Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

_aandyy_

Když jsem před pár lety náhodou na internetu četla o americkém zabijákovi z minulého století, který vraždil snad několik desítek let a přesto ho ani ti nejlepší vyšetřovatelé nedopadli, už tehdy jsem si říkala, jak moc by bylo zajímavé sledovat takový příběh ve filmu. Jestli se najde odvážlivec, který by se do takového projektu pustil. Ono to je zvláštní - natočit příběh o masovém nedopadeném vrahovi, který může případně klidně ještě žít. Takový úkol pustit se do natáčení filmu o něm, chce to dost odvahy. No a kdopak se do toho nepustil - rovnou David Fincher. Velice dobrá volba tohoto skvělého režiséra. Zajímavé pojetí očima neprvoplánově účastněného karikaturisty, kterého NAVíC hrál sám Jake Gyllenhaal. Jake je opravdu jedinečný herec. Ale abych pořád jen nehodnotila ve filmu herce - každý z těch, kdo se na tom filmu podílel to zachytil naprosto originálně a možná by mě nenapadlo, že celá ta věc bude zachycena až do podrobností tak, jak to skutečně bylo. V tomhle filmu můžeme vidět nedopadnutelného masového vraha a schopné - neschopné kriminalisty, kteří se ho snaží marně dopadnout. Vidíme vlastně tak trochu příběh kousku dějin kriminální policie... Můžeme pátrat s hlavními hrdiny, stejně je to ale marné snažení. Zodiac by zkrátka příliš mazaný na to, aby byl dopaden. ()

IronRocky

Vynikající Fincherův krimi thriller, který zapůsobý dobrou režií, scénářem a dobrým hereckým obsazením. Film má velmi dobrou atmosféru a děj. Pro mě je Zodiac jeden z nejlepších krimi filmů. Rozhodně doporučuju. ()

Rodin

No, já tedy dám 4. Vcelku nevytýkám nic zásadního, jen jsem byl po tomhle filmu prostě utahaný, a nebylo to náročností filmového prožitku. O jedenáct minut delší Director´s Cut bych už asi nepřežil. Prozradil někdo Fincherovi, že existuje rovněž střižna? Ve filmu je hned několik míst, kde se to s tzv. stupňující hutností atmosféry natolik přehání, až je snaha kontraproduktivní. Rozhodně jsem se nenudil, jen jsem si občas říkal - NO TAK, DÁL, JEN DÁL! ()

xenopus

Možná kvůli tomuhle filmu změním názor na Gyllenhaala, protože tady konečně jeho obličej nevypadá tak no... teple. A nebojte, neviděl jsem jenom Zkrocenou horu. Prostě jeho ksicht mi nikdy neseděl. Ale tady se docela pochlapil. A pochlapili se ostatně všichni - Mark Ruffalo, Downey Jr. (opět zarostlý ochlasta), a především režisér a scénárista spojili svoje síly k vytvoření věrného popisu tehdejších událostí, které jsou určitě pro někoho hodně složité, spletité a zamotané, ale tak to prostě bylo. Jen by se u toho nemuselo tolik kecat... no ale to by zase nebyla pořádná krimi. Hodně změn v ději na mě působilo dojmem kouskování filmu, uvítal bych radši zpracování na jeden zátah. Ale hledám hnidy a radši toho už nechám. Silné 4*. ()

maruli

Dávám 5, možná proto, že na Se7en se teprv chystám :) A proč jsem dala 5? Protože ještě 2 dny poté na cestě z práce jsem se v tramvaji přistihla, jak přemýšlím, kdo to sakra byl a vytvářela neuvěřitelné teorie. Protože to není film, na který se zapomíná. Protože bych ho neváhala doporučit známým jako absolutní pecku. Protože je to jeden z těch kousků, o kterých nad sklenicí moku lahodného dokážete s kamarády sedět hodiny a dohadovat se, jak to vlastně bylo, a předhánět se, kdo chytil a spojil víc detailů. A protože jsem se ve sklepové scéně málem zešvíkala strachy. :) Mistr Fincher je Mistr atmosféry. ()

Tiiso

David Fincher umí pracovat s režií a inscenací jako málokdo. Je precizní, detailní, má pod neustálou kontrolou jak vizuální, tak amtosférovou stránku příběhu. Z plátna tyto aspekty jeho tvorby doslova padají na diváka, a tudíž není nouze o emoční náboj a neobvyklé prožitky. Dokázal to už na mnohých svých dílech a Zodiac k nim po právu také patří. Už hned po silném openingu mě bylo jasné, že se mě ze sledování snímku, dostane slušná porce kvalitní filmařiny. Děj je doslova nabitý různými situacemi a propletení třech hlavních linií vyprávění, tomu všemu zmíněnému přidává na síle a velkému prožitku. Samotné události kolem případu Zodiaca a jeho vlastní vyšetřování jsou ze své podstaty dosti zajímavé, tajemné a hrůzostrašné. Takže o námět bylo postaráno. Ale pak přichází práce filmařů, aby tento zajímavý námět dokázali převést věrohodně a taktéž zajímavě, přes filmové umění, nám divákům, do hlav a srdcí. Fincherovi se to myslím zdařilo, na výbornou, a neobjektivně přehlížím, nějaký ten zádrhel nebo škobrtnutí, kterých je ostatně ve filmu Zodiac méně než prstů na jedné ruce. V počinu se střídá rovina napětí (sledování vlastních činů vraha Zodiaca, nebo soukromé vyšetřování karikaturisty) s rovinou klidnější – nevím, jestli vyšetřování dvou policistů mohu nazvat za pasáže klidnější, ale budiž – která, ale jen připravuje pole pro další okamžik, ve kterém srdce nabírá znovu a znovu větší frekvenci. A tak to jde celým dějem, až jsem se pojednou ocitl na konci a ani si neuvědomil, jak dlouhá stopáž vlastně film obsahuje. A to je hodnocení myslím, to nejvyšší, co se dá udělit. Ke stejné kvalitě, patří herecké výkony aktérů. Jak Gyllenhaal, Ruffalo tak Downey Jr. jsou prostě velmi příjemně „dívatelní“ a své postavy hrají přesvědčivě a profesionálně. Ostatní představitelé nezůstávají v ničem pozadu, a tudíž jsem se měl stále na co dívat. Snímek jsem spolehlivě prověřil časem a opět jsem se přesvědčil, jakou sílu obsahuje a pokud má někdo rád, kriminální příběh (i když v tomto případě jde o poněkud jinačí pohled) zřejmě si přijde na své. ()

Dampfer

Tenhle film se mi líbil více než Sedm, i když většina z Vás asi nebude souhlasit. Mám rád snímky s napětím a to v tomhletom filmu bylo. Zodiac je co se herců a kamery (skoro neustále záběr ústřední postavy v hlavním vizuálním bodu) perfektní film, detaily případu sedí i s vyšetřováním, ale je to trošku zdlouhavé. Zodiac se mi opravdu zalíbil, někdy ho zkouknu znova, a však některým lidem ten zdlouhavější styl nesedne. ()

Monty71

Fincherove filmy mam velmi rada,na tento som sa obzvlast tesila,no priznam sa bola som mimo.Mozno,ze to je pribehom ako takym,tym dejom,ktory speje vlastne nikam a Fincherovi tym padom nie je co vytknut, ale jednoduchu az na par okamihov pre mna cista nuda. ()

Jacccob

Nejslabší Fincherův film. To ale neznamená, že špatný, naopak, je takřka bez chyb. Ale u jeho filmů většinou sedím celou dobu přibitý u obrazovky a sleduji, zde jsem se i párkrát přistihl jak se nudím, a to především proto, že je zbytečně dlouhý, tak o tu půlhdodinku kratší by neuškodilo. Nicméně stále nadprůměr, což je stejně obdivuhodné, když režisérův nejslabší film je lepší než drtivá většina ostatních filmů s podobnou tématikou. ()

Rothbard

Tenhle film si pouštím pravidelně jednou za rok. Velmi svérázná kriminálka/drama, ale mám k ní zvláštní citový vztah. A vlastně až tady jsem si všiml Roberta Downeye Jr., který podal brilantní výkon. ()

slavokvasic

Keby bol ten film tak o tretinu kratší, bolo by to u mňa možno aj na 4*. Ale v strede sa mi už začali pliesť mená a chvíľami som vôbec nevedel o čom sa práve dohadujú. Nekritizujem film ako taký, ani nespochybňujem jeho kvality, ale mne jednoducho nesadol. Je to film pre veľmi špecifických a výberových divákov a ja nie som medzi nimi..zrejme ()

Skratchy

Příběh sériového vraha Zodica,který děsil Ameriku v 70.letech mě začal zajímat od doby,kdy jsem o něm četl článek v časopise Epocha.Sériový vrah který si hledal oběti mezi mladými lidmi a který si doslova hrál s policií posíláním dopisů a vzkazů je samosebou dobrý námět na film.Těch jsme se dočkali hned několik,pravděpodobně nejznámější je od Davida Finchera z roku 2007.Ten popisuje práci novináře Jaka Gyllenhaala a jeho snahu o dopadení Zodiaca.Film se zaměřuje spíše na vyšetřování než na vraždy.Pro ty ,koho zajímají spíše Zodiacovi vraždy bych doporučil film Zodiac z roku 2005.Fincher film velmi dobře zpracoval,zejména bych vychválil dobrou atmosféru a hororový nádech.4* ()

DavidWebb

Rozťahaná, nepútavá, nezaujímavo sfilmovaná sračka slabá ako čaj. Počas filmu som sa oholil, uvaril polievku (včítane prípravy a očistenia všetkých ingrediencií) spravil som si kávu, hodil do seba 2 panáky koňaku a dočkal sa celkom dobrého pocitu, že to konečne skončilo. Od katastrofy to zachránilo iba herectvo celej osádky a to, že to režíroval jeden z mojich naj-rejžov. Pre mňa zabitý čas (teda okrem tej polievky, kávy a koňaku)... ()

Margerie

O Fincherově talentu se tady nemá smysl bavit. Jeho styl je prostě jedinečný. U tohohle filmu jsem pouze vzdychala blahem, jen mě po jeho skončení přepadl náhlý smutek nad tím, že takových detektivek není víc. Je to napínavé, má to spád, je to logické, s propracovaným scénářem, skvěle vykreslenými postavami a dobrýmoi herci. Co víc si přát? Zodiac prostě patří na hvězdnou filmovou oblohu. ()

DadysGirl

dlouhý a snažící se obsáhnout velký časový úsek... Tím to pro mě ztratilo kouzlo... Herecky dobré, jinak průměr... ()

satanjel

Minul sa mojím očakávaniam veľmi pozitívnym spôsobom. Zodiac akoby nemal nič spoločné s Halivúdom – minimum akčných alebo napínavých scén, o efektoch sa ani nedá hovoriť a tempo filmu porovnateľné s rýchlosťou výstavby slovenských diaľnic. Film má ale vynikajúcu monotónnu atmosféru. Je podaný myšlienkovými pochodmi ľudí, ktorý sa prípadom Zodiac zaoberali a ktorým menil životy. Odohráva sa hlavne v 70 – 90tych rokoch a do určitej miery aj pôsobí, akoby bol vtedy natočený. Na kvalite sa herecky podpísali najmä Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal a Marka Ruffalo, ktorého by som osobitne vyzdvihol. Za poslednú dobu najlepší film, čo som videl. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině