Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

Rocky62

V mnoha aspektech odlišný snímek od klasického zombie hororu. Rozdílný po formální i obsahové stránce a především vyčnívající zcela novými zombiemi. Nepochybně přijde k chuti překvapivá nápaditost, neboť v tomto subžánru je to přesně to, co tu již dlouho nebylo k vidění. Patrná je jistá příběhová idea, díky které film vybočuje z řad průměrných tupých krváků, v nichž je mottem "zabij co nejvíce zombií a přežij". Dějová linie je rychlá, nikde se nezdržuje a nabízí divákovi dostatek působivých zvratů. Temná a hutná atmosféra jde brilantně ruku v ruce s námětem a zcela bezpochyby se jedná o parametr, který spolu s minimem skličující a dosti chladné hudby udržuje diváka v napětí. Ovšem největší potěchou jsou samotní zombie. Velmi realističtí, věrohodně nebezpeční a hrůzní. Skutečná inovace v těchto hororových bytostech. Pocit strachu a děsu náležitě vyvolán, čili účel splněn. 75% ()

eLeR

Takéto filmy nie sú môj hrnček kávy, ale táto káva mi chutila a hrnček bol pekný. Výborná atmosféra a spracovanie, napätie celý film, super muzika. ()

Happens

Ani se nemůžu tvářit, že snímek je schopen něčím zaujmout. Originality se zde nedopátráme, je to výběr z filmů o zombie. Brad Pitt zde ani neměl příliš prostoru k vyzařování svého charismatu, takže se z jeho postavy stane po vzoru jeho účesu neslaná/(ne)mastná postava/tatík, co se musí prozvánět se svou manželkou, ať je kde je. Rozhodně si nenoste k filmu očekávání. ()

Chrustyn

Brad Pitt, bojující proti celosvětové nákaze, která mění lidi v rychle a agresivní bestie. Film je zajímavou kombinací "Války světů" a "28 dní poté" a je to převážně znát ve střídání "nálad" filmu, který se jednou tváří jako komorně pojatý horor a jednou, jako velkolepá akční zábava. A právě tahle nevyváženost, je tím hlavním, co jinak zábavnou podívanou, zbytečně kazí. Přesto působivé i velkolepé. ()

klerik

Po rozpačitej bondovke som nečakal, že Forster zvládne takýto blokbaster. Ale zládol ho bravúrne. Bravúrne preto, lebo scenár je dosť prostoduchý. Lenže jednotlivé scény sú napínavé a celú dobu sa všetko valí ako lavína... ()

korbitch22

Další hodně opěvovaný film a prý veliké "překvapení!" roku, mno fakt ne.Začátek byl výtečný, akce začne okamžitě, Pitt je prostě sympaťák a v posledních letech nabil dokonce i charisma.Akční sekvence sou dynamické, i přes nějaký podivný krvavo/nekrvavý rating snad pg-15 nebo co to bylo za podivný mix, jelikož krve bylo strašně málo, ale byla, což v pg-13 není možné vůbec a na eRko to bylo zase moc málo.Forsterovi se povedlo navodit i patřičně hutnou atmosféru, např. scény kdy je celá rodina v tom činžáku se dali opravdu považovat za hororové a já si chvilku opravdu lebedil, jaké mě to zase jednou čeká překvapení, jenže neřikej mňam, dokud se nezakousneš....Po hororovém nádechu, akčních laskominách a celkově nadupané atmosféře přijde na řadu taková dávka scénáristických hoven, že jsem se místy koukal pod deku, jestli sem se neposral, ne to jen ty hovna smrděli i z obrazovky.Nejvíc mě asi bavilo to, jak oni Pitta vyšlou teda na výzvědy a oni mu vůbec nevolaj, nepátraj kde je, jestli žije, jestli už něco ví, né v poho on si prostě cestuje jako král světa z místa na místo a spojení na něj má jen jeho žena...eh néé.Takovejch píčovin tam je bohužel mrak celou stopáž a jak na konci přežil ten pád toho letadla, to už sem si kurva řikal ten kluk je superman!Potom příšel finiš ala pokus a vykradení prvního Andersonova Resident Evilu a já hlavou mlátil o hranu postele.Začátek výtečný, potom už to šlo ale jenom z kopce a při scénách v Izraeli už sem podezříval Hollywoodské tvůrce z toho, že jsou již definitivně přesvědčení o synonymu divák=debil.Taková áčková hloupost no, že bude další díl, je buď hodně smutné, nebo dobré, podle toho zda budou tvůrci chtít odčinit urážky divákovi inteligence, nebo z něj budou chít definitvně udělat Randla P. McMurphyho po lobotomii.59%. ()

mcb

Tomuhle filmu ubližuje to, jak mohl být super, kdyby z něj nevznikl všech hlubších vrstev zbavený mainstreamový produkt. Všechny sociální a geopolitické přesahy jsou smrsknuty na pouhé "křoví", které doprovází jednoduchý přímočarý příběh s motivovaným hlavním protagonistou, jenž chce ve vlastním (i všeobecném) zájmu dojít svého cíle. Bohužel se nedostane ani na začátek - po naběhnutí závěrečných titulků tak vyvstane nepříjemná pachuť toho, že jsme viděli předražený pilot desetidílného seriálu, než plnohodnotný film, který se z paradokumentární knihy smrskl v klasické hollywoodské melodrama mající ve svém centru rodinné zájmy. Ohlédnutím od tohoto nutného zploštění ale Světová válka Z vlastně funguje výborně. Marc Forster si po náročných produkčních problémech filigránsky poradil se strukturou snímku, která se vlastně skládá z třech rozdílných aktů, jenž indikují jiný přístup k zombie subžánru. Tři epizody, jenž propojuje chirurgicky přesný Brad Pitt v roli experta z OSN, tak sahají od dezorientujícího survival útěku před hrozbou, přes rozmáchlou a trikově velkolepou vizi apokalypsy až po komorní zombie horor v duchu Resident Evil, včetně hloupých žánrových klišé. Zajímavé také je, jak se v těchto třech odlišných "levelech" (aneb videoherní struktura čítající dostání se z bodu A do bodu B a přijít na C je zde více než čitelná) dokáže chytře rozlišovat mezi intimní (rodinnou) a globální perspektivou, aniž by to působilo násilně. Ač jako letní velkofilm "Z" víceméně selhává, stále je dost zajímavým příspěvkem k subžánru, který si bohužel musel vybrat tu jednodušší cestu. Být to celé o řád temnější a více experimentálnější (tajný sen je vysokorozpočtová verze Soderbergovy Nákazy), mohlo jít dokonce i o ojedinělý počin. Takhle tady máme solidní jednohubku s epilepticky sestříhanou akcí (věřím, že záměrně), tak tak vybalancovaným scénářem a velkým příslibem do budoucích dílů. Slabší 4* a doufám, že se na BD dočkáme nějaké režisérské verze. ()

VenDulin85

SLEDOVÁNO NA FILMOVÉ NOCI________ Moje očekávání bylo nulové, tudíž jsem mohla být jen příjemně překvapena a to jsem byla, zombíci fakt pěkní. Nikdy jsem nepatřila k fanynkám Braďáka a nikdy asi patřit nebudu, ale musím uznat, že nebyl špatný a celkově to mělo spád, přestože struktura příběhu byla jasná od začátku. Tolik prozatím, zážitky jsou ještě čerstvé :-). Velice kvalitní čtyři*. ()

mat.ilda

Americká hovadina S (jako shit)... Natočit další zombie katastrofu mně přijde stejně rizikové, jako podnikatelský záměr uspořádat v muslimské čtvrti monstrózní vepřové hody, ale jak vidno, risk s Bradem Pittem je zisk a na zvláštní efekty se teď hraje (za všechny povedené jmenujme gymnastické pyramidové zombie sestavy). Rozhodujícím faktorem pro moje protiproudové hodnocení se stává fiaskoidní námět s konvenčně nedomyšleným řešením, majícím diváka za totálního trotla *možný spoiler... no, i když... *jsem netušila, že vakcinace meningitidou způsobuje nehmotnost, člověk aby se pořád učil* a i přesto, že bych se po přičtení dalších "pro" (Brad Pitt, územní rozmanitost, letecké pohledy, spád, kupodivu chybějící scéna se zaběhnutým psem či kočkou) i "proti" (rodinná idyla k pozvracení, astmatický inhalátor, megalomanské pojetí, směšné triky, díry v logice a celá dlouhá fronta nanicovatých postav, začínající u Mireille Enos, která vynikala jen mimořádnou vrásčitostí) možná dostala i na 60%, nedám je, už za tu drzost! ()

heyda

Pro mě tedy spíše zklamání než nadšení. Trailery slibovaly opravdu dobrý námět a jeden epičtější záběr než druhý...bohužel k epičnosti to mělo poměrně daleko. Asi největším úletem jsou ty nelogičnosti a jako, že jich jsou tam opravdu mraky. Co ale mě nejvíc štve jsou záběry typu: Pitt kontroluje schodiště směrem nahoru i dolů, oznámí rodině, že je vše v klidu a pak z ničeho nic na něj z půl metru vyskočí zombík. To byl ten zombík do té doby neviditelný a neslyšitelný??? Silně pochybuju...Spíš nám Marc Forster chtěl ukázat, že lekačky nemusí dávat žádný smysl, hlavně aby divák nadskočil ze židle. Já ale preferuju tu logičnost, a proto nemůžu hodnotit líp. 60% ()

lillien

Docela mě mrzí, že jsem se nenechala ukecat na kino. Apokalyptická show s gigantickým komparsem (já vím, dneska se ty masy lidi množí počítačově, ale vypadalo to věrně!) mě postupně neuvěřitelně strhla a to jsem si během prvních dvaceti minut pohrávala s myšlenkou, že to vypnu. Protože nesnáším zombie. Ukrutně mě nudí sledovat idioty se zamlženýma očima, kteří chroptí, cukají se, strnule se pohybují za jediným cílem někoho kousnout, aby i ti následně přešli do režimu nemrtvého idiota, a tak pořád a pořád dokola, jak u blbejch. Nejsem oddaným fanouškem Pitta, ale tady byl právě on ten jediný impuls, který mě vyhecoval tomu ještě chvíli dát šanci. Byl v téhle roli sympatický a přirozený, filmu ohromně pomohl. A najednou jsem se přistihla, že se mi to líbí čím dál víc. Mělo to švih, vizuálně bezchybné, výborná hudba. Poslední část filmu v laboratořích mi atmosférou trochu připomněla scény z románu MAYDAY, který jsem svého času neskutečně hltala. Tam to byl pro mě opravdu napínák a proto ještě jednu hvězdu přidám a klidně zavřu oči nad ne úplně domyšlenou fintou, která vytlouká klín klínem. No kdyby se jen zamořená města kropila ze vzduchu napalmem, nebyla by to taková zábava. Půl hvězdy ještě přidám za neotřelý nápad obsadit do ženských rolí totálně nehezké ženské. Vidět ve filmu po boku Pitta zcela průměrnou až škaredou samici je nezvyk, ale je fajn, když se to klišé dokonalých modelingových párečků občas nabourá. ()

rollman1

Ou jéééé, trailery slibovaly nářez a taky jsem ho dostal. Skvělý Áčkový zombie titul, který se může pyšnit skvělými efekty, scénářem, výbornými akčními scénami a hlavně B. Pittem. Film mě za tu stopáž nestihl ani chvíli nudit, pořád se něco dělo. A finální část ? Ta byla excelentní, zmírnění tempa ve filmu a přechod z akčních pasáží do těch hororovějších a napínavějších ve mě vyvolali nostalgii, doby kdy jsem hrál Resident Evil a podobně. Za mě určitě nejlepší zombie film všech dob, samozřejmě až po RE: Afterlife :D ()

Flego

Pútavo a zaujímavo natočené so zreteľom na prepracovanosť scén. Triky sú na vysokej úrovni, masky tiež, kamera je riadne tekavá, hudba slušná a do pozornosti by som dal aj zvuk. Pittova vojna sa začína malým exkurzom do znepokojivo vyzerajúceho sveta sužujúceho katastofami a epidémiami, aby sa hneď bez prípravy rozbehla akčná jazda. A mne sa táto jazda páčila. ()

MontyBrogan

World War Z ako zombie. Z ako zaváňa to spoilermi! Z ako zabili prezidenta už na začiatku. Z ako zuby sú v Kórei prežitok. Z ako zalezte do Izraela. Zatiaľ je tam bezpečne. Z ako za chvíľu budú zombíci aj lietať. Z ako zvuk je to čo nemŕtvych láka. Z ako "zaujímavý" scenár. Z ako zabúda sa miestami na logiku. Z ako zas tak zlé to nebolo, veď našli sa aj iné riešenia ako len všetkých zombíkov pozabíjať a ľudí zachrániť. Zjavne to v žánri k originalite stačí. Z ako zaujala ma veta: Our war has just begun. Zvyšok filmu bola v podstate len genocída alebo skôr chaos, no nie ešte vojna. 7/10 teda, ale za 190 mega? ()

BMW12

Filmů o zombících, respektive o nakažených lidech, bylo natočeno už spousta. Z toho vyplývá, že je už těžké natočit o tomhle tématu dobrý film. Marcu Forsterovi se to ale povedlo! Výborný Brad Pitt musí opustit rodinu a vydat se hledat lék. Respektive to měl mít na starosti jiný vědec, ale ten když uviděl zombíka tak si nechtěně ustřelil palici :-D A tak Brad putuje po Koreji, Izraeli až nakonec zakotví ve Walesu. Film měl tempo, spoustu akce a já se budu těšit na pokračování, pokud bude natočeno. ()

rikitiki

Brad Pitt se rve se zombie a hádejte, kdo vyhraje? Tak je to celý snímek. Předvídatelně je vám jasné, které postavy přežijou a které ne. Má to slušné akční scény, příběh sám však vrší klišé na klišé. Ale zábavný vcelku je. A má dobrý nápad na likvidaci nemrtvých ve finále. SHRNUTÍ: Další film s rychlými zombie. ()

Jinny

Film, který neví, jestli chce víc být Walking Dead nebo Smrtící epidemií. Odvážím se tvrdit, že práva k předloze producenti koupili jenom proto, že zombíci jsou zrovna v módě. Světová válka Z se pokouší apokalyptický film spojit s rodinným dramatem, ale nefunguje to v obou rovinách. Ta první dobře nefunguje, protože rozpočet není příliš vidět, ta druhá, protože nám tvůrci nedali důvod, proč by nám mělo na Pittovi a jeho rodině záležet. ()

honajz

Velmi slabý a hodně nekonzistentní snímek. Už jen to, že se vlastně rozpadá na pět, šest minipovídek (úvod a supermarket, letadlová loď, Korea, Jeruzalém, letadlo a vědecké středisko), které spolu souvisejí jen volně, nedává pocit jednolitosti. Spousta akčních scén se odehrává ve tmě, případně se zcela rozklepanou kamerou, takže je nutné si spíše domýšlet. Samotné fungování zombie není domyšlené - jednou přežijí pád z výšky dvacet metrů vysoké zdi, pak je stačí vzít pohrabáčem. Nevidí, ale slyší a cítí. Spousta lidí z celé situace ani není moc překvapena, každý hned ví, jak se chovat. Přeživší si navzájem pomáhají, místo aby se rvali o jediné zbylé zásoby. Zkrátka spousta nekonzistentních věcí, které z filmu činí obyčejné béčko. Brad Pitt v poslední době nemá nějaké štěstí na dobré filmy. Tenhle navíc vypadá, jako když je slepený ze všeho možného, co jsme kdy kde mohli vidět, kromě 28 dní poté třeba i z Hadů v letadle apod. A samozřejmě, tradiční hovadina, pád letadla přežijete, když se dobře připoutáte k sedačce. ()

Roman.Ticka

Zombie filmy jsem viděla tuším dva, kromě Majklova videoklipu již kdysi dávno, a tak jsem čekala nějakou trapnou opakovačku. Přesto vždycky z nadlidské síly a neovladatelné mysli běhá mráz po zádech, takže napětí nebralo konce. Hlavním tahačem a velmi spolehlivým byl pochopitelně čím dál herecky zajímavější Brad, naštěstí pevně stojící na svých nohou a s vlastní hlavou. (bohužel zaujetí proti zákonité nemůžu překousnout) Sice mi v klíčové scéně hledání smrtelných virů v ampulkách v sektoru B přišlo nesmyslné, že si vědci dávno neobjednali armádu na likvidaci 80 mutantů, ale asi by již nešlo o klíčovou scénu, a tudíž by nastala díra ve scénáři. Líbil se mi otevřený závěr s umně naordinovanou varovnou vizí o existenci lidstva v procesu šílených experimentů, až jsem váhala mezi 4-5*, přesto k dokonalosti něco málo chybělo, sama nevím co, asi nějak tak jako jeden nikdy neví... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech