Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

-henry-

Celý to je natočený pevnou až neskutečně přesnou rukou. Ale je to nuda k posrání! Taky beru v potaz, že tématicky i postupy ve vyprávění jsou nápadně podobné jihokorejské kriminálce VZPOMÍNKY NA VRAHA. Bohužel nijak výrazně neinovuje ani formu VŠECH PREZIDENTOVÝCH MUŽŮ. Fincher mi nijak nevykompenzoval předem známý fakt o nevyřešeném případu, takže celý film působí, jako když tvůrce přijde s křížkem po funuse. ()

xylofonka

Bravurní? Slabé slovo, za Roberta Downeyho Jr. by si Zodiac zasloužil ještě dvě hvězničky navíc. a když to v člověku doznívá tak i tři. ()

/:-D

This is Zodiac speaking....Prva polovica filmu ma moc nenadchla lebo o Zodiacovi som dost vedel ale musim uznat ze sa Fincher drzal faktov dokonalo ale druha polovica filmu uzasne vygradovala a zanechala vo mne pocit filmoveho veldiela.Realisticku atmosferu filmu dufam nemusim ani spomynat :). ()

Lichty

Bezchybná lavina staromódního, ale do posledního detailu promyšleného thrilleru, který přechází o několik tříd zatím všechny letošní konkurenty. Sympatičtí herci, perfektně stavěná atmosféra, kdy se doopravdy do celého případu dokážete vcítit, parádní výprava a zkrátka všechno to, co jsme od Finchera očekávali. Navzdory opravdu dlouhé stopáži jasných pět hvězdiček. ()

Looka

Pěkně budovanou temnou atmosféru (i díky skvělé dobové hudbě) celého filmu a parádní výkony postupně chátrajcího a rezignovaného poldy Downeyho jr. a zapáleného karikaturisty Gyllenhaala sráží neúměrně natahovaná stopáž. Na tohle jděte opravdu čerství, protože jsem ke konci už nepřipraven na takovou časovou nálož usínal. ()

Taffey

S bídou 3. Udělal jsem velkou chybu, že jsem si tady na webu o tomto filmu přečetl dřív, než jsem viděl film. To nikdy nedělám a už to taky podruhé neudělám. Z Vašich hodnocení jsem nabyl dojmu, že to bude těžký nářez. Ale nic se nekonalo. Na rozdíl od Seven. Furt jsem čekal, kdy se z vyšetřovatelů stanou ta zvířata, která budou ignorovat celé své okolí, jen, aby našli vraha. Nepřišlo to. Fincher tentokrát neodvedl dobrou práci. Jiná věc je kamera, vizuální stránka, tedy forma celkově. Ale že bych byl vražen do ušáku, to bych říct nemohl. Bylo to napínavé asi jako kterýkoli díl Herkula Poirota, kterého mám rád. Kdybych to měl přirovnat k hudbě, tak Zodiac měl, po stránce spádu třeba, basy i výšky silně pod nulou. ()

john.h

Začátek byl hodně krutej. Úvodní song naprosto chytlavej a perfektní. Bohužel velká stopáž filmu v tomto případě moc nesvědčí, v druhé polovině se jen hodně kecalo. Každopádně je to udělané přesně podle podkladů a vraždy jsou udělané jen když u nich byli svědci. Vražd bylo mnohem víc, ale Fincher je nenatočil, protože neexistují žádné podklady podle skutečné události. Za to má u mě bod navíc. Natočil prostě film podle skutečnosti a nic navíc si nevymyslel. Nakonec jsem si rozmyslel tomu dát pět hvězdiček, ale především kvůli druhé půlce a převaze ukecaných scén je to s odřenýma ušima. ()

Alojs

Fincher přiložil do ohně pořádné poleno, a ačkoliv nezplodil žádnou Sedmičku (což možná leckdo očekával v rámci story o sériovém vrahovi), nemusí se chlapíci vod kožených křesel tlouci do hlavy. David to totiž dokázal. Dokázal natočit snímek, na který „přece neměl“, neboť se předtím kvalifikoval jakožto „úchyl“ vyžívající se v kamerovém průletu klíčovou dírkou. Věrohodná rekonstrukce případu sanfranciského vraždění neviňátek (z přelomu šedesátých a sedmdesátých let), relativně skromná ve svém vyjadřování (v porovnání s Fight Club a již zmíněnou Sedmičkou bezpochyby) a pro mnohé nepříjemně civilní & puntičkářsky mikroskopická. Tu a tam se sice připomene starej-dobrej Fincher (tak jak jej máme zafixovaného – viz scény mordování, občasné technické finesy), nicméně to ani nehne s převládajícím „zbytkem“. Zodiac je především mišmašem věrného dokumentu a detektivního thrilleru, který jest poháněn režijním perfekcionalismem a maximální snahou držet se faktů, doslovně pak knižní předlohy. Leckdo si teď říká „Brrrr“, ale já bych to tak černě (resp. chladně) neviděl. Zodiac není rozhodně ničím nezábavným, ničím, co by postrádalo špetku tajemna a potřebnou dávku napětí. To ani náhodou. Škoda jen, že se Fincher neodhodlal k radikálnějším zákrokům ve střižně. Kdyby oněch 160 minut osekal, udělil bych snímku zřejmě víc než jen 80/100. Zodiac je rafinovanou hrou s divákem, dobovou sondou přizpůsobenou současným konzumním trendům, která může „dojet“ na jediné. Paradoxně na svou přednost. Na maximálně důkladný přepis a nulové odchylky od originálu. ()

MarekMotor

Film ideově spřízněný s vrcholným dílem Michelangela Antonioniho (byť esteticky zcela jinde) skrývá za precizně natočeným investigativním dramatem rozporuplnou, nejasnou a právě proto hlubokou úvahu o pravdě, jejím společenském významu, o posedlosti pravdou a nemožnosti ji získat. Bravo. ()

TSZ

Tak asi nejslabší Fincherův snímek, který jednak postrádá pro něj obvyklou temnou atmosféru a jednak byl neúměrně natahovaný a z mého hlediska i nudný. Dalo by se říct že mi bylo vlastně úplně fuk, kdo je tím záhadným vrahem, přál jsem si jen aby to už skončilo. Sice jsem pochopitelně viděl a do jisté míry ocenil ten "retro" styl, kterým byl celý snímek natočen a bylo opravdu znát, že to dělal někdo, kdo točit filmy prostě umí, to však pro více než dvě a půl hodinový snímek bohužel nestačí. ()

Grissom

Určite to nieje film pre každého....ale pre mňa osobne to bol vynikajúci film...paradoxne práve kvôli dĺžke filmu, kvôli tomu že sa Fincher držal faktov...veľa ľudí v tom videlo nudu ja naopak dokonalý a detailný pohľad do vyšetrovania prípadu a života ľudí, ktorím Zodiac zmenil alebo poznačil život. Dúfam že sa dostanem raz aj ku knihe... ()

ShiShinka

Chvilkami jsem se až ztrácela v celé té spleti jmen, ale na konci to dávalo jeden velký a přehledný celek. o Zodiakovi jsem nikdy moc neprahla, ale tento film ve mně probudil touhu znát jeho příběh. nebo vlastně ne, probudil ve mně touhu znát příběh Roberta Graysmithe. Bravo. ()

lenzi

No ja by som sa zaradil skôr medzi tých sklamanejších. Trochu pridlhé, trochu chladné, v podstate celý film odtikávali otravné titulky (O 3 dni neskôr..., O mesiac neskôr..., O 3 roky neskôr...). Na druhej strane boli tam aj mrazivé momenty. ()

.killer.

Smysluplný thriller dle skutečných událostí se skvělými herci a to celé pod vedením Finchera? Bože, co víc si přát. Jednoznačně pětihvězdičková záležitost! ()

wito

film nepostrádajúci napätie a tempo napriek relatívne dlhej stopáži. fincher opäť dokazuje cit pre svojský štýl, v ktorom jemne zlaďuje audiovizuálne detaily do komplexnej žánrovej lahôdky. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině