Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

PavelH

Moje oblíbená krimi. Čím víckrát jsem ji viděl, tím radši ji mám. Je pravda, že je trochu roztahanější, ale pro ty, co si dobrý film chtějí užít o něco déle je to ideální. Taky se musí uznat, že skvělé tempo po "odchodu" Downeyho a částečně taky Ruffala znatelně poleví. První část filmu, je podle mě geniální, táhne nás to od vraždy k vraždě, vidíme herecká esa, jak spolu vzájemně spolupracují. Pak vše trochu vychladne, když prostor dostane malinko nudný Gyllenhaal, ale furt to má koule. Samozřejmě je všechno uměcněné tím, že je to podle skutečnosti, kdyby nebylo, nemohl bych odpustit hluchá místa, ústup některých postav apod. Ale to, že se hraje na důveryhodnost a přesto to má říz z toho dělá něco výjmečného k tomu všemu skvělá potemnělá atmosféra přelomu 60s a 70s a to, co k nim neodmyslitelně patří - dobrá muzika. ()

GudMen

Několikrát mi na mysli vytanul Alfredsonův opus Jeden musí z kola ven. Akorát místo sovětského špiona se v hledáčku detektivů, a tentokrát i žurnalistů, ocitl sériový vrah, který se ani zdaleka neštítil zabíjet své oběti za bílého dne. James Vanderbilt předvedl srovnatelně obdivuhodný výkon jako jeho kolegové Bridget O'Connorová a Peter Straughan. Děsivě věrná rekonstrukce ještě děsivější skutečnosti. ()

J.e.r.e.c

Tenhle film pro mě znamenal splněný sen – můj nejoblíbenější režisér natočil film o mém nejoblíbenějším sériovém vrahovi! Graysmithova knížka mě fascinovala, přečetl jsem si ji asi třikrát a Zodiaca nemohl dostat z hlavy. Laťka očekávání pro filmové zpracování byla nastavena zabijácky vysoko a David mě nezklamal. Co nezklamal; ohromil, posadil na prdel a zatlačil do sedačky kinosálu. Jedním slovem – zabil! Film se drží poměrně přesně knižního podání, jen některé peripetie vyšetřování jsou vynechány na úkor peripetií vztahových a většího prokreslení postav, což vůbec není na škodu, naopak. Příběh o několika posedlých mužích díky tomu dostává ten správný „lidský rozměr“. Ústřední trio Gyllenhaal, Downey a Ruffalo předvádí hereckou all-star game a hlavně díky nim je to přes vražednou stopáž strhující podívaná od první do poslední minuty. A právě konec, kdy se Gyllenhaal musí podívat „Zodiacovi“ do očí, je jedním z těch filmových momentů, které si budu pamatovat navěky. Opakovat, že Fincher je chirurgicky přesný filmař, který má dokonalý styl a řemeslo v malíku, by bylo jen zbytečným bodáním do nehybného těla. Co jsem ale absolutně nečekal, že na mě vyrukuje s takovou dávkou humoru, většinou pochopitelně podvratného a černého, jako svědomí úchylného vrahouna. Jasných sto procent a jeden z nejlepších filmů vůbec. 100 % ()

Blutarg

Dlouhý, roztahaný, moc otevřených konců... Chápu, že to je dle skutečné události, což u mě bývá plus, ale tady mě jaksi nedokázalo chytit, nedostal jsem se do příběhu. ()

misar3

David Fincher si na svou režisérkou stoličku může připsat další zářez. Výtečné ztvárnění "několik let odehrávajícího se" příběhu. ()

AshT

Kvalitní kriminálka o sériovém vrahovi z 60.let. Fincher se rozhodně nebojí jít do různých témat a to dokonce i do sériových vražd. ()

Cooller

poutavé drama s velice dobře podchycenou historickou události nečekal bych že mě krimi vydrží takto bavit po takřka cele 3 hodiny... snímek je přinejmenším inspirativní :) ()

Tarhiel

Čudoval som sa, prečo konečne niekto nenatočí film aj o tých nepodarených vyšetrovaniach - komplikovaný ukecaný film, kde na konci ste si nie istý, čo vám je vlastne jasné, jednoznačná pecka, ktorú som si po odporučení od Dana Throna nemohol nepozrieť :) ()

ardno5

Zdlouhavé, ale nevím co bych vystřihl, naopak bych rád viděl vystřižené scény, takže vyčítat mu délku není na místě. Ani scénář se nedá ''hejtovat'' zkrátka myslím, že lépe už to nešlo zpracovat, přece jen je to podle reálné předlohy, naopak by se mi nelíbilo, když by se film po americku dobarvil a okořenil.. Film se chlubí velice tajemnou a poutavou atmosférou a je to určitě jedna z těch lepších detektivek, které jsem měl zatím možnost vidět. Krásně zpracované a herecké výkony také přesvědčivé. Za mě 85% ()

Shitonit

Fincher je borec. Skoro jako já. A Zodiac je totální magor. Skoro jako..já ?? Na tohle se nedá napsat nic víc, než doporučuji ke shlédnutí.. ()

papadoce

Konečne som videl legendárneho Zodiaca. A som sklamaný. To čo za to stálo, bola atmosféra doby, určite skvelá réžia (poctivá filmarina) a v zásade aj herci. Lenže to bola dĺĺĺĺĺĺháááááááá predĺĺĺĺĺĺháááááááá nuda.Toto som si od Davida nezaslúžil. ()

Comida

Rozhodně výborná atmosféra a pěkně zahrané, nicméně ohledně děje je tu menší problém s nějakým překvapením - zvratem podobného typu jako v úžasným Sedm. Tedy na začátku je divákovy vsugerováno velké očekávání protože vše je takové tajemné, divák plný napětí a s důkladným vyobrazením jednotlivých vražd přichází nepříjemný pocit. Poté co se ale děj soustředí jen na vyšetřování, začne snímek být nezáživný a později až nudný. Mrzí mě to zklamání z očekávání nějaký pointy, která by to zachránila. 6/10. ()

Najt

Čekal jsem víc, málo akce, hodně keců, vraždění první půlhodinu, škoda. Nebýt tak fantastického scénáře, tak by hodnocení vypadalo úplně jinak... Je to tak, tenhle film je hlavně o scénáři a ten je vynikající. Není to drama, není to mysteríózní ani thriller, je to krimi. Možná škoda, ale i tak je to dobrej film a za to může hlavně Jake Gyllenhaal ()

Maniik88

4* s prižmúrenými všetkymi očami.. Trochu moc dlhé a občas nudné a zdĺhavé. Vyváži to skvelý herecký koncert hlavných protagonistov. Zaujímavé vyšetrovanie a Fincherova ruka nad dielom. Zaujímavé a ťažké dielo, ktoré končí ako neraz skutočný príbeh. ()

milwaukee

Nejlepší film o Zodiakovi. Džejk mi sice přijde méně výrazný, ale pokud takový byl Robert Greysmith, tak naprosto nic proti. Ale na druhou stranu je do svého pátrání tak zažraný, až je mi líto, že skutečného pachatele nenašel. Ale někdy je snad i lepší, aby příběh zůstal otevřený. Aspoň divák může spekulovat a sám si domýšlet, jak to asi mohlo být. Film byl možná trochu delší, ale nevadí. Všechno mi sedělo a událost, kdy na dálnici děsil řidičku s dítětem, mi dala dost zabrat. Ale v podstatě každý Zodiakův útok byl hodně strašidelný. Celková atmosféra, auta, hudba, oblečení, byla dokonalá. Fincher opět ukázal, že umí. ()

epoh

Mistrovské dílo novodobého filmového klasika - Davida Finchera. Mrzí mě, že film v USA propadl, že neměl takový úspěch, jaký by si zasloužil, protože tak stylově čistý, po filmařské stránce vytříbený a silně atmosferický snímek tady už dlouho nebyl. Někdo tu psal, že Zodiac nedosahuje kvalit Sedm a Klubu rváčů. Nesouhlasím. Jednak těžko tyto filmy srovnávat, když každý je úplně žánrově odlišný, a pak - zatímco u S a KR byla forma mnohdy nadsazena obsahu, tady jde obojí ruku v ruce. Což je jen další důkaz toho, že Fincher zraje jako víno. ()

stephano

Pro mě zatím největší zklamání roku a možná i minulého roku. Je to neuvěřitelně dlouhé a zajimavých věcí se tam děje poskromnu. Jediná chyba byla už od začátku ta,že si Fincher vůbec začínal s filmem podle skutečné události. Námět tohodle snímku opravdu nestačí na 3 hodiny, ani kdyby se přidali vesničani UFO a skákající Ježíš. Pochválit však musím režii a kameru ta je výborná, nicméně nezachránuje film jako se to děje např. v Boylove Sunshinu. ()

kaapaa

Po Úkrytu další krok vedle. Davide, tohle ať si točí někdo jiný. My, co s tebou vyrůstali od reklam a klipů, přes Vetřelce, Sedm a Fight club, nějaká tříhodinová detektivka neuspokojí. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině