Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

c.tucker

Celkově to je film koukatelný a zábavný. Jsou zde sice nějaké minely (rychle se naučil řeč apod.), ale jinak seveřané jsou dobří válečníci a arabové dobří básníci. ()

messiah

Tak přemýšlím zda je lepší (nebo horší) knižní předloha nebo film...kniha se těžko čte, už proto že je psána jako deník. A nějak mě nenadchla. Film začíná velice dobře, ale bohužel se už hůře vyvíjí a nakonci už máte znuděnej pocit že byl až zbytečně dlouhej. Okamžik kdy se to překlopí je zřejmě okamžik kdy je odhalena podstata tajemného zla (SPOILER: strhnutí masky a zjištění že jde o člověka). Pak už to stojí za starou bačkoru. ()

dr.fish

Přese všechny chyby a boty, které jsou i dobře ve filmu vidět, jde o jeden z mých nejoblíbenějších historizujících akčňáků. Zde totiž nejde o nic jiného než o zábavu. Nemá smysl se vrtat v jednotlivých dobovostech oblečení, materiálech či způsobu vedení dialogů. Příběh je dobře vymyšlen a hlavně využit do puntíku. Je natočen pro všechny, každý pochopí. Intelektuály tato neuměleckost jistě dráždí, ale já si pokaždé film vychutnám. Kdo neviděl, ať ještě dotáhne. Takových se dnes už moc netočí. 90% ()

kubin.

Naprosto, ale úplně ve všem souhlasím s monologem. Sice to asi není moc komentář na úrovni, ale omlouvám se. Musel jsem se tohoto filmu nějak zastat, protože je dobrej a atmosféru má vynikající. ()

otík

Výtečná hudba legendy filmové hudby Jerryho Goldsmitha drží nad vodou zcela průměrný snímek o Arabovi, který se připlete do skupiny Vikingů, kteří mají ochránit jedné vesnici před nájezdy "nadpozemských" zrůd. Jde o další xtou variaci na sedm statečných, tentokrát jich je ale 13. Kromě toho, že ve filmu skoro hlavní postavu hraje Antonio Banderas a chvilku se před kamerou motá klasický Arab Omara Sharifa, nám nemá film co nabídnout. Zmatené a temné souboje nemají dobrou choreografii, některé dějové linky vůbec nejsou dotáhnuty do konce (třeba romantická linii vyzní zcela do prázdna), závěrečný atak cizáků je též trapný. Prostě zbytečný film s báječnou hudbou Jerryho Goldsmitha. ()

SeanLSD

Po všetkom, čo sa popísalo o katastrofe tohoto filmu, a dodnes nejasnosti, v čom konkrétne to spočívalo okrem Crichtonovho miešania sa a ako by to vyzeralo bez neho, sa dá skonštatovať, že je to jeden z najlepších pokazených filmov v dejinách kinematografie. Atmosféra je bombastická, hudba exkluzívna, herci skvelí... Vzhľadom ku kvalite Crichtonových kníh sa dá určite povedať aj to, že je to ďalšia premárnená príležitosť ( ale to podľa nadšených čitateľov, medzi ktorých sa rátam, platí aj na VYCHÁDZAJÚCE SLNKO alebo SFÉRU.. ). Ja Crichtona chápem - ale potom si to mal celé točiť sám, veď ani ako režisér rozhodne nestál za hovno! ()

Decker

Me se to proste libilo. Mam rad filmy se stredovekou tematikou a tenhle me nijak nepohorsil, ale rozhodne klenot to neni ;-) ()

maxxxim

Plný počet dávam za pochmúrnu atmosféru perfektne vyobrazenú prírodou, počasím a "surovosťou" vtedajších ľudí. Imponujúce sú hlavne scény, kde sa objavujú stredoveké kmene brázdiace Európu, hoci ich nie je veľa. Stret kultúr je tiež fascinujúci. Tu by som rád vypychol jednu pozoruhodnosť, ktorá my dlhšie nedala spávať. Určite si všetci pamätáte, tí ktorí to ešte nevideli určite si budete pamätať, ako Ahmed ibn Fadlan ibn Abbas ibn Rashid ibn Hamas sedí večer s vikingami pri vatre zvrchovanosti a rozprávajú sa plynulou švédštinou na tému môj najväčší prázdninový zážitok. Na tom by nebolo ešte nič zvláštneho však chlapci v ich veku si krátia chvíle práve takýmito "průpovídkami" dosť často. Ale keď Arab začne sypať na blonďavých švédskych ascendentov pojmy typu stará mama vraveli plynulou vravou im vlastnou, išla mi hlava okolo. Dá sa povedať, že sa naučil ich materinský jazyk skôr, ako sa urobila pahreba na živanskú. Vysvetliť by to dokázal snáď len tlmený úder tupým predmetom do temena hlavy potme. Ináč fakt zaujímavý a dobrý film. ()

Mr.Ripley

Nevyvážené. Místy děsivé a atmosférické, místy pro změnu naivní a nudné. Když dva dělají totéž, není to totéž. O to více se těším na předlohu, která slibuje mnohem více. Především logické vysvětlení celé zápletky. ()

Avathar

Nie je to taká katastrofa, ako som očakával. Film je celkom zručne nakrútený, nenudil som sa, ale herecky a scenáristicky, resp. príbehovo je to bezvýznamný blábol. Príbeh je veľmi jednoduchý a niektoré akčné scény mi pripadali dosť naivné. Scenár je naivný až hrôza, ale na zabitie sobotného večera sa tento film hodí dobre. Ale, že by sa nejako výrazne zapísal do žánru historických veľkofilmov, to bohužiaľ nie. ()

plechulka

Jako každý film podobného stylu, vidíte-li ho prvně na velkém plátně, dojem je daleko větší než na videu. Četla jsem knihu a tak si myslím, že jí nezůstala nic dlužná - až na (a pro mne zásadní) věc: v knize jsou nepřátelé Vikingů skupina posledních přežívajících NEANDERTÁLCŮ! Na tehle moment jsem se těšila a bohužel - ve filmu jde jen o jakési divochy a kanibaly - škoda, filmů s neandertálci není moc! ()

Ryuuhei

Nudný, ušouraný film, který je dobrý leda tak na dobrou noc. Mám severskou mytologii, vikingy, a vůbec vše kolem toho rád. Ale tady jsem vlastně ani nepochopil pointu, či to, co nám chtěl film sdělit. Hlavní hrdina, arab ztvárněný Banderasem, byl takovou nijakou postavou. A nijaké zůstaly i další postavy, vč. výraznějších z řad vikingů. Většina scén se odehrávala v noci, v mlze, či za jinak zhoršených podmínek, navíc ani u jedné se nedá říct, že by byla vysloveně napínavá, či působila nějak velkolepě. Jsem opravdu dost zklamán. 35% ()

ywo666

Výborný vikingský film. Dobre obsadený. Správne drsný a akčný. Prišlo mi mega vtipné, ako sa Antonio naučil jazyk. Úplne nechápem slabé hodnotenie. Vo svojej dobe jedna z top žánroviek. A posledný solídny dobrý film dnes už bývalého majstra akčných filmov Johna McTiernana. Poctivé 4*. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)