový dizajn Michaelvho vizuálu. Možno som divný ja a nepovažujem sa za jednoduchého konzumenta prostých komerčných filmov, ocením mnohé veci, ale toto ma extrémne nudilo, ba až štvalo. ()

BlackAdder87

Z dnešního pohledu, průměrný horor. Vzhledem k tomu, že se však jedná o praotce klasických vyvražďovaček a s přihlédnutím k ikonické hudbě, si tahle klasika zaslouží vyšší hodnocení. ()

SmajdalfCZ1

No ... tohle se velice špatně hodnotí po 40ti letech od vydání. Několikrát pobodáno a pořezáno a na noži žádná krev. Ale zase hudba velice povedená tomu dodávala náladu. Tahle slasher hororová podívaná asi stojí za to. Asi dokážu pochopit, že tohle mohlo udávat směr hororových filmů v druhé polovině minulého století. Nyní už to publikum pravděpodobně nenadchne, protože zoomeři / milenialové by se na to nevydrželi koukat do konce, protože v půlce filmu se trošku ubere z plynu a těch vražd tam taky není mnoho. Ale díky atmosféře a soundtracku tomu dám 4*. ,, Poznal jsem ho před patnácti lety. Řekli mi, že je úplně prázdný, žádný rozum, žádné svědomí, žádné chápání. Ani nejzákladnější rozlišování mezi životem a smrtí, nebo dobrem a zlem. Setkal jsem se s šestiletým chlapcem, s prázdnou, bledou tváří, bez emocí… a s těma nejčernějšíma očima, očima ďábla. —dr. Loomis, Michaelův psychiatr ,, ()

KukulienkaHO

Príbeh jednoduchý, ale na daný žáner úplne postačujúci. Fantastická napínavá atmosféra, ktorú dopĺňali vhodne načasované lakačky. Samozrejme výborná hudba - Carpenter stvoril bezpochyby jeden z najlepších hororových soundtrackov. Hrátky s kamerou boli slušné, ale pri úvode to absolútne nevyšlo. Veľa vecí sa nevysvetlilo (dokonca na problém "Myers a auto" sám film poukázal, no nechalo sa to tak). Koniec bol akože fajn, no mal som pocit, že tam to trošku haprovalo. P.S.: Veľká škoda nevyužitého Donalda Pleasencea a jeho postavy. ()

BrusVejn

Sú staré filmy, ktoré bohužiaľ kvôli svojmu veku sú v dnešnej dobe už smiešné a nemotorne natočené a z toho dôvodu je ich ťažko brať vážne a seberovne s modernejšími kúskami. Do istej miery to platí aj o Halloweene, ktorý už teraz nemá šancu diváka vystrašiť, ale atmosféru to má parádnu. Jednoduchý príbeh bol prekvapivo fajn a veľmi ma bavili zábery, kde v pozadí prešiel alebo postával Michael a nikto z postáv o tom netušil. Je to extrémne jednoduchý typ záberu ale do takéhoto staršieho kúsku sa to hodí. A pravdaže sa nedá nespomenúť fantastická hudba od Carpentera, ktorá je legendárna a poznateľná aj pre ľudí čo film nikdy nevideli. Tento film je proste legenda a aj v roku 2020 sa pekne drží. ()

JesterKruger

Povedený horor, který byl jeden z prvních Slasherů na filmovém plátně. Viděl jsem ho i jako mladší kluk, a líbilo se mi to. (Samozřejmě, že jsem to neviděl jak mi bylo 6 let, ale jak jsem byl starší). Herci v poho, i atmosféra. A hudbu z tohohle filmu si pouštím dodnes. Jen má ten film takovou spíše zajímavou než napínavou atmosféru. ()

Kozlowski8

To, že je Halloween prvním hororovým počinem svého druhu, ani skutečnost, že si Johna Carpentera vážím jako režiséra, scénáristy i skladatele, může ovlivnit můj názor na tento film pouze málo. Podstatné je, že mne, až na originální a působivou hudbu, vůbec ničím nezaujal. Proto ty slabé dvě hvězdy. 30 %. ()

PanPyzamo

Původní Halloween z roku 1978 je pro mě tím nejlepším. Víceméně dělá to, co ty nové. Maskovaný Michael Myers nahání své oběti, ovšem zde je to prostě jiný. Já mám prostě slabost pro starý horory a starší filmy celkově. Z pohledu hororu se dnes u tohoto filmu nejspíš nikdo bát nebude, ačkoliv jsem se zde jednou lekl. Co se mi ale líbilo na filmu byla celková atmosféra. Úvodní scéna byla podle mě velice povedená a film si tak hned upoutal mou pozornost. Do toho ještě to intro s výbornou hudbou, která zde několikrát zahraje. Víceméně bych to popsal v jednoduchosti je krása. Žádný mistrovský děj. Prostě hororová naháněčka ze 70. let. Já v tom ale vidím jakési kouzlo a líbilo se mi to. Za mě dobrý film a hlavně klasika, kterou doporučuji. 7,5/10 ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)