Francouzská revoluce

(TV film)
  • Francie La Révolution française (více)
Francie / Itálie / Západní Německo / Kanada / Velká Británie, 1989, 335 min (Alternativní 360 min, Televizní verze: 4x90 min)

Klaus Maria Brandauer, Jane Seymour, François Cluzet, Jean-François Balmer, Andrzej Seweryn, Marianne Basler, Raymond Gerôme, Peter Ustinov (více)

Ku každému povstaniu a vzbure dochádza z dôsledku veľkého útlaku. Francúzsky panovník Ľudovít XVI požiadal 5.5.1789 poslancov o navýšenie finančných prostriedkov v štátnej pokladnici z dôvodu veľkých výdavkov. Získanie financií sa malo vykonať formou zvýšenia i tak vysokých daní pre neprivilegované obyvateľstvo. Do toho sa pridala katastrofálna neúroda. Ľud sa vzbúril proti kráľovi a dňa 17. júla 1789 dobil kráľovské väzenie Bastilu. Vzorom povstalcov sa stala americká revolúcia. V roku 1792 povstalci zrušili monarchiu a na nasledujúci rok na gilotíne popravili Ľudovíta a jeho manželku Máriu Antoinettu. Revolučná vláda musela odrážať útoky okolitých štátov, ktoré sa obávali, že k nim preniknú revolučné myšlienky. (andykovac)

gidzitka

Za mě docela věrné zobrazení Francouzské revoluce prodchnuté nostalgickou optikou filmařského umění 90. let. Místy z dnešního hlediska zdlouhavé a nepříliš vysvětlující obrazy jsou pro člověka neznalého historie značně matoucí. Chybí i více filozofie J.J. Rousseaua a také, že ženy žádnými právoplatnými občany nebyly, i když mnohé skončily pod gilotinou. Nicméně relativně přesné vykreslení charakterů je jistě devizou této televizní minisérie. Marie Antoinetta - prý Paris Hilton 18. století - s tím nemohu souhlasit, už jen pro tu šílenou legendu okolo rozmařilé Rakušanky, kterou si francouzský lid vytvořil. Prostě průměrná, urozená žena absolutně sama na dvoře, kde neměla přátele a měla neschopného manžela, to řešila - jak jinak než - průměrně: milenec, karty, šaty. Ano, byla tedy vinna a to především svou průměrností se k těmto problémům postavit jinak. Kdo by takto vinný nebyl? Málokdo. Za mě se mi jenom potvrdily nejsympatičtější osobnosti této doby - La Fayette (jako jediný z hlavních aktérů pochopil pravý stav věcí a v rámci toho konal, jak nejlépe mohl. Mimochodem měl i čestné občanství USA.) a Marie Antoinetta, zde bravurně ztvárněna Jane Seymourovou. ()

Fíma

Film se snaží být historicky věrný a vzhledem ke kontroverznosti tématu to není lehké, protože všem se zavděčit nedá. Jednostranný pohled? A kolik jich chcete, není to přeci akademická diskuse, ale hraný film! A film velmi dobrý, ba přímo znamenitý. Vynikající obsazení, skvělá výprava... mnoho dalších superlativ... Má to přes šest a půl hodiny a při tom se to dá vidět v tahu. To svědčí o mnohém. Doporučuji rovněž vidět film Danton (1983). ()

ivonius

Nádherně udělaný seriál Francouzka revoluce, z kterého jde vidět, že vše bylo zbytečné a nakonec se tzv.revolucionáři povraždili vzàjemně. ()

Gig

Revoluce a ruketa s životy dětí, které tu revoluci vyvolali. Nikdo si nemůže být jistý zda přežije. Velký seriál svým obsahem. Může sloužit zárověň sloužit jako studijní materiál i jako úžasný seriál pro zábavu. I když není veselý. Je zajímavé pozorovat krále Ludvíka XVI., jakož člověk, který se zabývá vynálezy, vylepší nástroj, který ho zbaví života. ()

Vlado_B

Herci, hudba, kostými, značný historický detail (aj keď nepresnosti sa nájdu) . Celkovo však super! Takéto kvalitné kúsky sa v TV nevidia často. 90% ()

Baldrick

Vzorová ukázka idealisticky maloburžoazního (či chcete-li biedermaierovského) výkladu pro širokou obec, použitelného i dnes. Aneb francouzská revoluce jako vyprávění z měšťanského salonu na pokračování. Tak trochu drsnější, ale v podstatě pro celou rodinu (vždy lze upravit vhodným sestřihem). Zjednodušující, ale ne zas moc. Se šťavnatými charaktery, bravůrně zahranými (alespoň hlavní role), pro náctileté studentíky a laickou veřejnost optimálně dějinnou látku dávkující. Aneb jak to všichni mysleli dobře, pak se jim to začalo tak nějak vymykat z rukou, až se postupně sami mezi sebou povraždili, aby ale pro pokolení budoucí zanechali vlastně čupr fajn odkaz. Dehonestace bourbonské familie zas a znova, ale poctivějšího nastínění předpokladů a situace vedoucí k zobrazovaným událostem se nedočkáme. Jak jinak. Hlavně že dav je notně rozlícen. Z nostalgie a úcty ke kusu poctivé televizní filmařiny (a pro nepřekonatelný, byť poněkud účelově pojatý tandem Danton versus Robespierre) 80%. Jako didaktická pomůcka (určená samozřejmě k další analýze) ideální. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

S120

Parádní epopej o Velké francouzské revoluci zachycující ji od samého počátku až do jejího konce. Postavy nejsou vykreslovány nikterak schematicky a jednobarevně - což bylo velmi dobře a pozvedlo to dílo do daleko zajímavější roviny. Robespierre tak není vykreslován jen jako krvežíznivá stvůra, Danton jen jako bojovník proti tyranii, Antoinetta jen jako nevinná dívka... Nicméně některé důležité fragmenty revoluce byly řekl bych přehnaně zjednodušeny a neznalému divákovi nedají pravděpodobně úplně smysl - mám na mysli především 9. thermidor, který smetl i Robespierra. Zároveň byla škoda zjednodušení onoho procesu s králem. Podle filmu by člověk asi neřekl, že smrt prošla jen o jeden jediný hlas. Navíc byla vypuštěna jedna z nejlepších Robespierrových řečí, kterou nutnost popravy zdůvodňoval. Ale jinak výborný film a další mouchy se hledají jen obtížně. ()

petrce

Historické drama, které bylo pro televizní obrazovky rozděleno na 4 díly. Film natočený ve spolupráci s předními odborníky se drží poměrně věrně dějepisných faktů a je natočen brilantním způsobem, střídají se zde dramatické scény, davové scény, zajímavé scenérie, nechybí ani ušlechtilost. Ten, kdo má alespoň trošku rád historii bude velmi mile potěšen, dokonce si dovolím tvrdit, že ho to možná popostrčí i k tomu, aby se začetl hlouběji do dějin jedné z nejvýznamnějších evropských událostí. ()

rozum i cit

Velmi zdařilý a historicky přesný snímek, kterému dávám 5 hvězdiček. Nemohu souhlasit ovšem s tím, že jde pouze o faktografické vylíčení bez hlubšího vykreslení jednotlivých charakterů. Zvláště trojice Desmoulins, Danton, Robespierre byla snadno uvěřitelná. Na rozdíl od hodin dějepisu si zde člověk uvědomí, jak i lidé s původně ušlechtilými myšlenkami jsou posléze strženi vírem událostí, které už nelze zastavit. Vypočítavý Danton, který si však nakonec dokáže udržet chladnou hlavu a odejít ze scény s hrdostí, a který by dle vlastních slov raději rybařil, než vedl revoluci. Dokonce ani Robespierra v tomto snímku nelze chápat tradičně jako monstrum, nýbrž jako člověka s vlastním ideálem, roztrpčeného tím, že ho lidé ochotně nepřijali, a snažícího se jim jej tak vnutit silou za každou cenu. Jak byl stále více odtržen od reality a blížil se hranici šílenství, bylo mi ho docela líto, o to více, že ne vše padá na jeho hlavu, ale i na Saint-Justa a mnoho jiných. Andrzej Seweryn dle mého mínění odvedl skvělou práci. Ať již tito lidé byli ve skutečnosti jacíkoli, je příjemné vidět je nejen jako postavy v učebnici, ale konečně také jako lidi, jimiž přece byli. Celkově pěkná ukázka toho, jak to dopadá, když si lidé myslí, že mohou zlepšit svět pouhou změnou politického zřízení, aniž by pochopili, že to lze učinit pouze dílčí každodenní prací na vlastním charakteru každého jednotlivce. Ostatně pohleďme na nás dvacet let poté. ()

antoninsesta

Téměř dokonalá rekonstrukce Velké francouzské revoluce. Po shlédnutí tohoto filmu má člověk pocit, že takhle nějak to tehdy bylo. ()

10doktor10

Nejlepší historický velkofilm jaký znám. Naprosto dokonale je zde zpracována jedna z nejvýznamnějších historických událostí. Dokonce je zachována i historická pravost což u filmů není časté. Všem vřele doporučuji. ()

Eisenmann

Velmi podařené dílo, které hodnotím spíš jako dokument, než jako běžný film. Slušně nastíněný obraz doby v propracovaném příběhu, který napsala sama historie. Dokonce si myslím, že tenhle film byl předobrazem mnoha moderním dokumentům o lidech a vojevůdcích, které se naopak snaží vypadat jako obyčejný film. ()

Vladimus

Výborní herci, hudba, kostými a značný historický detail (aj keď nepresnosti sa nájdu). Celkovo však super! Takéto kvalitné kúsky sa v TV nevidia často. Dejepisári radujte sa, toto je jedno z tých spracovaní histórie, na ktoré sa dá pozerať so všetkou vážnosťou, a ktoré sa dá len odporučiť aj tým náročnejším. 90% ()

Segundo

Danton v podání skvělého K. M. Brandauera je až moc velký sympaťák, pravý hrdina revoluce. Proti němu je postaven chladný, nesympatický Robespierre, jehož nejsilnější vlastností je idealismus. Film se vyznačuje fantastickými masovými scénami, vypravěčstvím, monumentální hudbou. Je to film, kterého se nemohu nabažit. ()

Sireen

Dvoudílný cyklus Francouzská revoluce jsem sledovala povinně ve škole (necenzurovanou verzi), a byla jsem šokovaná, znechucená a především uchvácená. Jen máloco, tím spíš dokumentárního, ve mně dokázalo vyvolat tolik emocí. Je to brutální, syrové a brilantně natočené. Doporučuji, protože v tomhle cyklu si na své přijde i ten, kdo sotva ví, že ve Francii nějaká revoluce byla. ()

Nick321

Musím za sebe říct že dlouho jsem neviděl tak skvěle natočený historický megafilm na téma, které je složité a které mne zajímalo, což bylo v tomto případě francouzské revoluce. Revoluce plná nejrůznějších frakcí, intrik, čelních hrdinů s plamenným projevem co si vzápětí snaží statečně zachránit holý krk, když na ně začne někdo střílet, raději vydávají rozsudky smrti v bezpečnén úkrytu nebo přimějí k lidovým soudům zfanatizovaný dav, který naprosto zešílel v těch časech. Na začátku filmu můžeme vidět královskou rodinu, která absolutně nevidí realitu, neinformuje se o průběhu věcí a brzy to dojde do fáze, že nejenom že vlastní vojáci se bouří a přidávají se k rebelům, ale v určité chvíli ať by král udělal jakýkoliv ústupek, už je pozdě. Lid chce jeho hlavu. Řekl bych, že po čase se některým lidem po králi určitě zastesklo, král byl slabý, neplánoval, chtěl se pouze bavit, za jeho vlády lidé hladověli a žili v chudobě skrze vysoké daně, ale rozhodně nepořádal masové popravy svých oponentů, nikdo z roajalistů nevyřvával, že "na oltář svobody musí padnout sto tisíc hlav", nebo že "teror musí být uctíván". ()