Pátek třináctého 7

Friday the 13th Part VII: The New Blood

Piatok trinásteho 7: Nová krv

Horor / Drama / Sci-Fi

USA, 1988, 88 min

Ač je tento díl zatracován, mě se paradoxně líbil nejvíce. Příběh o dívce s telekinezí může pro mnohé být přitažený za vlasy, ale s ohledem na to, že se tam prohání zombie vrah, tak je to úplně jedno. Každopádně její příběhová rovina mě držela ve střehu. Těšil jsem se na její finální střet s Jasonem a když k němu došlo, tak to stálo za to. Navíc Jason je zde skutečně extrémně hnusný, kostra pokrytá zahnívající tkání, prostě nádhera. Naopak ale opět zamrzí cenzura, která při brutálních vraždách je vždy to nejhorší ustřihnuté až běda. 65%(31.10.2019)

Konečně, konečně!!!! 7. díl začíná přesně tam, kde skončil předchozí. Jason se vrací ze záhrobí aby si oživil paměť, jak že se vlastně zabijí a ono mu to jde pořád hezky od ruky. Skvělé gore v Uncut verzi, kde mačeta míří rovnou do ksichtů a je to hezky vidět. Naproti tomu, skvělá Jasonova soupeřka, která si s ním na konci hezky, telekineticky zatančí. Nadšení.(1.3.2014)

Výbornej díl. Crystal Lake má stále ten správný feeling, i když se nepodíváme do kempu, ale do chatové oblasti. Jason je tady supercool, masivní zombiestroj na zabíjení. Telekinezí disponující dívka mě taky bavila, souboj s Jasonem byl správně epický. Nebýt cenzurních zásahů shora, mohlo to být dokonalý. Po shlédnutí workprintu, mně spadla brada, tady zas střihačské nůžky řádily a způsobily nám, fanouškům nevratné škody. Vystříhaný materiál totiž obsahuje scény, u kterých každý gorehound vrní blahem.(7.8.2014)

Existuje jedna legenda, o pohřbeném vrahovi, který není mrtvý. Prokletí Crystal lake... smrtelné prokletí... prokletí Jasona Voorheese. Říká se, že umřel jako malý, ale že se neustále vrací. Setkání s ním přežil jen málokdo. Někteří z nich se ho dokonce snažili zastavit, ale bezúspěšně. - 90%.(6.5.2020)

• Jordan

to, že k Jasonovi Vorheesovi, strašiacom v malebnom prostredí jazera Crystal Lake, kde sa ako malý chlapec vinou vedúcich detského tábora utopil, patrí nadržaná skupina tínedžerov predbiehajúca sa v odhaľovaní pŕs a súložení, rôzne domáce náčinie (v tomto diely dotiahnuté asi najďalej), hudba Harryho Manfrediniho, hokejová maska (ktorá sa objavila prvý krát v 3 diely), zlý scenár, absencia humoru (okrem 3D trojky), je samozrejmosť, s ktorou každý znalec série filmov Piatok trinásteho počíta a zábavné na sledovaní ďalšách a ďalších filmov je práve nachádzanie rozdielov a podobností, čím je daný diel výnimočný a odlišný a čím sa zasa s ostatnými podobá; sedmička má obzvlášť zlý scenár, kde nelogickosti skáču aj tak, že si to všimne aj totálny filmový neznalec a analfabet, jason je oživený po druhý krát, do deja sa zapletie trochu kingovskej mysterióznosti (tina je taký slabý pekný highschoolmusical odvar carrie), z počtu úmrtí sa oproti predošlým dielom ubralo (Päťka bola v tomto ohľade rekordmanka), tiež sa ubralo z nahotiniek, aj keď pekných dievčat, ktoré by mali čo ukazovať, tam zopár je, no pridalo sa na Jasonovej brutalite, všetky vraždy sú rýchlejšie ako diely predtým, napätie sa až tak nestupňuje, Jason skrátka brutálne a surovo zabíja (highlitey sú záverečná kosačka alebo moja obľúbená vražda v spacáku), inak ale piatko-trinástkovský podpriemer, a to aj keď sa tu prvýkrát objavil Kane Hoder, ktorý si zahral aj v nasledujúcich troch dieloch a tým sa stal hercom, ktorý najviackrát hral Jasona; záverečná maska vyzerala dobre;(3.7.2009)

• - Tento díl měl původně být o boji Jasona a Freddyho Kruegera. Vznikl tu však problém hned na začátku. Na sérii Pátku třináctého vlastnil práva Paramount a na Noční můru v Elm Street zase New Line Cinema. Docházelo k neshodám - zvláště o tom, kdo by měl vyhrát. Nápad se však uskutečnil o řadu let později ve filmu Freddy vs. Jason - poté, co práva na Jasona převzala New Line Cinema. (LION-MR.T)

• - Z filmu bylo z celé série vystřiženo kvůli krvavým efektům nejvíce scén. Režisér John Carl Buechler později k cenzuře prohlásil: “Cenzura zničila můj film.“ (LION-MR.T)

• - Spoiler: MPAA tento díl značně cenzurovala, kvůli čemuž musela být výsledná verze zkrácena téměř o 16 minut. Scéna se spacím pytlem byla tak několikrát předělána na jediný úder do stromu. Jiná velmi cenzurovaná scéna je ta, kdy Jason (Kane Hodder) napadne Bena (Craig Thomas) u dodávky. Scéna původně po chycení za hlavu pokračovala a zachycovala i rozmáčknutí Benovy (Craig Thomas) lebky. A scéna s křovinořezem je také delší. V necenzurované verzi křovinořez tělo téměř rozpůlí. Zabití Tininy matky je také delší. Když jí Jason (Kane Hodder) probodává, nevidíme téměř nic. V necenzurované verzi jí ostří projde celým hrudníkem a krev začne stříkat na všechny strany. (LION-MR.T)