Pýcha a předsudek

• Velká Británie Pride & Prejudice (více)

Pán a paní Bennetovi mají pět dcer, které by jejich prostomyslná a přímočará matka ráda viděla pod čepcem. Když se na velké sídlo Netherfield v sousedství přistěhuje bohatý, mladý a svobodný pan Bingley, začne činorodá paní Bennetová spřádat nadějeplné plány. Zdá se, že nejstarší z dcer, půvabná Jane, mladíka zaujlala a že zásnuby na sebe nedají dlouho čekat. Pan Bingley má bohatého přítele Darcyho, mezi nímž a druhorozenou dcerou Elizabeth Bennetovou vzniká zvláštní, rozporuplný vztah... Slavný román anglické spisovatelky Jane Austenové (1775–1817) Pýcha a předsudek (1813) byl na filmové plátno poprvé převeden Robertem Z. Leonardem v roce 1940 s Laurencem Olivierem a Greer Garsonovou v hlavních rolích. Dočkal se i několika televizních zpracování a inspiroval nejen proslavený Deník Bridget Jonesové (2001), ale zejména romantický muzikál Moje velká indická svatba (2004). V roce 2005 se dalšího filmového zpracování režijně chopil debutující Joe Wright. Společně se scenáristkou Deborah Moggachovou k románové předloze přistupovali s pokorou a úctou. Podařila se jim tak téměř doslovná adaptace románu, včetně věrohodného zachycení obrazu doby a vykreslení jednotlivých postav. (Česká televize)

AyLe_

Už dlouho se mi nestalo, že by ve mně nějaký film zanechal tak příjemný pocit..trvalo sice nějaký čas, než jsem se "odvážila" si film pustit, od Jane Austin jsem nic nečetla a k té době nemám žádný vztah, ale výsledek mě opravdu velmi mile překvapil, jak po herecké stránce, příběhové, tak i po výtvarné - a teď půjdu spát s úsměvem!:) A musím dodat, že Keira Knightley byla dokonalá, nešlo s ní nesouznit a nefandit jí. ()

DrCreo

Snažím sa byť pri hodnotení nezaujatý a predom nezatracovať. Inak povedané, odbúrať akékoľvek predsudky, čo je v mnoho prípadoch produktívne, inokedy zase nie. Toto je ten druhý prípad, kedy som mal radšej počúvnuť svoje pocity vyjadrujúce počiatočnú apatia voči tomuto snímku a ušetril by som tým jednak dve hodiny môjho života a aj film svojím nízkym hodnotením. Inými slovami povedané, jednoducho nalinajkovaný dej, používajúci lacné triky ako zaujať diváka, zabalený do darčekového balenia obviazaného veľkou mašľou a adresovaný akurát tak divákom ženského pohlavia po značnej psychickej traume, nemôže byť niečim, z čoho by som ja osobne jasal. ()

Eseter

P&P jsem si oblíbila až po několikátém zhlédnutí. Vzpomínám si, že když jsem ji viděla poprvé, byla to hlavně nuda. Až po čase jsem si k ní našla cestu. Tři nejlepší věci na téhle adaptaci: režie (namyšlenec Wright, ale musím to uznat), obsazení (hlavně Keira, opravdová Elizabeth, taky Matthew MacFadyen a Carey Mulligan) a hudba (úchvatný Dario). Jinak film málo vystihuje atmosféru knihy, rozhodně to není typická Jane Austen, ale tak nějak mi to vůbec nevadí a Wrightovu volbu respektuju, jeho cesta se mi zdá mnohem lepší než šestidílná mini-série, která musela zahrnout snad každou řádku z knihy a ještě něco navíc přidat. ()

Qaylie

Opravdu dobrý film. Výborně zpracovaný snímek s láskou, dramatem a napětím. Není divu že má vysoká hodnocení. Na první pohled to vypadá, jako průměrný film. Po shlédnutí ale změníte názor a budete příjemně překvapeni, jak jste se spletli. Začalo to průměrnou knihou, končí skvěle provedenou prací na plátně. ()

Slida79

Knižní předlohu četlo v dospívání většina dívek a vidět ji zpracovanou s takovou lehkostí, citem a naplněním všech postav je splněným snem. Nutno vyzdvihnout výbornou kameru. A nutno vidět v originále.95% ()

jerrik7

Bylo to o Marťanech? Nebo pro Marťany? To nebylo jenom, jak tady kdosi píše „...musíme se nechat pozvat na výroční bál; měli bychom k nám pozvat paní P. se synem; do sousedství se přistěhoval bohatý pan B.!; na středu jsme pozváni k Ypsilonovým; musíme oplatit návštěvu/pozvání na návštěvu blablabla…“ Ti lidé se chovali nějak nepřirozeně. Byli to lidé nikoli pouze z jiného století a z jiné země. Oni byli z jiné planety. Každopádně tam byly pěkné dobové kulisy a kostýmy. ()

lubica1995

Keira je úžasná herečka, ktorej sa hodia historické úlohy. ( možno je to paradox práve pre jej postavu, bo v tej dobe vlastne ani nebola jej postava v móde....) Musím povedať, že zatiaľ všetky spracovanie onoho príbehu boli očarujúce a preto si myslím, že je to hádem samým príbehom a nie tak príliš postavami. Áno, mohol to pán Bingley práve v tomto spracovaní zahrať viac na city ( aspoň pri konci, ale čo už, taká bola doba. PS: Zhodné s knihou Na sto percent. ()

rationibus

Pôvabný film, ktorý vyvolá úsmev na tvári. Legendárna predloha, dobrí herci, pôsobivá výprava. Dobrá voľba, keď si filmom a zákuskami potrebujete zlepšiť náladu. Ale na seriál z roku 1995 iste nemá. ()

Ivuska71

Týjo, to byla romantika. Moje srdíčko zaplesalo a oči se zaleskly. Viděla jsem to už dříve a nevím proč mi trvalo až doteď, než jsem se na to podívala znovu. A podruhé to bylo úplně nejlepčejší. Možná, že mi mezitím stouply hormony, asi stárnu... ()

Frodule

Tato adaptace románu Jane Austenové mě přímo nadchla. Jsem fanynkou tehdejší doby a prostředí, kde se rodily podobné romány, a myslím, že tvůrci neponechali nic náhodě. Kostýmy, lokace, kamera...vše sedělo. Scénář plně vystihl styl slavné britské autorky. Herecké obsazení se také povedlo. Kdo by se nezamiloval do charismatického M. MacFadyena nebo do přirozeně krásné a osobité Keiry Knightley? Ani ztvárnění manželů Bennetových nezklamalo a Judi Dench byla v roli kněžny správně nesnesitelná. K tomu ta nádherná hudba. Dávám 95% jen proto, že film v jedné části nedodržel přesně obsah knihy (jsem zarytou fanynkou Austenové). ()

Adina1995

Film je celkem dobře zpracovaný, kostýmy ujdou. Hudba skvělá, snad jeden z nejkrásnějších soundtracků, které znám. Nicméně - když jsem viděla poprvé pana Darcyho, myslela jsem, že si na něj nezvyknu. Během filmu jsem trošku změnila názor, každopádně Matthew MacFadyenovi jsem tu roli prostě "nesežrala".. a pan Bingley? I když jsem film viděla snad dvacetkrát a umím ho nazpaměť tam i zpátky, pan Bingley mi prostě pořád přijde jako puberťácký floutek. Je pravda, že podle knihy je docela dobře vystižen, ale mohli tam vybrat lepšího představitele a ne nevýrazného zrzka. V tomto ohledu byla první (seriálová) verze z roku 1995 lepší. Ideální by bylo spojit herce z obou verzí dohromady, ale to bohužel nejde. Co se dá dělat. Keiru mám ráda, podala dobrý výkon. Za mě **** :) ()

Vydrain

Je to jine nez verze BBC z 1997, ale pohladilo to po dusi take uzasne. Mohu mit vyhrady k obsazeni k obema verzim, ale obe jsou uzasne, tahle verze vyzneni knizky pojala trochu moderneji nez predchozi. Ta se striktne drzela knihy. Obe mam velmi rada. ()

DirtyDozen

Snažil jsem se dodívat, opravdu ano. Bohužel, nešlo to. Mrzí mě to, nicméně moje hodnocení tento film(pro mě děsnej) ustojí bez ztráty květinky. ()

faborka

Miluji Jane Austen a miluji Pýchu a předsudek - jak knihu tak seriál. A v tom je ta potíž, pro mě je Elizabeth Bennet jedině Jennifer Ehle a pan Darcy jedině Colin Firth. Keiru Knightley mám moc ráda a ve filmu Vévodkyně byla ohromující. Ale nevěřím jí ani trochu že je Elizabeth. Macfayden jako Darcy? To je naprostý výsměch. Chápu že nelze v dvouhodinovém filmu ukázat to co v šestihodinovém seriálu, ale tenhle film nemá s danou problematikou vůbec nic společného. Bennetovi byli to čemu se dnes říká dobře zaopatřená střední třída, oni nežili v prasečáku a na hnoji jak tady ve filmu. Farmy byly vždycky hodně vzdáleny od panského sídla a tady jim prasata chodila skoro po obýváku. A divoký až sprostý ples na začátku? Nemyslitelné, něco takhle probíhajícího patřilo pro nižší vrstvy. Nepodařilo se skutečně ukázat ten rozpor mezi vnímáním lidí jako Darcy a lidí jako Bennetovi, takže se to vůbec nemuselo jmenovat pýcha a předsudek. Film navíc vůbec negradoval, končil záběry na smějícího se otce Benneta. Žádné záběry ze svateb a tak završení nějaké romantické linky. Dvě hvězdy dávám za skvělé záběry přírody a kameru. Nejstupidnější komentář : simoneo ()

the_weaver

Po všetkých stránkach dobrý film, no vizuálna jasne kraľuje. A Keira si svoju rolu vyslovene užíva. Pekne sa podarilo znázorniť aj vnútorný rozpor Elizabeth vo vzťahu k pánu Darcymu.↵  Film vo mne však neprebudil nijakú silnejšiu emóciu, odsýpal chladne a rovnomerne až do konca. ()

Dr.dogous

Scénář 3 režie 3 herci 5 výprava 5 celkem 16 hodnocení 80 % Krasné, slabé ženy umí se svou slabosti tak dobře zacházet. Co mě zaujalo? Krásná Kejrá si vždy hačla ještě pod krásnější stromy. Červená knihovna se vším všudy,tak ,jak to má být.. ()

yawa

Ako asi väčšina filmov podľa kníh, aj tento trpí jedným nedostatkom - "zosekanosť" oproti knižnej predlohe. Zatiaľ čo dej v knihe bol rozložený na dlhšie obdobie, tu to vyzerá, že všetko sa deje zo dňa na deň, čo na mňa pôsobilo dosť rušivo. Ale uznávam, že 400 strán sa do dvojhodinového filmu proste vopchať nedá. Film však dokázal preniesť na plátno z knihy to podstatné - jej jemný inteligentný humor, skvelé dialógy a dokonalo vykreslené nadčasové charaktery. Veď kto z nás sa v svojom živote už nestretol s nejakou tou pani Benettovou, či pánom Collinsom? Vynikajúci herci, výprava, kostýmy – nezostáva mi iné, len nadšene tlieskať. ()

kamislava

Hned na začátku říkám, že jsem knihu nečetla, takže nevím, jak moc film odpovídá knize. O hereckém umění Keiry Knightley jsem přesvědčená už dlouho a pro mě tenkrát nový Matthew MacFadyen mě úplně okouzlil. Matka mě strašně rozčiluje, ale vzepření se šílené matce je zčásti podstata celého filmu. Není to film, na který je vždy naláda, ale je skvělý. Pět hvězdiček bez debat. ()

Kdo se stane novým Hitmanem?

Kdo se stane novým Hitmanem?

11.01.2014

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

Režisér pro Padesát odstínů šedé?

13.05.2013

Keira jede do Ruska

Keira jede do Ruska

21.11.2010

My Complicated Lady

My Complicated Lady

04.12.2009

Nová verze muzikálu My Fair Lady studia Sony/Columbia je dalším z projektů, které střídají jména na tvůrčích a hereckých postech jako ponožky. Dejme si stručný souhrn: Původně se o režii zajímal… (více)