Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

Skrk

Skvost filmografie to může být jak chce, ale u mě to navždy bude nejpřeceňovanějším filmem/ trilogií v dějinách filmu! 169 minut šílené nudy, kde se "střílí" snad jen 3 minuty. Ovšem ale scénář, režie a hudba jsou za jedničku. ()

Marek1991

Určite ako film z mafiánskeho prostredia je výborný, ale pre mňa nie až tak veľmi. Hudba ušla, dobové stvárnenie takisto. Avšak dialógy neboli až tak pre mňa a ani celkový dej ma až tak neupútal, chvíľami som sa pri tom nudil. Vyzdvihol by som určite Marlona Branda, zbytok mi však nebol po chuti, nie som veľmi na tie reči. Je to, ale film, ktorý patrí medzi tie, ktoré vám jasnejšie poukážu na praktiky a správanie v zločine. U mňa obstojne, ale nič viac, nemôžme byť všetci rovnakí a mať rovnaké názory, preto píšem ako to cítim z toho, čo som videl. Dokonca aj Al Pacino podal podľa mňa lepšie výkony v iných filmoch. Takže u mňa obstálo. ()

Padme_Anakin

Vrátila jsem se k tomuto snímku po mnoha letech a dobře jsem udělala, vychutnala jsem si každou minutu a moc se mi to líbilo.. Mafiánská rodina Corleonů je zajímavou studií různých povah, poutavým příběhem proměn postav i časů, krásně natočené a ta atmosféra doby úžasně podmanivá, celý herecký ansámbl výtečný, za zmínku mi nepochybně stojí charismatický Al Pacino, který mě asi nejvíce vyváděl z míry a James Caan jako vznětlivá neřízená střela výborný.. Doufám, že nikdy nenajdu koňskou hlavu v peřinách a nebudu muset zalehnout na matrace.. ()

liquido26

Kmotr je film, kterýmu se nedá vytknout vůbec nic. Kmotr je film, který vás i přes svou dlouhou stopáž a pomalé tempo nutí mít pořád oči přilepené na obrazovce, na zdi, na plátně (nebo na čemkoliv Kmotra sledujete). Kmotr je prostě geniální film s geniálními herci a čím víckrát ho vidíte, tím víc jeho kouzlu propadnete. (A je dobrý se krátce za sebou pustit celou ságu pro větší požitek z filmové geniality). ()

Cubinho

Ano, Kmotr je dokonalá gangsterka s dokonalým vyobrazením new yorského podsvětí let minulcýh. Vztahy v rodině a mezi rodinami působí taktéž s nesmírnou dávkou přesvědčivosti. Nezapomenutelná je pro mě scéna s koňskou hlavou a bravurní Marlon Brando se začínajícím Al Pacinem. Však samotný film jako celek ve mně nevzbudil nějak zvlášť silné emoce, protože je až příliš epický. Ale po tvůrčí stránce je určitě dokonalý. 9/10 ()

Jakubisko

Oproti knize hodně okleštěné a zrychlené, s o poznání rozdílnou dikcí a celkově jiné, ale přesto neméně působivé, ačkoli jinými směry, než kniha. Akorát mi přijde, že se Marlon Brando na postavu Vita Corleona moc nehodil...nevím, ale podle popisu a chování v knize jsem si ho představoval trochu jinak. Marlon byl na mě příliš moc "žvatlavý", řekněme. :) Dobře to napsal DaViD'82, kdybych nečetl knihu, asi bych z toho byl mnohem více hotový, takže čtenáři se od ní musí trošku oprostit...a pak to stojí za to. Ale stojí to za to i tak. :) ()

F.man

Vyjmenujte všechny slova z kategorie superlativů jež znáte a považujte je za můj komentář k tomuto filmu... I'm gonna make him an offer he can't refuse. ()

curunir

,,...PRE SPRAVODLIVOSŤ MUSÍME ÍSŤ ZA DONOM CORLEONOM." __ Slávne a kultové dielo podľa nemenej známej knihy Maria Puza býva označované za jeden z najlepších filmov kinematografie o čom nielen svedčí tunajšie umiestnenie v top 200 na 4. mieste, ale aj na IMDb na 1. a Americký filmový inštitút ho dosadil na 2. miesto, hneď za Občanom Kaneom ako najlepší film v dejinách. Film má naozaj svoje prednosti, za ktoré si tieto ovácie zaslúži, zároveň však musím povedať, že za Coppolov najlepší film by som ho neoznačil. Akoby celý film bol vystavaný iba na naozaj bravúrnom výkone Marlona Branda robiaci z neho najlepšieho herca v dejinách a celkový efekt bol tak zatienený (rovnako to platí aj u Apokalypsy, kde je dokonca uvedený ako hlavná postava i keď má vo vyše 3 hodinovom filme sotva 10 minútový štek). Inak sa Coppolovi v mnohých oblastiach podarilo film dobre v ukázať, či už je to vykreslenie postupne vzostupu mafiánskych rodín v Amerike tak aj daň, ktorú za to vo svojich vojnách niesli (veľmi pôsobivé bolo brutálne zavraždenie Sonnyho). Pôsobivé, avšak aj miestami trocha zbytočne dlhé a naťahované, poslednú polhodinu som len nevraživo pozeral na hodinky. Snáď mi bude odpustené. ()

PauloZ

Jedna z nejlepších gangsterek, která kdy byla natočena, ale nejsem si jist jestli zrovna ta nejlepší. Možná kdyby to bylo kratší o tu nezajímavou a vcelku nudnou část, kdy je Mike na Sicílii (ani jsem nepochopil proč tam vybuchlo auto s jeho ženou), tak bych uvažoval o 5*. Každopádně je to skvělý film z prostředí mafie 50tých let a nedovedu si představit jako kmotra nikoho jiného než právě Marlona Branda, který má neuvěřitelné charisma a je výtečný. Pacino je v tomhle díle pouze 70% náhrada. ()

DEXTER099

Co říct....Snad jen jeden z nejlepších filmů století kde každý herec předvádí přirozený mistrovský výkon.Ani delší délka filmu vůbec nevadí.Film o rodině,zásadách ,50. letech a lásce.Tenhle kousek nikdy nezapadne a vždy to bude výborný zážitek.Za mě 100 % a pět hvězd. ()

Lama.Lama

Lehké zklamání. Pořád to má něco do sebe, ale bohužel knížka je knížka. Film je chladný, takový... nezáživný. V každém případě Brando&Pacino - úžasní! ()

SlecnaSmilly

Tak milánci, od včerejška je jasné, že jsem váš nový Kápo di tutti, což vás váže k totální loajalitě. Teď tu máme nový pravidla a kdo se jim protiví, tak na jeho mozek se mrkne sám Luca Brasi, nic příjemnýho vám povím, nejsem tyran, lehčí přestupky budou trestány jen nuceným zhlénutím všech dílů seriálu Tak jde čas, to je pokoukání asi tak na osm let, to si možná raději ustřelíte hlavu sami, jen abyste se nedozvěděli, zda Lauru Spencerovou získá Billy či Mickey. Nicméně jsme ale rodina, no ni?! Takže nečekám žádný větší problémy s naším ilegálním pěstováním šlechtěných růží. Sic bacha! Parta okolo mafiána Přemka Podlahy už po nás jde, tak možná budem muset zalehnout na matrace, tu nabídku, co ode mě dostal si kliďánko odmítnul, asi neví, jak to v podobnejch situacích chodí. Takže vás důrazně žádám, vyčistěte si hlavně u pistole, přeleštěte polobotky a jdeme na to. BANG BANG! ()

Kryton

Coppolův Magmum Opus. Délka stopáže ani není znát. Doslova vás to vtáhne a nepustí. Pacino,Brando a Caan excelentní! ()

draggo

Přes všechny chvalozpěvy a umístění na 4té příčce TOP 200 mě tohle nijak zvlášť neoslovilo. Neskutečně dlouhé, zbytečně natahované a hlavně strašně nudné. Mafiánské filmy nemusím, a tohle mě jen utvrdilo v přesvědčení jak hloupý je to žánr. A "Filmařské umění"? Kde? Já si ho nějak nevšiml. I když natočit takovou nudu bezpochyby uměním je. A já říkám již delší dobu, že s uměním to jde s kopce. Jedna hvězda za slušné herecké výkony, ale ani ty mě nedokázaly zaujmout a já posledních pár minut prospal... I když třeba byly klíčové a já bych díky nim hodnotil lépe. /shlédnuto na DVD: 15% a 1*/ ()

themic

Nejlepší film s tímto námětem, obdivuhodné herecké výkony jednotlivých herců..! ;) Marlon Brando, úžasný herec! Do role mafiánského bosse(kmotra) se velice hodí... Ale zase Al Pacina bych třeba vůbec nepoznal, takový mlaďoch..:) Můžu říct, že jsem hrál hru a ta se z daleka nevyrovná ději filmu..! Celym filmem provázela dokonalá hudba od "Nino Rota", patří mezi nejlepší soundtraky co jsem kdy slyšel..:) ()

Cimr

Nechápu, proč všichni vynášejí Coppolovu režii do nebes. Upřímně řečeno, kdyby Kmotr neměl tak silný a nosný příběh a úchvatné herce v čele s bezchybným Brandem, Coppola by se mohl jít klouzat. Příběh je odvyprávěn standartně, bez jakékoliv režisérské vychytávky, a tak musím bohužel říci, že jsem viděl další všemi obdivovaný film, co mě mírně zklamal. Nevtáhlo mě to, nebyla tam jediná scéna, u které bych si říkal "Bože, to je tak geniální". Hodně lidí tu například zmiňuje scénu s koňskou hlavou. Ale v čem je tak geniálně natočená? Ano, je to skvělý nápad, ale zpracování je naprosto průměrné. Pěkný film se skvělou pointou, ale znovu si ho dlouho nepustím. A to mám filmy z tohohle období rád... ()

NinonL

Začátek velkého příběhu, ponurý, smutný, tvrdý. Velká nádhera, která bude úspěšně pokračovat až do grandiózního vyvrcholení. ()

Krissty

Až po druhém shlédnutí filmu jsem se odhodlala k tomu, abych mohla napsat jakž takž objektivní komentář. To množství postav, z nichž všichni chlapi mají stejný oblek, tudíž jsem se v nich napoprvé nemohla vyznat, mi po druhém shlédnutí už nepřekáželo a konečně jsem mohla naplno vnímat celý děj od začátku až do úplného konce! Musím říct, že první část filmu až po Michaelův odjezd na Sicílii byla fantastická a co se týče tohoto žánru nepřekonatelná!!! Nemohla jsem se Marlona Branda ani Al Pacina nabažit, oba byli bezkonkurenční a ti nejlepší v celém filmu. Ovšem italská část mě nijak nenadchla a především proto nemůžu ani po druhém shlédnutí své hodnocení zvýšit, i když bych mohla. Závěr byl stejně vynikající jako začátek, ne-li ještě lepší!!! Zápletka, děj, provedení.. Kromě výše zmíněného nemůžu filmu nic vytknout, je to vážně poklad. Navíc ta dokonalá hudba dotváří neuvěřitelnou podívanou! ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)