Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

Sabrewulf

Neuvěřitelně zbytečný film. Krimifilm bez rozuzlení a dopadení pachatele - to je jako lízat zmrzlinu přes igelit. Nápad hodný blba. O to hůř, že to vlastně už víme předem, že Zodiaca nikdy nechytí. A při druhém shlédnutí ještě horší, málem jsem chcípnul nudou. 81% za co? Kamerové cvičení bez děje. ()

vesper001

Krása střídá temnotu a nadšení plíživě přechází ve zklamání. S Drsným Harrym, jinými filmy od Finchera a výletem na Kokořín se to nedá srovnat. Technicky, herecky, atmosféricky etc. etc. prostě super, jenže po dvou hodinách celá ta sláva uvadá. A já taky. ()

Decker

Na Finchera naprosto neocekavane natoceny thriller o masovem vrahovi, ktery radil v 70. letech v okoli San Francisca. Ten kdo ceka druhe Sedm, ci psychologicke hratky ze Hry anebo jine podobne aspekty bude trpce zklaman. Zodiac je totiz velmi, ale opravdu velmi chytre a promyslene natocene krimidrama, ktere nez na potoky krve dava duraz na pribeh a jeho skutecne pozadi. Je to misty velmi rozvlekle a nudne, ale dlouho jsem lepsi krimi film nevidel. Cistokrevna zabava pro fajnsmekry a Fincherovi uctivace. Pro me je vsak film lehkym zklamanim, nebot jsem cekal zrejme naprosto neco jineho a vice "Fincherovskeho". ()

Triple H

Film pôsobil silne faktografickým dojmom. Neustále sa obajvovali nové skutočnosti o prípade, skákalo sa v čase, medzi miestami a obajvovalo sa stále viac a viac postáv, na ktoré sa následne odvolávalo. Film tak vyžadoval vysokú koncentráciu v podstate po celú dobu jeho trvania. Človek si neustále zrovnával detaily prípadu spolu s hlavnými postavami, no a tých 160 minút sa tak zdanlivo viac vlieklo. Keby bol tento čas využitý kopcom zábavnej akcie, utiekol by rýchlejšie. Je vidieť, že Fincher to mal výborne premyslené a výsledný film je taký, aký ho chcel. Filmári sa zjavne pridŕžali čo najväčšieho množstva faktov, hoci za cenu následnej zníženej atraktívnosti pre diváka. Herci boli všetci dobrí, len ich výkony miestami pod nánosom faktov mierne zapadli. Dobová atmosféra bola zachytená veľmi hodnoverne a film tak mal svoju vizuálnu identitu. Váham medzi 4 a 5 hviezdičkami, práve kvôli tej spomínanej únavnosti (hoci by som ju nebral ako negatívum - je vari zlé pri filme rozmýšľať?). Po opakovanom zhliadnutí si budem na istom. Zatiaľ ohodnotím nižšie. Každopádne ale nie som sklamaný.//////////Po opakovanom pozretí musím zvýšiť na päť. Zodiac je vybrúsený diamant - a ťažká fajnšmekrovina. Nehrám sa na vyvoleného, ale myslím, že radový divák naozaj neocení tú precíznosť s akou je film spravený. Stále platí, že v druhej polovici sa mierne vlečie, ale kašlať na to. Nenormálne žeriem tú normálnosť, ktorá je filmu vlastná. Obzvlášť postavám a hercom - nikto nevytŕča, nikto neexhibuje, ale všetci stále výborne hrajú. Ruffalo, Edwards, Downey Jr. a nakoniec hádam aj ten Gyllenhaal sú vo svojich rolách výborní. ()

Kjůkíí

Detektivní příběh, možná až moc zdlouhavý, 160 minut bylo i na mě moc, slušelo by tomu tak 140:)) ale mělo to své opodstatnění, David Fincher je skvostný režisér a ví, proč dělá to, co dělá ne. Film velmi propracovaný, natočený podle skutečné události, kdybych dělal poldu, taky by mě roky trápil nevyřešený případ, stalo by se to mou noční můrou. Snímek je v časové linii natažen na dlouhá léta, trošku to tomu škodí, nevyvíjí se to kontinuálně. V poslední době se s filmy položenými do 60. a 70. let roztrhl pytel, alespoň já se teď dívám na jeden za druhým. Ovšem zpět k ději, na začátku je mnoho podezřelých a nakonec je to vždycky ten první vyvolený. Dnes to vídáme v kriminálních seriálech často. Divák nezahlédne tvář Zodiaca, není tedy o krok napřed jak vyšetřovatelé a přemýšlí spolu v vývojem příběhu, kdo by to asi tak mohl být. Nejradši bych si i rozluštil nějakou tu šifru, je málo důvodů, proč se stát policistou, tohle je jeden z nich, snímek to důkladně vystihuje. Film je to vydařený, tajemný a kdo rád záhady a logické posuny v případech, bude spokojen, I když těch informací a podezřelých je tolik, že se v tom člověk trochu ztrácí. ()

Doudis19

Působivě natočená detektivka vznikla na motivy případu sériového vraha, který si říkal Zodiac a v 70. letech děsil Kalifornii. Posílal do novin popisy svých činů, a tak není divu, že se do pátrání po něm pustili kromě policie i dva novináři. Vyprávění je to napínavé, plyně však až moc pomalu, tříhodinová délka zřejmě leckoho odrazí a přitom na ten ohromně skličující závěr by se ono dlouhé čekání vyplatilo.. 75% ()

Gonzi

Docela mě fascinovala řemeslná dokonalost, kdy i cesta "hlavního" hrdiny do práce je doprovázena jednou dlouhou nesestříhanou skladbou a do toho jsou naprosto perfektně stříhané záběry a výsledek je naprosto pohlcující. Autentičnost brutality aby člověk taky pohledal, skvělé postavy a vyprávění a jediná výtka je postupně slábnoucímu tempu, kdy s chladnoucí stopou chladne i divákova chuť se dodívat. ()

filmmovier

Podobně jako u filmu Z Pekla,kde Depp honí Rozparovače i tady je SPOILER problém s odhalením vraha, protože ho chytnou, což se ve skutečnosti nestalo. Ale tady to vůbec nevadí, protože je to napínavé od začátku do konce. A exteriéry mého oblíbeného San Francisca tomu taky hodně pomáhají. Společně se Sherlockem Holmesem je to jeden z nejlepších počinů Roberta Downeho jr. poslední doby. ()

Mr.Ripley

Místo hmatatelné hrůzy jsem dostal precizní kameru, skvělé obsazení a promarněný potenciál. První zklamání s mistrem a doufám, že poslední. ()

chelseaman22

Tak tohle se povedlo. Zdařilý mix slavných herců, poutavý děj a slušná délka. Takovéto filmy diváky baví. Když opomenu ty hluché části, tak to byla skvělá podívaná s otevřeným koncem. Je poněkud děsivé, že třeba ten pravý vrah s vámi právě pije kafe v americkém Starbucksu. Právě proto lidi milují filmy z USA – vrahové dělají skopičiny a strážci spravedlnosti nestíhají. Chtělo by to Ligu spravedlivých (nebo alespoň Batmana)! 90% ()

Motinski

Krimi lahôdka pre fajnšmekrov s bezchybnými hercami, scenárom aj tajomnou atmosférou. Dialógy a postupne stupňovanie napätia prvotriedne, no ajtak to bolo až zbytočne dlhé. Keby sa pár sekvencií trochu skráti ide o jeden z najlepších filmov o masových vrahoch vôbec. ()

Remivsremi

Film, který svým přístupem a velkou stopáží odradí či nesedne velkému počtu lidí a je to pro mě zcela pochopitelné. Neustále časové posuny někdy dost ruší. Když k tomu přidáte, že většina "akčnějších" pasáží se odehraje v první třetině filmu a pak se sleduje zoufalý, vleklý a zdrcující pokus o dopadení, dostane ne příliš přívětivý divácky snadno uchopitelný snímek. Bavila mě vyšetřovací procedura, kdy se pár jedinců snaží poskládat možný celkový obraz. Trvá to roky, ničí rodiny i psychiku zainteresovaných stran. A konec se stejně zdá v nedohlednu. Přesto život plyne dál a spravedlivost se nechce snadno ukázat. To dokáže zásadně ovlivnit vyšetřovatele. Zodiac je divácky dost náročný film, ale když si v tom najdete podstatné linky, dokážete si užít výborné herecké výkony a precizní filmařinu. 70% ()

Magneto

Úplne netradičný Fincher. Chudobný na obrazové serepetičky na aké som u neho zvyknutý, zato celkom bohatý na herecké výkony. Dej sa dosť vlečie a človeku chvíľu trvá, kým mu dôjde že v tomto filme nejde o Zodiaca, ale skôr o ľudí, ktorých životy navždy ovplyvnil. Ajtak ma na konci zamrzel otvorený koniec... ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině