Hory mají oči

(festivalový název)
  • USA The Hills Have Eyes (více)

Tuctová americká rodina s novorodeniatkom a dvoma psami si to hasí skrz vyprahnutú púšť do Kalifornie. Naskytnú sa problémy, minivan musí zaparkovať a naši hrdinovia sa ocitajú mimo civilizáciu, v zapadnutej plošine, pripomínajúcej mesačnú krajinu. Ide o priestor pre vzdušné cvičenia vojenských stíhačiek. A hlavne... brúsi si na nich zuby rodina domorodých kanibalov, žijúca v poblízkej jaskyni. Nízkorozpočtový horor, natočený za 230 tisíc amerických dolárov sa stal prekvapivým hitom. (POMO)

oli.G

Vynikajúca atmosféra v úvode, mrazivá scéna, kde starec vysvetľuje, ako to celé začalo, ešte mrazivejšie spálenie jedného hrdinu a sťiesňujúco surové prepadnutie karavanu. That's all, folks. Zvyšok pripomína druhý TEXASKÝ MASAKER. Retardovaní záporáci a ich podivná indiánska osada, boj o ľudské dieťa a mladá Pocahontas, ktorá nechce byť kanibalkou - s týmto na nás nechoďte. Hlavne nie po tak brilantnom rozjazde. :( ()

darkrobyk

Po letech jsem si připomněl jak tuto klasiku, tak i pozdější remake. A musím uznat, že původní originál je daleko špinavější, bezútěšnější a ve svém základu surovější. Drsný příběh rodiny, která je v pustině vystavena nočním můrám, nejhrůznější zkoušce, boji na život a na smrt. A v zabíjení je Craven neúprosný, nezná slitování. Stejně jako v pozdějším zfilmování i zde je jednou z nejsilnějších scéna točící se okolo útoku na karavan. Ještě drsnější mi však přijde napadení psem, jež mi připomnělo Fulciho Beyond. Výborný střih a cvičený pes dávají ve výsledku děsivý obraz, kdy napadený nemá šanci. Až hmatatelná zuřivost propukne u Douga, zdánlivě uťápnutého mladíka, když se rozhodne zachránit dcerku. A navrch jedovatý chřestýš! Takhle vypadá skutečný kultovní snímek, jenž dal inspiraci celé řadě dalších filmů až dodnes. Snad jen Brenda mohla v závěru na ječení ubrat, ale nezabrání mi to, abych hodnocení zvedl o jednu krásnou krvavou *. Komentář s krásným číslem 3333. ()

juta

Na dnešní dobu málo říkající film. S remakem se bohužel nemůže vůbec rovnat. Taky se tu bohužel moc mluví a zábavná část přichází až úplně ke konci. ()

lamps

Kdyby Craven udělal lépe jedinou věc a nastavil komunikativnost filmu výhradně na úroveň obětí, mohlo jít o jeden z nejlepších hororů sedmdesátých let. Takhle zůstává zážitek z beznadějného prostředí a různorodých mordů, avšak degradovaný častým znázorňováním směšné kanibalské rodinky a jejích dementních dialogů. Naštěstí alespoň remake Alexandra Aji takřka všechny zdejší slabiny úspěšně odstranil... ()

JohnnyD

5/10 Ako keby Roger Corman chcel narýchlo zbúchať prísavku na Texas Chain Saw Massacre. Cítiť tam ten exploatačný teror, ale celé je to krotké a miestami smiešne. Vyprahnutá púšť nie je takmer vôbec využitá, Wes Craven nevie nasvietiť nočné scény a postavy sú extrémne nesympatické a správajú sa ako dementi. Ale zase názov to má parádny. A: You don't like dog anymore? B: I like it. A: Maybe dog's too good for a runaway slut like you. ()

Paldini

V momentě, kdy dvojice Pluto a Mars rozjela svou twomenshow v karavanu, zmizel mně smích z tváře. Škoda, že tato syrová scéna trvala jen cca. 5 min. a to, co následovalo už bylo jen nudné a celkem ničím překvapující ukončení děje snímku. ()

Kusko.t2

Hills Have Eyes je výrazne horší oproti TEXAS CHAIN SAW MASSACRE. Obidva filmy sú si podobné a dajú sa zrovnávať, ale asi vo všetkých ohľadoch vyhráva TEXAS. Avšak ja patrím medzi fanúšikov pravého hororu, mám rád zhruba každý starší drsnejší horor (aj tie najdrsnejšie) a tento tiež. Horor o rodinke (s príjemnými a peknými babami, no čakal som že sa trochu osmelia a ukážu niečo pekné, no nič, tak nabudúce), ktorá nešťastnou náhodou uviazne v púšti, z čoho majú hlavne radosť členovia tunajšej zmutovanej zaostalej rodinky, ktorá túži po ich mase a trochu teroru. A vo vyprahlej púšti bez civilizácie začne boj o prežitie. Film s peknými ženami, úchylným (miestami) komickým ksichtom Michaela Berrymana, príjemnou hudbou a atmosférou. Trošku tradične natočený horor. Wesov LAST HOUSE ON THE LEFT je na tom lepšie (je o dosť drsnejší, úchylnejší, násilnejší a atmosferickejší). Ale aj Hills Have Eyes je dobrý. P.S: Zaujímavé zaobchádzanie s novorodencom, už v tak mladom veku v horore obklopené úchylákmi – paráda. ()

Cappuccino

Prvá polovica si dáva záležať na budovaní atmosféry. V druhej sa skupina neveľmi desivých ľudí v lacných kostýmoch snaží zabiť partiu hrdinov. Záver je nečakane odseknutý a jedna do záporných postáv naďalej žije. The Hills Have Eyes mali potenciál, ktorý však naplnil až remake. ()

S.Quentin QUALE

Já tomuhle originálu hraničních 70% dám. Burani jsou burani s vlastním xichtem, herci nemají žádný dementní masky, napětí se filmu taky najde, potěšila mě psí odplata, taky jsem uvítal absenci otřesné hudby, jak bývá u starších kousků zvykem. Rodinka se nechová jako banda vylízanců, o exploitační momenty taky lze zakopnout, tak proč ne....3,5* ()

pornogrind

Když budu porovnávat s remakem z roku 2006 tak u mě jasně vítězí tahle starší verze(a to je co říct protože žeru gore efekty a plno krve ve filmech)Remake je sice brutálnější a krvavější,ale tohle má pořádně hutnou atmosféru která mě držela pořád v napětí.A rozhodně zábavnější zabijáky než modernější verze.Za mě vítězí stará škola a kdo to ještě neviděl tak vřele doporučuju.Samozdřejmě jen fanouškům žánru. ()

Goldbeater

Cravenova sadistická vize toho, jak se vám může zvrhnout rodinná dovolená. Dokážu si představit, jak šokující snímek to musel být v době svého uvedení. Ostatně šokující je dodnes. ()

Omnibus

Slušná řemeslná práce, ale (vzácná vyjímka) remake má podstatně větší koule - už jenom ten depresivní začátek při titulcích a samozřejmě hudba a zvuky jako fík... a Pluto byl pro mě v remaku taky o fous fujtajblovitější ( aniž by přestal být reálným bubákem "ze života") ()

Anderton

Hory majú oči je prostredím aj hlavnou zápletkou celkom originálny hororík. Craven je majstrom žánru a dokáže na castingu nájsť vhodné typy a následne ich ešte "mierne" upraviť v maskérne tak, aby sme gúľali očami. Mňa by najviac aj tak vydesila tarantula v prívese. Film treba chápať ako povinné hororové filmové čítanie a doplnenie si Cravenovej tvorby. Patrím ku skupinke, ktorá si myslí, že remake je vydarenejší. Ale bez tohoto filmu by predsa nemohol vzniknúť! 70%. ()

Frajer42

Jelikož nepatřím do klubu honičů Wes Cravena, ale mnohem důležitější je pro mě, jak film vypadá, než kdo ho stvořil, tak musím otevřeně prohlásit, že tento pseudo horor je ultimátní píčovina. Atmosféra funguje zhruba do doby, než se poprvé ukáže ta rodinka zaostalých dementů. Poté se to zvrhne v sebeparodující píčovinu, kde parta píčusů pobíhá sem a tam po poušti a nejnebezpečnější vrah je tam super inteligentní pes. Rodina kanibalů působí vyloženě směšně - to snad musí uznat každý nezaujatý divák. Americká rodinka se sice chová jako dementi a následuje jedno špatné a nelogické rozhodnutí za druhým, ale to už tak nějak v hororech bývá, protože přeci jen je to zajímavější, než kdyby všichni drželi hodinu a půl pohromadě a nic se nedělo. Za mě je tedy remake z roku 2006 o hodně lepší, a to po všech stránkách. Tenhle omyl nemá dynamiku a už vůbec ne napětí. Strašná sračka z pohledu dnešního diváka a nechce se mi věřit, že to někoho mohlo bavit (a už vůbec ne děsit) dokonce ani 70. letech. Koukatelných je přibližně 20 úvodních minut - do doby, než velkýho tlusťocha vyděsí letadlo a zajíc a nerozmrdá auto na rovince o jediný keř v okruhu kilometru. Zajímavé bylo, že už se následně v této letecky frekventované oblasti do konce snímku jediné letadlo neobjevilo. [15 %] ()

PetrPan

Vidláci útočí! Cravenovy první Hory jsem si dlouho nechal unikat v obavě, že bizarnost a křepčení jsou v zásadní přesile nad vším ostatním. Měl jsem totiž zkušenost s katastrofálním druhým dílem. Naštěstí se mé obavy ukázaly jako liché a Hory mají oči byly příjemným překvapením. Craven svou rodinku degenerovaných kanibalů naštěstí nestylizuje jako soubor šklebících se klaunů ze špatného cirkusu a těch pár přebujele rozjařených dementních výstupů se dá v pohodě odpustit. Pozvolna vzrůstající míra syrové krutosti sice nikdy nedosáhne na maximum, přesto celý film prostupuje až nepříjemná atmosféra primitivního zla, které chápe pojem milosrdenství doslovně, tedy jako chutné srdce osmahnuté na cibulce. Představa podobného zážitku spolehlivě děsí. Prostě ano, tohle se může stát i vám, stačí špatně odbočit v Beskydech. ()

Claw

Tady byl Craven ještě ve výborné formě a natočil mix exploitation a slasheru. Klasické téma teroru nic netušící a nechápající nevinné skupinky lidí primitivními, agresivními domorodci je v rámci žánru vyloženě typický. Máme zde násilí, znásilnění, vraždy, napětí, akci. Ale je to vyloženě béčková záležitost, která si své místo na slunci vydobyla zřejmě celkovou nenáročností na diváka. Prostředí je neokoukané a Craven docela ještě drsný. Ovšem až Aja z tohoto starého grindhousového flicku udělal kult... /60%/ ()

iamek

Remake mě bavil překvapivě více než originál. Připadalo mi jako bych koukal na komedii, protože o hororu tady nemůže být řeč. Kde bylo napětí a atmosféra ? ()

Chrustyn

V dobách, kdy Wes Craven, teprve sbíral hororové zkušenosti, natočil depresivní horor o běžné rodince, kterou v poušti ohrožuje zmutovaná rodinka. Popravdě, kdyby nebylo francouzského drsňáka Aji a jeho předělávky z roku 2006, nejspíše bych o této "pecce" nevěděl a popravdě by mi to ani moc nevadilo. Má to sice atmosféru ale dějově je to přeci jen docela chudé a nemá to ten švih, který má nová verze, která mi přišla o třídu lepší. ()

anais

Nuda o tom jak se jedna rodina zasekne někde v poušti, a přepadne ji skupinka vraždícíh polodivokých lidí žeroucích psy. Wes Craven to natáčí nenápaditě (i když když nad tím tak přemýšlím, komu se líbil třeba současný Cabin fever, mohl by mu podobný styl sednout). Asi nejlepší je na filmu naprosto absurdní jednání postav, které běhají ze tmy a do tmy jako by se nechumelilo, bez ohledu na to, co na ně v černotě čeká – to sem tam vyvolává menší záchvaty smíchu. Hills have eyes je laciný horor (tedy thriller), který možná bavil kdysi v nějakém americkém autokině, dnes už to má ale spočítané. PS: jedna hvězdička za Michaela Berrymana! ()

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)

31.08.2015

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)