Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

dudo24

Tomuto hovorím poriadne vyšetrovanie. Asi najhlbšie a najprecíznejšie spájanie dôkazov aké som vo filme videl. Takto podobne to malo vyzerať v Prisoners. Zaujímavé. Napínavé. Super herci. ()

swinevenca

Vrcholem filmu byl strach po větě: "Já jsem psal ty plakáty." I tím, že hlavní hrdinové postupně mizí ten film drhne, asi se doplatilo na příliš přesnou rekonstrukci, která spolkla moc filmařskýho času. Rozhodně koukatelnej a dobře udělanej film, ale v druhý půlce je to pátrání hodně nekonečný. ()

Stanmi

David Fincher se ve svém dalším filmu rozhodl zpracovat téma "podle skutečné události" a to o známém sériovém vrahovi, který řádil v okolí San Francisca na přelomu 60. a 70.let. Tento případ se snaží rozluštit trio ústředních hrdinů, policista v podání Marka Ruffala (který mi v tom baloňáku připomínal Columba) a dvojice novinářů, které hrají Jake Gyllenhaal a Robert Downey Jr. (ten už se asi vizuálně připravoval na roli Tonyho Starka), osobně se mi nejvíc líbil výkon právě Marka Ruffala, tak ačkoli se zdálo, že Jake tam jenom kulí oči, tak právě jemu patří závěr filmu, který zvádl na výbornou. Fincher do tohoto filmu opravdu zakousl, takže nám předkládá takřka historickou rekonstrukci (včetně takřka dokonalé dobové vykreslení), která však má i potřebnou temnou, místy až mrazivou atmosféru, ale taky potřebný spád a drajv, takže mne osobně těch více než dvě a půl hodiny co film trvá utekl jako voda a po celou dobu měl film mou plnou pozornost. Bohužel nejsem prozatím velký znalec ostatních Davidových filmů, takže nemůžu příliš porovnávat s ostatními, ale tento byl jednoduše skvělý a to po všech stránkách. ()

Stepa777

Hledal jsem film ve stylu Sedm či Hra od Finchera. Ale u tohoto filmu mi chybí právě ten styl a hlavně napětí jako mají právě dva uvedené filmy. Zodiac mě asi moc nesedl, ale kvalitu určitě má. Přišlo mi to moc dlouhé a pořád stejné. Čekal jsem od filmu že se bude např. podrobně prozkoumávat místo činu, kde došlo k vraždě, jako v Sedm, atd. Ale tady toho moc nebylo, spíš hodně rozhovorů a z nich mnoho informací, které jsem ani nestačil postřehnout, takže jsem z toho ve výsledku moc neměl.. možná je potřeba vidět to ještě jednou, ale to už by mě asi nudilo. Jak už tu někdo napsal, taky mi to přijde spíše jako kronika o Zodiacovy s mnoha informacemi, které ani nejde moc pobírat. ()

Daggeron

Veľmi, veľmi, veľmi očakávaný film. Až natoľko, že výsledný dojem je tak trošku... sklamaním. Zodiac svoje kvality bez pochyby má, ale jeho celý príbeh je postavený na jednej jedinej veci - na vyšetrovaní a zisťovaní toho, kto je vrah. A pokiaľ nemáte nejaké informácie o skutočnom prípade a v závere očakávate veľkolepé odhalenie, môžete zostať sklamaní. A to je v tomto prípade dosť veľký problém. Inak po technickej stránke nie je filmu čo vytknúť. Fincher patrí v rámci žánru medzi najlepších tvorcov a len málokto dokáže preniesť na plátno tak podmanivú atmosféru ako on. Jeho Seven je krimi kultom a hoci Zodiac stavia príbehovú kompozíciu na odlišných prvkoch, jeho celkový nádych je prakticky identický. Akurát sa menej zameriava na analýzu miesta činu, skôr vsádza na konverzáciu a dialógy. Práve v dôsledku orientácie na komunikáciu sa stáva problémom aj extrémne dlhá stopáž, ktorá je síce priamo úmerná dĺžke reálneho vyšetrovania, ale na obraze pôsobí prepálene a miestami nudne. Najmä v začiatkoch sa môžete trošku strácať, nakoľko sa v príbehu vyskytujú stále nové a nové postavy, ale zhruba od polovice sa tempo stupňuje, vyšetrovanie naberá na dynamike a smeruje k záveru, obsahujúc tiež niekoľko naozaj mrazivých pasáží (Zodiacove bezslovné hovory), pri ktorých zatajujete dych. Celkovo je Zodiac filmársky naozaj kvalitne odvedeným remeslom, rešpektujúc pravidlá žánru, ale je žiaľ príliš dlhé. Dĺžka síce nemusí byť automaticky problém, ale tu má svoje rezervy a i keď ponúka asi pomerne doslovnú reprodukciu skutočných udalostí, pre lepší kino efekt by sa dala skrátiť. Najmä záverečná hodina totiž pôsobí ako recyklácia už predtým podaných informácií a zároveň niektoré postavy sú absolútne zbytočné a iba umelo predlžujú dej (Downey). A pokiaľ nie ste na to vopred pripravení, tak aj ten nijaký záver výrazne znižuje dosah diela. Technicky však naozaj vysoko kvalitná Fincherovka, pocitovo ale nie tak silná ako napríklad Seven. I keď herecky tiež veľmi slušná. V rámci krimi istotne nadpriemer. ()

elanista1

Nudil som sa dosť silno, ale to ma neprekvapuje. Videl som od Finchera skoro všetky jeho filmy a okrem nedávneho Strateného dievčaťa ma ani jeden nechytil za srdce a dá sa povedať, že ani jeden ma nebavil. Mne vôbec neprekáža, že sa na konci prakticky nedozvieme odpoveď na základnú otázku...mne je v podstate jedno o čom film rozpráva, a ako ho režisér zakončí, ale keď ma jednoducho nebaví štýl rozprávania, tak sa s tým nedá nič robiť. ... Zodiac je prehnane ukecaná kriminálna dráma, ktorá v každej scéne ponúka vyčerpávajúce informačné dialógy s kopou postáv a miest. Ja osobne som už po pár minútach na sebe spozoroval, že úplne nevnímam o čom sa bavia a o kom to vlastne rozprávajú. Skrátka, pre mňa komplikované rozprávanie, úplné minimum napínavých scén a veľmi nezaujímavý kriminálny prípad,... a ak mám pravdu povedať, okrem solídneho hrania nevidím žiadne pozitíva. Dalo sa to dopozerať bez najmenších problémov, ale druhýkrát to už vidieť nechcem...aspoň nie najbližších 10 rokov. P.S.: Len taká pikoška pre mňa: čistou náhodou som včera pozeral Collateral, kde čisto náhodou hrá Mark Ruffalo tiež úlohu detektíva pátrajúceho po vrahovi. ()

Meow86

Z toho napětí v kabátě 60.-80.let mi málem praskly kšandy. A to i přesto, že divák věděl, že Zodiac nebude odhalen, tak jako nebyl odhalen ve skutečnosti. Ani nadstandardní délka filmu nevadila. Co trochu zamrzelo, bylo postupné vytracení postavy kontroverzního Paula Averyho. Dokonce ani jemu patřící část v doslovu na konci filmu nebyla do češtiny nadabována. Tedy ne že by v rámci příběhu bylo důležité vědět, že zemřel kdysi v prosinci na plicní embolii. ''Methinks our friend's a tad bit fuckered in the head.'' ()

AndrewNewman

V prvom rade Fincher ma nesklamal. Zodiac ma klasický Fincherovský jednoduchý a mrazivý štýl ale zrejme nebolo možné aby to tempo vydržalo až do konca. Tak v druhej polovici už to trošičku nudí a tie kecy o Zodiacovi vám začnú pripadať nudne. Udržujú to skvelé postavy a hlavne herci. Všetci zahrali to čo mali a mne sa najviac páčil Mark,ktorý bol nesmierne sympatický a rola poliša mu sedela. Finále v podstate nieje a je to jeden z mála filmov,ktorému to ešte prilepšuje a nie naopak. Divák dopozerá tento film s pocitom,že Zodiac nikdy nebol chytený a tak sa v tme za sebou budete paranoidne obzerať. ()

megajalec

Od Zodiaca, resp. od Finchera som mal obrovské očakávanie, ktoré sa bohužiaľ nenaplnili. Na jednej strane mi je jasné, že príbeh a scenár sa chceli držať skutočnosti, čo je fajn. Na strane druhej je to príliš rozvláčne, bez náboja. Najmä druhá polovica stráca šťavu, veľmi veľa sa kecá, dej sa nejako extra neposúva. ()

patbat

Pokud ten vrah není Arthur Leigh Allen a pořád žije, musí být pyšný na film, který se o něm natočil. Na film, který je výborný ve všech ohledech. Vynikající kamera s nádechem 60. let, herecké výkony Marka Ruffala nebo Jaka Gyllenhaala, výběr soundtracku a nebo samotná režie. Výborný thriller. ()

david.babick

dnes jsem Zodiacovi dával čtvrtou šanci...a zase jsem usnul..a to mě filmy od Finchera baví...hodně..Sedm a Klub rváčů považuji za pětihvězdičkové majstrštyky..ale tady prostě nic..žádné napětí, žádná zvědavost.. vlastně téma celého filmu mě vůbec nezajímalo ()

Vito_LePour

Parádně natočený notoricky známý a nikdy nedořešený případ, který ukazuje jak může být policejní aparát neohrabaný. Film tento fakt výborně zachycuje, stejně jako mnoho dalších detailů z vyšetřování. Je složité se v tom občas neztratit, ale to je u takových filmů docela běžné. Nevadila mi ani délka, protože byl alespoň prostor zachytit velké množství detailů. ()

cimrman2.

Dopadnout Zodiaca je něco jako chtít vidět všechny díly Ulice! Každopádně pokud dám do srovnání Zodiac vs Sedm tak Sedm je jednoznačný vítěz. Bylo to moc moc dlouhé a tu kvalitní filmařinu kterou všichni zmiňují jsem vyjma první a poslední půlhodinky neviděl. Hulkovi s Ironmanem to zase svědčilo více v Marvelu jen Graysmith mi sem sedl na výbornou. Ve Finčrovi toho Kubricka pořád hledám ale stále ho tam nevidím. ()

wowylgu313

Hmmmm ... Takže.... Viděl jsem tenhle film za svůj život už tak třikrát ... Nyní pro osvěžení paměti a obnovení recenze jsem to projel po čtvrté... Tisíc tváří, tisíc názorů. Za mě osobně, true příběh super ale natočené to zas tak úžasně nebylo tedy. Obsazení je tu víc než skvělé. Příběh funguje jen místy. Při tak dlouhé stopáži se najde prostě x okamžiku kdy se buďto ztrácíte nebo nudíte. Na téma "vrah, sériový vrah" jsem viděl už né lepší, ale lépe natočený kousky. V tomto případě i přes všechny klady nemůžu dát víc než 65-70%. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině